میگرن چیست

میگرن چیست و راه درمان

میگرن که معمولاً به عنوان سردرد های میگرنی شناخته می شود، یک بیماری عصبی است که بیشتر زنان را تحت تأثیر قرار می دهد، اما می تواند مردان و کودکان را نیز تحت تأثیر قرار دهد.

اکثر افرادی که میگرن را تجربه می کنند، یک تا چهار بار در ماه به آن مبتلا می شوند، اما این سردردها ممکن است بیشتر رخ دهد. تعدادی محرک وجود دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ردیابی علائم به منظور شناسایی و اجتناب از موقعیت هایی که ممکن است باعث این مشکل شود می تواند مفید باشد.

تشخیص در درجه اول بر اساس علائم و نشانه های بالینی است و در صورت عدم قطعیت، ممکن است نیاز به انجام آزمایش های تشخیصی برای تایید وضعیت خود داشته باشید. در حالی که درمان های دارویی مختلفی برای میگرن وجود دارد، پیشگیری در واقع سنگ بنای مدیریت میگرن است.

 میگرن چه علائمی دارد؟

اپیزودهای میگرن شامل چندین مرحله است : اولیه، هاله، سردرد و پس از میگرن. زمانی که میگرن دارید ممکن است تمام این مراحل را طی کنید یا ممکن است یکی، دو یا سه مورد از آنها را تجربه کنید. مرحله سردرد شایع ترین است، در حالی که هاله کمترین شیوع را دارد.

علائم مرحله اولیه

مرحله اولیه با علائم پیش‌آگاهی میگرن قریب‌الوقوع مشخص می‌شود. می‌تواند ساعت‌ها یا روزها قبل از رسیدن دوره به اوج شدت شروع شود. اکثر افرادی که میگرن را تجربه می کنند برخی از علائم پیش درآمد را احساس می کنند. مصرف داروها در این مرحله ممکن است جلوی پیشرفت آن را بگیرد. علائم معمول در این مرحله عبارتند از :

یبوست
اسهال
مشکل در تمرکز
خمیازه بیش از حد
خستگی
احساس سرما
نفخ
هوس های غذایی
افزایش تکرر ادرار
تغییرات خلقی شامل غم و اندوه، تحریک پذیری یا اضطراب است
سفتی یا درد عضلانی، به ویژه در گردن
حالت تهوع
حساسیت به نور، صداها یا بوها
رویاهای واضح

علائم مرحله هاله

تقریباً یک سوم افرادی که میگرن را تجربه می کنند از طریق هاله می گذرند که معمولاً بعد از مرحله پیشروی و کمتر از یک ساعت طول می کشد. این مرحله با علائم عصبی مشخص می شود و می تواند بسیار وحشتناک باشد، به خصوص زمانی که آن را تجربه کنید. اولین بار. علائم هاله می تواند شامل موارد زیر باشد:

از دست دادن موقت شنوایی
توهمات شنوایی (شنیدن چیزهایی که وجود ندارند)
گیجی
مشکل در یافتن کلمات و یا صحبت کردن
توهمات بویایی (بویایی که وجود ندارند)
فلج جزئی
گزگز، بی حسی یا حساسیت بیش از حد در صورت یا اندام ها
سرگیجه (احساس اینکه اتاق در حال چرخش است)
تغییرات بصری مانند چراغ های چشمک زن، خطوط مواج، لکه ها، از دست دادن نسبی بینایی، نقطه کور یا تاری دید

علائم میگرن

علائم مرحله سردرد

سردرد ناشی از میگرن اغلب به صورت ضربان دار توصیف می شود. همچنین ممکن است علائم دیگری را همراه با سر درد تجربه کنید. این مرحله معمولاً بین ۴ تا ۷۲ ساعت طول می کشد. ویژگی های رایج مرحله سردرد ممکن است شامل موارد زیر باشد :

کم آبی یا احتباس مایعات
اسهال یا یبوست
سرگیجه
درد همیکرانیال (در یک طرف سر) دردی که می تواند به سمت دیگر منتقل شود یا دو طرفه شود
گرگرفتگی یا لرز
احتقان بینی و یا آبریزش بینی
تهوع و استفراغ
فونوفوبیا (حساسیت به صدا)
فوتوفوبیا (حساسیت به نور)
غم یا اضطراب

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۷ علت سردرد بعد از شنا

علائم مرحله پس از میگرن

پس از شدیدترین مرحله، ممکن است قبل از پایان کامل حمله، مرحله پس از میگرن را تجربه کنید. علائم این مرحله عبارتند از :

مشکلات تمرکز
سرگیجه یا سبکی سر
خستگی
تغییرات خلقی، که می تواند شامل غم و اندوه، اضطراب یا خلق و خوی بالا باشد
دردهای عضلانی
حساسیت پوست سر
گرفتگی گردن

بسیاری از مردم احساس “مانند یک زامبی” یا احساس خماری در این مرحله را توصیف می کنند. علائم پست درومال می تواند با جریان خون غیر طبیعی مغز و فعالیت مغز تا ۲۴ ساعت پس از پایان مرحله سردرد همراه باشد.

سرگیجه

میگرن دوران کودکی

کودکان نیز میگرن را تجربه می کنند و علائم آن می تواند با بزرگسالان متفاوت باشد. اگر علائم زیر را در کودک خود مشاهده کردید، میگرن ممکن است علت آن باشد، به خصوص اگر کودک شما سابقه خانوادگی این بیماری را داشته باشد:

سرگیجه
خواب آلودگی بیش از حد
نوسانات خلقی
دریازدگی
حالت تهوع
معده درد
حتماً این علائم را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید. آنها می توانند نشانه های یک بیماری پزشکی دیگر باشند. اما اگر علت میگرن باشد، کودک شما می‌تواند برای پیشگیری و درمان این حملات از دارو استفاده کند.

میگرن دوران کودکی

عوارض میگرن چیست؟

شایع ترین عوارض میگرن مربوط به مصرف دارو است.

اثرات داروها

عوارض جانبی استفاده بیش از حد می تواند شامل درد معده و خونریزی گوارشی ناشی از مصرف دوزهای بالای داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) باشد. سایر داروها، از جمله تریپتان ها و داروهای ارگوت، در صورت مصرف با دوزهای بالاتر از تجویز، می توانند عوارض جانبی مانند سرگیجه، سوزن سوزن شدن یا حتی عوارض عروقی ایجاد کنند.

به خاطر داشته باشید که همه داروها (چه بدون نسخه و چه با نسخه) حتی در دوزهای توصیه شده می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند. سردردهای برگشتی (آنهایی که هر روز یا تقریباً هر روز اتفاق می‌افتند) یا سردردهای ترک دارو ممکن است زمانی رخ دهند که داروهای میگرن را با دوزهای بالا یا برای مدت طولانی مصرف کنید و سپس ناگهان متوقف شوید.
داروهایی که باعث سردرد مصرف بیش از حد می شوند

عوارض ناشی از میگرن شامل برخی از مسائل جدی است که نیاز به مراقبت پزشکی دارد :

وضعیت میگرن : اگر بیماری شما با وجود درمان بیش از ۷۲ ساعت طول بکشد، وضعیت میگرن نامیده می شود. بعید است که این وضعیت با نسخه معمولی شما برطرف شود. به دنبال مراقبت پزشکی باشید زیرا ممکن است به درمان با داروی داخل وریدی (IV) نیاز داشته باشید.

انفارکتوس میگرنی : انفارکتوس مغز نوعی سکته مغزی است که در اثر کمبود جریان خون ایجاد می شود. انفارکتوس میگرنی با علائم میگرن شروع می شود که در نهایت می تواند علائم سکته مغزی را شامل شود و ممکن است اثرات عصبی دائمی ایجاد کند.

تشنج : یک دوره تشنج که ممکن است با لرزش یا تکان دادن غیرارادی مشخص شود ممکن است در نتیجه میگرن رخ دهد. دلیل فیزیولوژیکی این عارضه به خوبی شناخته نشده است.

عوارض میگرن

علت میگرن چیست؟

تصور می شود که میگرن دلایل مختلفی دارد، از جمله :

ژنتیک

تعیین ریشه ژنتیکی میگرن بسیار دشوار است زیرا احتمالاً یک تعامل پیچیده از عوامل بسیاری است. با این حال، میگرن احتمالا ارثی است. در واقع، میزان سردردهای هر دو دوقلو در دوقلوهای همسان، با ترکیب ژنتیکی یکسان، در مقایسه با دوقلوهای برادر، با ساختار ژنتیکی متفاوت، بیشتر است.

ساختار مغز

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که برخی از افراد مبتلا به میگرن، جریان خون را در مناطقی از مغز که علائم میگرن را دربرمی‌گیرند، تغییر کرده است.

استروژن

زنان ممکن است مستعد ابتلا به میگرن باشند زیرا استروژن چندین عملکرد مهم در سیستم عصبی مرکزی دارد. معمولا، میگرن قاعدگی در عرض یک پنجره دو روز قبل از شروع خونریزی قاعدگی تا سه روز پس از شروع خونریزی رخ می دهد. استروژن ممکن است بر برخی واسطه های شیمیایی مانند منیزیم تأثیر بگذارد که ممکن است مسیرهای عصبی تحریکی و مهاری در مغز را تغییر دهد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آیا باید مکمل منیزیم مصرف کرد؟

علت میگرن

افسردگی گسترش قشر مغز

اعتقاد بر این است که دردی که به دنبال میگرن همراه با هاله ایجاد می شود به دلیل چیزی به نام افسردگی پخش کننده قشر است.

این زمانی است که بخش‌هایی از مغز افسرده می‌شود و باعث ایجاد تغییرات التهابی در قسمت‌های حساس به درد مغز می‌شود که سردرد میگرنی را ایجاد می‌کند.

حساس شدن

حساس‌سازی فرآیندی است که طی آن نورون‌ها، سلول‌های مغز، به طور فزاینده‌ای به تحریک پاسخ می‌دهند. این احتمالاً علت بسیاری از علائم بالینی میگرن است که شامل بدتر شدن درد با حرکت خاص، حساسیت به محرک های دردناک، احساس ضربان و حتی افزایش حساسیت به چیزهای دردناکی است که معمولاً باعث درد نمی شوند.

قلبی عروقی

شواهد در حال حاضر متناقض هستند، اما بین میگرن و یک نقص مادرزادی قلبی به نام فورامن اوال ثبت شده ارتباط وجود دارد. فورامن اوال ثبت شده، همچنین به عنوان شنت قلبی راست به چپ شناخته می شود، زمانی است که سوراخ بین دهلیز راست و چپ در بدو تولد بسته نمی شود.

سایر نقایص مادرزادی قلب، مانند نقص سپتوم دهلیزی، با میگرن مرتبط است. مکانیسم اینکه چرا ممکن است این اتفاق بیفتد به طور کامل درک نشده است. این امکان وجود دارد که یک مبنای ژنتیکی زمینه ای این دو شرایط را با هم مرتبط کند. تئوری های دیگر شامل تغییر جهت جریان خون با این نقایص قلبی است.

محرک های میگرن

در مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد، ۱۲۰۰ بیمار برای تعیین ارتباط بین محرک ها و میگرن مورد ارزیابی قرار گرفتند. ۷۵.۹ درصد از آنها عوامل محرک را گزارش کردند. ۴۰ درصد به ندرت محرک، ۲۶.۷ درصد مکرراً محرک و ۸.۸ درصد خیلی مکرر محرک داشتند. محرک های اصلی عبارت بودند از:

استرس، توسط ۸۰ درصد از شرکت کنندگان گزارش شده است
تغییرات هورمونی در زنان، گزارش شده توسط ۶۵٪
غذا نخوردن، گزارش شده توسط ۵۷٪
آب و هوا، گزارش شده توسط ۵۳٪
اختلال خواب، گزارش شده توسط ۵۰٪
بوهایی مانند عطر ۴۴ درصد گزارش شده است.
درد گردن، گزارش شده توسط ۳۸٪
نورها، توسط ۳۸٪ گزارش شده است
الکل، گزارش شده توسط ۳۸٪
دود، گزارش شده توسط ۳۶٪
دیر خوابیدن، گزارش ۳۲ درصد
گرما، گزارش شده توسط ۳۰٪
غذا، گزارش شده توسط ۲۷٪
ورزش، گزارش شده توسط ۲۲٪
فعالیت جنسی، گزارش شده توسط ۵٪

کیفیت پایین خواب و چاقی هر دو با افزایش دفعات و شدت میگرن مرتبط هستند. آپنه خواب، فک کردن فک، یا دندان قروچه نیز ممکن است باعث میگرن شود. این موارد ممکن است با هم وجود داشته باشند، زیرا افرادی که چاق هستند ممکن است اختلالات خواب مانند آپنه خواب داشته باشند.

استرس

میگرن را چگونه درمان کنیم؟

خوشبختانه، طیف گسترده ای از روش های درمانی موثر برای این مشکل وجود دارد. اینها شامل درمان هایی برای مقابله با میگرن فعال و کمک به پیشگیری از آن در آینده است.

اگرچه جامع نیست، اما در زیر، فهرستی از تغییرات مختلف شیوه زندگی، داروها، روش‌ها و درمان‌های خانگی را مشاهده خواهید کرد که می‌توانند به درمان شما کمک کنند. حتماً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد علائم و سابقه پزشکی خود صحبت کنید تا تعیین کنید کدام استراتژی درمان برای شما بهترین است.

درمان های خانگی میگرن

هنگامی که سردرد میگرنی دارید، گاهی اوقات درمان های خانگی می توانند از بدتر شدن آن جلوگیری کنند. آنها همچنین ممکن است علائم را کاهش دهند یا حتی به طور کامل آنها را کاهش دهند. گزینه های مختلف موثر هستند و ارزش امتحان کردن را دارند.

از کیسه های سرد استفاده کنید

قرار دادن کیسه سرد روی ناحیه حساس می تواند درد سر، گردن، شانه یا صورت همراه با میگرن را کاهش دهد. گاهی اوقات می تواند علائم را از بین ببرد.

سرما درمانی اثر ضد التهابی دارد که رگ های خونی را منقبض می کند و اعصاب را آرام می کند تا مغز درد کمتری را حس کند. به عنوان یک قانون کلی، شما نباید از بسته های سرد بیش از ۳۰ دقیقه در یک زمان استفاده کنید.

استرس کمتر

استرس یکی از شایع ترین محرک های میگرن است. با این حال، شیوه های ساده مدیریت استرس مانند مدیتیشن ذهن آگاهی، ورزش، و یادداشت روزانه می تواند به کاهش استرس و پیشگیری از میگرن کمک کند.

مدیریت استرس برای سلامت روان کلی مهم است. همچنین ممکن است درد مزمن بدن را کاهش دهد.

به اندازه کافی خوابیدن

یکی دیگر از محرک های رایج میگرن، خواب ناکافی است. داشتن ۷ تا ۹ ساعت خواب در هر شب می تواند به پیشگیری از میگرن کمک کند.

ممکن است تنظیم یک برنامه خواب ثابت برای شما مفید باشد، زیرا تغییر در الگوهای خواب می تواند باعث تحریک یا بدتر شدن میگرن شود. اختلالات خواب نیز ارتباط نزدیکی با میگرن دارد. بنابراین ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است یک مطالعه خواب را برای رد آنها دستور دهد.

کافئین مصرف کنید

ارتباط بین کافئین و میگرن می تواند پیچیده باشد. اگر به طور منظم نوشیدنی های کافئین دار نمی نوشید، فقط یک وعده می تواند علائم  شما را کاهش دهد یا حتی ممکن است میگرن شما را به طور کامل متوقف کند. با این حال، برخی از افراد پس از مصرف کافئین دچار میگرن شدید می شوند، بنابراین این راه حل برای همه مناسب نیست.

به یاد داشته باشید که ترک کافئین همچنین می تواند باعث میگرن شود، بنابراین بهتر است به جای قطع ناگهانی کافئین، آرام آرام خود را از کافئین دور کنید. آگاهی از میزان مصرف کافئین برای پیشگیری بسیار مهم است.

هوای تازه بگیرید

گاهی اوقات بیرون رفتن می تواند به کاهش علائم کمک کند. این امر مخصوصاً اگر در فضایی بدون گردش هوای خوب محصور شده باشید یا در معرض بوهای شدید و آزاردهنده باشید، صادق است.

با این حال، هوای بیش از حد سرد یا رطوبت می تواند باعث تحریک یا تشدید میگرن شود.

درمان خانگی میگرن

فعالیت لذت بخش

میگرن یک رویداد عصبی واقعی است و گاهی اوقات اجتناب ناپذیر است. یافتن یک فعالیت آرام بخش و لذت بخش می تواند شما را از علائم منحرف کند، به خصوص اگر با نوع خفیف تا متوسط روبرو هستید.

درمان های بدون نسخه برای میگرن

برخی از داروهای بدون نسخه می توانند به کاهش علائم یا پیشگیری از آنها کمک کنند. اینها زمانی که درست در شروع یا حتی قبل از شروع آن مصرف می‌شوند مؤثرتر هستند :

داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) : داروهایی مانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن مسکن‌ها و داروهای ضدالتهاب هستند که می‌توانند به از بین بردن علائم میگرن کمک کنند. علاوه بر این، آنها ممکن است میگرن را از بین ببرند یا به پیشگیری کمک کنند. با این حال، حتما طبق دستورالعمل استفاده کنید، زیرا این داروها می توانند باعث ناراحتی معده شوند و ممکن است خطر خونریزی شما را افزایش دهند، به خصوص زمانی که مکرر یا در دوزهای بالا مصرف شوند. .
استامینوفن : تیلنول یک مسکن است که یک NSAID نیست. این با ناراحتی معده و اثرات خونریزی که می تواند با NSAID ها رخ دهد ارتباط ندارد.
Excedrin Migraine : این دارو حاوی ترکیبی از استامینوفن، آسپرین و کافئین است. به یاد داشته باشید که آسپرین یک NSAID است، بنابراین باید قبل از مصرف هر NSAID دیگری همراه با Excedrin Migraine از پزشک خود سوال کنید.

حتماً در مورد درمان خود با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید، زیرا بسیاری از داروها می توانند عوارض جانبی ایجاد کنند.

سعی کنید کمترین دوز از داروهای بدون نسخه را مصرف کنید که می توانند دوره های میگرنی شما را تسکین دهند. این استراتژی می تواند به جلوگیری از میگرن برگشتی کمک کند. همچنین این احتمال را کاهش می دهد که به طور مداوم نیاز به افزایش دوز دارو داشته باشید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!