مننژیت باکتریایی

مننژیت باکتریایی چیست؟

مننژیت به التهاب مننژها اشاره دارد، غشاهای نازکی که مغز و نخاع را احاطه کرده اند. هنگامی که مننژها متورم می شوند، می توانند به مغز و نخاع فشار وارد کنند و عوارض جدی ایجاد کنند. مننژیت باکتریایی که به عنوان مننژیت پیوژنیک نیز شناخته می شود، نوعی مننژیت است که در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود.

علائم اولیه مننژیت باکتریایی ممکن است شبیه علائم سرماخوردگی مانند سردرد و تب باشد، اما ممکن است به سرعت تغییر کنند. مننژیت باکتریایی می تواند تهدید کننده زندگی باشد و نیاز به درمان فوری با آنتی بیوتیک دارد. این می تواند باعث ناتوانی دائمی شود و یک اورژانس پزشکی در نظر گرفته می شود.

کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض خطر ابتلا هستند. واکسن ها موثرترین راه برای محافظت از خود در برابر این بیماری است.

علائم مننژیت باکتریایی

علائم مننژیت باکتریایی اغلب خفیف شروع می شود و ممکن است شبیه علائم سرماخوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی باشد. آنها معمولاً حدود سه تا هفت روز پس از قرار گرفتن در معرض باکتری ظاهر می شوند

علائم می تواند به سرعت به تب بالا و سردرد شدید با گردن بسیار سفت تبدیل شود. اگر نمی توانید به پایین نگاه کنید تا چانه خود را به سینه خود لمس کنید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

بسیاری از افراد نیز حالت تهوع و استفراغ را تجربه می کنند. سایر علائم رایج عبارتند از فتوفوبیا و گیجی، علائم بعدی مننژیت تهدید کننده زندگی است و شامل تشنج و کما می شود.

سردرد

مننژیت باکتریایی در نوزادان و کودکان

در نوزادان به فونتانل روی سرشان نگاه کنید. این نقطه نرم ممکن است به نظر برآمده باشد. اگر متوجه فونتانل برآمده یا رفلکس های غیر طبیعی در نوزاد خود شدید، به دنبال درمان اورژانسی باشید. به نظر می رسد که نوزادان کندتر از حد معمول واکنش نشان می دهند و تحریک پذیر به نظر می رسند. آنها ممکن است علاقه ای به تغذیه نداشته باشند و ممکن است بعد از شیردهی یا نوشیدن شیر یا شیر خشک از بطری استفراغ کنند.

علت مننژیت باکتریایی

مننژیت باکتریایی در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. این باکتری می تواند از طریق غذا یا تماس نزدیک به افراد منتقل شود. رایج ترین انواع باکتری هایی که می توانند منجر به این بیماری شوند عبارتند از :

استرپتوکوک پنومونیه (Streptococcus pneumoniae)
استرپتوکوک گروه ب (Group B Streptococcus)
نایسریا مننژیتیدیس (Neisseria meningitidis)
هموفیلوس آنفولانزا (Hib) (Haemophilus influenzae)

لیستریا مونوسیتوژنز (Listeria monocytogenes)

علت مننژیت باکتریایی

اگرچه این عفونت ها می توانند باعث مننژیت شوند، اما معمولا اینطور نیستند. بنابراین تنها آلوده شدن به یکی از این ارگانیسم ها به این معنی نیست که در معرض خطر بالای مننژیت هستید.

Hib و S. pneumoniae زمانی پخش می شوند که یک فرد بیمار در تماس نزدیک با دیگران سرفه یا عطسه کند.

N. meningitidis از طریق ترشحات تنفسی یا گلو مانند بزاق پخش می شود. معمولاً از طریق بوسیدن، سرفه کردن یا زندگی در تماس نزدیک به اشتراک گذاشته می شود.

استرپتوکوک گروه B می تواند در هنگام زایمان از مادر به نوزاد منتقل شود. همه زنان باردار باید قبل از زایمان از نظر این باکتری آزمایش شوند. در صورت مثبت بودن، آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت نوزاد تجویز می شود.

لیستریا مونوسیتوژنز. نیز از طریق غذای آلوده پخش می شود و اگر مادر باردار در معرض آن قرار گیرد برای جنین خطرناک است.

انواع

مننژیت پنوموکوکی

مننژیت پنوموکوکی شایع ترین و جدی ترین شکل مننژیت باکتریایی است. این نوع مننژیت می تواند منجر به آسیب عصبی شود.

مننژیت پنوموکوکی توسط باکتری استرپتوکوک پنومونیه ایجاد می شود. این نوع باکتری همچنین مسئول ذات الریه باکتریایی و عفونت گوش و سینوس است. هنگامی که به جریان خون گسترش می یابد، می تواند منجر به سپتی سمی شود.

گروه هایی که بیشتر در معرض خطر ابتلا به مننژیت پنوموکوکی هستند، گروه هایی هستند که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا زیر دو سال سن دارند. خوشبختانه، واکسنی برای برخی از انواع باکتری های پنوموکوکی وجود دارد.

مننژیت مننگوکوکی

مننژیت مننگوکوکی توسط نایسریا مننژیتیدیس ایجاد می شود. این بیماری بسیار مسری است، به ویژه برای نوزادان جوان و کسانی که در خوابگاه ها مانند دانشجویان زندگی می کنند.

این نوع مننژیت باکتریایی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد مرگ و میر دارد و ۱۰ تا ۱۵ درصد افرادی که به این بیماری مبتلا هستند آسیب دائمی مغزی دارند. مننژیت مننگوکوکی مسری است و توصیه می شود کسانی که در تماس نزدیک با فردی که به آن مبتلا هستند، درمان آنتی بیوتیکی پیشگیرانه را شروع کنند تا ایمن باشند.

مننژیت هموفیلوس

نوع سوم مننژیت باکتریایی ناشی از هموفیلوس آنفلوآنزا اکنون با واکسن هموفیلوس آنفلوآنزا b قابل پیشگیری است. کسانی که بیشتر در معرض خطر هستند معمولاً کودکان خردسال هستند که به واکسن دسترسی ندارند.

عوامل خطر مننژیت باکتریایی

عوامل خطر برای بسیاری از انواع مننژیت باکتریایی با خطر قرار گرفتن در معرض باکتری مرتبط است. کسانی که در محله های نزدیک با دیگران زندگی می کنند یا در یک محیط آزمایشگاهی کار می کنند در معرض خطر بیشتری هستند.

عوامل خطر عبارتند از :

سن : تشخیص مننژیت باکتریایی در هر سنی امکان پذیر است، اما نوزادان و نوجوانان در معرض خطر بیشتری هستند.

نوزادان

زندگی در اجتماع : زندگی در محله های نزدیک با دیگران می تواند شما را در معرض خطر بیشتری برای قرار گرفتن در معرض عفونت باکتریایی قرار دهد. به عنوان مثال می توان به بزرگسالانی که در محیط های سازمانی زندگی می کنند و بزرگسالان جوانی که در محوطه های دانشگاهی زندگی می کنند، اشاره کرد.

متخصصان پزشکی : کسانی که با افراد بیمار یا در یک محیط آزمایشگاهی کار می کنند ممکن است بیشتر در معرض عفونت های باکتریایی خطرناک قرار بگیرند.

افراد دچار نقص ایمنی : برخی از شرایط پزشکی مانند سرطان می تواند سیستم ایمنی بدن فرد را ضعیف کند و شما را مستعد ابتلا به عفونت های باکتریایی کند. اگر طحال خود را برداشته اید یا در حال حاضر کورتیکواستروئید مصرف می کنید، خطر شما نیز بالاتر است.

 تشخیص مننژیت باکتریایی

مهم است که به محض مشکوک شدن به مننژیت باکتریایی به پزشک خود مراجعه کنید یا به اورژانس مراجعه کنید. پزشک شما با گرفتن شرح حال و انجام یک معاینه فیزیکی شروع می کند. آنها پوست شما را از نظر بثورات بنفش یا قرمز بررسی می کنند. ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما همچنین یک آزمایش دامنه حرکتی روی گردن شما انجام می‌دهد تا ببیند آیا سفت است یا خیر.

تست های تشخیصی احتمالی عبارتند از :

کشت خون برای تعیین نوع باکتری درگیر
مطالعات تصویربرداری برای جستجوی تورم در مغز یا نخاع
مایع نخاعی برای  نخاعی برای وجود باکتری

آزمایش مایع مغزی

در حین ضربه زدن به ستون فقرات، پزشک متخصص از شما می‌خواهد در صورت امکان به پهلو دراز بکشید و زانوهایتان را به سمت قفسه سینه بکشید. سپس یک سوزن نازک را بین دو مهره شما در قسمت تحتانی ستون فقرات وارد می‌کنند تا مایع نخاعی را خارج کرده و برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستند.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نیز ابتدا مایع را بررسی می کند. مایع مغزی نخاعی باید شفاف باشد، اما ممکن است در مبتلایان به مننژیت باکتریایی کدر به نظر برسد. همچنین ممکن است پزشک شما نمونه برداری از ادرار و مخاط را توصیه کند.

درمان مننژیت باکتریایی

به محض اینکه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما را مننژیت تشخیص داد، برای دریافت آنتی بیوتیک های داخل وریدی (IV) در بیمارستان بستری خواهید شد. یک کورتیکواستروئید اغلب برای کمک به کاهش تورم اطراف مغز و نخاع تجویز می شود. این می تواند احتمال عوارض ناشی از تورم را کاهش دهد.

درمان مننژیت باکتریایی

هنگامی که آزمایش مایع نخاعی شما نشان می دهد که کدام نوع باکتری باعث مننژیت شما می شود، تیم پزشکی ممکن است به آنتی بیوتیک اختصاصی تری روی آورند که بر علیه آن باکتری موثر باشد. درمان همچنین شامل تغذیه IV خواهد بود، زیرا ممکن است به دلیل نخوردن آب بدن دچار کم آبی شده یا اگر استفراغ کرده اید. طول درمان به شدت وضعیت شما و سرعت پاسخ بدن شما به داروها بستگی دارد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!