قرص مسکن فوری درد کمر

قرص مسکن فوری درد کمر + علل کمر درد

کمر درد، یکی از بدترین دردهایی است که ممکن است در طول روز برای افراد در سنین مختلف اتفاق افتد. راه‌های درمانی متنوعی برای کاهش درد کمر وجود دارد که مصرف قرص و ماساژ معمولا مشهورترین این راه‌ها هستند. گاهی نیز درد کمر به‌گونه‌ای شدید می‌شود که تنها قرص مسکن فوری درد کمر چاره‌ساز است.

در این مقاله قصد داریم راجع به قرص مسکن فوری درد کمر توضیح دهیم. استفاده از این قرص‌ها راهی سریع برای درمان کمر درد محسوب شده و سریع به داد درد شدید شما می‌رسد. اما چه قرص‌هایی برای اینکار توصیه می‌شود؟ تا پایان مقاله با ما باشید تا با انواع قرص‌های مسکن فوری درد کمر آشنا شویم و هر سوالی راجع‌به آنها دارید را پاسخ دهیم.

علل درد کمر کدام است؟

پیش از اینکه با انواع قرص مسکن فوری درد کمر آشنا شویم، لازم است که بدانیم اصلا چرا کمر ما ناگهان دچار دردهای شدید شده و باعث آزارمان می‌شود؟ طیف وسیعی از علل وجود دارد که باعث درد کمر می‌شود. این علل شامل موارد عفونی تا عوامل خارجی می‌شود و هرکدام روش درمان ویژه خود را دارند. اما برای اینکه درد آنها فوری کاهش یابد قرص‌هایی طراحی شده است که بعداز بررسی علل گوناگون درد کمر آنها را معرفی می‌کنیم.

درد کمر ممکن است در ناحیه پایین کمر (که به عنوان کمر تحتانی شناخته می‌شود) یا در ناحیه بالای کمر (که به عنوان کمر فوقانی یا ناحیه توراکسیک از آن یاد می‌شود) احساس شود و می‌تواند به صورت حاد یا مزمن باشد. در زیر برخی از علل متداول درد کمر آورده شده‌اند:

 1. مشکلات عضلانی و اسکلتی: مانند کشیدگی عضلات، اسپاسم عضلات، فشار روی اعصاب به علت تراکم دیسک‌های فقرات، انحراف کمر یا اختلال در ساختار ناحیه کمر.
 2. مشکلات دیسکی: پارگی دیسک‌های بین مهره‌ها که می‌تواند به فشار بر روی اعصاب و در نتیجه درد کمر منجر شود.
 3. اختلالات التهابی: مانند التهاب مفاصل کمر، کمربندی آنکیلوزانت سپاندیلیت (AS) یا التهاب مفاصل مرتبط با بیماری‌های التهابی مزمن.
 4. اختلالات عصبی: مثل ایسیاس (سایش دیسک بین مهره‌ها که بر روی عصب ایسیاتیک فشار می‌آورد) یا ستون فقرات لنبار.
 5. ناهنجاری‌های ستون فقراتی: ناهنجاری‌های ساختاری در ستون فقرات می‌توانند منجر به درد کمر شوند.
 6. تروما یا ضربه: آسیب به ناحیه کمر به دلیل تصادف، سقوط یا فعالیت‌های ورزشی نادرست.
 7. عوامل زیستی و رفتاری: نشستن برای مدت طولانی، حمل و نقل وزنه‌های سنگین بدون استفاده از تکنیک صحیح، نداشتن فعالیت بدنی منظم، چاقی و…
 8. عوامل عمومی بهداشتی: مانند عفونت‌های ادراری، سنگ کلیه و…
 9. عوامل دیگر: مشکلات معده و روده، عوامل روانی مانند استرس و اضطراب نیز ممکن است در برخی موارد باعث درد کمر شوند.

علل درد کمر

انواع قرص مسکن فوری کمر درد

قرص‌های مسکن فوری که برای کمر درد تجویز می‌شوند در حالت کلی به چند دسته تقسیم می‌شوند که بخشی از آنها ضد التهابی غیر آستروئیدی هستند و بخشی دیگر شل کننده و حتی ضد افسردگی. بسته به اینکه نوع کمر درد شما کدام باشد هرکدام از این داروهای مسکن تجویز می‌شود. نکته مهم این است بدانید که این مسکن‌ها قرار نیست کمر درد شما را درمان کنند بلکه موقتا کمر درد فوری شما را تسکین می‌دهند.

به‌همین‌دلیل لازم است که حتما برای علت‌یابی و درمان کمر درد خود اقدام کنید. اما زمانی که درحال احساس درد شدید کمر هستید و به‌قول معروف قصد دارید زمین را گاز بزنید، چه قرص‌های مسکنی به داد شما می‌رسند؟ در ادامه لیستی تقریبا کامل از این قرص‌ها را آورده‌ایم.

قرص مسکن فوری کمر درد ضد التهابی

درمیان انواع قرص‌های مسکن ضد التهابی که می‌توان برای تسکین درد کمر خود استفاده کنید، چند مورد بسیار مشهور وجود دارد. این قرص‌ها که غیر آستروئیدی هستند با مسدود کردن آنزیمی به نام سیکلواکسژناز عمل کرده و مانع تشکیل التهاب در ناحیه درد می‌شوند. سه قرص ناپروکسن، ایبوپروفن و آسپرین از مشهورترین قرص‌های این دسته هستند.

ناپروکسن: ناپروکسن (Naproxen) یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که برای کاهش درد و التهاب در بیماران با مشکلات مختلف از جمله درد کمر مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو علاوه بر کاهش درد، می‌تواند به کاهش التهاب و تب نیز کمک کند.

قرص مسکن فوری درد کمر ناپروکسن

ناپروکسن با کاهش فعالیت آنزیم‌های پروستاگلاندینی مانند COX-1 و COX-2 عمل می‌کند. این آنزیم‌ها در تولید مواد شیمیایی به نام پروستاگلاندین‌ها که در کاهش درد، التهاب و تب نقش دارند، دخالت دارند. ناپروکسن در اشکال مختلف مانند قرص‌های خوراکی و کپسول‌ها با دوزهای مختلف در دسترس است.

ایبوپروفن: ایبوپروفن (Ibuprofen) نیز یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که برای کاهش درد، التهاب و تب مورد استفاده قرار می‌گیرد. طرز عمل این دارو نیز درست مانند ناپروکسن بوده و به‌همین‌دلیل به طور وسیعی برای تسکین دردهای مختلف از جمله کمر درد و استخوان درد مورد استفاده قرار می‌گیرد. ایبوپروفن در اشکال مختلفی از جمله قرص‌، کپسول‌، شربت و کرم‌های موضعی در دسترس است.

آسپرین: آسپرین یک داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که در اصل به عنوان یک ضد درد و ضد التهاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو از اسید سالیسیلیک تهیه می‌شود و در اشکال مختلفی ازجمله قرص‌، کپسول‌، قرص‌های جویدنی، پودر و شربت‌ در دسترس است.

عموما مصرف آسپرین در موارد زیر انجام می‌شود:

 1. کاهش درد: آسپرین به عنوان یک ضد درد معمولاً برای درمان دردهای ملایم تا متوسط مورد استفاده قرار می‌گیرد، از جمله درد کمر، سردرد، درد عضلات و مفاصل.
 2. کاهش التهاب: آسپرین می‌تواند در کاهش علائم التهابی مانند تورم، قرمزی و درد مفاصل مورد استفاده قرار گیرد.
 3. کاهش تب‌: به عنوان یک ضد تب مؤثر عمل می‌کند و می‌تواند تب‌های عفونی و غیرعفونی را کاهش دهد.
 4. پیشگیری از انسداد عروق خونی: مصرف مداوم آسپرین با دستور پزشک ممکن است به عنوان یک روش پیشگیری از انسداد عروق خونی (به عنوان مثال، در افراد با خطر بیماری قلبی بالا) در نظر گرفته شود.

قرص مسکن فوری کمر درد شل کننده عضلانی

انواع دیگری از قرص مسکن فوری درد کمر وجود دارد که مبنای عمل آنها براساس شل کردن عضلات است. این نوع قرص‌ها روی سیستم عصب مرکزی تاثیر گذاشته و با جلوگیری از ارسال پیام‌های عصبی مرتبط با درد، آن را موقتا کاهش می‌دهند. انواع قرص مسکن فوری درد کمر با خاصیت شل کنندگی عضلات عبارتنداز:

باکلوفن: باکلوفن (Baclofen) یک داروی شل‌کننده عضلانی است که به عنوان شل‌کننده اسپاسم عضلات عمل می‌کند. این دارو با اثر بر روی نورون‌های مختلف در مغز و نخاعی طوری عمل می‌کند تا تنش و اسپاسم عضلات را کاهش دهد.

باکلوفن معمولاً در مواردی که تنش و اسپاسم عضلات وجود دارد، از جمله درد و تنش عضلات کمر (که می‌تواند به نوعی از کمر درد معروف به اسپاسم عضلات پشت کمر مرتبط باشد)، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو ممکن است در بیماران با اختلالات نخاعی نیز مفید باشد. باکلوفن در اشکال مختلفی ازجمله قرص و شربت موجود است.

تیزانیدین: تیزانیدین (Tizanidine) یک داروی شل کننده عضلانی است که درست مانند باکلوفن به عنوان یک شل کننده اسپاسم عضلات عمل می‌کند. این دارو بر سیستم عصبی مرکزی اثر می‌گذارد و به کاهش تنش و اسپاسم عضلات کمک می‌کند.

تیزانیدین

تیزانیدین معمولاً برای کنترل تنش و اسپاسم عضلات در وضعیت‌هایی مانند تنش عضلات کمر (مانند اسپاسم عضلات پشت کمر که می‌تواند منجر به کمر درد شود) و اختلالات عضلانی و اسکلتی دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد. تیزانیدین عموما به شکل قرص، قرص جویدنی، کپسول و شربت در دسترس بوده و می‌توان از آن استفاده کرد.

کاریزوپرول: این قرص مسکن فوری کمر درد نیز درست مانند تیزانیدین و باکلوفن یک داروی شل کننده عضلات اسپاسم بوده و با مکانیسم اثر روی سیستم مرکزی و شل کردن عضلات ناحیه کمر، به درمان کمر درد کمک می‌کند.

کاریزوپرول در مواردی که اسپاسم عضلانی بسیار شدید بوده و منجربه قفل شدن عضلات بدن می‌شود تجویز می‌شود. این قرص به شکل قرص، شربت و کپسول در دزهای مختلفی در دسترس است. تجویز دز قابل استفاده برای هرکس کاملا بستگی به نوع درد و تشخیص دکتر مربوطه دارد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  علت کمردرد در زنان چه می تواند باشد؟

قرص مسکن فوری کمر درد ضد افسردگی

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید دسته‌ای از قرص‌های ضد افسردگی بسیار قوی وجود دارند که به‌خاطر مکانیسم ویژه که همان تاثیر روی سیستم عصبی مرکزی است، قادرند درد کمر را فورا کاهش دهند.

با این حال استفاده از این قرص‌ها نیازمند نظر پزشک بوده و نمی‌توان سر خود از آنها استفاده کرد. تعدادی از مشهورترین این قرص‌ها عبارتند از:

دلوکستین: دلوکستین یک داروی ضد افسردگی بسیار قوی است که با جلوگیری کاهش فعالیت هورمون‌های تحریک‌کننده عصبی منجربه افزایش دوپامین شده و درنتیجه اثرات ضد افسردگی دارد. همچنین این قرص به خاطر اینکه بر سیستم اعصاب مرکزی اثرگذار است توانایی تسکین دردهای شدید را داشته و در کاهش درد کمر نیز بسیار موثر است. دلوکستین به شکل قرص و شربت در دسترس است.

آلپرازولام: آلپرازولام یکی از قوی‌ترین داروهای ضد افسردگی است که اثرات کاهش درد نیز داشته و به همین خاطر به عنوان یک قرص مسکن فوری کمر درد هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. آلپرازولام یک داروی ضد اضطراب از دسته بنزودیازپین‌هاست که به عنوان مسکن دردهای عضلانی هم عمل می‌کند.

قرص فوری درد کمر آلپرازولام

آلپرازولام تأثیری مهارکننده بر روی سیستم عصبی مرکزی دارد و به کاهش اضطراب، تسکین تنش‌های عضلانی و ایجاد اثر مسکن خفیف کمک می‌کند. این دارو باعث افزایش اثر گاما-آمینوبوتیریک اسید (GABA) در مغز می‌شود که عملکردی مهاری روی سیستم عصبی دارد و می‌تواند احساس اضطراب و درد را کاهش دهد.

حرف آخر

در این مقاله سعی کردیم انواع قرص مسکن فوری درد کمر را بررسی کرده و دسته‌های مختلف آنها را معرفی کنیم. با اینکه تعداد زیادی قرص مسکن فوری برای کاهش درد کمر وجود دارد و براساس مکانیسم‌های مختلف عمل می‌کنند، اما استفاده از این قرص‌ها به معنای راه درمان قطعی کمر درد نیست و لازم است که حتما برای مصرف از پزشک متخصص مشاوره شود. این قرص‌ها تنها نقش مسکن فوری را بازی می‌کنند و خاصیت درمان کنندگی ندارند.

 

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!