کمردرد چیست و چند حالت دارد

کمردرد چیست و چند حالت دارد

کمردرد یک بیماری شایع است و علائم آن بسته به علت آن می تواند متفاوت باشد. درد ممکن است به صورت مبهم، تیز، ضربان دار، کوبنده، درد یا سوزش توصیف شود. ممکن است ثابت باشد یا ممکن است بیاید و برود یا با ورزش یا نشستن طولانی بدتر شود.
به همان اندازه که کمردرد می تواند خسته کننده باشد، معمولاً با استراحت در عرض چند هفته برطرف می شود یا بهبود می یابد. شرایط شدیدتر ممکن است به مراقبت و درمان مداوم از جمله جراحی نیاز داشته باشد.

این مقاله از سلول سبز به برخی از علل شایع و غیر معمول کمردرد، از جمله نحوه تشخیص و درمان آنها می پردازد. همچنین زمان مراجعه به پزشک را توضیح می دهد.

علت کمردرد

دلایل احتمالی زیادی برای کمردرد وجود دارد. در اینجا برخی از رایج‌ترین موارد ذکر شده است :

علت کمردرد

کشیدگی یا رگ به رگ شدن

کشیدگی و رگ به رگ شدن شایع ترین علت کمردرد به خصوص در ناحیه کمر است. کشیدگی به پارگی یک عضله یا تاندون (که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کند) اشاره دارد، در حالی که رگ به رگ شدن به پارگی یک رباط (که استخوان ها را در یک مفصل متصل می کند) اشاره دارد.

پارگی تاندون یا رباط ممکن است در اثر سقوط یا آسیب ورزشی، یا در اثر استفاده بیش از حد از مفصل، که به عنوان آسیب استرس مکرر شناخته می شود، ایجاد شود.

درد می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و اغلب به عنوان “دردی سراسری” توصیف می شود که به باسن منتقل می شود. درد با حرکت بدتر می شود و با استراحت بهبود می یابد. همراه با درد، سفتی عضلات، اسپاسم عضلانی و کاهش دامنه حرکتی شایع هستند.

برآمدگی یا پارگی دیسک

دیسک های بین مهره ای بین استخوان های ستون فقرات قرار دارند و به عنوان بالشتک های ضربه گیر عمل می کنند. دیسک ها می توانند به مرور زمان به دلیل افزایش سن، ضربه، چاقی، استرس های مکرر و سیگار شکسته شوند و باعث کمردرد شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک دیسک می تواند شروع به بیرون زدگی به سمت بیرون کند که به عنوان دیسک برآمده یا لغزنده شناخته می شود.

دیسک همچنین می تواند پاره شود و منجر به پارگی (فتق) دیسک شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، قسمت داخلی دیسک (به نام هسته پالپوزوس) به بیرون رانده می شود و اعصاب مجاور را فشرده می کند و باعث درد عصبی می شود.

پارگی دیسک در ناحیه کمر می تواند باعث درد شدید شود که ممکن است به سمت باسن، کشاله ران و ساق پا حرکت کند. پارگی دیسک در گردن می تواند باعث دردی شود که به سمت پایین بازو حرکت می کند. همچنین ممکن است باعث ضعف عضلانی، بی حسی و گزگز شود.

آرتروز

آرتروز ستون فقرات نوعی آرتریت است که در اثر ساییدگی و پارگی غضروف بین استخوان های ستون فقرات ایجاد می شود. با از بین رفتن غضروف، می توانید کمردرد مبهم، دردناک یا ضربانی را تجربه کنید که با حرکت بدتر می شود.

شما می توانید یک احساس ترکیدن به نام کرپیتوس، سفتی مفاصل و کاهش دامنه حرکتی را احساس کنید.

با پیشرفت بیماری، رشد استخوانی ممکن است ایجاد شود. این خارهای استخوانی می توانند ریشه های عصبی مجاور را تحت فشار قرار دهند و باعث بی حسی و احساس سوزن سوزن شدن شبیه به پارگی دیسک شوند.

سیاتیک

سیاتیک به احساس درد عصبی اشاره دارد که به سمت پایین پا می رود. این اصطلاح یک نام اشتباه است زیرا عصب سیاتیک (عصب بزرگی در ساق پا که توسط ریشه های عصبی که از ستون فقرات کمری جدا می شوند تشکیل می شود) به طور خاص در این شرایط تحریک نمی شود. تحریک ریشه های عصبی کمر باعث سیاتیک می شود.

سیاتیک می تواند ناشی از پارگی دیسک، خار استخوان یا آسیب به لگن، باسن یا ران باشد. دیابت، بارداری و نشستن طولانی مدت نیز از عوامل خطر هستند.

وضعیتی به نام سندرم پیریفورمیس نیز می‌تواند باعث سیاتیک شود زمانی که عضله پیریفورمیس مجاور دچار اسپاسم شود.

سیاتیک باعث سوزش یا گرفتگی درد می شود که از ناحیه کمر به باسن و گاهی به پایین ساق پا و به کف پا کشیده می شود. سوزن سوزن شدن، بی حسی و ضعف عضلانی شایع هستند.

سیاتیک

تنگی کانال نخاعی

با افزایش سن، کانال نخاعی که شامل نخاع است، می تواند شروع به باریک شدن کند. این به عنوان تنگی نخاعی شناخته می شود. آرتریت نخاعی همچنین می تواند باعث رشد بیش از حد استخوان در داخل کانال شود.

اگر کانال نخاعی شما بیش از حد سفت شود و اعصاب را تحت فشار قرار دهد، می‌توانید دردهای تیراندازی در ناحیه کمر و باسن، ضعف عضلانی، بی‌حسی و گزگز احساس کنید.

تنگی کانال نخاعی

اسپوندیلولیز و اسپوندیلولیستزیس

اسپوندیلولیز یک شکستگی استرسی در یکی از استخوان های ستون فقرات است. در کودکانی که ورزش هایی انجام می دهند که فشار مکرر به کمر وارد می کند (مانند ژیمناستیک یا فوتبال) شایع تر است. اسپوندیلولیز همچنین می تواند به دلیل آسیب ستون فقرات یا ضعف ستون فقرات ناشی از افزایش سن باشد.

اگر شکستگی ستون فقرات را بیش از حد ضعیف کند، مهره ممکن است شروع به “لغزش” کند که منجر به وضعیتی به نام اسپوندیلولیستزیس می شود. علائم اسپوندیلولیستزیس شامل درد و سفتی است. اگر استخوان لیز خورده عصب را بگیرد، می تواند باعث درد تیراندازی، گزگز، بی حسی و ضعف شود.

پوکی استخوان

پوکی استخوان نازک شدن و ضعیف شدن استخوان ها است. کمردرد مرتبط با پوکی استخوان اغلب به دلیل شکستگی فشاری در ستون فقرات است. شکستگی می تواند بدون هشدار، اغلب پس از انجام کاری به سادگی عطسه یا خم شدن رخ دهد

کمردرد می تواند از مبهم تا شدید متغیر باشد. اغلب در قسمت پایین یا وسط کمر احساس می شود و با حرکت بدتر می شود. در موارد نادر، درد ممکن است به پاها یا شکم تابیده شود.

اسکولیوز

اسکولیوز وضعیتی است که در آن ستون فقرات مانند حرف “S” یا “C” منحنی یا پیچ خورده است. معمولا در دوران کودکی ایجاد می شود. در بیشتر موارد، علت ناشناخته است، اگرچه با شرایطی مانند فلج مغزی و دیستروفی عضلانی مرتبط است. همچنین می‌تواند ناشی از نقص مادرزادی یا ژنتیک خانوادگی باشد (چون گاهی اوقات چندین عضو خانواده تحت تأثیر قرار می‌گیرند).

اسکولیوز می تواند باعث درد مزمن کمر یا گردن و همچنین کاهش دامنه حرکتی شود. در موارد شدید، ممکن است فرد دچار مشکل شود.

سایر علل تنگی ستون فقرات شامل اسکولیوز، بیماری پاژه استخوان و ضربه به ستون فقرات است.

علل نادر کمردرد

به ندرت، کمردرد ناشی از یک بیماری سیستمیک (کل بدن) است. مثالها عبارتند از :

سرطان

تومور سرطانی در ستون فقرات ممکن است به خودی خود ایجاد شود (سرطان استخوان) یا می تواند در اثر گسترش سرطان از سایر قسمت های بدن (به نام متاستاز) ایجاد شود. درد اغلب به صورت گاز گرفتن توصیف می شود و در شب تشدید می شود. درد ممکن است به شانه ها یا گردن تابیده شود و می تواند با کاهش وزن غیرقابل توضیح و خستگی مزمن همراه باشد.

استئومیلیت

عفونت در ستون فقرات به نام استئومیلیت باعث درد شدید و مداوم می شود. این می تواند به دلیل جراحی اخیر ستون فقرات یا زمانی که یک عفونت موضعی (مانند عفونت استاف) وارد جریان خون شود، رخ دهد. برخلاف اکثر عفونت ها، تب شایع نیست.

سندرم دم اسب

سندرم دم اسبی یک اختلال نادر است که به دلیل فشرده شدن شدید ریشه های عصبی نخاعی در قسمت تحتانی ستون فقرات ایجاد می شود. علاوه بر کمردرد، می‌تواند باعث بی‌حسی یا سوزن سوزن شدن شود که در یک یا هر دو پا پخش می‌شود. علائم دیگر شامل افتادگی پا (مشکل در بلند کردن جلوی پا) و مشکلات کنترل مثانه یا روده است.

تشخیص کمردرد

تشخیص کمردرد با مرور تاریخچه پزشکی و معاینه فیزیکی شروع می شود. از شما سوال می شود که درد چه زمانی شروع شده است، چه احساسی دارد، چه چیزی باعث بهتر یا بدتر شدن درد می شود و چه علائم دیگری دارید (مانند بی حسی یا تورم).

بر اساس یافته‌ها، پزشک آزمایش‌های آزمایشگاهی و تصویربرداری را برای بررسی علل مشکوک تجویز می‌کند.

معاینه بدنی

در طول معاینه، پزشک به آرامی بر روی عضلات و قسمت‌هایی از ستون فقرات روی یا نزدیک محل درد شما فشار می‌آورد. از شما خواسته می شود محل و نوع درد را توضیح دهید.

شما یک معاینه عصبی برای ارزیابی پاسخ های عصبی و حرکتی خود خواهید داشت. هدف از این امتحان شناسایی هر ناحیه از تغییرات حسی، ضعف عضلانی یا تغییرات رفلکس است.

یک مثال آزمایش پای صاف است که در آن پزشک پای شما را بلند می کند در حالی که شما به پشت دراز کشیده اید. اگر این حرکت باعث درد زیر زانو شود، نشان می دهد که اعصاب در قسمت خاصی از ستون فقرات تحت فشار قرار گرفته اند.

تست های آزمایشگاهی

پزشک ممکن است آزمایش‌های آزمایشگاهی را تجویز کند، مانند: ۲

شمارش کامل خون (CBC)، از جمله شمارش گلبول های سفید (WBC) برای تشخیص علائم عفونت
نرخ رسوب گلبول های قرمز (ESR) و پروتئین واکنشی C (CRP) برای تشخیص علائم التهاب
آزمایش HLA-B27 برای تشخیص علائم ژنتیکی اسپوندیلیت آنکیلوزان
آزمایش آلکالین فسفاتاز (ALP) و لاکتات دهیدروژناز (LDH) برای کمک به تشخیص انواع خاصی از سرطان استخوان

تست های تصویربرداری

آزمایشات تصویربرداری معمولاً برای تشدید کمردرد مورد نیاز نیست مگر اینکه علائم سرطان، عفونت، شکستگی یا سندرم دم اسب وجود داشته باشد.

در صورت نیاز، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) معمولاً آزمایش انتخابی است و توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن جایگزین است.

اگر درد برای چند هفته ادامه یابد یا ضعف عضلانی بدتر شود، ممکن است نیاز به آزمایش های تصویربرداری باشد.

کمر mri

تشخیص های افتراقی

به عنوان بخشی از ارزیابی شما، پزشک سایر شرایط پزشکی را که می تواند باعث کمردرد شود، در نظر می گیرد. تشخیص افتراقی بر اساس سابقه پزشکی شما و عوامل خطر شما برای بیماری های خاص خواهد بود.

در پایان، کمردرد شما ممکن است بخشی از شرایطی باشد که مستقیماً عضلات پشت یا ستون فقرات را درگیر نمی کند.

مثالها عبارتند از:

آنوریسم آئورت شکمی
اندومتریوز
بیماری کیسه صفرا
عفونت کلیه
پانکراتیت
بیماری التهابی لگن (PID)
بیماری زخم معده
پروستاتیت
زونا

درمان کمردرد

درمان کمردرد اغلب به زمان نیاز دارد. اکثر افراد با استراحت و اجتناب از فعالیت هایی که به کمر فشار وارد می کنند، بهبود می یابند. درمان های دیگر ممکن است برای کاهش درد و بازیابی عملکرد ستون فقرات یا عضلات پشت استفاده شود.

درمان کمردرد

خود مراقبتی

استراحت، استفاده از یخ و استفاده از گرما می تواند به کاهش کمردرد و احتمالاً تسریع روند بهبود کمک کند. یخ می تواند به کاهش تورم کمک کند، در حالی که گرما جریان خون را افزایش می دهد و به آرامش بافت ها کمک می کند

البته به خاطر داشته باشید که استراحت لزوماً به معنای استراحت طولانی مدت در رختخواب نیست. فعالیت بدنی کم شدت برای کمک به کوتاه کردن زمان بهبودی مهم است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  تراکم استخوان چیست و چگونه انجام می شود

داروهای کمردرد

اگر استراحت و استفاده از یخ و گرما برای کاهش درد شما کافی نباشد، ممکن است داروها تجویز شوند. دو مورد از رایج ترین آنها، داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی بدون نسخه (NSAIDs) و شل کننده های عضلانی تجویزی هستند.

تزریق‌های اپیدورال نخاعی، که در آن استروئیدها به فضای اطراف ستون فقرات شما تزریق می‌شود، ممکن است برای درمان سیاتیک و اسپوندیلولیستزیس استفاده شود. برای استئوآرتریت ستون فقرات، اگر درد شدید باشد، می‌توان از تزریق استروئید در مفصل ستون فقرات استفاده کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  قرص مسکن فوری درد کمر + علل کمر درد

فیزیوتراپی

همچنین ممکن است پزشک فیزیوتراپی را برای کمک به تقویت و کشش عضلات کمر، بهبود تحرک و کاهش کمردرد توصیه کند. ورزش‌های کم‌ضرر مانند پیاده‌روی، شنا یا دوچرخه‌سواری می‌توانند به بهبود دامنه حرکتی و انعطاف‌پذیری شما کمک کنند.

فیزیوتراپی کمر

طب مکمل و جایگزین

برخی از نمونه‌هایی از درمان‌های مکمل مورد استفاده برای کاهش کمردرد عبارتند از :

ماساژ درمانی
طب سوزنی
تایچی
یوگا

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  علت کمردرد در زنان چه می تواند باشد؟

مراقبت های کایروپراکتیک

حتما قبل از مصرف هر گونه ویتامین، گیاه یا مکمل با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب و بی خطر هستند.

جراحی ستون فقرات

جراحی ستون فقرات مختص افرادی است که با درمان کمردرد غیر جراحی تسکین علائم کافی را دریافت نمی کنند و درد به خوبی با مطالعات تصویربرداری توضیح داده شده است.

شرایطی وجود دارد که ممکن است جراحی برای آنها مفید باشد، مانند شرایطی که ثبات ستون فقرات را تضعیف می کند.

جراح ستون فقرات می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا جراحی گزینه مناسبی برای شما است و چه خطراتی در آن وجود دارد.
منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!