فیزیوتراپی دهلیزی

فیزیوتراپی دهلیزی چیست؟

اگر سرگیجه دارید، ممکن است از نوع خاصی از توانبخشی به نام فیزیوتراپی دهلیزی بهره مند شوید. فیزیوتراپی دهلیزی نوع خاصی از درمان است که برای کمک به بهبودی شما از سرگیجه، بی ثباتی یا سرگیجه طراحی شده است. این می تواند به شما کمک کند تا به سرعت بهبود یافته و به سطح عملکرد قبلی خود بدون سرگیجه بازگردید.

علائم مشکلات دهلیزی

اندام دهلیزی شما ساختار خاصی در گوش داخلی شما است. شما دو تا از آنها دارید: یک ی در سمت چپ و دیگری در سمت راست. اندام های دهلیزی شما مسئول این هستند که به مغز شما موقعیت سر را بگویند و سپس حرکات چشم را بر اساس موقعیت سر هماهنگ کنند.

علائم مشکلات دهلیزی ممکن است شامل موارد زیر باشد :

سرگیجه
احساسات غوغایی
مشکل در حفظ تعادل عمودی
مشکل تثبیت چشم بر روی اشیا
مه در سرت
سردرد
حالت تهوع
اگر علائمی از مشکلات دهلیزی دارید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک شما را ارزیابی می کند و وضعیت شما را تشخیص می دهد. گاهی اوقات این علائم ممکن است نشانه چیزی جدی مانند سکته مغزی باشد. در این مورد، زمان بسیار مهم است، بنابراین معاینه با پزشک ضروری است.

چه افرادی نیاز به فیزیوتراپی دهلیزی دارند؟

افراد مبتلا به شرایط مختلف که علامت دار هستند ممکن است از فیزیوتراپی دهلیزی بهره مند شوند. شرایطی که اغلب درمان می شوند عبارتند از :

سرگیجه موضعی حمله ای خوش خیم (BPPV) : BPPV باعث سرگیجه خفیف تا شدید می شود و یکی از شایع ترین علل سرگیجه است.

کم کاری دهلیزی : این وضعیت تعادل در گوش داخلی را کاهش می دهد و باعث سرگیجه و بی نظمی می شود.

سندرم منیر : یک اختلال گوش داخلی که می تواند باعث کاهش شنوایی و سرگیجه شود.

ضربه مغزی : یک آسیب مغزی تروماتیک که معمولاً در اثر ضربه ای به سر یا ضربه شدیدی به بدن ایجاد می شود که باعث تکان سریع سر می شود.

میگرن دهلیزی : یک بیماری عصبی که باعث سردردهای ضربان دار می شود.

مولتیپل اسکلروزیس : بیماری مغز و نخاع که باعث می شود سیستم ایمنی به غلاف محافظی که رشته های عصبی را می پوشاند حمله کند.

سکته مغزی مزمن و پایدار : سکته مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که خونرسانی به بخشی از مغز کاهش می‌یابد که باعث می‌شود بافت مغز اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکند.

سرگیجه

چه کسی توانبخشی دهلیزی را انجام می دهد؟

فیزیوتراپی دهلیزی توسط یک فیزیوتراپیست انجام می شود که در زمینه مشکلاتی که بر تعادل و سیستم دهلیزی تأثیر می گذارد، آموزش های زیادی دیده است. بسیاری از درمانگران دهلیزی به عنوان متخصص دهلیزی از طریق مؤسسه تعادل آمریکا گواهینامه دریافت می کنند.

فیزیوتراپیست هایی که در درمان دهلیزی گواهینامه ندارند، ممکن است همچنان ارزیابی ها و درمان های مربوط به سرگیجه و علائم سرگیجه را انجام دهند. اما نتیجه کلی شما احتمالاً با مراجعه به فردی با گواهی به عنوان متخصص دهلیزی بهبود می یابد.

برخی از متخصصان توانبخشی دهلیزی ممکن است کاردرمانگر یا پزشک گوش، بینی و گلو (متخصص گوش و حلق و بینی) باشند.

رویه ها

فیزیوتراپی دهلیزی معمولاً با ارزیابی اولیه آغاز می شود. در طول این قرار ملاقات، درمانگر وضعیت شما را ارزیابی می کند و بهترین روش ها را برای کمک به بهبودی شما تعیین می کند. درمان ها اغلب بسته به تشخیص و نیازهای خاص شما متفاوت است.

رویه ها اغلب عبارتند از :

مانورهای تغییر موقعیت اتولیت (برای کسانی که BPPV دارند) : این روش از مانورهای سر استفاده می کند که ذرات کانالیت (اتوکونیا) را در گوش داخلی جابجا می کند. اگر ذرات کانالیت در جایی در گوش شما هستند که باعث سرگیجه می شوند، جابجایی آنها ممکن است علائم را بهبود بخشد.

تمرینات وضعیتی : این تمرینات می تواند به بهبود وضعیت بدن و تراز کردن گردن و ستون فقرات کمک کند.

دامنه حرکت گردن : کشش گردن می تواند به کاهش درد و تنش عضلانی کمک کند و به حرکت آزادانه عضلات شما کمک کند.

تمرینات تثبیت نگاه : اینها تمریناتی هستند که به بهبود بینایی در هنگام حرکت سر کمک می کنند و در نهایت باعث کاهش سرگیجه و بهبود تعادل می شوند.

تمرینات تعادلی : در صورت بروز سرگیجه، انجام تمرینات تعادلی می تواند به بهبود خطر سقوط در هنگام ایستادن یا راه رفتن کمک کند.

هر فرد مبتلا به سرگیجه به هر روش یا درمان نیاز ندارد. درمان شما باید متناسب با تشخیص و نیازهای خاص شما باشد. به عنوان مثال، اگر BPPV دارید، سرگیجه شما احتمالاً به دلیل جابجایی کریستال های اتولیت در کانال های نیم دایره اندام دهلیزی شما ایجاد می شود.

مانور Epley ممکن است برای تغییر مکان کریستال ها انجام شود. انجام این مانور برای فردی که دچار سرگیجه ناشی از ضربه مغزی است احتمالا مفید نخواهد بود.

مانور Epley

گاهی اوقات، فیزیوتراپیست های دهلیزی از ابزارهای تخصصی برای تشخیص و درمان سرگیجه یا مشکلات مربوط به دهلیزی استفاده می کنند. به عنوان مثال، عینک فرنزل ممکن است برای تشخیص بیماری شما استفاده شود. این عینک های تخصصی در حالی که سر خود را در جهات مختلف حرکت می دهید، از چشمان شما تصویر ویدیویی می گیرند. آنها به درمانگر شما کمک می کنند تا حرکات ظریف چشم را تشخیص دهد که ممکن است نشانه ای از مشکل دهلیزی باشد.

گاهی اوقات از عینک های واقعیت مجازی و ویدئوهای اپتوکینتیک برای ایجاد موقعیت هایی استفاده می شود که باعث سرگیجه خفیف می شود. این درمان به سیستم عصبی مرکزی شما اجازه می دهد تا به آرامی با میدان های بینایی در حال تغییر سازگار شود و علائم سرگیجه را کاهش دهد.

اگر یک بیماری دهلیزی دارید که باعث سرگیجه یا از دست دادن تعادل می شود، فیزیوتراپی دهلیزی ممکن است کمک کند زیرا ثابت شده است که این درمان موثر است. یک مطالعه در سال ۲۰۱۹ اثرات فیزیوتراپی اولیه دهلیزی را پس از ضربه مغزی مرتبط با ورزش بررسی کرد.

نتایج نشان داد که توانبخشی دهلیزی در بازگرداندن سریع‌تر ورزشکاران به ورزش نسبت به افرادی که فیزیوتراپی دهلیزی برای ضربه مغزی انجام نداده‌اند، مفید است.

یک مطالعه در سال ۲۰۲۰ نشان داد که توانبخشی دهلیزی روشی موثر برای کاهش افتادن در افراد مسن دارای علائم سرگیجه است. نتایج مثبت تا ۱۲ ماه پس از درمان حفظ شد.

فیزیوتراپی دهلیزی چه مدت باید ادامه داشته باشد؟

بیشتر سری های فیزیوتراپی دهلیزی چهار تا هشت هفته طول می کشد. برخی از بیماران دو بار در هفته به درمان مراجعه می کنند، در حالی که برخی دیگر کمتر به درمان مراجعه می کنند. برخی از بیماران تمرینات روزانه را در خانه برای سیستم دهلیزی خود انجام می دهند و در فواصل منظم با فیزیوتراپیست خود تماس می گیرند.

به خاطر داشته باشید که همه افراد متفاوت هستند. مجموعه جلسات مراقبتی شما بسته به شرایط و نیازهای خاص شما ممکن است طولانی تر یا کوتاه تر باشد. حتماً با فیزیوتراپ و پزشک خود صحبت کنید تا دوره توانبخشی دهلیزی خود را درک کنید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!