سردرد

سردرد ؛ علت، انواع، درمان و پیشگیری

سردرد، دردی است که در هر قسمت از سر شما تجربه می شود. این یک بیماری شایع است و در بیشتر موارد، علامت بیماری جدی نیست. انواع مختلفی از سردرد وجود دارد و می تواند ناشی از طیف وسیعی از موارد باشد. گاهی اوقات می تواند با بیماری یا آسیب جدی همراه باشد و پزشک شما ممکن است تصمیم بگیرد که نیاز به آزمایش بیشتر یا درمان فوری دارید.

علت سردرد

سردردها به عنوان اولیه (به خودی خود و نه در نتیجه یک مشکل سلامتی دیگر) یا ثانویه (ناشی از یک مشکل سلامتی دیگر) طبقه بندی می شوند.

گاهی اوقات سردردهای اولیه می توانند توسط عوامل سبک زندگی مانند :

الکل، به ویژه شراب قرمز
غذاهای خاص، مانند گوشت های فرآوری شده حاوی نیترات
تغییر در الگوهای خواب یا کمبود خواب
حذف وعده های غذایی
فشار

علت سردرد

شرایطی که می تواند باعث سردرد ثانویه شود شامل مشکلات زیر است :

سینوس ها، مانند عفونت های حاد یا مزمن سینوسی
چشم، مانند گلوکوم یا فشار چشم
دندان ها، از جمله طیف وسیعی از مشکلات دندانی به خصوص آبسه دندان
اعصاب، مانند زونا
عروق خونی، مانند آنوریسم یا فشار خون بالا
گوش، مانند عفونت گوش میانی
داروها و عوارض جانبی آنها

کم آبی بدن و آسیب های سر نیز از علل شایع نوع ثانویه هستند.

انواع سردرد

انواع مختلف سردرد به دلیل شرایط مختلفی ایجاد می شود، به همین دلیل مهم است که به پزشک مراجعه کنید تا بتواند بهترین درمان را برای شما پیشنهاد کند.

سردرد آلرژیک. اینها اغلب همراه با آبریزش بینی و چشم درد در پاسخ به آلرژن های فصلی رخ می دهند.

سردردهای خوشه ای. اینها باعث درد شدید اطراف یک چشم می شوند که احتمالاً با افتادگی پلک، آبریزش چشم و احتقان بینی همراه است. آنها بیشتر در مردان رخ می دهند.

سردردهای ناشی از خستگی چشم. اینها به دلیل مشکلات بینایی اصلاح نشده ایجاد می شوند و منجر به درد و سنگینی اطراف چشم می شوند.

خماری. سردرد خماری معمولاً یک درد ضربان‌دار همراه با حالت تهوع است.

هورمون ها. زنان در زمان تخمک گذاری، پریود شدن و در سال های منتهی به یائسگی ممکن است دچار سردردهای میگرنی شوند.

سردرد “بستنی”. این یک درد شدید در جلوی سر بلافاصله پس از خوردن غذا یا نوشیدنی سرد است.

میگرن. این شامل درد ضربان دار شدید و یک طرفه است که اغلب با حالت تهوع، استفراغ، سردی دست ها، حساسیت به صدا، نور و بو رخ می دهد. برخی از افراد قبل و در طول سردرد دچار هاله می شوند (معمولاً اختلالات بینایی مانند خطوط زیگزاگ، نورهای سوسوزن یا لکه هایی که معمولاً حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد).

انواع سردرد

سردردهای تنشی. یک درد مبهم و بدون ضربان همراه با سفتی پوست سر یا گردن، اغلب در اطراف هر دو طرف سر.

اختلال مفصل گیجگاهی فکی (TMJ). این به دلیل ناهماهنگی فک ها ایجاد می شود و گاهی اوقات هنگام باز کردن فک صدای کلیک شنیده می شود. این می تواند باعث درد در مفصل فک و عضلات مرتبط شود که می تواند منجر به درد در صورت و همچنین سردرد شود.

خونریزی در مغز (ترکیدگی آنوریسم). این باعث شروع ناگهانی و شدید درد (“رعد و برق”) می شود. علائم همچنین ممکن است شامل از دست دادن هوشیاری، سفت شدن گردن و دوبینی باشد.

سرطان مغز. سرطان مغز باعث سردردهای شدید مبهم می شود که به تدریج بدتر می شود. اکثر افراد مبتلا به سرطان مغز علائم دیگری مانند استفراغ، اختلالات بینایی، ضعف در بازو و/یا پا، مشکلات گفتاری، تغییرات شخصیتی یا حملات صرع را نیز دارند.

آبسه مغزی. این یک عفونت غیر معمول است که از طریق استخوان جمجمه شکسته با آسیب پوستی پوشاننده یا از عفونت گوش، گلو، سینوس و ریه وارد مغز می شود. می تواند باعث سردردهای شدید (اغلب در کنار آبسه) شود که می تواند با تب و تشنج همراه باشد.

مننژیت. این یک عفونت نادر اما جدی غشاهایی است که مغز و نخاع را احاطه کرده است و باعث سردردهای شدید، اغلب همراه با سفت شدن یا درد گردن، استفراغ، تب و حساسیت به نور می شود.

آرتریت تمپورال. این التهاب عروقی است که خون را از طریق ناحیه شقیقه به پوست سر می رساند. سردرد ضربان دار ناگهانی یا تدریجی علامت شایعی است که به طور معمول به سمت جلو و طرف (های) سر است. همچنین ممکن است باعث حساسیت در نزدیکی شقیقه ها، به ویژه هنگام جویدن، و همچنین طیف وسیعی از علائم دیگر شود. در افراد بالای ۵۰ سال شایع تر است.

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم؟

سردرد شایع است و اکثر افراد حداقل یک مورد را در طول زندگی خود تجربه می کنند. آنها معمولاً خفیف هستند، اما اگر آن ها مکرر رخ می دهد و شما را از انجام کارهایی که به طور معمول می توانید انجام دهید باز می دارد، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت مصرف مکرر داروهای ضد درد برای سردرد، باید به پزشک مراجعه کنید.

در برخی مواردمی تواند نشانه چیز جدی تری باشد. اگر هر یک از علائم زیر را تجربه کردید، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید:

سردرد “رعد و برق” ، نوع شدیدی که به طور ناگهانی ایجاد می شود
سردردی که به تدریج در طی چند هفته بدتر می شود
نوع صبحگاهی همراه با حالت تهوع که از بین نمی رود
سردرد همراه با تب، تغییر در شخصیت، سفتی گردن، دوبینی، زنگ زدن در گوش، از دست دادن تعادل یا از دست دادن حس
یک سردرد جدید برای بیماران مبتلا به سرطان، نقص ایمنی، یا هر کسی که سابقه خانوادگی گلوکوم دارد
علائم هاله (بینایی) که بیش از یک ساعت طول می کشد، شامل ضعف عضلانی، متفاوت از حد معمول است یا برای اولین بار با مصرف قرص های ضد بارداری خوراکی رخ می دهد.

در بسیاری از این موارد، پزشک خانواده شما ممکن است تصمیم بگیرد که شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

چه زمانی باید به پزشکم مراجعه کنم

چگونه می توان سردرد را کنترل کرد؟

بسیاری از افرادی که سردردهای معمولی را تجربه می کنند، برخی از علائمی را که نشان می دهد سردرد در شرف ظهور است را می شناسند. ممکن است این زمان مناسب برای مصرف داروهایی باشد که پزشک برای شما تجویز کرده یا بدون نسخه خریداری کرده اید. همچنین ممکن است امتحان کنید:

دراز کشیدن در یک اتاق تاریک و ساکت
خوابیدن
قرار دادن یک پارچه سرد یا گرم در پشت گردن یا روی پیشانی خود
قدم زدن در هوای تازه

پزشک یا داروساز شما می تواند به شما کمک کند تا در صورت نیاز به دارو برای سردرد خود و بهترین زمان مصرف آن را بررسی کنید.

 چه کنیم سردردمان خوب شود؟

اگرچه هیچ درمان کاملی برای سردرد وجود ندارد، اما چندین گزینه درمانی مفید وجود دارد. مهم است که قبل از مصرف هر دارویی علت سردرد خود را تشخیص دهید، بنابراین مراجعه به پزشک اولین قدم خوب است.

ممکن است لازم باشد چندین روش درمانی مختلف را امتحان کنید تا متوجه شوید چه چیزی برای شما موثر است.

اگر کمتر از هر ۲ هفته یک بار سردرد دارید، داروهای ساده بدون نسخه مانند پاراستامول یا ایبوپروفن ممکن است کافی باشد. افرادی که سردرد یا میگرن مکرر دارند معمولاً به داروهای دیگری نیاز دارند که باید توسط پزشک آنها تجویز شود. این ممکن است شامل داروهایی باشد که به طور منظم برای جلوگیری از آن مصرف می شوند یا داروهایی مانند “تریپتان” برای میگرن. اگر سردردهای خوشه ای دارید، ممکن است پزشک شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

برخی از افرادی که بیش از ۳ بار در هفته از داروهای ضد درد برای درمان سردرد استفاده می کنند، ممکن است “سردرد ناشی از مصرف بیش از حد دارو” را تجربه کنند. این می تواند شبیه سردرد تنشی باشد. پزشک یا داروساز شما می تواند شما را در مورد نحوه استفاده ایمن از داروهای مسکن راهنمایی کند.

درمان سردرد

پیشگیری از سردرد

اجتناب از محرک ها به جلوگیری از سردرد کمک می کند و استفاده از داروهای مناسب طبق تجویز پزشک یا توصیه داروساز نیز مهم است. شما نمی توانید از همه محرک ها اجتناب کنید، بنابراین یافتن تعادل مناسب بین تغییرات سبک زندگی و داروها کلید مدیریت طولانی مدت است.

برخی از محرک های رایج عبارتند از :

فشار
الکل
کافئین
خواب زیاد یا کم
چراغ های روشن
شرایط کاری بد
تغییرات هورمونی (در زنان)

تغییرات سبک زندگی همچنین می تواند به جلوگیری از درد کمک کند، از جمله :

خوردن غذای سالم به طور منظم
نوشیدن آب کافی
ورزش منظم
استرس خود را مدیریت کنید

چه سردردی خطرناک است؟

سردرد شما زمانی خطرناک است که دچار اختلال در گفتار، تغییر در بینایی، مشکلات حرکتی بازوها یا پاها، از دست دادن تعادل، گیجی یا از دست دادن حافظه همراه باشد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!