روغن رزماری برای رشد مو

آیا می توانید از روغن رزماری برای رشد مو استفاده کنید؟

فواید رزماری سال هاست که ترویج شده است. مزایای این گیاه به دلیل خواص آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و عصبی این گیاه تایید شده است. یکی از مزایای روغن رزماری برای رشد مو و جلوگیری از ریزش مو است.
اسانس رزماری یک روغن قوی است که از برگ های رزماری و رویه های گلدار استخراج می شود. نام علمی این گیاه Rosmarinus officinalis است.
هنگامی که روی موها استفاده می شود، می توانید چند قطره از روغن رزماری را با یک روغن حامل (مانند روغن زیتون یا روغن آووکادو) مخلوط کنید. گزینه دیگر این است که چند قطره از روغن را با شامپو یا نرم کننده خود مخلوط کنید. هرگز اسانس رقیق نشده را مستقیماً روی مو یا پوست سر نمالید.

این مقاله از سلول سبز به بررسی فواید روغن رزماری برای رشد مو، عوارض جانبی آن و نحوه استفاده ایمن از آن می پردازد. همچنین برای آشنایی با بهترین روغن برای مو کلیک کنید.

روغن رزماری برای مو

چگونه روغن رزماری ممکن است به رشد مو کمک کند

مطالعه ای در سال ۲۰۲۲ شواهدی را نشان داد که روغن رزماری می تواند به رشد مو کمک کند. در اینجا، محققان به دنبال فرموله اولئوژل حاوی دو اسانس (چوب سدر و رزماری) به تنهایی و در ترکیب برای ارزیابی اثرات آنها بر رشد مو در مدل های موش بودند.

حیوانات آزمایشی با یک کرم موبر درمان شدند و اولئوژل ها در مدت شش هفته استفاده شدند. به برخی از موش‌ها اولئوژل به طور جداگانه داده شد، به برخی از آنها اولئوژل به صورت ترکیبی داده شد، و به برخی دیگر ماینوکسیدیل ۲% داده شد، ماده اصلی در محصولات رشد موی محبوب مانند Rogaine.

نتایج روغن رزماری برای رشد مو نشان داد که این روغن می تواند ادامه دهنده اولئوژل و اثرات بیشتری نسبت به چوب سدر دارد. مشخص شد که اولئوژل روغن رزماری دارای اثرات مشابه ماینوکسیدیل است.

یک مطالعه در سال ۲۰۱۵ نشان داد که روغن رزماری می تواند به درمان آلوپسی آندروژنیک (نوع رایج ریزش مو مرتبط با هورمون های جنسی آندروژن، از جمله تستوسترون) و کاهش ریزش موی مرتبط با این بیماری کمک کند.

محققان معتقدند روغن رزماری با تحریک رشد مو و مسدود کردن اثرات نوعی تستوسترون که فولیکول‌های مو را کوچک می‌کند و منجر به ریزش مو می‌شود، عمل می‌کند. در این مطالعه، شرکت کنندگان به مدت شش ماه از روغن رزماری استفاده کردند و نتایج مانند اثرات مشابه ماینوکسیدیل بود.

رزماری علاوه بر کاهش ریزش مو و تحریک رشد مو، با سایر فواید مو و پوست سر، از جمله کاهش شوره سر و محدود کردن سفیدی زودرس، مرتبط است.

شوره سر یک بیماری شایع پوست سر است که باعث پوسته پوسته شدن پوست سر می شود. بر اساس یک بررسی ۲۰۲۲ ترکیبی شیمی و غربالگری توان عملیاتی بالا، اسانس ها پتانسیل بالایی برای توسعه به عنوان محصولات ضد شوره دارند.
روغن رزماری همچنین می تواند التهاب و تحریک پوست سر را محدود کند.

برخی شواهد نشان می‌دهند که روغن رزماری ممکن است به جلوگیری از سفیدی زودرس مو کمک کند. تحقیقات در این زمینه محدود بوده است و مطالعات بیشتری برای تعیین اثرات روغن رزماری بر رنگ مو مورد نیاز است.

نحوه استفاده از روغن رزماری برای رشد مو

یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای استفاده از روغن رزماری برای رشد مو، خرید شامپویی است که روغن رزماری از قبل در آن وجود دارد. شما می خواهید شامپویی با غلظت روغن رزماری بالاتر انتخاب کنید.

راه های اضافی برای استفاده از روغن رزماری برای رشد مو عبارتند از:

روغن رزماری را به شامپوی مورد علاقه خود اضافه کنید

هنگامی که موهای خود را می شویید، چند قطره روغن رزماری به شامپو خود اضافه کنید. برای جلوگیری از تحریک پوست، مقدار زیادی اضافه نکنید. با دو یا سه قطره در هر استفاده از محصول شامپو (مانند نمونه ای از شامپو به اندازه یک چهارم ایالات متحده) شروع کنید.

شامپوی خانگی با روغن رزماری درست کنید

می توانید دستور العمل های پایه شامپوی خانگی را به صورت آنلاین پیدا کنید. هنگامی که تصمیم گرفتید از کدام پایه دستور غذا استفاده کنید، می توانید روغن رزماری را به شامپوی خانگی اضافه کنید.

شامپو رزماری

به طور مستقیم روی پوست سر ماساژ دهید

می توانید اسانس رزماری را مستقیماً روی پوست سر بمالید، اما ابتدا باید آن را با استفاده از روغن حامل رقیق کنید. روغن های حامل مانند روغن آرگان، روغن نارگیل یا روغن آفتابگردان می توانند به شما در استفاده ایمن از اسانس کمک کنند.

چند قطره روغن رزماری را به روغن حامل اضافه کنید تا روغن برای ماساژ روی موها ساخته شود. انجمن ملی آروماتراپی کل نگر توصیه می کند که از ۲۰ قطره اسانس در هر اونس روغن حامل استفاده نکنید.

هنگامی که روغن رزماری را با روغن حامل مخلوط کردید، آن را روی پوست سر ماساژ دهید. لازم نیست آبکشی کنید. اگر می خواهید آن را بشویید، پس از اینکه محلول حداقل برای چند دقیقه روی پوست سر قرار گرفت، این کار را انجام دهید. استفاده روزانه از محلول روغن حامل اسانس در مو یا پوست سر، به شرطی که از روغن رزماری زیاد استفاده نکنید، به طور کلی بی خطر است.

جلوگیری از خطرات و عوارض جانبی روغن رزماری

اسانس رزماری هنگامی که پس از رقیق شدن با روغن حامل روی پوست سر یا پوست استفاده شود، ایمن در نظر گرفته می شود. با این حال، ممکن است تحریک پوست یا واکنش آلرژیک را تجربه کنید.
بنابراین باید مراقب باشید که زیاد به پوست سر نمالید. آن را با روغن حامل رقیق کنید و فقط از چند قطره روغن رزماری استفاده کنید.
از ورود محلول اسانس رزماری به چشم خودداری کنید.
اگر وارد چشم شد سریعا آنها را با آب سرد بشویید.
اطلاعات زیادی در مورد ایمنی روغن رزماری در افراد باردار و شیرده وجود ندارد.
حتی اگر روغن رزماری به صورت موضعی استفاده می شود، تایید خطرات و عوارض جانبی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ایده خوبی است.

افراد مبتلا به بیماری های خاص، از جمله فشار خون بالا، زخم، و بیماری التهابی روده، نباید از اسانس رزماری استفاده کنند.

روغن رزماری همچنین ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشد، از جمله :

داروهای رقیق کننده خون، از جمله وارفارین و پلاویکس (کلوپیدوگرل)
مهارکننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) (برای درمان فشار خون بالا و نارسایی قلبی استفاده می شود)، از جمله Vasotec (انالاپریل) و Zestril (لیزینوپریل)
دیورتیک ها (قرص های آب)، از جمله لازیکس (فروزماید)
داروهای ضد دیابت (زیرا می تواند بر قند خون تأثیر بگذارد)
لیتیوم (تثبیت کننده خلق و خو)

در حالی که عوارض جانبی با استفاده موضعی نادر است، قبل از استفاده موضعی از روغن با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید. روغن رزماری را می توان به صورت موضعی به کودکان داد. با این حال، قبل از استفاده از آن به طور کلی روی پوست، می خواهید یک آزمایش پچ (آن را روی یک ناحیه کوچک بمالید تا واکنش نشان دهید) انجام دهید. شما می خواهید روغن رزماری را رقیق کنید. هرگز اسانس رقیق نشده را مستقیماً روی پوست نمالید.

مصرف اسانس رزماری ناامن تلقی می شود. حتی در مقادیر کم، می تواند اثرات سمی داشته باشد.

روغن رزماری برای مو را کجا پیدا کنیم؟

می‌توانید محصولات موی دم‌شده با رزماری را در فروشگاه یا خرده‌فروشی آنلاین مورد علاقه خود خریداری کنید. این شامل شامپو، نرم کننده، روغن پوست سر و مو و ماسک مو می شود. همچنین می توانید قطره های اسانس رزماری را در خرده فروشی یا فروشگاه گیاهی مورد علاقه خود بیابید.

برچسب را بررسی کنید تا مطمئن شوید که محصول ۱۰۰٪ خالص و رقیق نشده است. برای جلوگیری از تحریک پوست یا سایر عوارض جانبی، از روغن هایی که حاوی معطر و سایر مواد مصنوعی هستند خودداری کنید.

همیشه اطلاعات برچسب محصول را برای دوز و رقیق کردن اسانس رزماری دنبال کنید. هنگام استفاده از آن روی مو و پوست سر، اسانس را با روغن حامل رقیق کنید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!