رحم رتروگرا

رحم رتروگرا یا رحم عقب برگشته چیست؟

زنان
بدون دیدگاه

رحم رتروگرا وضعیتی است که در آن رحم طوری قرار می گیرد که به جای جلو به سمت ناف، به سمت ستون فقرات خم می شود. اغلب به آن رحم کج شده یا رحم نوک دار می گویند.

رحم رتروگرا یک بیماری شایع و معمولا بی ضرر است که از هر پنج زن یک نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

این مقاله از سلول سبز علائم، علل، تشخیص و درمان رحم عقب برگشته را بررسی می کند.

علائم رحم رتروگرا

در بیشتر موارد، رحم عقب برگشته هیچ علامتی ایجاد نمی‌کند و فرد از ابتلا به این بیماری بی‌اطلاع است.

اگرچه علائم خاصی وجود ندارد، برخی از عوارض جانبی گزارش شده می تواند شامل کمر درد، درد حین رابطه جنسی و عفونت ادراری باشد.

علت رحم رتروگرا

در بیشتر موارد، رحم به عقب برگشته در بدو تولد وجود دارد. شرایط یا جراحی هایی که باعث چسبندگی یا اسکار در ناحیه لگن می شوند نیز می توانند رحم را به عقب بکشند و باعث برگشت آن شوند. آنها عبارتند از:

آندومتریوز
بیماری التهابی لگن (PID)
فیبروم ها
عفونت یا جراحی لگن
حاملگی، زایمان و یائسگی نیز می تواند به دلیل کشش یا ضعیف شدن ماهیچه ها و رباط های حمایت کننده رحم منجر به بازگشت به عقب رحم شود.

علت رحم رتروگرا

تشخیص رحم رتروگرا

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اغلب می تواند با معاینه لگن تعیین کند که رحم در چه موقعیتی قرار دارد. رحم رتروگرا گاهی اوقات می تواند مانند یک فیبروم یا توده به نظر برسد و ممکن است معاینه رکتوواژینال ضروری باشد.

درمان رحم عقب برگشته

در بیشتر موارد، درمان رحم رتروگرا غیر ضروری است. با این حال، هر علت زمینه ای ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

اگر رحم به عقب برگشته باعث ایجاد علائم شود، پزشک شما ممکن است تمرینات زانو-سینه یا پساری واژینال را برای کمک به تغییر موقعیت رحم توصیه کند. با این حال، این هر دو راه حل های موقتی در نظر گرفته می شوند و ممکن است به هیچ وجه کمکی نکنند.

پیشگیری

در بیشتر موارد، یک زن از داشتن رحم رتروگرا بی اطلاع است و هیچ علامتی را تجربه نمی کند. در صورت وجود علائم، شرایط زمینه ای ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. پیش آگهی به شرایط زمینه ای و شدت آن بستگی دارد.

در بیشتر موارد، رحم برگشتی که به طور طبیعی و نه به دلایل زمینه‌ای ایجاد می‌شود، از بارداری، زایمان و زایمان طبیعی یا طبیعی جلوگیری نمی‌کند.

رحم به عقب برگشته می تواند علائم دردناکی ایجاد کند، به خصوص اگر شرایط زمینه ای وجود داشته باشد. اگر درد لگن یا علائم دیگری را تجربه می کنید که در زندگی شما اختلال ایجاد می کند، به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مراجعه کنید.

اگرچه رحم رتروگرا مستقیماً با ناباروری مرتبط نیست، اما اگر زیر ۳۵ سال هستید و بیش از یک سال یا بیش از ۳۵ سال برای باردار شدن تلاش کرده اید و بیش از شش ماه برای باردار شدن تلاش کرده اید، باید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشورت کنید. که ممکن است لازم باشد شما را به یک متخصص باروری ارجاع دهد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!