درمان پتشی

پتشی چگونه درمان می شود؟

هنگامی که مویرگ های شما خونریزی می کنند پتشی روی پوست ظاهر می شود. مویرگ‌ها رگ‌های خونی کوچکی هستند که کوچک‌ترین قسمت شریان‌ها را به کوچک‌ترین قسمت سیاهرگ‌ها متصل می‌کنند. هنگامی که خون به پوست یا غشاهای مخاطی نشت می کنند، پتشی ظاهر می شود.
چندین علت احتمالی برای پتشی وجود دارد، از جمله زور زدن، داروها، عفونت ها یا سایر شرایط پزشکی. درمان پتشی شامل درمان علت زمینه ای است. پتشی ممکن است خود به خود برطرف شود یا ممکن است نشانه ای از یک بیماری جدی باشد. اگر شما یا فرزندتان راش لکه های قرمز ایجاد کرده اید، برای تعیین علت و درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

درمان های خانگی پتشی

مواقعی وجود دارد که پتشی بی ضرر است و با ایجاد تغییراتی در سبک زندگی قابل درمان یا حتی پیشگیری است.

پیشگیری

پتشی گاهی اوقات به دلیل فشار شدید ایجاد می شود و اغلب در اطراف چشم یا روی سینه ظاهر می شود. هنگامی که پتشی به دلیل زور زدن ایجاد می شود، می توان با اجتناب از اعمالی که باعث زور زدن می شود از آنها جلوگیری کرد.

به عنوان مثال، پتشی می تواند پس از زور زدن برای بلند کردن وزنه های سنگین ظاهر شود. برای جلوگیری از پتشی، وزنه‌های سبک‌تر را تغییر دهید یا زمانی که احساس خستگی می‌کنید ورزش را متوقف کنید. سایر فعالیت هایی که ممکن است منجر به زور زدن شوند عبارتند از سرفه، استفراغ، دفع مدفوع و زایمان.

پتشی های ناشی از زور زدن معمولاً بدون نیاز به درمان بیشتر خود به خود بهبود می یابند.

بلند کردن جعبه سنگین

مراقبت های حمایتی

اگر پتشی شما توسط ویروس ایجاد شده باشد، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. به عنوان مثال، مونونوکلئوز یا مونو، توسط ویروس اپشتین بار (EBV) ایجاد می شود و گاهی اوقات با پتشی خود را نشان می دهد. درمان مونو شامل استراحت و مایعات فراوان، و همچنین اجتناب از ورزش های تماسی است.

رژیم غذایی

پتشی ها گاهی اوقات زمانی روی پوست ظاهر می شوند که بدن شما نمی تواند خون را با پلاکت ها، سلول های خونی مسئول لخته شدن، لخته کند. ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی ضروری است که برای چندین فاکتور انعقادی لازم است. کمبود ویتامین K منجر به سطوح پایین این فاکتورهای انعقادی می شود که ممکن است با پورپورا یا خونریزی سیستمیک بیشتر ظاهر شود.

ویتامین K یک ویتامین محلول در چربی است که می توانیم آن را از طریق رژیم غذایی به دست آوریم. منابع خوب ویتامین K شامل سبزی های تیره و برگ دار، روغن سویا، روغن کانولا و شیک های جایگزین غذای غنی شده است. از آنجایی که ویتامین K محلول در چربی است، بهتر است آن را با چربی های سالم مانند روغن زیتون مصرف کنید. اگر نگران کمبود پلاکت هستید که به عنوان ترومبوسیتوپنی شناخته می شود، به پزشک خود مراجعه کنید.

درمان های خانگی پتشی ویتامین k

درمان های بدون نسخه

پتشی ها گاهی با عفونت ویروسی تظاهر می کنند. اگر خود ویروس نیازی به درمان نداشته باشد، پتشی باید با بهبودی بدن شما از عفونت برطرف شود. اگر در طول دوره ویروس ناراحت هستید، از پزشک خود در مورد داروهای ضد درد OTC یا کاهش دهنده های تب مانند استامینوفن (تیلنول) سوال کنید.

هنگامی که شما پتشی را تجربه می کنید، مهم است که از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید زیرا می توانند خونریزی را بدتر کنند.

درمان دارویی پتشی

پتشی ممکن است توسط داروهای تجویزی خاص ایجاد شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، تنها درمان موثر، قطع دارو و یافتن یک جایگزین بی خطر است. داروهایی که ممکن است منجر به پتشی شوند عبارتند از پنی سیلین، فنی توئین و کینین.

آنتی بیوتیک ها

هنگامی که عفونت باکتریایی به جریان خون سرایت می کند، پتشی ممکن است روی پوست ظاهر شود. عفونت‌های باکتریایی مانند بیماری مننگوکوک، مخملک و اندوکاردیت عفونی می‌توانند باعث ایجاد پتشی شوند و در صورت نیاز باید با آنتی‌بیوتیک‌ها و درمان‌های اضافی درمان شوند.

تب خالدار کوه راکی (RMSF) یک عفونت باکتریایی است که از طریق نیش کنه منتشر می شود و همچنین منجر به پتشی می شود. RMSF باید فوراً با آنتی بیوتیک داکسی سایکلین درمان شود. اگر پس از گذراندن مدتی در مناطق جنگلی یا گزیده شدن توسط کنه دچار پتشی شدید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. RMSF در صورت عدم درمان به سرعت می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

اگر با تب بالا دچار پتشی شدید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید زیرا این می تواند نشانه یک عفونت باکتریایی جدی باشد.

آنتی بیوتیک ها

استروئیدها

پتشی گاهی اوقات زمانی رخ می دهد که رگ های خونی ملتهب می شوند. این التهاب به عنوان واسکولیت شناخته می شود و می تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود. درمان با استروئید ممکن است در کاهش تورم و معکوس کردن پتشی مفید باشد.

استروئیدها همچنین ممکن است برای درمان انواع خاصی از ترومبوسیتوپنی استفاده شوند، زیرا آنها بدن را برای تولید پلاکت های بیشتری در خون تحریک می کنند. پورپورای ترومبوسیتوپنیک ایمنی (ITP) معمولاً با استروئید پردنیزون درمان می شود. ۸ ITP زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن به سلول های پلاکتی در خون حمله کند.

ضد ویروس ها

عفونت های ویروسی ناشی از ویروس هایی مانند سیتومگالوویروس (CMV) می تواند منجر به پتشی شود. این عفونت ها ممکن است نیاز به درمان با داروهای ضد ویروسی مانند والگانسیکلوویر داشته باشند.

جراحی ها و روش های متخصص محور

هنگامی که پتشی به دلیل ترومبوسیتوپنی ایجاد می شود، باید با بررسی علت زمینه ای این بیماری، درمان شود. زمانی که پلاکت ها کم باشد، احتمال خونریزی بیشتر می شود. اگر ترومبوسیتوپنی برای شما تشخیص داده شده باشد، پزشک با شما همکاری خواهد کرد تا مشخص کند که چه چیزی باعث کاهش سطح پلاکت می شود.

درمان‌های احتمالی شامل تزریق پلاکت، استروئیدهای تجویزی و درمان‌های اضافی در صورت نیاز است.

شیمی درمانی

سرطان های خون، مانند لوسمی، می توانند باعث پتشی شوند. اگر شما یا فرزندتان سرطان خون تشخیص داده شده باشد، درمان به نوع خاص سرطان شما و میزان پیشرفته بودن آن بستگی دارد.

گزینه های درمانی ممکن است شامل شیمی درمانی، پرتودرمانی، جراحی و ایمونوتراپی باشد. لازم به ذکر است که بسیاری از درمان های سرطان نیز باعث ایجاد پتشی می شوند.

عمل جراحی

اگر مورد پتشی شما به دلیل پایین بودن پلاکت باشد، پزشک ممکن است طحال برداری را توصیه کند، جایی که طحال شما برداشته می شود.

برداشتن طحال در افراد مبتلا به انواع خاصی از ترومبوسیتوپنی می تواند سطح پلاکت ها را در خون افزایش دهد. این به این دلیل است که طحال خون را فیلتر می کند و گاهی اوقات پلاکت ها را به دام می اندازد و از گردش آنها در خون و لخته شدن خون جلوگیری می کند. اگر استروئیدها ناموفق بوده اند، افراد مبتلا به ITP ممکن است از برداشتن طحال سود ببرند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!