بیماری پتشیا چیست؟

بیماری پتشی چیست؟

پتشی ها نقاط قرمز کوچک روی پوست هستند. آنها می توانند در افراد در هر سنی رخ دهند، اما آنها به ویژه در کودکان شایع هستند. در واقع، ظهور ناگهانی پتشی دلیل بسیار رایجی است که کودکان در اورژانس دیده می شوند. معمولا به صورت راش، متشکل از لکه های قرمز بسیار کوچک (نقطه دار) که پوست و غشاهای مخاطی را تحت تأثیر قرار می دهند، ظاهر می شوند. آنها معمولا در بازوها، پاها، معده و باسن یافت می شوند

اندازه لکه ها یکی از ویژگی های مهم بثورات است. لکه ها باید کمتر از ۲ میلی متر باشند تا پتشی در نظر گرفته شوند. لکه ها مانند کهیر برجسته نمی شوند و خارش ندارند. بسته به علت زمینه ای، ممکن است لکه ها قابل لمس باشند یا نباشند.

نقاط قرمز مانند بثورات که در پتشی رخ می دهد یک بیماری نیست، بلکه نشانه چیز دیگری است، مانند عفونت ویروسی یا باکتریایی، تروما، یا علل دیگر. پتشی حتی می تواند نشانه ای از یک واکنش آلرژیک باشد. پتشی در نتیجه خونریزی از رگ های خونی کوچک به نام مویرگ ها که شکسته می شوند در زیر پوست رخ می دهد که باعث می شود لکه ها به رنگ بنفش مایل به قهوه ای درآیند.
لکه ها می توانند در یک ناحیه از بدن ظاهر شوند (به دلیل نوعی ضربه) یا می توانند گسترده باشند (مانند لکه هایی که در نتیجه یک اختلال خونریزی ایجاد می شوند). پتشی گاهی اوقات علامت یک اختلال جدی است، اختلالی که به طور بالقوه نیاز به مراقبت های پزشکی اورژانسی دارد.

علائم پتشی

علائم عبارتند از:

لکه های صاف و قرمز مایل به قهوه ای که اغلب به طور ناگهانی ظاهر می شوند.

لکه هایی که معمولا در اندام ها (بازوها و پاها) معده و باسن یافت می شوند.

لکه هایی که می توانند در سایر نواحی بدن از جمله داخل دهان و پلک ها ظاهر شوند.

لکه هایی که اغلب به صورت خوشه ای ظاهر می شوند و شبیه راش هستند.

نقاطی که خارش ندارند.

نقاطی که سفید کننده نیستند (توجه داشته باشید بثورات غیر سفید کننده آنهایی هستند که پس از اعمال فشار کوتاه بر روی آنها ناپدید نمی شوند.

لک های قرمز

پس از ظاهر شدن اولیه، نواحی تحت تاثیر پتشی ممکن است گسترش یافته و شروع به ترکیب شدن با هم کنند تا تکه های بزرگتری را تشکیل دهند. این می تواند نشان دهنده وجود یک اختلال خونریزی باشد. اگر تب همراه با پتشی باشد، می تواند نشان دهنده یک عفونت جدی باشد. پتشی بثورات شایعی است که در بخش های اورژانس کودکان دیده می شود. این نوع بثورات غیر سفید کننده می تواند نگران کننده باشد

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  همه چیز درباره بیماری هموفیلی

علت پتشی چیست؟

چندین علت می تواند منجر به بیماری پتشی شود، از دلایل ساده و برگشت پذیر تا بیماری های جدی :

علت پتشی

آندوکاردیت

آندوکاردیت یک عفونت در دیواره داخلی قلب است. علائم دیگر عبارتند از تب، لرز، خستگی، بدن درد و تنگی نفس.

عفونت

بیماری‌های ناشی از باکتری‌ها، مانند گلودرد استرپتوکوکی همراه با مخملک، یا تب خال‌دار کوه‌های راکی ​​(که توسط کنه‌ها پخش می‌شود) می‌توانند باعث پتشی شوند. عفونت های ویروسی مانند سیتومگالوویروس یا هانتا ویروس نیز می توانند. سایر علائم عفونت ممکن است شامل خستگی، تب، گلودرد، ورم لوزه ها، بدن درد، حالت تهوع و استفراغ باشد.

آسیب

آسیب به پوست می تواند باعث پتشی شود. به عنوان مثال می توان به تصادف اتومبیل، گاز گرفتن، اصطکاک روی پوست یا حتی آفتاب سوختگی اشاره کرد.

لوسمی

لوسمی سرطان خون و مغز استخوان است. سایر علائم این بیماری ممکن است شامل کاهش وزن، تورم غدد، خونریزی یا کبودی آسان، خونریزی بینی و تعریق شبانه باشد.

داروها

برخی از داروها ممکن است باعث بیماری پتشی شوند، از جمله برخی آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد افسردگی و داروهایی که خون را رقیق می کنند.

مونونوکلئوز

این عفونت ویروسی در بین جوانان شایع است. اغلب باعث خستگی، سردرد، گلودرد، تورم غدد و لوزه ها و تب می شود.

فشار آوردن

هنگامی که شما زور می زنید، می توانید رگ های خونی زیر پوست را بشکنید. به عنوان مثال می‌توان به مواردی از جمله زمانی که شما در حال بیرون زدن، بلند کردن چیزی بسیار سنگین یا زایمان هستید.

ترومبوسیتوپنی

با ترومبوسیتوپنی، سطح پلاکت خون پایین است که به لخته شدن خون شما کمک می کند. همچنین ممکن است باعث کبودی آسان، خونی شدن بینی یا لثه، خون در ادرار یا مدفوع و زردی پوست و چشم شود.

واسکولیت

واسکولیت التهاب (تورم) در رگ های خونی است. همچنین باعث تب، سردرد، کاهش وزن و مشکلات عصبی (درد، ضعف یا بی حسی) می شود.

واسکولیت

تب های خونریزی دهنده ویروسی

تب های خونریزی دهنده ویروسی، مانند ابولا و تب دنگی، لخته شدن خون را سخت می کنند. علائم دیگر ممکن است شامل تب بالا، کبودی یا خونریزی آسان، بدن درد و ضعف باشد.

کمبود ویتامین C

وقتی بدن شما ویتامین C کافی دریافت نمی کند، ممکن است به اسکوربوت مبتلا شوید. علائم دیگر شامل تورم لثه، درد مفاصل، کبودی آسان و تنگی نفس است.

تشخیص پتشی

تشخیص علت اصلی پتشی شامل معاینه فیزیکی و شرح حال کامل است. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اطلاعاتی زیر را جمع آوری می کند :

زمانی که راش برای اولین بار مشاهده شد (زمان و روز)
سایر علائم (سرفه، تب، استفراغ، تماس با افراد آلوده و موارد دیگر)
سرعت گسترش بثورات (بثورات با گسترش سریع [همراه با تب] نگران کننده تر است)
هر گونه خونریزی اخیر (مانند خونریزی بینی)
آسیب های اخیر
هر گونه الگوی پتشی همراه با کبودی
وضعیت واکسیناسیون
تاریخچه پزشکی

تاریخچه عمیق بیمار برای ایجاد هر گونه الگوی علائمی که می تواند ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی را از احتمال بیماری جدی آگاه کند، حیاتی است. آزمایش‌های تشخیصی که ممکن است هنگام مشاهده پتشی کودک تجویز شوند ممکن است شامل موارد زیر باشند:

آزمایش کامل خون (برای اطمینان از طبیعی بودن سطح پلاکت ها و بررسی افزایش گلبول های سفید که می تواند نشان دهنده وجود عفونت و موارد دیگر باشد).
کشت خون (در صورت مشکوک بودن به عفونت)
پونکسیون کمری (نمونه کوچکی از مایع که از ستون فقرات برای آزمایش مننژیت گرفته می شود)
مشخصات انعقاد خون (برای بررسی فاکتورهای لخته شدن طبیعی)
تست های عملکرد کبد
رادیوگرافی قفسه سینه
آزمایش هایی برای بررسی کمبود ویتامین
آزمایش ادرار (برای بررسی ادرار از نظر باکتری (که ممکن است نشان دهنده عفونت ادراری باشد) یا بررسی مشکلات احتمالی کلیه
ممکن است پس از معاینه اولیه، آزمایش‌های بیشتری تجویز شود و آزمایش‌های آزمایشگاهی به محدود کردن تشخیص احتمالی کمک می‌کنند.

تشخیص پتشی

توجه داشته باشید، اگر یک کودک سالم مبتلا به پتشی ارزیابی شود و علت بی ضرری راش (مانند آسیب بدون عارضه) تشخیص داده شود، کودک باید بیشتر تحت نظر باشد (برخی منابع می گویند حداقل به مدت چهار ساعت، اما ممکن است طولانی‌تر باشد، مخصوصاً اگر نتایج آزمایش بیش از چهار ساعت طول بکشد) تا اطمینان حاصل شود که سایر علائم/عوارض ظاهر نمی‌شوند.

درمان پتشی

درمان پتشی به علت اصلی آن بستگی دارد. در بسیاری از مواقع، نیازی به درمان نیست، مانند زمانی که کودک پس از دوره مشاهده خوب است و هیچ نشانه‌ای از عفونت ندارد، نتایج آزمایشات آزمایشگاهی طبیعی است و بثورات گسترش نمی‌یابد. در این مثال، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی معمولاً کودک را ترخیص می کند تا به خانه برود.

اما هنگامی که پتشی های پراکنده همراه با تب مشخص می شوند، می تواند نشانه یک عفونت بسیار جدی (مانند IMD) باشد که نیاز به آنتی بیوتیک وریدی و احتمالاً بستری شدن در بیمارستان دارد. چندین بیماری دیگر که باعث پتشی می شوند (مانند اختلال خونریزی) نیز به تشخیص سریع و مراقبت پزشکی نیاز دارند.

آنتی بیوتیک وریدی

چگونه می توانم از پتشی جلوگیری کنم؟

پیشگیری از همه علل این بیماری خونی امکان پذیر نیست. اما می‌توانید با چند راهکار ساده از عفونت‌هایی که منجر به پتشی می‌شوند جلوگیری کنید:

از هر کسی که بیمار است دوری کنید.
کانترها، دستگیره درها و سایر سطوح با لمس بالا را مرتباً تمیز کنید.
اقلامی را که ممکن است دهان یا بینی دیگران را لمس کرده باشند (مانند فنجان یا مسواک) به اشتراک نگذارید.
با لباس، کرم ضد آفتاب و سایه، از پوست خود در برابر آسیب های خورشید محافظت کنید.
برای جلوگیری از نیش کنه در مناطق علفزار و جنگل از مواد دافع حشرات استفاده کنید. همچنین، پیراهن و شلوار آستین بلند بپوشید و بعد از آن حتما بدن خود را از نظر کنه بررسی کنید.
دست های خود را اغلب بشویید.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!