درمان خانگی گرفتگی گوش

۷ درمان خانگی گرفتگی گوش

هنگامی که فشار داخل گوش میانی تغییر می کند (یا شیپور استاش مسدود می شود)، گوش شما دچار گرفتگی می شود و صداها را نمی توانید بشنوید. ممکن است صدای ترق و ترق یا ترکیدن بشنوید. احتقان گوش می تواند به دلایل مختلفی از جمله آلرژی، ویروس سرماخوردگی یا تغییرات ارتفاع رخ دهد، مانند مواردی که در سفر هوایی تجربه می شود. تجمع جرم گوش همچنین می تواند باعث شود گوش احساس احتقان کند. گرفتگی گوش معمولاً خفیف است و در عرض چند روز از بین می‌رود، اما در برخی موارد، علائم ممکن است ادامه داشته باشند و نیاز به درمان بیشتری دارند. در این مقاله از سلول سبز به ۷ درمان خانگی گرفتگی گوش می پردازیم.

۷ درمان خانگی گرفتگی گوش

گرفتگی گوش اغلب با درمان های خانگی برطرف می شود. اگر لوله ها باز شوند، ممکن است صدای “پاپ” را احساس کنید یا بشنوید.

۱ . قورت دادن، جویدن یا خمیازه کشیدن

ممکن است بتوانید شیپور استاش خود را با برخی حرکات صورت پاک کنید. تلاش کنید :

حرکت دادن دهان با حرکات بالا و پایین
خمیازه
قورت دادن در حالی که بینی خود را بسته است
آدامس جویدن (بعد از ۶ سالگی)

درمان گرفتگی گوش با جویدن

۲ . شستشوی بیبنی

شستشوی حفره بینی با محلول نمکی می تواند به حذف مخاط اضافی و باقی مانده از بینی و سینوس ها کمک کند.

استفاده از مه نمکی یا اسپری بینی همچنین می‌تواند رطوبت سینوس‌های شما را تامین کند که می‌تواند در اثر محرک‌هایی مانند گرده، گرد و غبار و باکتری‌ها خشک شود.

۳ . درمان خانگی گرفتگی گوش گرما

اگر گوش درد دارید، گرما ممکن است به کاهش آن کمک کند. سعی کنید یک دستمال شستشوی گرم یا یک پد حرارتی را روی گوش آسیب دیده قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که پارچه ای بین پوست و منبع گرما برای محافظت از پوست شما وجود دارد

گرما ممکن است جرم گوش را ذوب کند و سپس می تواند از گوش خارج شود.

پد حرارتی را روی گوش

۴ . گوش های خود را بشویید و خشک کنید

روش دیگر برای درمان خانگی گرفتگی گوش جلوگیری از تجمع موم است. از یک برنامه منظم تمیز کردن استفاده کنید. دوش بگیرید، اجازه دهید مقداری از آب گرم وارد گوش شما شود. برای تمیز کردن گوش بیرونی از یک دستمال مرطوب استفاده کنید. وقتی بیرون آمدید، گوش بیرونی خود را به آرامی خشک کنید. اشیاء (مانند سواب های پنبه ای) را در گوش خود فرو نکنید.

اگر بعد از دوش گرفتن یا شنا، آب در گوش شما گیر کرده است، سعی کنید کناره های سر خود را به سمت پایین بچرخانید و به آرامی لاله گوش خود را در جهات مختلف بکشید.

اگر مقدار زیادی جرم گوش دارید یا نهفته است، می توانید سعی کنید موم را با کیت های حذف موم بدون نسخه، پراکسید هیدروژن یا روغن معدنی نرم کنید.

هشدار در مورد حذف جرم گوش

مراقب پاک کردن جرم گوش خود باشید. هیچ چیزی از جمله سواب های پنبه ای (Q-tips)، سنجاق مو، مداد پاک کن و غیره را داخل گوش خود وارد نکنید. این می تواند موم را بیشتر به سمت پایین فشار دهد و مشکل را بدتر کند.

اشیاء همچنین می توانند به داخل کانال گوش بشکنند. اگر احساس می‌کنید گوش‌های شما توسط جرم گوش مسدود شده است، و نمی‌توانید آن را بدون وارد کردن چیزی در گوش خود خارج کنید، اجازه دهید یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی بررسی کند. آنها می توانند از ابزارهای ویژه ای برای حذف ایمن موم استفاده کنند.

از استفاده از شمع گوش خودداری کنید. این محصولات ادعا می‌کنند که موم و مواد زائد را از گوش بیرون می‌کشند، اما هیچ مدرکی دال بر کارکرد آن‌ها وجود ندارد و می‌توانند صدمات جدی ایجاد کنند. سازمان غذا و دارو (FDA) توصیه می کند که از آنها استفاده نکنید.

۵ . از یک رطوبت ساز استفاده کنید

استفاده از مرطوب‌کننده یا ایستادن زیر دوش آب گرم می‌تواند به تحریک یا التهاب سینوس که یکی از علل شایع احتقان گوش است، کمک کند. خوابیدن با مرطوب کننده در اتاق ممکن است کمک کند.

رطوبت ساز

۶ . درمان خانگی گرفتگی گوش داروهای ضد احتقان

اگر اقدامات غیر دارویی به احتقان گوش شما کمک نمی کند، و شما ۱۲ سال یا بیشتر دارید، ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک داروی ضد احتقان را پیشنهاد کند. می توانید یک اسپری ضد احتقان بینی طولانی اثر یا ضد احتقان های خوراکی را امتحان کنید.

قبل از مصرف داروهای ضداحتقان با پزشک خود مشورت کنید و طبق دستور از آنها استفاده کنید. استفاده از داروهای ضد احتقان بیش از سه روز می تواند باعث تورم برگشتی در بینی شود. داروهای ضد احتقان ممکن است عوارض جانبی مانند عصبی یا سرگیجه ایجاد کنند.

در برخی موارد، داروهایی مانند ضداحتقان ها یا آنتی هیستامین ها ممکن است علائم را بدتر کنند. اگر بعد از استفاده از این داروها همچنان گوش‌هایتان پر احتقان است، با پزشک خود صحبت کنید.

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین ممکن است یک اسپری استروئیدی بینی مانند Nasonex (مومتازون فوروات مونوهیدرات) یا فلوناز (فلوتیکاسون پروپیونات) را پیشنهاد کند.

۷ . داروهای آلرژی مصرف کنید

اگر گرفتگی گوش شما ناشی از آلرژی هایی مانند تب یونجه است، داروهای آنتی هیستامین ممکن است کمک کنند. به دنبال محصولی با اثر طولانی باشید. قبل از شروع آنتی هیستامین ها با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که برای شما مناسب هستند.

جلوگیری از گرفتگی گوش در سفر هوایی

برای جلوگیری از گرفتگی گوش در حین پرواز، موارد زیر را در ۱۵ تا ۳۰ دقیقه فرود انجام دهید :

بلعیدن
نوشیدن مایعات (در هنگام فرود و برای هیدراته ماندن در طول پرواز)
خمیازه
آدامس (اگر بالای ۶ سال سن داشته باشید)
دادن پستانک یا مایعات برای نوشیدن به نوزادان یا کودکان خردسال
قرار دادن حوله داغ روی دهانه گوش (در صورت ادامه درد)

اگر اغلب پرواز می کنید و معمولاً این مشکل را تجربه می کنید، یک ساعت قبل از سفر با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد استفاده از داروهای ضداحتقان صحبت کنید.

گرفتگی گوش در پرواز

جدول زمانی معمول بهبود احتقان گوش

علائم احتقان گوش معمولاً در عرض چند روز و گاهی در عرض چند دقیقه برطرف می شود. با این حال، بسیاری از اوقات، ممکن است روزها یا هفته ها طول بکشد.

اگر شما یا فرزندتان تجربه کردید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید :

گرفتگی گوش که بیش از ۴۸ ساعت طول بکشد
یک جسم خارجی در گوش
گوش درد 
علائم جدید، مانند خارش
تب ۳۹ درجه سانتیگراد یا بالاتر
بدتر شدن علائم
علائم عفونت گوش میانی که بیش از دو تا سه روز طول می کشد
از دست دادن شنوایی
اگر شما یا فرزندتان به دنبال مراقبت فوری پزشکی باشید :

کاهش شنوایی ناگهانی و کامل ایجاد می کند
درد شدید دارد
احساس سرگیجه می کند
قرمزی، تورم یا درد در اطراف یا پشت گوش دارد
ترشح چرک یا خون از گوش شما (که جدید است یا در حال افزایش است)

اگر عفونت گوش وجود داشته باشد، ممکن است یک آنتی بیوتیک برای از بین بردن عفونت تجویز شود، اما مایع موجود در گوش ممکن است شش تا دوازده هفته طول بکشد تا از بین برود.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!