گوش درد

گوش درد ؛ علت و درمان های خانگی

گوش درد ممکن است به دلیل عفونت و التهاب گوش خارجی، میانی یا داخلی و همچنین از ساختارهایی باشد که در مجاورت خود گوش قرار دارند.
این درد یک علامت شایع است و ممکن است به دلیل بیماری های مختلفی باشد.

علائم گوش درد چیست؟

علائم و نشانه های مرتبط با گوش درد به علت آن بستگی دارد، اما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

قرمزی و تورم در اطراف گوش خارجی
تب
درد فک
گلو درد
خارش
تخلیه
وزوز گوش
سرگیجه

علائم گوش درد

جدای از علائم درد گوش درد به علت زمینه ای بستگی دارد

التهاب گوش خارجی (مارپیچ، گوش) عبارتند از :

سرخی
تورم
تب
ترومای گوش باعث ایجاد هماتوم یا لخته کاملاً مشخص در گوش خارجی می شود

اوتیت خارجی یا علائم گوش شناگر عبارتند از :

درد، پری یا فشار
خارش
زه کشی
کاهش شنوایی
وزوز گوش یا زنگ گوش

علائم اوتیت مدیا (عفونت گوش میانی) عبارتند از :

درد عمیق
کاهش شنوایی
تب
پر بودن
تخلیه گوش در صورت وجود سوراخ شدن پرده گوش
التهاب گوش داخلی (لابیرنتیت، سرگیجه)
سرگیجه (احساس چرخش اتاق یا محیط اطراف)
از دست دادن تعادل
تهوع و استفراغ
کاهش شنوایی، وزوز گوش (اینها ممکن است علائم بیماری منیر یا نوروم آکوستیک باشند)

علائم میرنژیت عبارتند از:

درد
کاهش شنوایی
پری گوش
زهکشی که ممکن است خونی باشد

سایر علائم مرتبط با علل دیگر گوش درد:

هنگامی که گوش درد به دلیل بیماری یا آسیب از ساختار مجاور گوش رخ می دهد، علائم خاص مربوط به آن ساختار خواهد بود. به عنوان مثال، التهاب TMJ ممکن است منجر به گوش درد شود، اما اغلب با درد هنگام باز کردن دهان یا جویدن همراه است. مشکلات دندانی ممکن است باعث گوش درد شود، اما به احتمال زیاد درد دندان یا لثه را شامل می شود.

علت گوش درد چیست؟

گوش دارای قسمت های زیادی است و هر یک ممکن است باعث درد، درد یا ناراحتی های دیگر شود. بسته به موقعیت، درد ممکن است از یک یا چند قسمت گوش ایجاد شود.

علت گوش درد بیرونی

مارپیچ و گوش قسمت بیرونی غضروف گوش را تشکیل می دهند و ممکن است ملتهب و عفونی شوند. التهاب ممکن است به دلایل بسیاری از جمله :

عفونت پوست یا سلولیت
آفتاب سوختگی
تحریکات مزمن پوست، مانند درماتیت آتوپیک
ضربه. گوش آسیب دیده آسیب شایع کشتی است. اگر هماتوم (کبودی / لخته خون) ایجاد شود، می تواند بسیار دردناک باشد و ممکن است باعث آسیب به غضروف زیرین شود و در نتیجه گوش گل کلم ایجاد شود.

علت گوش درد شناگر گوش (اوتیت خارجی)

اوتیت خارجی التهاب مجرای گوش است و اغلب به آن “گوش شناگر” می گویند.

تحریک پوستی که کانال را می پوشاند ممکن است به دلیل ضربه های جزئی باشد، مانند تلاش برای تمیز کردن جرم گوش با یک جسم تیز و ایجاد خراش که ملتهب یا عفونی می شود.
گوش شناگر التهاب ناشی از احتباس آب در کانال گوش را توصیف می کند. منطقه تاریک، گرم و مرطوب ممکن است باعث رشد باکتری شود و مستعد عفونت گوش باشد.
نهفتگی جرم گوش. جرم گوش بخشی از مکانیسم محافظتی بدن برای روان کردن مجرای گوش و جلوگیری از عفونت است. اگر جرم بیش از حد سفت و ساخته شود، ممکن است باعث درد قابل توجهی شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که جرم به پرده گوش فشار بیاورد.
جسم خارجی. هنگامی که جسم خارجی در گوش وارد می شود و نمی توان آن را خارج کرد، ممکن است درد و التهاب ایجاد شود. اینها ممکن است شامل نوک کیو، سنجاق مو و سایر اشیاء باریک باشد که اغلب برای خارش گوش یا برداشتن جرم گوش استفاده می شود. این هرگز ایمن نیست و نباید چیزی در مجرای گوش قرار داد. علاوه بر تحریک مجرای خارجی، پرده گوش نیز ممکن است سوراخ یا آسیب دیده باشد.

علت گوش درد گوش میانی (اوتیت میانی)

گوش میانی توسط پرده گوش از مجرای گوش خارجی جدا می شود و این محل اعصاب درگیر با شنوایی است. این یک فضای نسبتا بسته است و هر چیزی که فشار را در گوش میانی افزایش دهد باعث درد می شود.

عفونت گوش میانی یکی از علل شایع اوتیت میانی به ویژه در کودکان است. اینها معمولاً توسط یک ویروس یا باکتری ایجاد می شوند که به مایع راکد در گوش میانی حمله کرده و آن را آلوده می کند.
اوتیت میانی جدی جمع آوری مایع در گوش میانی را توصیف می کند و معمولاً به دلیل اختلال عملکرد شیپور استاش است. این لوله ای است که مایع را تخلیه می کند و فشار بین گوش میانی و پشت گلو را برابر می کند. افزایش فشار ممکن است باعث درد و پری شود اما معمولا با گذشت زمان برطرف می شود. با این حال، این مایع همچنین ممکن است عفونی شود و باعث درد و تب شود.

علت گوش درد

علل گوش درد گوش داخلی

گوش داخلی در مجاورت گوش میانی قرار دارد. گوش داخلی محل سیستم هزارتویی است که پیام هایی را برای کمک به تعادل به مغز می فرستد. التهاب گوش داخلی با سرگیجه همراه است اما لزوماً درد نیست.

پرده گوش (پرده تمپان) و گوش درد

پرده گوش یا پرده تمپان، مجرای گوش خارجی را از گوش میانی جدا می کند. هنگامی که صدا به آن برخورد می کند، می لرزد و این ارتعاش را برای ایجاد حس شنوایی منتقل می کند. میرنژیت التهاب پرده گوش را توصیف می کند.

میرنژیت بولوز باعث التهاب و تاول زدن پرده تمپان می شود و می تواند بسیار دردناک باشد. سپس عفونت ممکن است به دلیل باکتری، ویروس یا قارچ باشد.
میرنژیت ممکن است به دلیل گسترش عفونت از کانال خارجی یا از گوش میانی باشد.
میرنژیت تروماتیک ممکن است از یک آسیب مستقیم مانند فرو بردن یک جسم تیز به داخل کانال گوش رخ دهد.
تروما همچنین ممکن است باعث افزایش فشار در ناحیه پرده گوش شود و باعث پارگی آن شود. این ممکن است شامل ضربه به گوش با کف دست، تغییر فشار هوا در داخل هواپیما، انفجار یا سایر شرایطی باشد که در آن هوا با فشار وارد مجرای گوش می شود.
آسیب برق گرفتگی اغلب با پارگی پرده گوش همراه است.

سایر علل گوش درد

ناراحتی گوش ممکن است به دلیل درد ناشی از ساختار مجاور باشد که به گوش تابش می کند :

درد TMJ مفصل گیجگاهی فکی، جایی که فک به جمجمه متصل می شود، در مجاورت مجرای گوش خارجی قرار دارد و التهاب این مفصل ممکن است با گوش درد همراه باشد. درد مفصل TM ممکن است به دلیل ضربه یا آرتریت باشد. دندان قروچه ممکن است باعث تحریک و گوش درد نیز شود.

سینوزیت ممکن است با افزایش فشار داخل گوش میانی همراه باشد و باعث درد شود.

مشکلات دندانی و دندان درد ممکن است باعث ایجاد درد در ناحیه گوش شود.

ماستوئیدها برجستگی های استخوانی جمجمه پر از سلول های هوا هستند و در پشت گوش قرار دارند. عفونت این نواحی ممکن است باعث گوش درد شود.

فارنژیت (التهاب گلو) و التهاب لوزه ممکن است باعث دردی شود که به گوش می رسد. آبسه پری لوزه علاوه بر مشکل در باز کردن دهان و مشکل در بلع، اغلب منجر به درد گوش نیز می شود.

التهاب گلو

التهاب تیروئید و درد شریان کاروتید (کاروتیدینیا) نیز ممکن است با گوش درد همراه باشد.

نورالژی سه قلو. التهاب عصب پنجم جمجمه ممکن است باعث درد قابل توجهی در صورت از جمله درد گوش شود.

وزوز گوش در حالی که واقعاً درد نیست، زنگ زدن در گوش ممکن است باعث ناراحتی قابل توجهی شود.

باروتروما آسیب به گوش را توصیف می کند زیرا یک تغییر حاد فشار در گوش میانی و داخلی است. این ممکن است شامل تغییر فشار ناشی از پرواز در هواپیما، غواصی یا غواصی، یا ضربه ناشی از آسیب ناشی از انفجار باشد. ممکن است به هر یک یا تمام پرده گوش، گوش میانی و داخلی آسیب وارد شود.

گوش درد چگونه درمان می شود؟

درمان گوش شناگر (اوتیت خارجی)

اکثر موارد با استفاده از قطره گوش به مدت ۷-۱۰ روز درمان می شوند.
این قطره ها حاوی یک آنتی بیوتیک برای مبارزه با عفونت و اغلب یک استروئید برای کاهش تورم التهابی هستند.
قطره ها در گوش آسیب دیده در حالی که فرد به پهلو دراز می کشد قرار می گیرد. پس از قرار دادن قطره ها، بیمار باید حدود ۵ دقیقه در این وضعیت بماند تا قطره ها از گوش خارج نشوند.
اگر مجرای گوش بسیار متورم شده باشد، ممکن است یک فتیله یا قطعه کوچکی از گاز در کانال قرار داده شود تا قطره های گوش به محل مناسب برسند.
گاهی اوقات، متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است یک آنتی بیوتیک خوراکی و همچنین قطره گوش تجویز کند. معمولاً چند روزی تا زمانی که عفونت کنترل شود، به داروهای ضد درد یا OTC یا نسخه تجویزی نیاز است.
مجرای گوش باید در طول درمان خشک نگه داشته شود. در حین حمام کردن می توان از گوش گیر یا گلوله پنبه ای کوچک پوشیده شده با وازلین استفاده کرد تا آب از آن خارج نشود.
در برخی موارد، زهکشی در گوش ایجاد می‌شود و عفونت تا زمانی که خارج نشود از بین نمی‌رود. ممکن است ارجاع به متخصص گوش و حلق و بینی (متخصص گوش، حلق و بینی) لازم باشد.

ریختن قطره گوش

درمان عفونت گوش میانی (اوتیت میانی)

روش های مختلفی برای درمان اوتیت میانی وجود دارد. بسته به شرایط، متخصص مراقبت های بهداشتی ممکن است بلافاصله آنتی بیوتیک تجویز کند. این اغلب برای بزرگسالان مبتلا به اوتیت میانی استفاده می شود.
روش دیگر، در کودکان، مشاهده و مراقبت راحت ممکن است مناسب باشد، و اگر علائم در ۲-۳ روز برطرف شد، ممکن است نیازی به آنتی بیوتیک نباشد.

درمان میرنژیت بولوز

درمان عفونت های پرده گوش ممکن است شامل آنتی بیوتیک های خوراکی، قطره های گوش آنتی بیوتیک و داروهای مسکن باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۷ درمان خانگی گرفتگی گوش

درمان خانگی گوش درد

گوش درد اغلب در خانه درمان می شود. هدف کاهش التهاب و درد است.

کمپرس گرم که در قسمت بیرونی گوش قرار می گیرد ممکن است به کاهش درد کمک کند. اطمینان حاصل کنید که آب وارد مجرای گوش نمی شود. همچنین مهم است که پوست نسوزد.

از طرف دیگر، اگر گرما مفید نباشد، یک کمپرس خنک ممکن است کمک کند. نگه داشتن کمپرس خنک به مدت ۲۰ دقیقه در کنار گوش ممکن است مفید باشد. مراقب باشید هوا خیلی سرد نباشد که باعث سرمازدگی شود.

کمپرس گرم برای گوش درد

داروهای مسکن بدون نسخه ممکن است مفید باشند. اینها شامل ایبوپروفن (Advil، Motrin)، ناپروکسن (Aleve) و استامینوفن (Tylenol، Panadol) است. مهم است به خاطر داشته باشید که داروهای بدون نسخه ممکن است با داروهای تجویزی تداخل داشته باشند و همچنین ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. در صورت نیاز همیشه با یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا داروساز مشورت کنید. همچنین در نوزادان و کودکان، این داروها بر اساس وزن مصرف می شوند.

همچنین ممکن است از ایبوپروفن و استامینوفن برای کنترل تب استفاده شود.

به خوبی هیدراته نگه دارید و مایعات زیادی بنوشید.

روغن زیتون ممکن است برای درد مفید باشد. چند قطره در مجرای گوش ممکن است تسکین دهنده باشد.

جویدن یا خمیازه کشیدن ممکن است برای کاهش فشار داخل گوش میانی مفید باشد. گاهی اوقات زمانی که شیپور استاش باز و بسته می شود تا فشار را برابر کند، می توان صداهایی مانند ترد برنج را حس کرد یا شنید.

هنگام پرواز، مکیدن آب نبات یا تغذیه نوزاد از بطری در هنگام برخاستن و فرود ممکن است کمک کند زیرا هواپیما به سرعت ارتفاع را تغییر می دهد.

اگر پری گوش به دلیل درد سینوسی باشد، علاوه بر رطوبت، اسپری بینی اکسی متازولین (آفرین) ممکن است مفید باشد (اما حداکثر باید برای سه روز استفاده شود). اسپری بینی آب نمک ممکن است برای مدت طولانی تر و بیشتر استفاده شود.

منبع : emedicinehealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!