درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد

زنان
بدون دیدگاه

بسیاری از خانم‌ها که با مشکلات عفونت رحم و کمر درد درگیر هستند به دنبال یافتن یک درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد بوده و احتمالا دستیابی به این درمان خانگی برایشان بسیار اهمیت داشته باشد. در این مقاله قصد ما این است که چند درمان خانگی را در اختیار شما قرار دهیم تا بتوانید بدون مشکلی با این دردسر کنار بیایید.

درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد نیازمند این است تا بدانیم که چه عارضه‌ای است و چگونه باعث کمر درد می‌شود. دانستن این رابطه به ما کمک می‌کند تا راه‌حل‌های ساده خانگی با مواد غذایی و نرمش‌هایی که در دسترس داریم پیدا کنیم. تا پایان مطلب با ما همراه باشید تا این موضوع را کامل بررسی کرده و هر سوالی که در ذهنتان درباره آن وجود دارد را پاسخ دهیم.

عفونت رحم چیست؟

عفونت رحم یا التهاب رحم به وضعیتی اشاره دارد که در آن رحم یا uterus، که قسمتی از سیستم تناسلی زنانه است، به طور غیرطبیعی دچار التهاب می‌شود.

این عفونت ممکن است به تنهایی یا همراه با عفونت دیگر قسمت‌های داخلی و خارجی اعضای تناسلی زنانه ایجاد شود. بیماری‌های عفونی می‌توانند از طریق میکروب‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها یا سایر عوامل عفونی به رحم منتقل شوند. با اینکه تشخیص قطعی عفونت رحم باید توسط پزشک زنان انجام شود اما نشانه‌های آن عبارتند از:

 • درد در ناحیه پایین شکم یا کمر
 • خروج مواد غیرعادی از رحم مانند خونریزی غیرمعمول یا ترشحات با رنگ غیرعادی
 • تغییر در ویژگی‌های ترشحات رحم
 • داشتن تب یا تبخال زدن در ناحیه رحم
 • تغییراتی در دوره قاعدگی

دلایل عفونت رحم کدام است؟

عموم عفونت‌هایی که در بدن انسان رخ می‌دهد به خاطر ورود عوامل خارجی مثل میکروب و قارچ به قسمت‌های حساس بدن است. عفونت رحم نیز از این قاعده مستثنی نیست و به‌خاطر چنین عواملی ایجاد می‌شود. بد نیست برای پیش‌گیری از بروز و شناخت بهتر درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد این دلایل را بشناسیم:

 1. عفونت‌های ناشی از باکتری‌ها: باکتری‌ها می‌توانند از طریق عوامل مختلفی مانند جماع، مصرف دستگاه‌های غیربهداشتی، یا از طریق راه‌های دیگر به داخل رحم وارد شوند و باعث عفونت رحم شوند. یکی از باکتری‌های شایع که می‌تواند به عفونت رحم منجر شود، باکتری Chlamydia trachomatis است.
 2. عفونت‌های ویروسی: ویروس‌ها نیز می‌توانند عفونت رحم ایجاد کنند. برخی از ویروس‌ها مانند ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) می‌توانند به رحم منتقل شده و باعث عفونت رحم شوند.
 3. عوامل قارچی: یکی از عوامل قارچی که ممکن است باعث عفونت رحم شود، قارچ Candida albicans است.
 4. استفاده از جسم خارجی: استفاده از جسم‌های خارجی مانند اسپرمی‌ساید، دیافراگم، یا دستگاه‌های دیگر ضد حاملگی نیز ممکن است به عفونت رحم منجر شود.
 5. تجربه زایمان و زایمان سزارین: زایمان و خصوصاً زایمان سزارین می‌توانند عفونت رحم را افزایش دهند.
 6. جراحی‌های داخل رحمی: برخی از جراحی‌ها مانند اجرای سقط کورتاژ یا عملیات هیستروسکوپی می‌توانند راه ورودی برای میکروب‌ها ایجاد کرده و عفونت رحمی ایجاد کنند.
 7. ضعف سیستم ایمنی: همچنین باید بدانید افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف‌تری هستند، احتمال ابتلا به عفونت رحم بیشتر است.

رابطه عفونت رحم و کمر درد چیست؟

اکنون وقت آن است که برای رسیدن به درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد ارتباط این دو را بررسی کنیم تا متوجه شویم چرا عفونت رحمی باعث کمر درد می‌شود. عفونت رحم ممکن است به‌خاطر تأثیراتش بر روی بافت‌ها و اعصاب در منطقه تناسلی و اطراف آن باعث درد کمر شود. نحوه تاثیر عفونت رحم بر کمر درد بصورت خیلی کلی عبارت است از:

 • التهاب بافت‌ها: عفونت رحم می‌تواند باعث التهاب و تورم بافت‌های داخلی رحم و اطراف آن شود. این التهاب‌ها می‌توانند باعث فشار روی عصب‌ها و بافت‌های اطراف ناحیه تناسلی شده و کمر درد در زنان ایجاد کنند.
 • تأثیر بر عصب‌ها: التهاب و عفونت می‌توانند باعث تحریک عصب‌ها شده و روی آن تأثیر بگذارند. این تحریک عصب‌ها ممکن است به صورت درد به منطقه کمر منتقل شود.
 • تأثیرات ناشی از سیتوکین‌ها: سیتوکین‌ها مواد التهابی هستند که توسط سلول‌های بدن در پاسخ به التهاب و عفونت ترشح می‌شوند. این مواد می‌توانند روی عصب‌ها و بافت‌های اطراف منطقه تناسلی تأثیر بگذارند و درد و کمردرد ایجاد کنند.
 • تأثیرات روانی: عفونت‌ رحم می‌تواند باعث ایجاد استرس و اضطراب در بدن شده و درنهایت ممکن است کمردرد را تشدید کند.

باید توجه داشت که این نشانه‌ها و علائم درد در افراد ممکن است متفاوت باشد. همچنین، عفونت رحم فقط یکی از علل ممکن کمردرد است و دلایل دیگری نیز امکان دارد در ایجاد کمردرد دخالت داشته باشند. در صورت داشتن کمردرد مزمن یا نگرانی درباره عفونت رحم، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

عفونت رحم و کمر درد

۵ درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد

اما درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد کدام‌ها هستند؟ اول از همه باید بدانید که منظور ما از درمان خانگی این است که چطور می‌توان با داشتن مواد در دسترس و یک‌سری حرکات نرمشی ساده درمانی برای عفونت رحم و کمر درد ناشی از آن یافت. درمانی که نیازمند رجوع به پزشک و تهیه دارو نداشته باشد. درادامه ۵ تا از بهترین این درمان‌های خانگی را جمع‌آوری کرده‌ایم تا بتوانید به‌سادگی عفونت رحم و کمر درد ناشی از آن را درمان کنید.

استفاده از سرکه سیب

سرکه سیب یکی از موادی است که ثابت شده می‌تواند قارچ Candida albicans که یکی از اصلی‌ترین دلایل عفونت رحم و کمر درد است را از بین ببرد. نکته مهم درباره درمان عفونت رحم با سرکه سیب اینگونه است که باید حتما با رحم تماس مستقیم داشته باشد. به همین دلیل بهترین راه برای استفاده از آن، ریختن حدود یک لیتر از سرکه سیب در وان حمام است. برای اینکه این روش درمانی تاثیر حداکثری خود را بگذارد، لازم است چیزی حدود ۲۰ دقیقه در وان حمام بنشینید.

جالب است بدانید که سرکه سیب یکی از قوی‌ترین مواد برای از بین بردن قارچ و باکتری است. بهتر است هرگز از نوع غلیظ آن برای پاکسازی رحم خود استفاده نکنید، بلکه با آب آن را رقیق کنید و سپس از آن استفاده کنید. عموم پزشکان نیز برای پاکسازی قارچ و باکتری‌های موجود در رحم این روش را توصیه می‌کنند.

سرکه سیب

آب زغال اخته

یکی دیگر از درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد که بسیاری از زنان از انجام آن راضی هستند، مصرف آب زغال اخته است. تحقیقات نشان داده که رابطه‌ای مثبت میان مصرف آب زغال اخته و تاثیرش روی کاهش قارچ‌ها و امراض قارچی و عفونی در رحم زنان وجود دارد، اما هنوز علت آن بطور دقیق مشخص نشده است. زغال اخته سرشار از ویتامین سی است و زنانی که دچار عفونت رحم و کمردرد همراه با آن می‌شوند با مصرف ویتامین سی تا حدی درمان می‌شوند. عده‌ای از محققین معتقدند که علت مفید بودن آب زغال اخته همین موضوع است.

بد نیست برخی از خواص ضدعفونی‌کننده زغال‌اخته را بشناسیم:

 1. جذب سموم و مواد زاید: زغال‌اخته به دلیل ساختار متخلخل و سطح بزرگش، می‌تواند به طور فعال باعث جذب سموم، مواد زاید و آلودگی‌ها مانند میکروب‌ها، باکتری‌ها، ویروس‌ها و گازهای مضر شود.
 2. ضدباکتری و ضدویروسی: به عنوان یک ماده طبیعی، زغال‌اخته می‌تواند به طور مؤثری عوامل میکروبی را تخریب کند و به دلیل ویژگی‌های جذبی‌اش، باعث از بین رفتن میکروب‌ها و ویروس‌ها شود.
 3. تسکین التهابات: زغال‌اخته می‌تواند با جذب مواد التهاب‌زا و تخریب میکروب‌های موجود در مناطق التهابی، به تسکین التهابات پوستی و زخمی کمک کند.

آب زغال اخته درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد

خوردن سیر

از زمان قدیم که طب سنتی رواج بیشتری میان مردم داشته تا اکنون، روز به روز مردم و محققین بیشتر به خواص سیر پی برده‌اند. جالب است که بدانید برای درمان عفونت رحم و کمر درد نیز از سیر استفاده می‌شود. اما چرا؟

سیر یکی از ضدعفونی‌کننده‌ترین مواد خوراکی طبیعی است که در دسترس ما بوده و می‌تواند یک درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد است. به همین خاطر طبیعی است اگر در درمان عفونت رحم نیز به کار رود. برخی از این خواص عبارتند از:

 1. ضد باکتریال و ضد میکروبی: ترکیبات موجود در سیر می‌توانند به عنوان ضد باکتری و ضد میکروبی عمل کنند. الیسین، یکی از ترکیبات موجود در سیر، می‌تواند باعث نابودی برخی باکتری‌ها و میکروب‌ها شود.
 2. ضد قارچی: برخی تحقیقات نشان داده‌اند که ترکیبات موجود در سیر ممکن است در مقابله با برخی قارچ‌های عفونی موثر باشند.
 3. ضد التهابی: سیر خواص ضد التهابی دارد که می‌تواند به کاهش التهاب‌ها و دردهای تورمی کمک کند و یک درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد محسوب می‌شود.
 4. تقویت سیستم ایمنی: ترکیبات موجود در سیر ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و برای مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها بصورت تقویت کننده عمل کنند.

سیر

مصرف پروبیوتیک ها

پروبیوتیک‌ها به عنوان میکروارگانیسم‌هایی که به طور طبیعی در دستگاه گوارش انسان وجود دارند و تأثیر مثبتی بر سلامتی دارند، به تازگی برای درمان عفونت رحم و کمر درد مورد توجه قرار گرفته‌اند.

تحقیقات نشان داده‌اند که پروبیوتیک‌ها می‌توانند به عنوان مکمل‌های تغذیه‌ای در مقابله با برخی عفونت‌ها و مشکلات ناشی از آنها کمک کنند. پروبیوتیک‌ها فواید ضدعفونی‌کننده دارند که عبارتند از:

 1. تعادل میکروبیوم: پروبیوتیک‌ها می‌توانند به حفظ تعادل و سلامت میکروبیوم دستگاه گوارش کمک کنند. این میکروب‌ها می‌توانند به مقابله با عفونت‌ها و جلوگیری از رشد میکروب‌های مخرب کمک کنند.
 2. تقویت سیستم ایمنی: پروبیوتیک‌ها ممکن است سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و توانایی بدن در مقابله با عفونت‌ها و بیماری‌ها را افزایش دهند.
 3. جلوگیری از عفونت‌های تناسلی: برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف پروبیوتیک‌ها ممکن است به کاهش عفونت‌های تناسلی، مانند عفونت‌های رحمی، کمک کند.
 4. کاهش التهاب‌ها: پروبیوتیک‌ها می‌توانند به کاهش التهاب‌ها و دردهای التهابی مرتبط با عفونت‌ها کمک کنند.
 5. عدم استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها: مصرف پروبیوتیک‌ها ممکن است باعث کاهش نیاز به مصرف طولانی‌مدت آنتی‌بیوتیک‌ها شود، که نتیجتا می‌تواند از رشد میکروب‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک جلوگیری کند.

مصرف پروبیوتیک ها

استفاده از ماست

متداول‌ترین درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد خوردن ماست باشد. بسیاری از خانم‌هایی که دچار این مشکل هستند با مصرف ماست سعی می‌کنند که عفونت‌های رحمی خود را کاهش داده و همچنین به کاهش کمردرد خود کمک کنند.

اما چرا ماست می‌تواند به درمان این معظل کمک کند. حتما می‌دانید که ماست یکی از مواد خوراکی پروبیوتیک در دسترس است. علاوه بر این، دیگر مواد موجود در ماست باعث می‌شود که یکی از طبیعی‌ترین مواد خوراکی برای کاهش عفونت و التهاب باشد. از دیگر خواص ماست می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 1. پروبیوتیک‌ها: ماست یک منبع غنی از پروبیوتیک‌هاست، که میکروارگانیسم‌های مفیدی مانند باکتری‌های لاکتیک را در خود دارد و به عنوان یک درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد به شمار می‌رود.

این پروبیوتیک‌ها به حفظ تعادل میکروبیوم دستگاه گوارش کمک کرده و احتمالاً به جلوگیری از عفونت‌ها و مشکلات گوارشی و تناسلی کمک می‌کنند.

 1. تقویت سیستم ایمنی: پروبیوتیک‌های موجود در ماست ممکن است به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک کنند. یک سیستم ایمنی قوی می‌تواند در مقابله با عفونت‌ها مؤثرتر باشد.
 2. ضد التهابی: تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف پروبیوتیک‌ها می‌تواند به کاهش التهاب‌ها و علائم التهابی مرتبط با برخی عفونت‌ها کمک کند. و البته ماست که منبع غنی پروبیوتیک است می‌تواند بهترین ماده خوراکی برای این موضوع باشد.
 3. جلوگیری از عفونت‌های تناسلی: مصرف ماست می‌تواند به کاهش عفونت‌های تناسلی؛ به ویژه در خانم‌ها، کمک کند.

حرف آخر

در اینجا سعی کردیم که خواص گوناگون مواد در دسترسی را که هر کسی در خانه خود در اختیار دارد بررسی کنیم و آنها را به‌عنوان درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد معرفی کنیم.

۵ تا از مواد خوراکی که برای کاهش عفونت رحم و کمردرد ناشی از آن مفید هستند را معرفی کردیم. با اینکه شناخت این مواد برای درمان این بیماری بسیار مفید است، اما بهتر است حتما در مشورت با یک پزشک متخصص به درمان این بیماری بپردازید.

۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!