علت کمردرد در زنان

علت کمردرد در زنان چه می تواند باشد؟

پشت انسان از ساختار پیچیده ای از عضلات، ستون فقرات، رباط ها، تاندون ها و استخوان ها تشکیل شده است. یکی از نواحی تحمل کننده وزن بدن ما است. از این رو، کمردرد یک مشکل بسیار رایج است. به طور کلی، تقریباً همه افراد در طول زندگی خود کمردرد را تجربه خواهند کرد. علت کمردرد در زنان مختلف است و درد هر گروه سنی را به دلایل مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. با بالا رفتن سن افراد، احتمال ابتلا به کمردرد افزایش می یابد. کمردرد می تواند از درد خفیف و متناوب تا درد مداوم، شدید و ناتوان کننده متغیر باشد.

نحوه راه رفتن، نشستن یا حرکت شما اغلب بر سلامت کمر شما تأثیر می گذارد. ۲۴ مهره (استخوان های کوچک) وجود دارد که با هم به عنوان ستون فقرات شناخته می شوند. این استخوان های کوچک توسط یک بالشتک ژل مانند به نام دیسک مهره ای به هم متصل می شوند. بنابراین، هنگامی که یکی از آنها صدمه می بیند، ممکن است درد کسل کننده و دردناکی را احساس کنید. دلایل جدی دیگری نیز برای کمردرد وجود دارد. همه کمردردها یکسان نیستند. بنابراین، در صورت داشتن کمردرد مکرر مراقب باشید.

علل شایع کمردرد در زنان

شیوه زندگی کم تحرک

این یکی از علل شایع  کمردرد در زنان است. هنگامی که برای مدت طولانی برای کار می نشینید یا فقط برای حرکت تنبل هستید، ممکن است از کمردرد، سفتی یا ناراحتی رنج ببرید. هنگامی که برای مدت طولانی می نشینید، ممکن است عضلات پشت شما به دلیل عدم تحرک قفل شوند و احساس درد کنید. بنابراین، هر زمان که برای استراحت وقت دارید، فقط عضلات خود را بکشید.

شیوه زندگی کم تحرک

وضعیت بدنی اشتباه

استفاده طولانی مدت از صفحه نمایش می تواند بر وضعیت بدن شما تأثیر بگذارد و وضعیت نامناسب می تواند باعث کمردرد یا افزایش درد موجود شما شود. نه تنها زمان صفحه نمایش، بلکه نحوه ایستادن یا راه رفتن شما نیز می تواند بر وضعیت بدن شما تأثیر بگذارد. وضعیت نامناسب باعث افزایش فشار روی ماهیچه ها و رباط ها می شود که منجر به کمردرد می شود.

آسیب های کمر

صدمات علت اصلی کمردرد در زنان است. آسیب هایی مانند استفاده بیش از حد از عضلات یا رگ به رگ شدن معمولاً به دلیل بلند کردن اجسام سنگین یا حرکت های ناگهانی باعث درد میانی یا پایین کمر می شود. این آسیب های ناشی از استفاده بیش از حد عضلانی در بارداری شایع است.

علت کمردرد در زنان رگ به رگ

سندرم پیش از قاعدگی (PMS)

بسیاری از زنان قبل از قاعدگی به این بیماری مبتلا می شوند که سندرم پیش از قاعدگی (PMS) نامیده می شود. علائمی مانند کمردرد، درد شکم، سردرد، نوسانات خلقی و غیره.

قاعدگی دردناک

قاعدگی بسیار دردناک به نام دیسمنوره شناخته می شود. گاهی اوقات، ممکن است در برخی از زنان بسیار شدید باشد. همچنین ممکن است باعث درد شدید شکم، پا درد، درد لگن شود. دردها از مبهم تا شدید بوده و ۳-۴ روز طول می کشد.

قاعدگی دردناک

سیاتیک

سیاتیک در اثر فشرده شدن عصب سیاتیک ایجاد می شود. عصب سیاتیک موجود در پشت پای شما از قسمت تحتانی ستون فقرات به سمت ساق پا حرکت می کند. سیاتیک باعث سوزش یا درد شوک مانند می شود.

رگ به رگ شدن عضلانی

زمانی که افراد اضافه وزن را به شکل نامناسب یا حرکات ناگهانی بلند می کنند، رایج است. علائم شامل درد و سفتی عضلات است. استراحت و در صورت نیاز داروهای مسکن می توانند شکایت شما را کاهش دهند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  قرص مسکن فوری درد کمر + علل کمر درد

علل نادر کمردرد در زنان

دیسک برآمده

دیسک برآمده که به عنوان دیسک لغزنده نیز شناخته می شود زمانی اتفاق می افتد که بالشتک ژل مانند بیرون زده و اعصاب مجاور را فشرده می کند. با افزایش سن، این خطر افزایش می یابد زیرا این دیسک ها کم آب و سفت می شوند. دیسک برآمده باعث ایجاد درد تیراندازی در پشت می شود که به پاها می رسد. حوادث ضربه ای یا حرکات ناگهانی می تواند باعث این مشکل شود.

آندومتریوز

اندومتریوز یک مشکل زنانه است که باعث می شود بافت های رحم در خارج از رحم رشد کنند. در این وضعیت، کمردرد مزمن وجود دارد که عموماً در طول قاعدگی عود می کند. علائم دیگر شامل قاعدگی دردناک، درد در ناحیه تناسلی و درد زیر شکم است.

سرطان ها

برخی از سرطان های ستون فقرات و سرطان های رحم (مانند سرطان دهانه رحم، سرطان اندومتریوز) می توانند علت کمردرد در زنان به صورت شدید و طولانی مدت شوند. می توان از آنها به عنوان درد متاستاتیک سینه یا سرطان ریه یاد کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  درمان خانگی عفونت رحم و کمر درد

بیماری های التهابی لگن

بسیاری از زنان کمردرد و ناراحتی مزمن دارند که علت آن بیماری التهابی لگن (PID) است. با کمردرد، درد شکم، تب و ترشحات غیرمعمول واژن خود را نشان می دهد. PID به طور کلی یک عفونت باکتریایی است که در صورت عدم درمان می تواند خطرناک باشد.

تخریب دیسک

دیسک می تواند به دلیل کهولت سن، آسیب دیدگی یا حرکات تکراری ایجاد شود. درد می تواند از پشت به باسن و پاها گسترش یابد. درد معمولاً طولانی مدت و کسل کننده است و با استراحت تسکین می یابد.

عفونت کلیه

عفونت کلیه همچنین به عنوان پیلونفریت شناخته می شود که در آن ممکن است با درد زیر شکم،  درد کشاله ران و یک علت کمردرد در زنان باشد. همچنین شامل لرز همراه با تب و تکرر ادرار است.

عفونت کلیه

شرایط کمردرد که زنان را تحت تاثیر قرار می دهد

سندرم پیریفورمیس

عضله پیریفورمیس یک عضله بزرگ است که در عمق باسن قرار دارد. به درد ناشی از اسپاسم عضله پیریفورمیس سندرم پیریفورمیس می گویند. این سندرم به دلیل هورمون ها و تغییرات مربوط به بارداری در لگن بیشتر زنان را تحت تاثیر قرار می دهد.

علائم سندرم پیریفورمیس می تواند ناتوانی در نشستن برای مدت طولانی، تابش درد از پشت ران به پاها و درد مزمن در ناحیه باسن و باسن باشد که به دلیل حرکت باسن بدتر می شود.

اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک

مفصل ساکروایلیاک ناحیه ای است که انتهای ستون فقرات شما را به لگن متصل می کند. درد ناشی از این ناحیه به عنوان اختلال عملکرد مفصل ساکروایلیاک یا ساکروایلییت شناخته می شود. این نوع مشکلات مفصلی از علل شایع کمردرد در زنان هستند.

زنان نسبت به مردان سطح مفصل SI کمتری دارند که منجر به تمرکز بیشتر استرس در سراسر مفصل می شود. برخی از ویژگی های رایج درد مفصل SI عبارتند از: کمردرد، درد شدید در پایین ران که از ناحیه زانو عبور نمی کند و درد کسل کننده و مداوم مستقیماً روی باسن.

آرتروز ستون فقرات

استئوآرتریت ستون فقرات باعث تجزیه غضروف فیبری در مفاصل فاست (مفاصلی که مهره های شما را به هم متصل می کند) می شود. با بالشتکی که توسط غضروف ها ایجاد می شود، استخوان های شما ممکن است به هم ساییده شوند و باعث اصطکاک و درد شوند.

علائم شایع آرتروز ستون فقرات شامل سفتی و درد پشت در صبح و درد در ناحیه کمر، قسمت فوقانی کمر، ران ها، کشاله ران و باسن است.

علت کمردرد در زنان آرتروز ستون فقرات

کوکسیدینیا

درد در دنبالچه (ناحیه دم ستون فقرات) عمدتاً به دلیل ضربه ایجاد می شود. این عارضه در زنان به دلیل تفاوت در شکل لگن به دلیل آسیب ناشی از زایمان شایع است. درد ناشی از کوکسیدینیا می تواند در هنگام نشستن، نشستن روی سطوح سخت، ایستادن از حالت نشسته و تا حدی به سمت عقب در هنگام نشستن ایجاد شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!