علت درد گوشه چشم

۵ علت درد گوشه چشم + درمان

درد گوشه چشم شایع است و می تواند به دلایل زیادی رخ دهد که برخی از آنها شدید هستند. احساس درد می تواند تیز، دردناک، ضربان دار یا سوزش باشد.

در حالی که برخی دلایل خوش خیم برای درد گوشه چشم وجود دارد، برخی ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی فوری را نشان دهند. درک علل و درمان ها برای اطمینان از درمان مناسب چشم درد برای جلوگیری از هرگونه عارضه طولانی مدت بسیار مهم است.

در این مقاله از سلول سبز علت مختلف درد در گوشه چشم و گزینه های درمانی برای هر کدام مورد بحث قرار می گیرد.

علت درد گوشه چشم

علل زیادی با درد در گوشه چشم مرتبط است، از جمله :

۱- انسداد مجرای اشکی و عفونت ها (داکریوسیستیت)

اشک برای سلامت چشم حیاتی است. آنها به عنوان یک روان کننده و محافظ برای چشم عمل می کنند و هنگامی که دیگر مورد نیاز نیستند، از طریق سوراخ های کوچک در گوشه داخلی چشم به نام مجرای اشک به بدن باز می گردند. در برخی موارد، اشک‌ها به دلیل انسداد نمی‌توانند از طریق مجاری وارد بدن شوند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، باکتری ها و سایر میکروب ها می توانند در داخل و اطراف مجرای مسدود شده جمع شوند و منجر به داکریوسیستیت، عفونت مجاری اشکی شوند. به طور معمول، داکریوسیستیت توسط باکتری ها، یعنی استاف و استرپتوکوک ایجاد می شود. علائم دیگر می تواند همراه با درد در گوشه چشم ایجاد شود، از جمله :

التهاب و قرمزی در گوشه چشم
تولید بیش از حد اشک منجر به پارگی می شود
یک توده کوچک و حساس در گوشه چشم
چرک یا ترشح از چشم
تب

درمان استاندارد برای عفونت مجاری اشکی، آنتی بیوتیک های خوراکی است زیرا بیشتر موارد توسط باکتری ایجاد می شود. اگر عفونت شدید باشد، ممکن است فرد در بیمارستان بستری شود و آنتی بیوتیک داخل وریدی (IV) تجویز شود. سایر درمان های ممکن عبارتند از:

قطره های چشمی : قطره های چشمی یا پمادهای آنتی بیوتیکی ممکن است برای کمک به رفع عفونت تجویز شوند.

جراحی : یک سیم نازک در مجرای اشک قرار داده می‌شود تا انسدادی که ممکن است باعث عفونت شود، برطرف شود. مداخله جراحی معمولاً برای کسانی که داکریوسیستیت مکرر دارند یا نوزادانی که بیش از یک بار به عفونت مبتلا می شوند اختصاص دارد. جراحی های دیگری از جمله باز کردن مجرای اشک برای رفع انسداد قابل انجام است. دیگری کیسه اشکی را که کیسه ای در گوشه چشم است که اشک را جمع می کند، خارج می کند.

درد گوشه چشم بر اثر عفونت

۲- بلفاریت

بلفاریت یک عفونت است که با التهاب پلک مشخص می شود و اغلب توسط باکتری ایجاد می شود. نوع خاصی که به عنوان بلفاریت خلفی شناخته می شود، می تواند منجر به درد در گوشه چشم شود. علائم دیگری که ممکن است همراه با چشم درد ایجاد شود عبارتند از :

تحریک
قرمزی چشم ناشی از خون اضافی در رگ های چشم است
احساس می کنید چیزی در چشم شما وجود دارد
پوسته شدن روی پلک ها
پارگی بیش از حد
حساسیت به نور
تاری دید

چندین گزینه درمانی برای بلفاریت وجود دارد، از جمله :

کمپرس گرم روی چشم
از بین بردن پوسته پوسته شدن و پوسته پوسته شدن با استفاده از شامپو بچه یا سایر پاک کننده های چشم مانند Avenova یا OcuSoft
ماساژ پلک
پماد آنتی بیوتیک موضعی برای عفونت های باکتریایی

بلفاریت و چشم درد

۳- ناخنک چشم

ناخنک چشم که گاهی اوقات به آنها “چشم موج سوار” نیز گفته می شود، رشد غیرسرطانی هستند که روی بافت شفافی که چشم را می پوشاند، معروف به ملتحمه ایجاد می شود.

به طور معمول، یک پینگکولا ابتدا رشد می کند و به صورت یک زائده متمایل به زرد در نزدیکی قسمت داخلی چشم ظاهر می شود. سپس می تواند به ناخنک، رشد گوشتی حاوی رگ های خونی تبدیل شود.

این توده ها در اثر قرار گرفتن در معرض محرک های بیرونی از جمله باد، گرد و غبار و اشعه ماوراء بنفش (UV) خورشید ایجاد می شوند. علائمی که به دلیل ضایعات ایجاد می شود می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد و همراه با درد چشم می تواند شامل موارد زیر باشد :

قرمزی و تورم در اطراف ناحیه ای که رویش وجود دارد
برجستگی زرد رنگ در قسمت سفید چشم
خارش و خشکی چشم
سوزش چشم
احساس می کنید که چیزی مانند شن در چشم گیر کرده است
تاری دید
گزینه های درمانی برای پینگکولا و ناخنک متفاوت است. در برخی موارد، نیازی به درمان نیست زیرا خود به خود از بین می رود. با این حال، اگر این وضعیت شدیدتر باشد و بینایی فرد را تحت تأثیر قرار دهد، می‌تواند درمان‌هایی را انتخاب کند که شامل موارد زیر است :

قطره چشمی استروئیدی برای تسکین سوزش و التهاب
قطره چشم روان کننده
جراحی برای برداشتن ناخنک در صورت بزرگ شدن بیش از حد

ناخنک چشم

۴- گل مژه

گل مژه که در غیر این صورت به عنوان hordeolum شناخته می شود، به صورت برآمدگی قرمز رنگ در لبه پلک شما ایجاد می شود. برجستگی در لمس حساس است و اگر در گوشه چشم ایجاد شود می تواند منجر به درد شود. عفونت پلک معمولاً باعث ایجاد گلوم می شود.

همراه با درد در گوشه چشم، گل مژه نیز ممکن است باعث شود :

تورم، حساسیت در پلک و قرمزی چشم
احساسی که انگار چیزی در چشم شما گیر کرده است
افزایش حساسیت به نور
پارگی بیش از حد
پوسته شدن چشم

در بسیاری از موارد، گل مژه به خودی خود برطرف می شود، اما این ناراحتی را می توان با استفاده از درمان های خانگی، از جمله :

استفاده از کمپرس گرم و مرطوب روی پلک به مدت پنج تا ده دقیقه سه تا پنج بار در روز
اطمینان حاصل کنید که دست ها، صورت و چشم های خود همیشه با شستن مرتب تمیز هستند
از فشردن گل مژه یا لمس آن ناحیه خودداری کنید
تا زمان بهبودی از آرایش و سایر محصولات چشم خودداری کنید
بسته به شدت، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ممکن است کرم‌ها یا پمادهای آنتی‌بیوتیکی را برای قرار دادن گل‌ریزه برای کمک به بهبود سریع‌تر آن تجویز کند. اگر برطرف نشد، باید به یک متخصص چشم معروف به چشم پزشک مراجعه کنید.

گل مژه

۵- آسیب دیدن یا خراش

در حالی که چشم شما از محافظت های خاصی برخوردار است، اما همیشه عاری از آسیب اجسام خارجی مانند گرد و غبار و خاک نیست. سایر اجسام خارجی مانند شیشه یا فلز نیز می توانند وارد چشم شوند.

هنگامی که یک جسم خارجی در چشم شما وجود دارد، علائم دیگری می تواند در کنار درد ایجاد شود، از جمله :

سوزش و تحریک
احساس اینکه چیزی در چشم شماست
اشک بیش از حد و اشک چشم
چشم های قرمز
از دست دادن بینایی یا تاری دید
افزایش حساسیت به نور روشن
خونریزی در قسمت سفید چشم

برای درمان چشم، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی باید چشم را از نظر تغییرات بینایی و جسم خارجی ارزیابی کند. پس از قرار گرفتن، از قطره های بی حس کننده چشم برای بی حس کردن چشم استفاده می کنند و سپس به آرامی آن را خارج می کنند. ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی نیز ممکن است چشم شما را با آب نمک شستشو دهند. برای ارزیابی آسیب، ممکن است از اشعه ایکس برای مشاهده میزان فاصله جسم خارجی در چشم گرفته شود.

پس از برداشتن جسم، ممکن است مجبور شوید از چشمی برای محافظت از چشم خود در هنگام بهبودی استفاده کنید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما همچنین ممکن است قطره های چشمی را برای کمک به تسریع روند بهبود و تسکین ناراحتی ارائه دهد.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید

در حالی که داشتن درد گوشه چشم همیشه نشان دهنده چیز جدی نیست، باید در شرایط زیر با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید:

درد شدید است و بینایی شما را مختل می کند.
به دنبال آسیبی به چشم که هنوز معاینه نشده اید ایجاد می شود.
شما در حال تجربه تغییرات بینایی یا کاهش بینایی و افزایش حساسیت به نور هستید.
چرک و خون از چشم نشت می کند.
تورم شدید چشم یا اطراف چشم وجود دارد.
شما نمی توانید چشمان خود را باز کنید یا حرکت دهید.
علائم عفونت مانند تب بالا دارید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!