خشکی چشم چیست

خشکی چشم چیست و چگونه درمان می شود؟

خشکی چشم وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که اشک نمی تواند چشم را به خوبی روان کند. این به دلیل کاهش ایجاد اشک یا افزایش تبخیر اشک است. در صورت عدم درمان، خشکی چشم می تواند باعث آسیب دائمی به سطح قرنیه و کاهش بینایی شود.

علت خشکی چشم چیست؟

استفاده از رایانه، هنگام کار با رایانه یا استفاده از تلفن هوشمند یا سایر دستگاه‌های دیجیتال قابل حمل، معمولاً کمتر  پلک می‌زنیم. این منجر به تبخیر بیشتر اشک و افزایش خطر علائم خشکی چشم می شود.

لنزهای تماسی، تعیین اینکه لنزهای تماسی چقدر می توانند مشکلات خشکی چشم را ایجاد کنند، می تواند دشوار باشد. اما این بیماری چشم یکی از دلایل اصلی توقف استفاده افراد از لنزهای تماسی است.

لنزهای تماسی

پیری، سندرم خشکی چشم در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما با افزایش سن، به ویژه پس از ۵۰ سالگی، این سندرم شایع‌ تر می‌شود.

یائسگی، زنان یائسه نسبت به مردان همسن بیشتر در معرض خطر هستند.

محیط داخلی، تهویه مطبوع، پنکه های سقفی و سیستم های گرمایش همگی می توانند رطوبت داخل خانه را کاهش دهند. این می تواند تبخیر اشک را تسریع کند و باعث علائم خشکی چشم شود.

محیط بیرون، آب و هوای خشک، ارتفاعات بالا و شرایط خشک یا بادخیز خطر بیماری را افزایش می دهد.

سفر هوایی، هوای کابین هواپیماها بسیار خشک است و می تواند منجر به مشکلات خشکی چشم شود.

سیگار کشیدن، علاوه بر خشکی چشم، سیگار کشیدن با مشکلات جدی چشمی از جمله دژنراسیون ماکولا، آب مروارید و یوئیت مرتبط است.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بیماری آب سیاه چشم و درمان آن

شرایط سلامتی، برخی بیماری‌ها مانند دیابت، بیماری‌های مرتبط با تیروئید، لوپوس، آرتریت روماتوئید و سندرم شوگرن می‌توانند به مشکلات خشکی چشم کمک کنند.

داروها، بسیاری از داروهای تجویزی و بدون نسخه خطر علائم این بیماری را افزایش می دهند، از جمله آنتی هیستامین ها، داروهای ضد افسردگی، برخی داروهای فشار خون مانند مسدود کننده های بتا یا دیورتیک ها و قرص های ضد بارداری.

مشکلات پلک، بسته شدن ناقص پلک ها هنگام پلک زدن یا خواب (به نام لاگوفتالموس) می تواند باعث خشکی شدید چشم شود. خشکی شدید در صورت عدم درمان می تواند منجر به زخم قرنیه شود. لاگوفتالموس علل زیادی دارد، از جمله پیری طبیعی، عفونت چشم و آسیب عصبی ناشی از تروما یا بلفاروپلاستی زیبایی.

لیزیک، لیزیک و سایر جراحی های انکساری قرنیه گاهی اوقات می توانند باعث خشکی چشم شوند. با این حال، در بیشتر موارد، مشکلات پس از لیزیک موقتی است و ظرف چند هفته پس از عمل برطرف می‌شود. اگر قبل از لیزیک دچار این مشکل شوید، چشم پزشک ممکن است قبل از عمل، درمان را برای اطمینان از بهترین نتایج لیزیک توصیه کند.

استفاده از ماسک، بسیاری از ماسک‌ها، مانند ماسک‌هایی که برای محافظت در برابر شیوع COVID-19 استفاده می‌شوند، می‌توانند با خارج کردن هوا از بالای ماسک و روی سطح چشم، چشم‌ها را خشک کنند. استفاده از عینک با ماسک می تواند هوا را بیشتر روی چشم ها هدایت کند.

آلرژی، آلرژی می تواند باعث خشکی چشم شود، و همانطور که در بالا ذکر شد، مصرف آنتی هیستامین ها برای تسکین آلرژی نیز می تواند باعث این سندروم شود.

علت خشکی چشم

خشکی چشم چه علائمی دارد؟

علائم عبارتند از :

احساس سوزش

خارش چشم

چشمای سنگین

چشم های خسته

درد چشم

احساس خشکی

قرمزی چشم

فتوفوبیا (حساسیت به نور)

تاری دید

احساس اینکه چیزی در چشم شماست

مخاط داخل یا اطراف چشم

ناراحتی هنگام استفاده از لنزهای تماسی

و هر چقدر هم که عجیب به نظر برسد، آبریزش چشم نیز می تواند از علائم سندرم چشم خشک باشد.

این به این دلیل است که خشکی سطح چشم گاهی اوقات می تواند منجر به تولید بیش از حد قسمت آبکی اشک به عنوان یک مکانیسم محافظتی شود. اما این “اشک رفلکس” آنقدر روی چشم نمی ماند که خشکی چشم را اصلاح کند.

علاوه بر این علائم، خشکی چشم می تواند باعث التهاب و آسیب (گاهی دائمی) به سطح چشم شود و همچنین می تواند بر نتایج لیزیک و جراحی آب مروارید تأثیر بگذارد.

علائم خشکی چشم

خشکی چشم را چگونه درمان کنیم؟

برای موارد خفیف ناشی از استفاده از کامپیوتر، مطالعه، تکالیف مدرسه و سایر دلایل موقعیتی، بهترین درمان خشکی چشم ممکن است استفاده مکرر از اشک مصنوعی یا سایر قطره های چشم روان کننده باشد.

همچنین ممکن است لنزهای اسکلرال را انتخاب کنید، که لنزهای تماسی ویژه ای هستند که رطوبت را روی سطح چشم می گیرند.

روش های دیگر شامل :

انسداد نقطه ای : در طی این روش بدون درد، سوراخ های کوچک تخلیه اشک در گوشه چشم با پلاگ های کوچک مسدود می شود تا اشک زیاد شود.
ضربان حرارتی : دستگاه های تخصصی انرژی گرمایی کنترل شده ای را به پلک ها می دهند و آنها را از داخل به بیرون و بیرون به داخل ماساژ می دهند. گرما انسدادهای غدد میبومین را از بین می برد و ترشح چربی را بهبود می بخشد.
لایه برداری میکروبلفارو : یک میکرو اسفنج به آرامی بیوفیلم، پوسته پوسته، کلونی های باکتریایی و کنه هایی که می توانند مژه ها را آلوده کنند، لایه برداری می کند.
نور پالسی شدید : انرژی نور غیر لیزری به پوست پلک اعمال می شود تا انسدادهای غدد میبومین را از بین ببرد، ترشح چربی را بهبود بخشد، قرمزی پلک را کاهش دهد و سیاهرگ های عنکبوتی را کاهش دهد.
پروبینگ غده میبومین : این روش غدد را از بافت اسکار انسدادی و ترشحات سفت شده پاک می کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۰ درمان خانگی خشکی چشم

درمان خشکی چشم

چگونه از خشکی چشم جلوگیری کنیم؟

بیشتر پلک بزنید

تحقیقات نشان داده است که افراد هنگام تماشای رایانه، تلفن هوشمند یا سایر نمایشگرهای دیجیتالی، خیلی کمتر از حد معمول پلک می زنند. این کاهش سرعت پلک زدن می تواند علائم خشکی چشم را ایجاد یا بدتر کند. هنگام استفاده از این دستگاه‌ها سعی کنید بیشتر پلک بزنید. همچنین پلک‌های کامل را انجام دهید و پلک‌های خود را به آرامی به هم فشار دهید تا لایه‌ای تازه از اشک روی چشمانتان پخش شود.

در حین استفاده از کامپیوتر به طور مکرر استراحت کنید

یک قانون سرانگشتی خوب در اینجا این است که حداقل هر ۲۰ دقیقه از صفحه نمایش خود نگاه کنید و حداقل ۲۰ ثانیه به چیزی که حداقل ۲۰ فوت از چشمان شما فاصله دارد نگاه کنید. چشم پزشکان این قانون را “قانون ۲۰-۲۰-۲۰” می نامند و پیروی از آن می تواند به تسکین خشکی چشم و فشار چشم کامپیوتری کمک کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان چشم چیست و چگونه بوجود می آید

آرایش چشم را کاملا پاک کنید

خط چشم و سایر لوازم آرایش چشم می تواند منافذ غدد پایه مژه را مسدود کند و منجر به اختلال عملکرد غدد میبومین و خشکی تبخیری چشم شود. در پایان روز، در مورد پاک کردن تمام لوازم آرایش از روی پلک ها و مژه های خود کوشا باشید.

پاک کردن آرایش چشم

پلک های خود را تمیز کنید

هنگام شستن صورت خود قبل از خواب، پلک های خود را به آرامی بشویید تا باکتری هایی که می توانند باعث بلفاریت و مشکلات غده میبومین شوند که منجر به علائم خشکی چشم می شود، از بین ببرید. یک دستمال گرم و مرطوب را به مدت حداقل ۲۰ ثانیه روی پلک های بسته خود قرار دهید. سپس پلک ها و مژه های خود را به آرامی با یک پاک کننده ملایم مانند شامپو بچه رقیق شده یا دستمال مرطوب پلک از قبل مرطوب شده که در داروخانه ها فروخته می شود، بشویید.

از عینک آفتابی با کیفیت استفاده کنید

هنگامی که در ساعات روشنایی روز بیرون هستید، همیشه از عینک آفتابی استفاده کنید که ۱۰۰% اشعه ماوراء بنفش خورشید را مسدود می کند. برای بهترین محافظت، عینک آفتابی را انتخاب کنید که دارای قاب بسته بندی شده باشد تا از چشمان شما در برابر باد، گرد و غبار و سایر عوامل محرک که می تواند باعث یا بدتر شدن علائم خشکی چشم شود، محافظت کند.

از یک مرطوب کننده استفاده کنید

هوای خشک داخل خانه به ویژه در آب و هوای خشک یا در آب و هوای سرد در زمستان، می تواند باعث خشکی چشم شود. خشکی چشم در زمستان بسیار شایع است. برای افزایش رطوبت نسبی داخل خانه، یک دستگاه بخور اضافه کنید.

آیا خشکی چشم خطرناک است؟

بدون اشک کافی، ممکن است خطر عفونت چشم را افزایش دهید. در صورت عدم درمان، خشکی شدید چشم ممکن است منجر به التهاب چشم، ساییدگی سطح قرنیه، زخم قرنیه و از دست دادن بینایی شود.

آیا خشکی چشم باعث نابینایی میشود؟

خشکی چشم شدید یا درمان نشده می تواند منجر به از دست دادن دائمی بینایی، از جمله کوری، به دلیل آسیب وارده به قرنیه در اثر بیماری خشکی شدید چشم شود.

آیا خشکی چشم درمان قطعی دارد؟

ممکن است بتوانید خشکی چشم خود را با شستن مکرر پلک ها و استفاده از قطره های چشمی بدون نسخه یا سایر محصولاتی که به روان شدن چشم شما کمک می کنند، کنترل کنید. اگر وضعیت شما طولانی مدت (مزمن) است، حتی زمانی که چشمان شما احساس خوبی دارند، از قطره های چشمی استفاده کنید تا آنها را به خوبی روان نگه دارید.

آیا خشکی چشم باعث ضعیف شدن چشم می شود؟

خشکی چشم اغلب باعث علائمی مانند حساسیت به نور، افزایش تولید اشک و تاری دید می شود. با درمان، این علائم باید از بین بروند. موارد شدیدتر یا درمان نشده خشکی چشم می تواند منجر به از دست دادن دائمی بینایی از جمله نابینایی شود.

allaboutvision

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!