خواص روغن نارگیل

خواص روغن نارگیل برای کل بدن

روغن نارگیل روغن غنی و چرب است که از گوشت نارگیل به دست می آید. این به تنهایی فروخته می شود یا در محصولات آرایشی و بهداشتی، غذاهای آماده و آب نبات استفاده می شود. استفاده از آن در بسیاری از مکالمات مرتبط با سلامتی برجسته شده است، اما همه خواص نارگیل درک شده آن توسط شواهدی تایید نشده است. خواص روغن نارگیل ممکن است برای سلامت پوست، مو، مغز و دهان شما مفید باشد.

این مقاله فواید بالقوه روغن نارگیل برای کل بدن، اصطلاحات مربوط به آن و نحوه پخت و پز با آن را مورد بحث قرار می دهد.

ارزش غذایی روغن نارگیل

روغن نارگیل یکی از تنها چربی‌های گیاهی است که به دلیل محتوای چربی اشباع بالا در دمای اتاق به صورت جامد در می‌آید. روغن نارگیل ۱۰۰% چربی است و عمدتاً از تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط (نوعی چربی) ساخته شده است و حاوی پروتئین یا کربوهیدرات نیست. از آنجایی که چربی درشت مغذی با بیشترین کالری در هر گرم است، روغن نارگیل نیز کالری بسیار بالایی دارد.

مواد مغذی کمی در خواص روغن نارگیل وجود دارد، زیرا اکثر ویتامین‌ها و مواد معدنی که به طور طبیعی در نارگیل وجود دارد در طول فرآوری به روغن منتقل نمی‌شوند.

در زیر ارزش غذایی ۱ قاشق غذاخوری روغن نارگیل آورده شده است :

کالری : ۱۲۱
پروتئین : ۰ گرم
چربی کل : ۱۳.۵ گرم
چربی اشباع شده : ۱۱.۲ گرم
چربی تک غیراشباع : ۰.۸۶ گرم
چربی غیراشباع چندگانه : ۰.۲۳ گرم
کربوهیدرات : ۰ گرم
فیبر : ۰ گرم
شکر : ۰ گرم
کلسیم : ۰.۱۴ میلی گرم
کولین : ۰.۰۴ میلی گرم
ویتامین E برابر است با  ۰.۰۱۵ میلی گرم
ویتامین K برابر است با  ۰.۰۸۲ میکروگرم

ارزش غذایی روغن نارگیل

روغن نارگیل مفید است؟

روغن نارگیل به روش‌های مختلفی استفاده می‌شود، از پخت و پز گرفته تا مراقبت شخصی، اما ممکن است مردم بپرسند که آیا این روغن سالم است یا خیر. در حالی که اطلاعات شخصی بیشماری از فواید آن وجود دارد، روغن نارگیل فاقد شواهد علمی قوی برای حمایت از این ادعاها است.

فقدان تحقیق لزوماً نشان‌دهنده مفید نبودن خواص روغن نارگیل نیست، اما هنگام ارزیابی سودمندی آن، نگاهی به یافته‌های مطالعه مفید است.

بعید است که از سلامت قلب حمایت کند

برخی از مطالعات نشان داده‌اند که روغن نارگیل ممکن است سطح کلسترول «خوب» لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) را افزایش دهد، در حالی که برخی دیگر نشان می‌دهند که سطح کلسترول «بد» لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) را افزایش می‌دهد. بیشتر تحقیقات ارتباط بین مصرف زیاد چربی های اشباع شده و مشکلات قلبی را نشان می دهد.

به همین دلیل است که دستورالعمل‌ها  توصیه می‌کنند که مصرف چربی‌های اشباع‌شده را به ۱۰ درصد از کل کالری روزانه‌تان محدود کنید.

ممکن است از حفظ وزن سالم حمایت کند

نوع غالب چربی اشباع شده در روغن نارگیل، تری گلیسیریدهای زنجیره متوسط (MCT) هستند. برخی شواهد نشان می‌دهند که مصرف MCTs ممکن است به بدن شما کمک کند چربی و کالری بیشتری بسوزاند، اما نتایج هنوز تا حد زیادی غیرقطعی هستند.

تحقیقات بیشتری، به ویژه در مورد خواص روغن نارگیل، مورد نیاز است، به خصوص به این دلیل که روغن نارگیل بسیار متراکم است و به راحتی می تواند به افزایش وزن ناخواسته کمک کند.

خواص روغن نارگیل حفظ وزن

ممکن است انرژی سریع را فراهم کند

با این حال، MCT ها ممکن است به عنوان یک منبع انرژی سریع استفاده شوند. این به این دلیل است که وقتی MCT ها را مصرف می کنید، به طور مشابه کربوهیدرات ها، منبع انرژی ترجیحی بدن ما، متابولیزه می شوند. به جای اینکه ابتدا از طریق خون، ماهیچه ها و بافت هایی مانند تری گلیسیریدهای زنجیره بلند، MCT ها مستقیماً به کبد شما وارد شوند.

خشکی پوست را بهبود می بخشد

بسیاری از مردم متوجه می شوند که روغن نارگیل می تواند خشکی پوست و لب ها را بهبود بخشد، و چندین مطالعه نیز موافق هستند. استفاده موضعی از روغن نارگیل می تواند به افزایش رطوبت پوست کمک کند و از پوست شما در برابر عوامل خارجی مانند آلرژن ها، مواد شیمیایی و سایر محرک های محیطی محافظت کند.

فقط مقدار کمی روغن نارگیل را از شیشه به دست ها، پاها، پوست یا لب های خود بمالید.

روغن نارگیل برای خشکی پوست

خواص ضد میکروبی ارائه می دهد

خواص روغن نارگیل ممکن است خواص ضد میکروبی نیز داشته باشد. تقریباً نیمی از MCT موجود در روغن نارگیل از اسید چرب به نام اسید لوریک تشکیل شده است. برخی تحقیقات نشان می دهد که اسید لوریک می تواند در برابر میکروارگانیسم های بالقوه مضر عمل کند. این یکی از دلایلی است که بسیاری از افراد از روغن نارگیل به عنوان بخشی روتین های مراقبت از پوست استفاده می کنند.

تقویت و محافظت از مو

برخی از افراد برای کمک به بهبود پوست سر و خشکی مو و حفظ رطوبت، روغن نارگیل را به موهای خود می‌مالند. برخی تحقیقات نشان داده‌اند که قرار دادن روغن نارگیل در موهای شما می‌تواند به تقویت آن، کاهش شکستگی و تغذیه تارها کمک کند. ممکن است به این دلیل باشد که خواص روغن نارگیل باعث می‌شود تارهای مو انعطاف‌پذیرتر و به راحتی شکسته شوند.

روغن نارگیل برای مو

از سلامت دهان و دندان پشتیبانی می کند

از خواص روغن نارگیل برای بهبود بهداشت دهان و دندان استفاده می شود. این اساساً فرآیند استفاده از روغن نارگیل به عنوان دهانشویه است و برخی شواهد از آن حمایت می کنند.

روغن نارگیل را مانند دهانشویه دور دهان خود بچرخانید و سپس آن را تف کنید. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که می‌تواند باکتری‌های مضر در دهان را کاهش دهد، که محققان به محتوای اسید لوریک آن نسبت می‌دهند.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که ممکن است به کاهش پلاک و التهاب لثه کمک کند و به جلوگیری از پوسیدگی کمک کند. با این حال، روغن نارگیل نباید جایگزین سایر اقدامات بهداشتی دندان مانند مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن شود.

اصطلاحات روغن نارگیل

احتمالاً متوجه شده اید که روغن نارگیل به اشکال مختلف وجود دارد و برخی از محصولات دارای برچسب های مختلفی هستند. در زیر تعاریف اصطلاحاتی که اغلب در محصولات روغن نارگیل مشاهده می کنید، آورده شده است.

تصفیه نشده

روغن نارگیل تصفیه نشده مستقیماً از گوشت نارگیل می آید و کم فرآوری شده و فیلتر نشده است. برای هیدروژنه شدن محصول نهایی، که راهی برای تبدیل اسیدهای چرب غیراشباع به اسیدهای چرب اشباع شده است، تحت هیچ گونه پردازشی قرار نمی گیرد.

روغن نارگیل تصفیه نشده بو و طعم نارگیل تندتری دارد. از آن در دستور العمل هایی استفاده کنید که می خواهید طعم نارگیل قوی داشته باشید. نقطه دود آن ۱۷۶ سانتی گراد است، دمایی که می توان آن را قبل از شروع به دود شدن و تجزیه آن گرم کرد.

تصفیه شده

روغن نارگیل تصفیه شده نیز از گوشت نارگیل به دست می آید، اما برای بهتر کردن آن برای پخت و پز بیشتر پردازش می شود. پس از اینکه روغن نارگیل تصفیه شده از نارگیل فشرده شد، ممکن است چند مرحله دیگر را طی کند.

ابتدا ممکن است با یک ماده صمغ‌گیر ترکیب شود تا لثه‌ها (ناخالصی‌ها) از بین برود. سپس، ممکن است با لیمو یا هیدروکسید سدیم خنثی شود، که وقتی با اسیدهای چرب موجود ترکیب می شود مانند صابون عمل می کند. اسیدهای چرب آزاد در طی این فرآیند حذف می شوند، که به کاهش خطر فاسد شدن روغن نارگیل تصفیه شده کمک می کند.

روغن نارگیل تصفیه شده را نیز می توان با استفاده از فیلتر خاک رس فعال سفید کرد تا آن را سفیدتر و همگن تر کند و سپس برای بی بو و بی طعم شدن آن را بدبو کرد.

پس از تمام این پردازش ها، نارگیل تصفیه شده نقطه دود بالاتری بین ۲۰۴ تا ۲۳۲ درجه سانتی گراد به دست می آورد. این به آن تطبیق پذیری آشپزی بیشتری نسبت به روغن نارگیل تصفیه نشده می دهد.

روغن نارگیل تصفیه شده

بکر

“روغن نارگیل بکر” نام دیگر روغن نارگیل تصفیه نشده است. این برچسب به سادگی نشان می دهد که روغن نارگیلی که دریافت می کنید فرآوری نشده است.

ارگانیک. آلی

روغن نارگیل ارگانیک نشان می دهد که نارگیل هایی که از آن روغن گرفته شده است مطابق با الزامات کشاورزی ارگانیک رشد کرده اند. این به استفاده از آفت‌کش‌ها و علف‌کش‌ها، کیفیت خاک و مواد افزودنی و سایر عوامل اشاره دارد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!