جراحی پولیپ روده بزرگ

جراحی پولیپ روده بزرگ (قبل از عمل + بعد از عمل)

جراحی پولیپ روده بزرگ (پولیپکتومی) یک روش کم تهاجمی است که در آن یک متخصص گوارش رشد بافت غیرطبیعی به نام پولیپ را از داخل روده بزرگ خارج می کند. این روش به طور دقیق تر به عنوان پولیپکتومی کولون شناخته می شود.

عمل پولیپ روده بزرگ بخشی معمولی از روشی است که به عنوان کولونوسکوپی شناخته می شود که در آن یک لوله بلند و انعطاف پذیر با دوربین به نام کولونوسکوپ برای مشاهده کولون وارد رکتوم می شود. هدف از پولیپکتومی تعیین اینکه آیا رشد غیرطبیعی سرطانی، پیش سرطانی یا غیرسرطانی است یا خیر.

پولیپکتومی فی نفسه جراحی نیست، اما اگر پولیپ بیش از حد بزرگ یا پیچیده باشد که در طول کولونوسکوپی برداشته نشود، ممکن است در حین جراحی استفاده شود. برداشتن هر پولیپ با هر روشی هنوز به عنوان پولیپکتومی در نظر گرفته می شود.

این مقاله هدف و خطرات جراحی پولیپ روده بزرگ و آنچه در واقع قبل، در طول و بعد از این روش تشخیصی رایج رخ می دهد را توضیح می دهد.

هدف از عمل پولیپ روده بزرگ

اگر در طول کولونوسکوپی معمولی، پولیپ در داخل روده بزرگ شما پیدا شد، ممکن است به جراحی پولیپ روده بزرگ نیاز داشته باشید. گاهی اوقات، پولیپ ها ممکن است در طی یک آزمایش تصویربرداری مانند سونوگرافی، اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) یا اسکن تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) پیدا شوند.

پلیپکتومی توسط متخصصین گوارش انجام می شود که به طور ویژه در تکنیک های مختلف برای برداشتن آنها آموزش دیده اند. رویکرد بسته به نوع پولیپ درگیر متفاوت است :

پولیپ های ساقه دار رشد قارچ مانندی هستند که توسط یک ساقه بلند و نازک به سطح روده بزرگ متصل می شوند. اینها معمولاً با یک ابزار الکتریکی به نام حلقه تله به راحتی حذف می شوند.

پولیپ های بدون نشست توده های مسطح یا گنبدی شکلی هستند که از سطح روده بزرگ به وجود می آیند. موارد کوچک‌تر را می‌توان در طول کولونوسکوپی برداشت، اما بزرگ‌ترها ممکن است به سختی برداشته شوند و به تکنیک‌های پیچیده‌تری نیاز دارند.

در حالی که بیشتر پولیپ‌ها خوش‌خیم هستند، به‌ویژه پولیپ‌های کوچک‌تر، از نظر تئوری همگی این پتانسیل را دارند که سرطانی شوند. این امر به ویژه در مورد پولیپ های بزرگتر از ۲۰ میلی متر که ۱۰ درصد احتمال سرطانی شدن دارند صادق است.

همه پولیپ ها را نمی توان در طول کولونوسکوپی برداشت. موارد بزرگتر ممکن است به جراحی باز (با استفاده از چاقوی جراحی و یک برش بزرگ) یا جراحی لاپاروسکوپی نیاز است.

پولیپ روده بزرگ

عوارض جراحی پولیپ روده بزرگ

پولیپکتومی ممکن است باعث خونریزی، عفونت یا سوراخ شدن روده شود. اگر از رقیق‌کننده‌های خون مانند وارفارین استفاده می‌کنید، معمولاً به شما توصیه می‌شود که به طور موقت دارو را قبل از عمل قطع کنید.

اگر عفونت روده دارید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی از شما می‌خواهد تا قبل از انجام عمل صبر کنید تا عفونت برطرف شود. اگر شما یک بیماری التهابی روده فعال مانند کولیت اولسراتیو دارید، همین امر صادق است

سوراخ شدن روده که در آن سوراخ می شود، از عوارض نادر جراحی پولیپ روده بزرگ است. اگر این اتفاق بیفتد، برای ترمیم کولون به جراحی اورژانسی نیاز خواهید داشت.

قبل از عمل

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما معمولاً برای توضیح اینکه ممکن است در طول کولونوسکوپی به پولی‌پکتومی نیاز باشد، وقت می‌گذارد.

زمان سنجی

پولیپکتومی حدود ۲۰ دقیقه طول می کشد، اما برداشتن چند پولیپ بیشتر طول می کشد. دارویی به شما داده می شود که کمی شما را خواب آلود می کند. برخی از افراد از مصرف دارو تا بعد از یک خواب خوب شبانه احساس بی‌حالی می‌کنند، بنابراین آماده باشید که آن را برای بقیه روز پس از عمل به راحتی مصرف کنید.

محل

پولیپکتومی عموماً در مجموعه روش های گوارشی (GI) انجام می شود که مجهز به کولونوسکوپ و همچنین صفحه نمایشی است که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما برای تجسم تصاویر از آن استفاده می کند.

کولونوسکوپ

چه چیزی را می پوشند

می توانید راحت لباس بپوشید. از شما خواسته می‌شود که لباس‌های خود را در بیاورید و در طول عمل لباس‌های بیمارستانی بپوشید.

غذا و نوشیدنی

برای آماده شدن برای جراحی پولیپ روده بزرگ ، از شما خواسته می شود که یک یا دو روز قبل آماده سازی کامل روده را انجام دهید تا مطمئن شوید که کولون شما شفاف و عاری از مدفوع یا باقی مانده است. این می تواند شامل استفاده از ملین، تنقیه و رژیم غذایی شفاف باشد. یک رژیم مایع شفاف شامل آبگوشت شفاف، ژلاتین و آبمیوه (بدون پالپ) است.

چی بیارم

شما باید مطمئن شوید که کسی را داشته باشید که بتواند شما را بعد از عمل به خانه برساند، زیرا ممکن است بیش از حد گیج باشید و بتوانید ایمن رانندگی کنید.

در طول عمل

عمل پولیپ روده بزرگ شما توسط یک متخصص گوارش، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی که در بیماری های سیستم گوارشی تخصص دارد، انجام می شود. شما همچنین یک متخصص بیهوشی (متخصص در بیهوشی) یا یک پرستار بیهوش کننده در این روش خواهید داشت.

در روز جراحی، باید وارد شوید و فرم‌هایی را پر کنید که موافقت با رویه و پرداخت را نشان می‌دهد.

متخصص بیهوشی یا پرستار بیهوشی از شما می پرسد که آیا آلرژی یا واکنش های نامطلوب قبلی به بیهوشی دارید یا خیر. به شما دارویی داده می شود تا شما را آرام کند و شما را خواب آلود کند، چه به صورت خوراکی یا داخل وریدی (IV).

پس از آماده شدن و پوشیدن لباس بیمارستان، روی میز معاینه به پهلو دراز می‌کشید و زانوهایتان را به سمت قفسه سینه کشیده‌اید.

وقتی آماده شد، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یک کولونوسکوپی بلند و منعطف را که به دوربین متصل است، وارد رکتوم شما می‌کند. ممکن است فشار خفیفی را احساس کنید، اما نباید درد داشته باشد. بسته به تنظیمات اتاق، ممکن است بتوانید صفحه‌ای را ببینید که ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما در حال مشاهده آن است.

هنگامی که ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک پولیپ را پیدا کرد، آن را با یکی از دو نوع مختلف پلیپکتومی حذف خواهید کرد :

Snare polypectomy تکنیکی است که در آن پزشک یک سیم نازک (تله) را در اطراف پایه پولیپ حلقه می کند و از گرما برای قطع رشد و سوزاندن (توقف خونریزی) زخم استفاده می کند.

پولیپکتومی تکه‌آهنگ برای برداشتن توده‌های بزرگی که در غیر این صورت با جراحی برداشته می‌شوند، استفاده می‌شود. اگر فردی نتواند تحت عمل جراحی روده قرار گیرد، این روش رشد را تکه تکه در طول یک روش کولونوسکوپی حذف می کند. این نادر است و فقط برای بزرگترین پولیپ ها در نظر گرفته شده است، زیرا بیشتر پولیپ ها بسیار ریز هستند و می توانند به سرعت با تکنیک های مختلف حذف شوند.

ممکن است برای جلوگیری از درد، یک بی حس کننده موضعی به آن ناحیه تزریق شود.

اگر خونریزی دارید، پزشک ممکن است نیاز به بخیه زدن برای متوقف کردن خونریزی داشته باشد.

در طول عمل پولیپ روده بزرگ

پس از جراحی پولیپ روده بزرگ

پس از انجام عمل، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کولونوسکوپ را برمی دارد و به شما فرصتی برای تغییر و استراحت می دهد. پرسنل پزشکی به شما دستورالعمل هایی را ارائه می دهند و توضیح می دهند که چه چیزی باید انتظار داشته باشید و علائمی که باید به آنها توجه کنید.

این غیرعادی نیست که روی پاهای خود احساس گیجی و بی ثباتی کنید. به این ترتیب، توصیه می شود که یکی از دوستان یا اعضای خانواده شما را به خانه برساند.

پولیپ هایی که برداشته شده اند به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شوند تا بررسی شود که آیا نشانه ای از سرطان روده بزرگ وجود دارد یا خیر. نتایج معمولا در عرض چند هفته در دسترس هستند.

بعد از عمل

در حالی که معمولاً پس از برداشتن پولیپ کوچک‌تر درد کمی وجود دارد، در صورتی که برداشتن گسترده بوده یا درد شدید باشد، ممکن است داروی مسکن تجویز شود. اگر با نسخه ترک نکردید اما درد دارید، با پزشک خود تماس بگیرید تا در مورد علائم خود صحبت کنید.

خطرات جراحی پولیپ روده بزرگ مشابه خطرات کولونوسکوپی است و می تواند شامل عفونت و سوراخ شدن روده باشد. در حالی که این عوارض نادر در نظر گرفته می شوند، در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر باید فوراً با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید :

تب یا لرز
خونریزی شدید (بیش از یک قاشق چایخوری در یک زمان)
درد شدید شکم یا نفخ
استفراغ
سبکی سر، سرگیجه یا غش

تفسیر آزمایش

نتایج پولیپکتومی شامل گزارشی در مورد نوع ضایعه برداشته شده و همچنین اینکه آیا کل ضایعه برداشته شده است یا خیر. این گزارش همچنین توضیح می‌دهد که آیا سلول‌های سرطانی یا پیش سرطانی وجود دارد یا اینکه آیا بافت کاملاً طبیعی است.

با این کار، این گزارش شامل توضیحی در مورد اینکه آیا حاشیه‌ها (لبه‌های ضایعه) طبیعی بوده یا حاوی سلول‌های سرطانی یا پیش سرطانی هستند، خواهد بود.

هنگامی که مناطق نگران کننده وجود دارد، حاشیه های طبیعی نشان می دهد که نواحی مربوطه به طور کامل حذف شده اند، در حالی که حاشیه هایی که حاوی سلول های نگران کننده هستند نشان می دهد که ضایعات سرطانی یا پیش سرطانی به طور کامل حذف نشده اند.

پیگیری

پولیپکتومی نیازی به تکرار منظم ندارد. با این حال، اگر نواحی نگران‌کننده‌ای وجود داشته باشد که به طور کامل حذف نشده‌اند، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما ممکن است برای برداشتن ضایعات باقی‌مانده از شما برنامه‌ریزی کند یا ممکن است مطالعات تصویربرداری بعدی را درخواست کند.

اگر شواهدی از سرطان در گزارش‌های آزمایشگاهی شما ذکر نشده باشد، باید کولونوسکوپی‌های روتین را ادامه دهید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!