بهترین دارو برای کبد چرب

بهترین دارو برای کبد چرب چیست؟

تغییر سبک زندگی درمان اولیه بیماری کبد چرب است. با این حال، بهترین دارو برای کبد چرب شامل حساس کننده های انسولین و داروهای کاهنده چربی هستند که می توانند به درمان این بیماری کمک کنند.

دو نوع اصلی بیماری کبد چرب وجود دارد : بیماری کبد چرب الکلی و بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD). همانطور که این نام ها نشان می دهد، این بیماری می تواند در افرادی که الکل مصرف می کنند و در افرادی که الکل مصرف نمی کنند ایجاد شود.

بهترین دارو برای کبد چرب

تغییرات سبک زندگی، از جمله پیگیری کاهش وزن، رویکرد اصلی درمانی است که پزشکان برای NAFLD توصیه می کنند. با این حال، داروهای زیر نیز ممکن است در برابر بیماری کبد چرب موثر باشند:

حساس کننده های انسولین

مقاومت به انسولین نقش مهمی در توسعه و پیشرفت بیماری کبد چرب غیر الکلی دارد. نتایج کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده منبع مورد اعتماد نشان می‌دهد که حساس‌کننده‌های انسولین (که تیازولیدین دیون‌ها (TZDs) نیز نامیده می‌شوند) در برابر بیماری کبد چرب الکلی مؤثر هستند. دو TZD رایج پیوگلیتازون و روزیگلیتازون هستند.

با این حال، پزشکان معمولاً TZD ها را برای درمان بیماری کبد چرب الکلی توصیه نمی کنند، زیرا عوارض جانبی احتمالی شامل موارد زیر است :

افزایش خطر حمله قلبی
افزایش وزن
ادم
کاهش تراکم استخوان

پیوگلیتازون

داروهای کاهنده چربی

داروهای کاهنده چربی به مهار تولید کلسترول کمک می کنند. مطالعات اولیه منبع مورد اعتماد نشان می دهد که داروهای کاهش دهنده چربی مانند استاتین ها می توانند در درمان کبد چرب غیر الکلی مفید باشند. با این حال، متخصصان مراقبت های بهداشتی استفاده از استاتین ها را برای درمان کبد چرب غیر الکلی یا کبد چرب الکلی توصیه نمی کنند تا زمانی که تحقیقات بیشتر مشخص کند که آنها برای این منظور موثر هستند.

کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی و کنترل‌شده منبع معتبر همچنین پیشنهاد کرده‌اند که داروی کاهنده چربی ازتیمیب ممکن است برای درمان بیماری کبد چرب مؤثر باشد. با این حال، این یک درمان استاندارد نیست.

پنتوکسی فیلین

پنتوکسی فیلین ممکن است از پیشرفت کبد چرب غیر الکلی جلوگیری کند. با این حال، می تواند عوارض جانبی مانند تهوع و استفراغ ایجاد کند. قبل از اینکه پزشکان آن را به عنوان یک درمان بالقوه برای بیماری کبد چرب توصیه کنند، تحقیقات بیشتری لازم است.

مسدود کننده های گیرنده آنژیوتانسین

چندین کارآزمایی بالینی نشان داده‌اند که مسدودکننده‌های آنژیوتانسین II نوع ۱ ممکن است در مهار پیشرفت کبد چرب الکلی مؤثر باشند. تعدادی از مسدود کننده های معمول نوع ۱ عبارتند از تلمیزارتان، لوزارتان و والزارتان است که می توانند بهترین دارو برای کبد چرب باشند.

با این حال، این مسدود کننده ها ممکن است اثرات کاهش فشار خون داشته باشند که استفاده از آنها را محدود می کند، و پزشکان معمولاً استفاده از این داروها را برای بیماری کبد چرب توصیه نمی کنند.

تلمیزارتان

استروئیدها

کورتیکواستروئیدها ممکن است در درمان بیماری کبد چرب الکلی موثر باشند. با این حال، استفاده طولانی مدت از آنها می تواند عوارض جانبی متعددی ایجاد کند.

منبع : medicalnewstoday

۳/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!