کبد چرب چیست و چه علائمی دارد

کبد چرب چیست و چه علائمی دارد؟

کبد که در سمت راست بالای شکم قرار دارد، بزرگترین اندام داخلی بدن انسان است. وظایف اصلی کبد حذف سموم و پردازش مواد مغذی غذایی است. خون از دستگاه گوارش قبل از سفر به هر جای دیگر بدن از طریق کبد فیلتر می شود. بیماری کبد چرب تجمع چربی اضافی در سلول‌های کبدی است. طبیعی است که کبد حاوی مقداری چربی باشد، اما اگر مقدار آن بیش از ۱۰ درصد وزن کبد را تشکیل دهد، بیماری کبد چرب دارید و ممکن است عوارض جدی تری داشته باشید.

کبد چرب ممکن است هیچ آسیبی ایجاد نکند، اما گاهی اوقات چربی اضافی منجر به التهاب کبد می شود. این بیماری که استئاتوهپاتیت نامیده می شود، باعث آسیب کبدی می شود. گاهی اوقات، التهاب کبد چرب با سوء مصرف الکل مرتبط است. این به عنوان استئاتوهپاتیت الکلی شناخته می شود. در غیر این صورت، این بیماری استئاتوهپاتیت غیر الکلی یا NASH نامیده می شود.

یک کبد ملتهب ممکن است به مرور زمان دچار زخم و سفت شود. این وضعیت که سیروز نامیده می شود، جدی است و اغلب منجر به نارسایی کبد می شود. NASH یکی از سه علت اصلی سیروز کبدی است.

انواع بیماری کبد چرب

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی بیماری کبد چرب را به دو نوع تقسیم می کنند. اگر فقط چربی دارید اما به کبدتان آسیبی نمی رسد، این بیماری به نام بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) نامیده می شود.

بیماری کبد چرب الکلی (AFLD)، فردی که کبد چرب دارد و همچنین الکل زیادی مصرف می کند ممکن است به بیماری کبد چرب الکلی مبتلا شود.

کبد چرب

عوامل خطر برای بیماری کبد چرب

اکثر بیماران کبد چرب، اما نه همه آنها، میانسال و دارای اضافه وزن هستند. عوامل خطری  مرتبط هستند عبارتند از :

اضافه وزن (شاخص توده بدنی ۲۵-۳۰)
چاقی (شاخص توده بدنی بالای ۳۰)
دیابت
سطح تری گلیسیرید بالا

علائم بیماری کبد چرب

گاهی اوقات بیماری کبد چرب را بیماری کبد خاموش می نامند. این به این دلیل است که می تواند بدون ایجاد هیچ علامتی اتفاق بیفتد. اکثر افراد مبتلا به NAFLD با چربی در کبد خود زندگی می کنند بدون اینکه دچار آسیب کبدی شوند. تعداد کمی از افرادی که در کبدشان چربی دارند دچار NASH می شوند.

اگر NASH دارید، ممکن است علائمی داشته باشید که ممکن است سالها طول بکشد تا ایجاد شوند. اگر آسیب کبدی ناشی از NASH منجر به زخم دائمی و سخت شدن کبد شما شود، به آن سیروز می گویند.

علائم بیماری کبد چرب

علائم NASH ممکن است شامل موارد زیر باشد :

خستگی شدید

ضعف

کاهش وزن

زردی پوست و زردی چشم

عروق خونی عنکبوتی مانند روی پوست

خارش طولانی مدت

NASH که به سیروز تبدیل می شود می تواند علائمی مانند احتباس مایعات، خونریزی داخلی، تحلیل عضلات و سردرگمی ایجاد کند. افراد مبتلا به سیروز در طول زمان ممکن است دچار نارسایی کبد شوند و نیاز به پیوند کبد داشته باشند.

علت بیماری کبد چرب

خوردن کالری اضافی باعث تجمع چربی در کبد می شود. هنگامی که کبد چربی ها را به طور معمول پردازش و تجزیه نمی کند و بیش از حد انباشته می شود. افراد در صورت داشتن شرایط خاص دیگر مانند چاقی، دیابت یا تری گلیسیرید بالا تمایل به ابتلا به این بیماری را دارند.

سوء مصرف الکل، کاهش وزن سریع و سوء تغذیه نیز ممکن است منجر به این بیماری شود. با این حال، برخی از افراد حتی اگر هیچ یک از این شرایط را نداشته باشند مبتلا می شوند.

علت بیماری کبد چرب

سندرم متابولیک و بیماری کبد چرب

اکنون بسیاری از محققان بر این باورند که سندرم متابولیک  مجموعه ای از اختلالات که خطر ابتلا به دیابت، بیماری قلبی و سکته را افزایش می دهد، نقش مهمی در ایجاد کبد چرب دارد.

علائم و نشانه های سندرم متابولیک عبارتند از :

چاقی به خصوص دور کمر (چاقی شکمی)
فشار خون بالا (فشار خون بالا)
یک یا چند سطح کلسترول غیرطبیعی – سطوح بالای تری گلیسیرید، نوعی چربی خون، یا سطوح پایین کلسترول لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL)، کلسترول “خوب”
مقاومت در برابر انسولین، هورمونی که به تنظیم میزان قند خون کمک می کند.

از این میان، مقاومت به انسولین ممکن است مهم ترین محرک NASH باشد. از آنجایی که این وضعیت می‌تواند برای سال‌ها ثابت بماند و آسیب کمی به همراه داشته باشد، محققان پیشنهاد کرده‌اند که ضربه دوم به کبد، مانند عفونت باکتریایی یا ناهنجاری هورمونی، ممکن است منجر به سیروز شود.

چگونه کبد چرب می شود

مشخص نیست که چگونه کبد دچار این مشکل می شود. چربی ممکن است از قسمت های دیگر بدن شما بیاید یا کبد شما ممکن است مقدار بیشتری چربی را از روده شما جذب کند. توضیح احتمالی دیگر این است که کبد توانایی خود را برای تبدیل چربی به شکلی که می تواند حذف شود از دست می دهد. با این حال، خوردن غذاهای چرب به خودی خود باعث ایجاد این بیماری نمی شود.

غذاهای چرب

تشخیص بیماری کبد چرب

بیماری کبد چرب می تواند بدون ایجاد هیچ علامتی رخ دهد. معمولاً زمانی تشخیص داده می شود که آزمایش خون معمولی برای بررسی کبد خود انجام دهید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است به این بیماری با نتایج آزمایش غیرطبیعی مشکوک شود، به خصوص اگر چاق هستید.

مطالعات تصویربرداری از کبد شما ممکن است رسوبات چربی را نشان دهد. برخی از آزمایش‌های تصویربرداری، از جمله سونوگرافی ویژه و اسکن MRI می‌توانند به تشخیص بیماری و ایجاد بافت اسکار در کبد کمک کنند. اما تنها راه برای اطمینان از اینکه بیماری کبد چرب تنها علت آسیب کبد است، بیوپسی کبد است. بیوپسی کبد شامل گرفتن نمونه بافتی از کبد با سوزن است. سوزن یک تکه کوچک از بافت کبد را که می توان زیر میکروسکوپ مشاهده کرد، برمی دارد. در اینجا نحوه تشخیص توسط ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی آمده است:

اگر چربی دارید اما التهاب یا آسیب بافتی ندارید، تشخیص NAFLD است.

اگر چربی، التهاب و آسیب کبدی دارید، تشخیص NASH است.

اگر نوعی بافت اسکار در کبد خود به نام فیبروز دارید، ممکن است به سیروز مبتلا شده باشید.

سونوگرافی

انواع گریدهای کبد چرب

گرید ۱ : ساده‌ترین نوع است که دلیل آن خوردن مواد غذایی ناسالم است. البته این گرید با افزایش فعالیت‌های روزانه و استفاده از مواد دارویی قابل درمان است اما باید بدانید که برای افراد کهنسال کمی خطرناک به نظر می‌رسد.

گرید ۲ : در این حالت وضعیت بیمار کمی دشوار می‌شود به گونه ای که باید تحت نظر پزشک باشد. این حالت رژیم غذایی خود را دارد.

گرید ۳ : این نوع تنها با اصلاح سبک زندگی قابل درمان نیست. البته این زنگ خطری است برای افراد دارای گرید ۲ که در درمان بیماری خود را به درستی انجام نمی دهند.

گرید ۴ : این گرید به سیروز کبدی نیز نامیده می شود، که نیاز به پیوند کبد دارد.

درمان بیماری کبد چرب

کبد چرب در حال حاضر کانون تحقیقات شدید است. دانشمندان در حال مطالعه هستند که آیا داروهای مختلف می توانند به کاهش التهاب کبد کمک کنند، از جمله داروهای جدید دیابت که ممکن است به شما کمک کنند حتی اگر دیابت ندارید. اینها عبارتند از متفورمین، پیوگلیتازون، روزیگلیتازون و بتائین. داروی دیگری که در حال بررسی است، اورلیستات (Xenical) است، دارویی که مانع از جذب مقداری چربی از غذای شما می شود. نتایج اولیه نشان می دهد که اورلیستات ممکن است میزان چربی در کبد را کاهش دهد. همچنین برای آشنایی با بهترین دارو برای کبد چرب کلیک کنید.

کبد چرب را چگونه درمان کنیم؟

هیچ درمان پزشکی یا جراحی برای کبد چرب وجود ندارد، اما برخی از مراحل ممکن است به پیشگیری یا معکوس کردن برخی از آسیب ها کمک کند.

کاهش وزن، با خیال راحت این معمولاً به معنای کاهش بیش از نیم تا یک کیلوگرم در هفته است.
تری گلیسیرید خود را از طریق رژیم غذایی، دارو یا هر دو کاهش دهید.
اجتناب از الکل
اگر دیابت خود را دارید کنترل کنید.
یک رژیم متعادل و سالم بخورید.
فعالیت بدنی خود را افزایش دهید.
به طور منظم از پزشک متخصص در مراقبت از کبد معاینه شوید.

درمان کبد چرب

کبد چرب ارثی است؟

افزایش خطر ابتلا به این بیماری گوارشی می تواند از طریق نسل ها در خانواده ها منتقل شود، اما الگوی وراثت ناشناخته است. تغییرات در چندین ژن و همچنین شیوه زندگی و عوامل محیطی در خطر ابتلا به این اختلال پیچیده نقش دارند.

درد کبد همچنین می تواند مانند یک احساس خنجر زدن باشد که نفس شما را بند می آورد. گاهی اوقات این درد با تورم همراه است و گاهی اوقات افراد درد شدید کبدی را در ناحیه پشت یا تیغه شانه راست خود احساس می‌کنند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!