برآمدگی سقف دهان

۸ علت برآمدگی سقف دهان + نحوه درمان

برآمدگی روی سقف دهان ممکن است یک تاول کوچک، کیست یا توده سفت باشد که می توانید با زبان یا انگشت خود احساس کنید. ممکن است بدون درد یا درد باشد. برجستگی روی سقف دهان ممکن است به دلایل مختلفی مانند زخم های دهان، رشد استخوانی یا توده هایی که در اثر برخی عفونت ها ایجاد می شوند، باشد.

اغلب اوقات، این بیماری بی ضرر است و خود به خود، با یا بدون درمان، از بین می رود. برآمدگی روی سقف دهان که بعد از چند هفته بدتر می‌شود یا از بین نمی‌رود، ممکن است نشانه یک بیماری جدی‌تر، مانند سرطان دهان باشد، هرچند نادر است.

این مقاله از سلول سبز در مورد علائمی که ممکن است همراه با برآمدگی سقف دهان باشد، علل بالقوه و علائمی که نشان می‌دهد که باید توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی بررسی شود، صحبت می‌کند.

علت برآمدگی سقف دهان

شرایط مختلفی وجود دارد که باعث ایجاد برآمدگی در سقف دهان می شود، مانند آفت، سوختگی یا کیست. در بیشتر مواقع، دلایل ایجاد بی ضرر هستند و جای نگرانی وجود ندارد. علل جدی تر ممکن است منجر به برآمدگی شود که به خودی خود از بین نمی رود و باید توسط یک پزشک ارزیابی شود.

در زیر برخی از علل رایج و همچنین علائم مرتبط برای کمک به تشخیص آنچه ممکن است منجر به برآمدگی در سقف دهان شود، آورده شده است.

۱. توروس پالاتینوس

Torus palatinus رشد استخوانی روی سقف دهان است. برخی از افراد با آن به دنیا می آیند، در حالی که برخی دیگر ممکن است در مراحل بعدی زندگی به آن مبتلا شوند. توروس پالاتینوس معمولاً بدون درد است اما رشد بزرگ ممکن است عوارضی مانند ناراحتی و مشکل در خوردن، بلع یا جویدن ایجاد کند.

۲. آفت دهان

آفت دهان زخم های کوچکی هستند که در داخل دهان از جمله سقف دهان ظاهر می شوند. آنها به صورت زخم های گرد، سفید یا زرد با حلقه ای قرمز در اطراف ظاهر می شوند. آنها می توانند به صورت یک یا در خوشه های کوچک ظاهر شوند. زخم شانکر ممکن است دردناک باشد و سه تا چهار روز اول بدترین آنهاست. معمولاً خود به خود از بین می رود.

آفت دهان

۳. تاول تبخالی

تبخال اغلب روی لب ها ظاهر می شود اما می تواند روی سقف دهان نیز ظاهر شود. تبخال ناشی از تبخال دهان است که توسط ویروس هرپس سیمپلکس، به ویژه هرپس سیمپلکس ۱ (HSV-1) ایجاد می شود. تبخال مسری است. شما اغلب قبل از ظاهر شدن تبخال احساس گزگز، سوزش یا حساسیت خواهید داشت.

۴. جراحت

آسیب به بافت سقف دهان ممکن است منجر به تورم یا تاول شود که مانند یک برآمدگی است. همچنین ممکن است با خونریزی یا درد همراه باشد. این آسیب ها معمولاً خود به خود بهبود می یابند.

۵. اپشتین پرلز

مروارید اپشتین کیست های زرد مایل به سفید روی لثه یا سقف دهان هستند و در میان نوزادان تازه متولد شده رایج هستند. آنها می توانند شبیه دندان هایی به نظر برسند. مرواریدهای اپشتین معمولاً در عرض چند هفته پس از تولد از بین می روند.

اپشتین پرلز

۶. پاپیلومای سنگفرشی

پاپیلومای سنگفرشی توده‌های بی‌ضرر و بدون درد مرتبط با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) هستند. آنها معمولاً روی زبان یا سقف دهان یافت می‌شوند. پاپیلومای سنگفرشی غیرسرطانی هستند و نیازی به درمان ندارند، اگرچه می توان آنها را با جراحی برداشت.

۷. عفونت

برخی از انواع عفونت ممکن است منجر به ایجاد برآمدگی در سقف دهان شود، از جمله کاندیدیازیس و بیماری دست، پا و دهان. کاندیدیازیس که به عنوان برفک دهان نیز شناخته می شود، یک عفونت قارچی است که توسط نوعی مخمر از جنس کاندیدا ایجاد می شود. کاندیدیازیس اغلب به صورت لکه‌های سفید روی سقف دهان، گونه‌های داخلی، زبان و گلو ظاهر می‌شود.

۸. سرطان دهان

سرطان دهان سرطان کام سخت نامیده می شود. سرطان کام سخت شامل کارسینوم سلول سنگفرشی و سرطان غدد بزاقی است. سرطان دهان نادر است، اما عواملی مانند سیگار کشیدن یا مصرف الکل ممکن است خطر را افزایش دهند.

تشخیص برآمدگی روی سقف دهان

تشخیص برآمدگی روی سقف دهان ممکن است شامل معاینه فیزیکی دهان باشد. در حالی که یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی فقط باید تشخیص دهد، در بیشتر مواقع، این مشکل خود به خود از بین می رود و نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. تشخیص مناسب برای دریافت درمان مناسب در صورت تمایل ضروری است.

برآمدگی سقف دهان که خود به خود از بین نمی رود یا بدتر می شود باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی بررسی شود. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است در مورد علائم دیگر سؤال کند و آزمایش هایی را برای دیدن علت اصلی انجام دهد.

درمان برآمدگی روی سقف دهان

درمان برآمدگی روی سقف دهان به علت آن بستگی دارد. برآمدگی روی سقف دهان معمولاً خود به خود ناپدید می شود. با این حال، ممکن است به دنبال گزینه های درمانی برای کمک به تسریع روند بهبودی باشید.

به عنوان مثال، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است یک داروی مسکن بدون نسخه (OTC) را برای مدیریت زخم های آزاردهنده شانکر توصیه کند. علل جدی تر، مانند عفونت، ممکن است نیاز به مراقبت های بعدی بیشتری داشته باشد. اگر برآمدگی از بین نرفت یا بدتر شد حتماً با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید تا بتوانید فوراً تشخیص و درمان را شروع کنید.

نتیجه گیری

در بیشتر مواقع، برآمدگی روی سقف دهان جای نگرانی ندارد و معمولاً بدون درمان از بین می‌رود. برآمدگی روی سقف دهان که خود به خود از بین نمی رود ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشد.

اگر برآمدگی روی سقف دهان دارید که بعد از چند هفته از بین نمی رود یا تغییری در اندازه یا ظاهر دارید، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. علاوه بر این، اگر برآمدگی باعث هر یک از موارد زیر شد، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید:

درد ناشی از برآمدگی که از بین نمی رود
مشکل در جویدن یا بلعیدن
خونریزی مداوم

منبع : verywellhealth

۱/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!