عکس برفک دهان

برفک دهان چگونه بوجود می آید؟

برفک یک عفونت ناشی از میکروب مخمری به نام کاندیدا است. دهان محل رایجی است که کاندیدا باعث عفونت می شود. عفونت کاندیدیایی در دهان برفک دهان نامیده می شود. سایر نقاط رایج برای ایجاد برفک، واژن، ناحیه پوشک و چین های ناخن هستند.

چه کسانی به برفک دهان مبتلا می شوند؟

تعداد کمی از کاندیدا معمولا روی پوست سالم و در دهان سالم زندگی می کنند. آنها معمولا بی ضرر هستند. افراد سالم به طور معمول به برفک دهان مبتلا نمی شوند. با این حال، شرایط یا شرایط خاص ممکن است باعث رشد بیش از حد کاندیدا شود که شامل :

نوزادان. برفک دهان در نوزادان بسیار شایع است.

چه کسانی به برفک دهان مبتلا می شوند؟
استفاده از پروتزهای مصنوعی. مخصوصاً اگر در شب بیرون نیامده، تمیز نگهداشته نشود، یا به خوبی روی لثه ها قرار نگیرد و مالیده نشود.
یک دوره درمان آنتی بیوتیک. آنتی بیوتیک ها میکروب های بی ضرر (باکتری) را که در دهان زندگی می کنند از بین می برند. آنها کاندیدا را نمی کشند که در صورت وجود باکتری های کمتر در اطراف، ممکن است راحت تر تکثیر شوند.

استفاده بیش از حد از دهانشویه آنتی باکتریال (به دلایل مشابه فوق).
مصرف قرص یا داروهای استروئیدی.
خشکی دهان به دلیل کمبود بزاق. این ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی از داروهای خاص (مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی، داروهای شیمی درمانی) رخ دهد. همچنین ممکن است به دنبال رادیوتراپی سر یا گردن یا به عنوان علامت سندرم شوگرن رخ دهد.
ابتلا به دیابت.
داشتن کم خونی شدید
کمبود آهن، اسید فولیک یا ویتامین B12.
داشتن سیستم ایمنی ضعیف. برای مثال، اگر داروهایی مصرف می‌کنید که سیستم ایمنی شما را سرکوب می‌کنند، اگر سرطان‌های خاصی دارید، یا اگر HIV/AIDS دارید.
ضعیف بودن یا به طور کلی در سلامتی ضعیف.
سیگار کشیدن.

برفک دهان معمولا مسری نیست وشما معمولا نمی توانید آن را به افراد دیگر منتقل کنید.

علائم برفک دهان چیست؟

علامت کلاسیک لکه های سفیدی است که در دهان ایجاد می شود. لکه ها ممکن است به هم بپیوندند و لکه های بزرگ تری به نام پلاک ایجاد کنند. آنها ممکن است زرد یا خاکستری شوند. اگر یک نقطه را پاک کنید، بافت زیرین ممکن است قرمز باشد اما معمولاً دردناک یا دردناک نیست.
اغلب هیچ لکه سفید وجود ندارد. نواحی در دهان شما ممکن است قرمز و دردناک شوند. این معمولاً در صورتی رخ می دهد که پس از مصرف آنتی بیوتیک یا استروئید دچار بیماری برفک دهان می شوید.
افرادی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند ممکن است ناحیه ای از قرمزی مداوم زیر دندان مصنوعی ایجاد کنند.
ممکن است نواحی دردناک، ترک خورده و قرمز در خارج از دهانتان ایجاد شود. این عمدتا بر زاویه برخورد لب های بالا و پایین (استوماتیت زاویه ای) تأثیر می گذارد.
برخی از عفونت های خفیف برفک دهان بدون درد هستند. با این حال، گاهی اوقات بسیار دردناک است و می تواند خوردن و آشامیدن را ناراحت کند. برخی از نوزادان مبتلا به برفک دهان ممکن است آب دهان را ترشح کنند یا به دلیل درد نتوانند به درستی تغذیه کنند.
در برخی از افراد مبتلا ممکن است طعم و مزه تحت تاثیر قرار گیرد.

علائم بیماری برفک دهان

برفک دهان چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک معمولا برفک دهان را با علائم معمولی و ظاهر معمولی در دهان شما تشخیص می دهد. معمولاً برای تشخیص برفک دهان نیازی به بررسی نیست.

با این حال، پزشک شما ممکن است گاهی آزمایش خون را برای بررسی شرایط خاصی پیشنهاد کند که ممکن است احتمال ابتلا به برفک دهان را افزایش دهد. به عنوان مثال، آزمایش خون برای بررسی کمبود آهن، ویتامین B12 یا فولات.

اگر بیماری به درمان پاسخ ندهد، پزشک ممکن است توصیه کند که نمونه (سواب) را از داخل دهان شما بردارید. سپس سواب به آزمایشگاه فرستاده می شود تا زیر میکروسکوپ بررسی شود. آنها همچنین می توانند برای رشد کاندیدا در آزمایشگاه تلاش کنند.

گاهی اوقات برای تایید تشخیص بیماری برفک دهان نیاز به بیوپسی است. نمونه کوچکی از لکه های سفید داخل دهان شما گرفته می شود و می توان آن را زیر میکروسکوپ بررسی کرد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۸ علت برآمدگی سقف دهان + نحوه درمان

درمان برفک دهان چیست؟

درمان به صورت موضعی

برای برفک دهان خفیف، درمان معمولی که ابتدا امتحان می شود ژل دهان میکونازول به مدت هفت روز است. گاهی اوقات یک دوره دو هفته ای لازم است. اگر نمی توان از ژل میکونازول استفاده کرد (مثلاً اگر به آن حساسیت دارید، قطره نیستاتین گزینه دیگری است).

دستورالعمل های موجود در بسته را دنبال کنید :

ژل یا قطره ها باید بعد از خوردن یا نوشیدن استفاده شود.
روزی چهار بار با انگشت تمیز مقدار کمی از ژل را روی نواحی آسیب دیده بمالید.
با قطره، از قطره چکان برای قرار دادن مایع در داخل دهان خود بر روی نواحی آسیب دیده روزی چهار بار استفاده می کنید.
در حالت ایده‌آل، پس از استفاده از ژل یا قطره، تا ۳۰ دقیقه نباید چیزی بخورید یا بنوشید. این به جلوگیری از شسته شدن زودهنگام دارو از دهان شما کمک می کند.

درمان برفک دهان

داروی برفک دهان

قرص هایی که حاوی دارویی به نام فلوکونازول هستند نیز می توانند به پاکسازی عفونت های قارچی و برفک از بدن کمک کنند. قرص ها معمولا در موارد شدیدتر یا جدی تر استفاده می شوند. به عنوان مثال، برای افرادی با سیستم ایمنی ضعیف که به برفک دهان مبتلا می شوند. قرص ها معمولاً به مدت هفت روز تجویز می شوند و این معمولاً برفک دهان را از بین می برد.

تنظیم سایر داروها

اگر داروهای دیگری مصرف می‌کنید که ممکن است باعث برفک دهان شده باشد، مانند استروئیدها یا آنتی‌بیوتیک‌ها، پزشک ممکن است نیاز به تغییر این دارو یا کاهش دوز برای کمک به رفع بیماری داشته باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۸ درمان خانگی برفک دهان

آیا می توان از برفک دهان پیشگیری کرد؟

ممکن است برای کمک به جلوگیری از حملات بیشتر برفک دهان، یک یا چند مورد از شرایط ذکر شده در بالا را تغییر دهید. مثلا :

اگر دیابت دارید : کنترل خوب سطح قند خون خطر ابتلا به برفک دهان و سایر عفونت ها را کاهش می دهد.

اگر از استنشاق‌های استروئیدی استفاده می‌کنید : داشتن یک تکنیک خوب استنشاقی و استفاده از دستگاه اسپیسر ممکن است خطر ابتلا به برفک را کاهش دهد. همچنین، پس از استفاده از استنشاق، دهان خود را بشویید تا ذرات دارویی باقی مانده در دهان از بین برود. از پزشک خود در مورد کاهش دوز استروئید در دستگاه تنفسی خود به کمترین میزان مورد نیاز برای کنترل آسم خود بپرسید.

اگر از دندان مصنوعی استفاده می کنید :

دندان مصنوعی خود را یک شب یا حداقل به مدت شش ساعت در روز بیرون بگذارید. استفاده مداوم از دندان مصنوعی و بیرون نیاوردن آنها در شب یکی از شایع ترین علل برفک دهان است.

دندان های مصنوعی را روزانه تمیز و ضد عفونی کنید. برای تمیز کردن، از آب صابون استفاده کنید و پروتزهای مصنوعی را با یک برس ناخن نرم روی سطح مناسب (یعنی سمت غیر صیقلی) بمالید. سپس آنها را در محلول ضد عفونی کننده خیس کنید. نوع محلول و مدت زمانی که باید خیسانده شوند توسط دندانپزشک شما توصیه می شود. پس از ضدعفونی کردن پروتزها را بشویید و سپس اجازه دهید تا دندان مصنوعی قبل از پوشیدن مجدد در هوا خشک شود. خشک کردن این گونه به کشتن هر گونه کاندیدا که ممکن است به دندان مصنوعی چسبیده باشد کمک می کند.

داخل دهان خود (محل قرار گرفتن دندان مصنوعی) را با یک برس نرم تمیز کنید.

در صورتی که دندان مصنوعی به خوبی جا نیفتاده به دندانپزشک مراجعه کنید.

تمیز کردن دندان مصنوعی

اگر دارویی مصرف می کنید که باعث خشکی دهان می شود جرعه جرعه های مکرر آب بنوشید.

نکاتی برای پیشگیری از برفک دهان در نوزادان در بروشور جداگانه ای به نام برفک دهان در نوزادان گنجانده شده است.

اگر کم خونی یا سطوح پایین ویتامین B12، فولات یا آهن دارید، درمان آن ممکن است به پیشگیری از برفک دهان در آینده کمک کند.

اگر سیگاری هستید، ترک سیگار ممکن است به جلوگیری از حملات بیشتر برفک دهان کمک کند. برای جزئیات بیشتر به بروشور جداگانه ای به نام نکاتی برای کمک به ترک سیگار مراجعه کنید.

برای کمک به پیشگیری از برفک دهان ممکن است به گروه خاصی از افراد قرص های ضد برفک داده شود. به عنوان مثال، افرادی که برای سرکوب سیستم ایمنی خود دارو مصرف می کنند یا برای سرطان شیمی درمانی می کنند.

آیا برفک نوزاد درد دارد؟

برفک دهان ممکن است در برخی از نوزادان دهان درد ایجاد کند و تغذیه آن را دردناک یا ناراحت کننده کند، اما بسیاری از نوزادان چیزی احساس نمی کنند.

آیا برفک دهان مسری است؟

از آنجایی که بیشتر افراد در حال حاضر قارچ های کاندیدا را در دهان خود دارند، برفک دهان مسری نیست. یعنی نمی توان آن را به دیگران منتقل کرد.

آیا برفک دهان خود به خود خوب می شود

برفک اغلب خود به خود از بین می رود، زمانی که هر چیزی که باعث ایجاد مشکل می شود را متوقف کنید.

منبع : patient

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!