سرطان دهان چیست

سرطان دهان چیست؟

سرطان دهان نوعی سرطان سر و گردن است که زمانی ایجاد می‌شود که سلول‌های غیرطبیعی در پوشش گونه‌ها، لثه‌ها، سقف دهان، زبان یا لب‌ها به‌طور غیرقابل کنترلی رشد کنند. اغلب اوقات، سرطان اوروفارنکس که بر کام نرم، دیواره‌های جانبی و پشتی گلو، یک سوم پشتی زبان و لوزه‌ها تأثیر می‌گذارد  نیز تحت این اصطلاح توده‌ای می‌شود.

مصرف دخانیات و الکل عوامل خطر اصلی برای این بیماری هستند، اما موارد دیگری نیز وجود دارد، از جمله عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV). شایع ترین علائم سرطان دهان، زخم غیر التیام یا درد دهان است.نمونه برداری برای تایید تشخیص لازم است. بسته به محل و گسترش سرطان، درمان متفاوت است، اما به طور کلی مستلزم جراحی، پرتودرمانی و یا شیمی درمانی است.

اکثریت قریب به اتفاق سرطان های دهان، سرطان های سلول سنگفرشی هستند.

سلول های سنگفرشی سلول های نازک و مسطحی هستند که دهان و گلو را می پوشانند. در موارد کمتری ممکن است سرطان های دهان غیر سلولی سنگفرشی مانند تومورهای غدد بزاقی یا لنفوم ایجاد شوند.

سرطان دهان چه علائمی دارد؟

شایع ترین علائم سرطان دهان شامل زخم در دهان است که بهبود نمی یابد یا درد دهان یا گلو که از بین نمی رود.

سایر علائم بالقوه سرطان دهان عبارتند از :

لکه سفید (به نام لکوپلاکیا) یا لکه قرمز (به نام اریتروپلاکیا) در داخل دهان
زخم غیر التیام بخش روی لب یا زخم دهان
خونریزی از دهان که ربطی به آسیب ندارد
درد و یا مشکل در جویدن
غدد متورم (غدد لنفاوی) یا توده ای در گردن
درد یا تورم فک
مشکل در بلع، جویدن، صحبت کردن، یا حرکت دادن زبان یا فک
زبان یا ناحیه دهان بی حس می شود
لق شدن دندان یا پروتز
بوی بد دهان مداوم

علائم سرطان دهان

علت سرطان دهان چیست؟

در حالی که علت دقیق سرطان دهان نامشخص است، عواملی وجود دارند که به طور مداوم خطر ابتلا به آن را در افراد افزایش می دهند.

شاید مهم ترین عامل خطر برای ابتلا به سرطان دهان استفاده از تنباکو باشد. کشیدن سیگار، سیگار برگ و پیپ خطر ابتلا به سرطان را در هر نقطه از دهان یا گلو افزایش می دهد. علاوه بر این، محصولات تنباکوی بدون دود یا خوراکی که اغلب «دیپ» یا «جویدن» نامیده می‌شوند، خطر ابتلا به سرطان‌های گونه، لثه و قسمت داخلی لب‌ها را افزایش می‌دهند.

سایر عوامل خطر مرتبط با ایجاد سرطان دهان عبارتند از :

مصرف زیاد الکل : زمانی که فرد به شدت سیگار می کشد و مشروبات الکلی می نوشند، خطر به طور چشمگیری افزایش می یابد.

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) : به ویژه HPV نوع ۱۶ که از طریق تماس جنسی منتقل می شود. توجه داشته باشید که به ندرت با سرطان دهان مرتبط است. سرطان اوروفارنکس (در لوزه‌ها، پایه زبان و غیره رخ می‌دهد) نوعی سرطان است که معمولاً با عفونت HPV مرتبط است.

داشتن رژیم غذایی با کمبود میوه و سبزیجات.

قرار گرفتن در معرض نور بیش از حد خورشید (خطر ابتلا به سرطان لب را افزایش می دهد).

داشتن سیستم ایمنی ضعیف.

داشتن برخی از مشکلات اساسی سلامتی مانند بیماری پیوند در مقابل میزبان یا یک سندرم ژنتیکی مانند کم خونی فانکونی
جویدن کود فوفل، یک داروی محرک که مانند تنباکوی جویدن خورده می شود و اغلب با تنباکو مخلوط می شود.

علت سرطان دهان

سرطان دهان چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص سرطان دهان یک رویکرد گام به گام است که اغلب با مشاهده یک ناهنجاری در دهان یا گلو پس از انجام معاینه فیزیکی توسط پزشک یا دندانپزشک شروع می شود. در این مورد، یا اگر یک یا چند علامت مشکوک به سرطان دهان را تجربه می‌کنید، متخصص مراقبت‌های بهداشتی شما را به فردی که در بیماری‌های دهان و گلو متخصص است، به نام پزشک گوش، حلق و بینی (ENT) ارجاع می‌دهد.

پزشک گوش و حلق و بینی یک معاینه کامل سر و گردن انجام می دهد و تمام نواحی غیر طبیعی و یا غدد لنفاوی بزرگ شده را بررسی می کند. به منظور بهترین انجام این معاینه، گوش و حلق و بینی ممکن است از آندوسکوپ (یک لوله انعطاف پذیر با دوربین و نور در انتهای آن) استفاده کند.

اگر نواحی مشکوک در طول معاینه مشاهده شوند، نمونه بافتی برداشته می شود. اگر سلول های سرطانی در نمونه یافت شوند، مرحله بیماری (تا چه اندازه سرطان گسترش یافته است) مشخص می شود. به طور کلی، مرحله بندی هم برای تعیین درمان مناسب و هم برای کمک به پیش بینی پیش آگهی یا چشم انداز فرد استفاده می شود.

برخی از تست های مربوط به مرحله بندی عبارتند از :

تست HPV نمونه
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)
توموگرافی کامپیوتری (CT) اسکن گردن و قفسه سینه
اسکن توموگرافی گسیل پوزیترون (PET).
اشعه ایکس دندان
بلع باریم (سری اشعه ایکس از مری و معده دستگاه گوارش)

مراحل اولیه سرطان دهان، به عنوان مثال در لثه به صورت لکه سفید یا زخم قرمز ظاهر می شود. تومورهای مرحله ۲ از نظر اندازه بزرگتر هستند و بیش از ۲ سانتی متر رشد می کنند. تومورهای مرحله ۳ روی غدد لنفاوی مجاور لمس می کنند و باعث تورم آنها می شوند و تومورهای مرحله ۴ به چندین غدد لنفاوی و سایر بافت ها می رسند.

سرطان دهان درمان دارد؟

درمان سرطان که شما، پزشک گوش و حلق و بینی و انکولوژیست انتخاب می کنید به مرحله و محل سرطان و همچنین به اهداف مراقبتی شما بستگی دارد. عاقلانه است که همه گزینه ها را در رابطه با پرونده خود مورد بحث قرار دهید.

درمان سرطان دهان

عمل جراحی

جراحی (که توسط پزشک گوش و حلق و بینی شما انجام می شود) برای برداشتن بافت سرطانی معمولاً اولین روش درمان سرطان دهان است و بیشتر برای سرطان های دهان در مراحل اولیه استفاده می شود. در طی جراحی برای برداشتن سرطان، غدد لنفاوی گردن نیز ممکن است خارج شوند زیرا سرطان‌های دهان معمولاً در آنجا پخش می‌شوند.

رادیوتراپی

رادیوتراپی از انواع خاصی از پرتوهای پر انرژی برای کوچک کردن تومورها یا از بین بردن سلول های سرطانی استفاده می کند. پرتودرمانی با آسیب رساندن به DNA سلول سرطانی عمل می‌کند و باعث می‌شود آن را نتواند تکثیر کند.

شیمی درمانی

شیمی درمانی ممکن است به جای جراحی (معمولاً همراه با رادیوتراپی) برای درمان برخی از سرطان های دهان (به نام کمورادیشن) انجام شود. همچنین ممکن است قبل از جراحی به منظور کاهش اندازه سرطان (به نام شیمی درمانی نئوادجوانت) یا پس از جراحی همراه با پرتو (به نام کمورادیاسیون کمکی) به منظور از بین بردن سلول های سرطانی باقیمانده داده شود. برای سرطان های پیشرفته، شیمی درمانی ممکن است برای کند کردن رشد تومور و کاهش علائم استفاده شود.

درمان هدفمند

درمان هدفمند مورد استفاده برای درمان سرطان دهان، Erbitux (cetuximab) نام دارد و با صفر کردن پروتئینی که روی سلول‌های سرطانی به نام فاکتور رشد اپیدرمی (EGFR) قرار دارد، عمل می‌کند. این پروتئین به رشد و تکثیر سلول های سرطانی کمک می کند، بنابراین با مسدود کردن آن، رشد سرطان ممکن است متوقف شود. بسته به مرحله سرطان، کتوکسیماب ممکن است با پرتودرمانی یا شیمی درمانی ترکیب شود یا حتی به عنوان یک دارو استفاده شود.

درمان حمایتی

درمان حمایتی برای سرطان دهان بر مدیریت علائم، مانند کنترل درد و بهینه سازی تغذیه تمرکز دارد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!