آیا هندوانه باعث میگرن می شود؟

یک مطالعه جدید نشان می دهد که هندوانه ممکن است محرکی برای افراد مبتلا به میگرن باشد.

محققان معتقدند نیتریت‌های موجود در هندوانه می‌تواند دلیلی برای سردرد در برخی افراد باشد.

به گفته کارشناسان، سایر غذاهای حاوی نیتریت (از جمله گوشت های اغذیه فروشی، هات داگ، گوشت های پخته شده و غیره) نیز با میگرن مرتبط هستند.

بسیاری از غذاها می توانند باعث میگرن شوند. شکلات، الکل، پیاز، آجیل، گوجه فرنگی، بستنی و سایر محصولات لبنی تنها برخی از مواردی هستند که در تحقیقات گذشته با این نوع سردردها مرتبط هستند.

اکنون، یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که خوردن هندوانه نیز ممکن است باعث میگرن شود، به‌ویژه اگر اغلب از آن رنج می‌برید. این تحقیق اولین تحقیقی است که توضیحی در مورد علت این امر ارائه می‌دهد.

قبل از این مطالعه، فقط این باور وجود داشت که هندوانه باعث سردرد در بیماران مبتلا به میگرن می شود. در عمل بالینی، متخصصان اعصاب از قبل می دانستند که هندوانه باعث سردرد می شود، اما دلیل آن را نمی دانستند. بنابراین، این مطالعه بی سابقه بود و اطلاعاتی در مورد پاتوفیزیولوژی میگرن به ارمغان آورد.

نویسندگان بر این باورند که نیتریت‌ها، ترکیباتی که در هندوانه یافت می‌شود، ممکن است دلیلی باشد که این میوه گاهی باعث میگرن می‌شود. نیتریت‌ها در بسیاری از غذاهای دیگر نیز یافت می‌شوند که ممکن است باعث میگرن شوند، اگرچه محرک‌های آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

رابطه بین هندوانه و میگرن

برای این مطالعه شرکت کنندگان را به دو گروه تقسیم کردند : ۳۸ داوطلب که مبتلا به میگرن بودند و ۳۸ داوطلب که نداشتند. هر دو گروه به مدت ۲۴ ساعت با هندوانه تغذیه شدند.

در میان افراد مبتلا به میگرن، ۷/۲۳ درصد پس از خوردن هندوانه دچار سردرد شدند، اما هیچ سردردی در گروه دیگر گزارش نشد.

محققان علاوه بر نظارت بر شرکت‌کنندگان از نظر میگرن، نمونه‌های خونی را که دو ساعت قبل و دو ساعت بعد از خوردن هندوانه جمع‌آوری شده بود، تجزیه و تحلیل کردند.

آنها دریافتند که پس از خوردن هندوانه، شرکت کنندگان (چه با و چه بدون میگرن) سطح نیتریت سرم را افزایش دادند.

نیتریت ها در عملکردهای سلولی مختلف در سراسر بدن نقش دارند و به ارتقای سلامت قلب و روده کمک می کنند. آنها می توانند به تنظیم فشار خون و همچنین جلوگیری از تشکیل لخته های خون کمک کنند و همچنین می توانند از معده در برابر زخم محافظت کنند. (نیتریت‌ها مشابه نیترات‌ها، اما نه یکسان، هستند، اتم‌هایی که حاوی اکسیژن بیشتری نسبت به نیتریت‌ها هستند.)

محققان پشت گزارش جدید به چند محدودیت اشاره کردند. آنها قادر به انجام یک مطالعه کنترل‌شده با دارونما نبودند، زیرا نمی‌توانستند ماده‌ای تولید کنند که ظاهر و طعمی شبیه هندوانه داشته باشد تا به جای میوه واقعی داده شود. روند گرفتن خون شرکت کنندگان می تواند باعث استرس آنها شود که خود می تواند محرکی برای میگرن باشد.

دلیل اینکه نیتریت ها باعث میگرن می شوند می تواند به تأثیر آنها بر جریان خون باشد. نیتریت ها ترکیباتی هستند که می توانند با قطع جریان خون و گشاد شدن رگ های خونی در مغز باعث میگرن شوند.

اگر میگرن دارید قبل از خوردن هندوانه چه نکاتی را در نظر بگیرید

به گفته متخصصان، مهم است که توجه داشته باشید که هندوانه در شرکت کنندگانی که قبلاً این سردردها را نداشتند، باعث میگرن نمی شود.

اگر به میگرن مبتلا هستید، مطالعه جدید به این معنی نیست که لزوماً باید مصرف آن را متوقف کنید. به دلیل احتمال ابتلا به میگرن، صرفاً حذف کامل یک غذا یا گروه غذایی توصیه نمی‌شود، زیرا بسیاری از غذاها فواید مهم دیگری برای سلامت و تندرستی کلی دارند و محرک‌های غذایی واضح رایج نیستند.

به گفته متخصصان، نمی‌توان گفت که هندوانه چه مقدار ممکن است باعث میگرن در افرادی شود که به این عارضه مبتلا شده‌اند، با توجه به اینکه محرک‌های آن فردی هستند، و اگر هندوانه به طور مداوم باعث میگرن برای شما می‌شود، ممکن است ارزش اجتناب از آن را داشته باشد.

همچنین می‌توانید چند قدم ساده برای کاهش شانس ابتلا به سردرد در حین خوردن هندوانه بردارید: «اگر کسی هستید که هر بار که هندوانه می‌خورید قطعا سردرد می‌گیرید و همچنان می‌خواهید در لذت بردن از آن سهیم باشید، سعی کنید مطمئن شوید که هیچ یک یا کمتر از سایر محرک های میگرن شما همزمان رخ نمی دهد. او توضیح داد که این به معنای خوردن یک رژیم غذایی متعادل، هیدراته ماندن، از بین بردن استرس تا حد امکان و نظارت بر مصرف کافئین و الکل است.

اگر در تعیین علت میگرن مشکل دارید، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که با یک متخصص صحبت کنید.

اگر کسی واقعاً غذایی دارد که مکرراً باعث تحریک میگرن می‌شود، آزمایش حذف آن در این شرایط منطقی است، اما ما معمولاً توصیه نمی‌کنیم که افراد به دلیل ترس از شروع حملات، غذاهایی را از رژیم غذایی خود حذف کنند.» گفت. “غذا اغلب تصویر کامل نیست، [و] ممکن است عوامل دیگری نیز در بازی وجود داشته باشند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!