آلرژی چیست

آلرژی چیست و انواع آن

فرد مبتلا به آلرژی دارای سیستم ایمنی بیش فعال است. هنگامی که افراد حساسیت دارند، سیستم ایمنی آنها به چیزهای بی ضرر مانند گرده چمن، خز حیوانات خانگی یا یک غذای خاص واکنش نشان می دهد. چیزی که به طور معمول بی ضرر است اما باعث واکنش می شود آلرژن نامیده می شود.

آیا آلرژی جدی است؟

آلرژی فقط یک مزاحمت نیست، بلکه یک مشکل جدی برای سلامتی است. آلرژی می تواند در فعالیت های روزمره تداخل داشته باشد و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد. آنها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند:

آلرژی های زیست محیطی

گرده
حیوانات خانگی
غبار
سوسک ها
موش
غبار

آلرژی های تهدید کننده زندگی

برخی از آلرژن‌ها که در اثر قرار گرفتن در معرض آن‌ها می‌توانند منجر به واکنش‌های آلرژیک جدی و تهدیدکننده زندگی (به نام آنافیلاکسی) شوند. این آلرژن ها معمولا عبارتند از:

غذا
زهر حشرات
لاتکس
دارو

علت آلرژی

سیستم ایمنی بدن انسان دفاع بدن در برابر بیماری و عفونت است. سعی می‌کند از ورود میکروب‌ها، آلرژن‌ها و مواد خارجی به بدن جلوگیری کند و سپس برای از بین بردن آن‌ها کار می‌کند.

در افراد مبتلا به آلرژی، روش معمول سیستم ایمنی برای درمان چیزهایی مانند گرده، کپک، کنه گرد و غبار یا شوره حیوانات تغییر می کند و بدن آنها را به عنوان مهاجمان خطرناک شناسایی می کند. سپس، سیستم ایمنی بدن شما یک آنتی بادی IgE خاص ایجاد می کند تا اگر آلرژن دوباره وارد بدن شما شود، با آن مبارزه کند.

علت آلرژی

واکنش آلرژیک چگونه رخ می دهد؟

هنگامی که بعداً با همان آلرژن تماس پیدا می کنید، بدن آماده است تا با آنتی بادی های IgE محافظ خود برای آن آلرژن پاسخ دهد. آنتی بادی ها خود را به گلبول های سفید خون به نام ماست سل ها می چسبانند که غشای مخاطی بینی، چشم ها و ریه ها را می پوشانند و باعث التهاب می شوند. سیلیا، موهای ریز که مواد آلرژی زا را به دام می اندازد و از مسیر خارج می کند، با مخاط گرفتار می شود و مایعات و علائم آلرژی ظاهر می شوند.

شایع ترین علائم آلرژی چیست؟

علائم آلرژی از فردی به فرد دیگر و هر نوع متفاوت است. علائم حساسیت فصلی یا محیطی عبارتند از :

آبریزش بینی، معمولاً با مخاط شفاف یا رنگ پریده
عطسه کردن
سرفه کردن
چشم های قرمز و آبریزش
خارش اطراف بینی، دهان یا چشم

در صورت عدم درمان، این علائم می تواند منجر به مشکلات دیگری مانند احتقان بینی، سردرد، گلودرد و سایر مسائل شود، بنابراین درمان مهم است.

علائم آلرژی همچنین می تواند بسیار جدی و تهدید کننده زندگی باشد و منجر به آنافیلاکسی شود. علائمی که ممکن است شما را ملزم به مراجعه اورژانسی کند عبارتند از :

پوست : خارش، قرمزی، تورم و کهیر
دهان : خارش، تورم لب و زبان
معده : استفراغ، اسهال، گرفتگی عضلات
تنفسی : تنگی نفس، خس خس سینه، سرفه، درد قفسه سینه و یا گرفتگی
قلب : نبض ضعیف، سرگیجه، غش
سردرد، احتقان بینی، آبریزش چشم، تعریق
سردرگمی، احساس عذاب قریب الوقوع
از دست دادن هوشیاری

علائم حساسیت

تشخیص آلرژی

مهم است که بدانید کدام آلرژن ها باعث بروز علائم در شما می شوند. برای تشخیص و آزمایش آلرژی، باید به یک متخصص تایید شده مراجعه کنید. این متخصص کارهای زیر را انجام می دهد :

تاریخچه سلامتی خود و خانواده خود را مرور کنید
در مورد فراوانی و شدت علائم خود بپرسید
بپرسید چه فعالیت هایی ممکن است شما را در معرض آلرژن ها قرار دهد
از خانه و محیط کار خود بپرسید
یک معاینه فیزیکی از چشم ها، گوش ها، بینی و ریه های خود انجام دهید

بر اساس یافته ها، متخصص می تواند تشخیص دهد که آیا آزمایش آلرژی مورد نیاز است یا خیر. آزمایش ممکن است شامل تست پوستی و آزمایش خون باشد. سپس می توانید با متخصص خود برای درک نتایج و ایجاد یک برنامه درمانی کار کنید.

درمان آلرژی

در حال حاضر چندین گزینه درمانی برای آلرژی در دسترس است از جمله :

اجتناب از آلرژن ها
دارو
ایمونوتراپی آلرژن
اسپری بینی و شستشو

داروهای مورد استفاده برای درمان آلرژی عبارتند از :

آنتی هیستامین ها
ضد احتقان ها
اسپری های کورتیکواستروئیدی بینی
اصلاح کننده های لکوترین
تثبیت کننده های ماست سل
آنتی کولینرژیک ها

درمان آلرژی

ایمونوتراپی آلرژن، همچنین به عنوان تزریق آلرژی شناخته می شود، به افزایش تحمل شما در برابر آلرژن ها کمک می کند و علائم را کاهش می دهد یا از بین می برد. این کار به این صورت است که به بیمار مقدار افزایش تدریجی آلرژن در یک برنامه منظم داده می شود تا زمانی که به سطح نگهداری برسد.

تحمل آلرژن معمولاً پس از پایان ایمونوتراپی ادامه می یابد – با این حال میزان موفقیت طولانی مدت از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

واکسن های آلرژی و قرص های زیر زبان انواع ایمونوتراپی هستند که ممکن است متخصص برای درمان آلرژی شما توصیه کند. برای تعیین بهترین گزینه درمانی برای شما به متخصص حساسیت مراجعه کنید.

انواع آلرژی

بسیاری از مواد مختلف باعث ایجاد علائم آلرژیک می شوند. آلرژن های رایج عبارتند از :

آلرژی غذایی

هشت غذا ۹۰ درصد از حساسیت های غذایی را در تشکیل می دهند. این هشت ماده غذایی به عنوان “۸ آلرژی غذایی برتر” شناخته می شوند :

شیر گاو
تخم مرغ
بادام زمینی
آجیل درختی
گندم
سویا
ماهی
صدف

آلرژی غذایی

آلرژی به گرده

آلرژی به گرده، ذرات ریز منتشر شده توسط درختان، علف ها و علف های هرز است. دانه های گرده در بهار، تابستان و پاییز یا در تمام طول سال در مناطقی با زمستان های معتدل در هوا شناور می شوند.

علائم آلرژی به گرده ممکن است عبارتند از :

طلسم عطسه
آبریزش یا خارش چشم
تراکم، شلوغی
خارش گلو

آلرژی به گرده ممکن است در طول سال رخ دهد. گرده درختان در اواخر زمستان و اوایل بهار و به دنبال آن چمن ها در اواخر بهار و تابستان رایج است. سپس در اواخر تابستان آلرژی ناشی از گرده های آزاد شده توسط علف های هرزی مانند ابروسیا شایع تر است.

راه هایی برای محدود کردن قرار گرفتن در معرض آلرژن های گرده و به حداقل رساندن علائم وجود دارد. با این حال، آلرژی به گرده ممکن است نیاز به دارو برای کنترل علائم داشته باشد.
آلرژی به گرده

آلرژی به کپک

کپک ها موجودات میکروسکوپی به نام قارچ هستند که تقریباً در همه جا، داخل و خارج از خانه یافت می شوند. کپک ها از طریق هاگ های پخش شده توسط آب، حشرات یا هوا تکثیر می شوند، بنابراین بسیار ریز و سبک وزن هستند که می توانند مانند گرده در هوا شناور شوند. این هاگ ها می توانند استنشاق شوند و علائم آلرژیک ایجاد کنند.

این علائم عبارتند از:

گرفتگی بینی و سینوس
گلو درد
عطسه کردن
اشک یا سوزش چشم
سرفه خشک
تنگی نفس
تحریک بینی، گلو یا پوست

اسپورهای کپک مخصوصا برای افراد مبتلا به آسم خطرناک هستند و ممکن است باعث حملات آسم شوند، اما دلیل دقیق آن مشخص نیست.

درمان آلرژی کپک شامل موارد زیر است:

کورتیکواستروئیدهای بینی
آنتی هیستامین
ضد احتقان ها
کپک هم در داخل و هم در فضای باز پنهان می شود، بنابراین محدود کردن قرار گرفتن در معرض آن بسیار مهم است.

کپک

آلرژی به حیوانات خانگی

واکنش‌های آلرژیک به گربه‌ها، سگ‌ها و سایر حیوانات پشمالو توسط پروتئین‌هایی که در لکه‌های پوست حیوانات خانگی به نام شوره و همچنین در بزاق و ادرار آنها یافت می‌شود، ایجاد می‌شود. شما واقعاً به پوست حیوان خانگی خود حساسیت ندارید. شما به پوست حیوانات خانگی حساسیت دارید.

آلرژن‌های حیوانات خانگی می‌توانند هنگام استنشاق، وارد شدن به چشم یا تماس با پوست واکنش‌هایی ایجاد کنند. واکنش‌ها ممکن است در عرض چند دقیقه رخ دهند، اما ممکن است ساعت‌ها به تعویق بیفتند.

بهترین راه برای از بین بردن آلرژی به حیوان خانگی، خارج کردن حیوان خانگی از خانه است. با این حال، موی حیوان خانگی می تواند برای هفته ها تا ماه ها در خانه باقی بماند.

آلرژی به حیوان خانوادگی

آلرژی چشم

آلرژی چشمی که به عنوان ورم ملتحمه آلرژیک نیز شناخته می‌شود، زمانی رخ می‌دهد که پوشش خارجی محافظ چشم و پلک که ملتحمه نامیده می‌شود، به دلیل آلرژن‌ها یا محرک‌ها متورم و ملتهب شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  اگزما چیست؟

علائم رایج عبارتند از:

چشم های قرمز، تحریک شده، اشک آلود و خارش دار
سوزش
تورم پلک
تاری دید
حساسیت به نور

محرک ها و محرک های محیطی باعث ایجاد حساسیت های چشمی می شوند.

محرک های محیطی عبارتند از:

گرده
قالب
غبار
شوره حیوانات خانگی

محرک ها عبارتند از:

دود سیگار
لوازم آرایشی
عطر
لنزهای تماسی
محلول لنز تماسی

موثرترین درمان برای آلرژی های چشمی اجتناب از محرک ها و محرک های محیطی است.

آلرژی چشم

آلرژی به سم حشرات

برای اکثر مردم، نیش حشرات یک آزاردهنده کوتاه مدت است. سایرین که به سم موجود در حشره گزنده حساسیت دارند می توانند باعث واکنش آلرژیک شوند.

شایع ترین حشراتی که باعث واکنش آلرژیک می شوند عبارتند از:

ژاکت زرد
هورنتس
زنبورهای کاغذی
مورچه های قرمز

علائم آلرژی به سم حشرات می تواند از یک واکنش موضعی خفیف تا یک واکنش شدید سیستمیک به نام آنافیلاکسی متغیر باشد. خطر این است که یک واکنش آلرژیک ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، حتی افرادی که آلرژی دیگری ندارند و افرادی که قبلا بدون مشکل نیش زده اند.

واکنش های موضعی ممکن است در خانه با کمپرس سرد، آنتی هیستامین ها یا کرم های خارش کنترل شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آلرژی به آفتاب : علت، علائم و روش های درمان

علائم شدید و تهدید کننده زندگی عبارتند از :
کهیر یا خارش عمومی غیر از محل نیش
تورم گلو یا زبان
دشواری در تنفس
سرگیجه
سردرد شدید
گرفتگی معده، حالت تهوع یا اسهال

در صورت بروز این علائم، تنها راه درمان، تزریق اپی نفرین است که باید ابتدا و سریع انجام شود. اگر نیاز به تزریق اپی نفرین دارید، باید با مراقبت های اورژانسی نیز پیگیری کنید.

اگر آلرژی شناخته شده ای به حشرات دارید، باید همیشه یک انژکتور خودکار اپی نفرین همراه داشته باشید.

سم حشرات

آلرژی دارویی

آلرژی دارویی ممکن است باعث کهیر، سبکی سر، حالت تهوع، مشکل در تنفس یا گرفتگی معده شود یا گلو یا دهان شما را متورم کند. علائم می تواند در چند لحظه پس از مصرف دارو یا تا چند ساعت بعد شروع شود.

داروهایی که اغلب باعث واکنش می شوند عبارتند از :

آنتی بیوتیک ها
آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن
داروهای مورد استفاده در بیهوشی
انسولین (به ندرت)
داروهای شیمی درمانی

اگر در عرض چند ساعت پس از مصرف دارو دچار گرگرفتگی یا کهیر شدید، با یک متخصص آلرژی تایید شده تماس بگیرید. اگر علائم شدید باشد و چندین اندام بدن را درگیر کند – بثورات پوستی، مشکلات تنفسی و یا مشکلات گوارشی می تواند آنافیلاکسی باشد. با ۱۱۵ تماس بگیرید و بلافاصله به بخش اورژانس مراجعه کنید.

آلرژی به سوسک و موش

سوسک‌ها و موش‌ها عمدتاً شب‌گرد هستند و شب‌ها به دنبال غذا و آب می‌گردند و ردپایی از آلرژن‌ها را از خود به جای می‌گذارند که در تماس یا استنشاق علائم ایجاد می‌کنند. اعتقاد بر این است که آلرژن های سوسک مدفوع، بزاق و اعضای بدن هستند. آلرژن های موش پوست، بزاق و ادرار هستند.

سطوح آلرژی‌زا معمولاً در کابینت‌ها و کف آشپزخانه بالاترین میزان است، در حالی که حمام‌های پر از رطوبت مناطق ثانویه هستند. مواد غذایی و زباله های نامناسب در آشپزخانه ها یک عامل خطر شناخته شده است. اتاق خواب یکی دیگر از بهترین مکان ها برای سوسک ها است، به خصوص در خانه هایی که به شدت آلوده هستند.

بهترین راه برای حذف موش از خانه تله موش است. آنها را در مقابل دیوارهایی قرار دهید که موش ها اغلب هنگام جستجوی غذا در خانه شما به سرعت می چرخند.

برای هجوم شدید، بهتر است با یک نابودگر حرفه ای تماس بگیرید.

اصلاحات جزئی خانه می تواند شانس شما را برای دور نگه داشتن سوسک ها و موش ها افزایش دهد.

آلرژی به لاتکس

آلرژی به لاتکس یک واکنش آلرژیک به پروتئین های موجود در شیره شیری درخت لاستیک Hevea brasiliensis است.

آلرژی به لاتکس معمولاً پس از قرار گرفتن مکرر در معرض محصولات پزشکی و مصرفی حاوی لاتکس لاستیک طبیعی ایجاد می شود.

آلرژی به لاتکس خطرات جدی برای سلامتی به دنبال دارد:

کارمندان خدمات درمانی
بیماران اسپینا بیفیدا
کارگران با مواجهه شغلی
بیماران با چندین جراحی
جمعیت عمومی

علائم آلرژی به لاتکس ممکن است در ابتدا خفیف باشد و به انواع جدی‌تر علائم پیشرفت کند.

علائم آلرژی به لاتکس عبارتند از:

قرمزی پوست
کهیر (کهیر)
خارش
تخلیه بینی
عطسه کردن
خارش چشم
تحریک گلو
آسم

واکنش آلرژی به لاتکس همچنین می تواند منجر به آنافیلاکسی شود، یک واکنش آلرژیک تهدید کننده زندگی.

آلرژی به لاتکس

آلرژی به کنه گرد و غبار

کنه‌های گرد و غبار حشرات ریز هستند که در تشک‌ها، بالش‌ها، مبلمان روکش‌دار زندگی می‌کنند. آنها به دنبال رطوبت همراه با غذای مورد علاقه خود هستند، تکه های ریز پوست ریخته شده انسان.

آلرژن‌های ناشی از مدفوع کنه‌های گرد و غبار و اجساد مرده در رختخواب، اثاثیه و گرد و غبار جمع می‌شوند و در صورت تماس مجاری تنفسی و چشم‌ها را تحریک می‌کنند.

علائم آلرژی به کنه گرد و غبار عبارتند از:

خارش چشم،
گلو خراشیده،
آبریزش بینی و
سایر علائم آلرژی
کنه های گرد و غبار نیز محرک قوی آسم هستند.

تغییراتی وجود دارد که می توانید در محیط خانه خود برای کاهش ریزگردها ایجاد کنید.

آلرژی به کنه گرد و غبار را می توان با داروهای ضداحتقان بدون نسخه، آنتی هیستامین ها یا اسپری های بینی درمان کرد. برای بحث در مورد داروها و همچنین ایمونوتراپی از یک متخصص آلرژی دارای گواهی هیئت مدیره مراقبت بخواهید.

سوالات متداول

آیا آلرژی تب دارد؟

خیر، آلرژی باعث تب نمی شود. آلرژی توسط ویروس ایجاد نمی شود و بنابراین نمی تواند باعث تب شود. اگر علائم شایع آلرژی (سرفه، عطسه، گرفتگی یا آبریزش بینی) را همراه با تب تجربه می کنید، ممکن است از سرماخوردگی، آنفولانزا، عفونت باکتریایی یا عفونت دیگری رنج ببرید. اگر چشمان شما خارش دارد و آبریزش دارد، احتمالاً آلرژی دارید. خارش و آبریزش چشم با ویروس سرماخوردگی یا آنفولانزا غیر معمول است.

آیا آلرژی خطرناک است؟

واکنش های آلرژیک می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. در برخی موارد شدید، آلرژی می‌تواند باعث ایجاد یک واکنش تهدیدکننده زندگی به نام آنافیلاکسی شود. تب یونجه که به آن رینیت آلرژیک نیز گفته می شود، می تواند باعث عطسه شود.

آیا آلرژی درمان قطعی دارد؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای آلرژی وجود ندارد. با این حال، داروهای OTC و نسخه ای وجود دارند که ممکن است علائم را تسکین دهند. اجتناب از محرک های آلرژیک یا کاهش تماس با آنها می تواند به جلوگیری از واکنش های آلرژیک کمک کند. با گذشت زمان، ایمونوتراپی ممکن است شدت واکنش های آلرژیک را کاهش دهد.

آیا آلرژی باعث گرفتگی صدا می شود؟

آلرژی ها می توانند به طرق مختلفی بر صدای شما تأثیر بگذارند و بله، حتی می توانند باعث از دست دادن صدای شما شوند. اول اینکه خود مواد آلرژی زا می توانند تارهای صوتی را تحریک و ملتهب کنند که می تواند باعث گرفتگی صدا شود. دوم، احتقان ناشی از گرفتگی بینی یا قطرات بعد از بینی می تواند تنفس آسان را دشوار کند.

آیا آلرژی باعث سردرد می شود؟

مواردی وجود دارد که آلرژی یا مشکلات سینوسی می تواند منجر به سردرد در فرد شود. سردرد همراه با رینیت (تب یونجه) شایع است و ممکن است به دلیل بیماری سینوسی در داخل و اطراف مجرای بینی باشد. تشخیص سردرد سینوسی سخت است زیرا متخصصان سردرد سردرد سینوسی واقعی را نسبتاً نادر می دانند.

آیا آلرژی باعث ریزش مو می شود؟

در بیشتر موارد، واکنش‌ها خفیف هستند و هرگونه تحریک یا التهاب پوست سر موقتی است. اما در صورت تداوم تحریک می تواند به فولیکول های مو آسیب برساند و باعث ریزش مو شود.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!