آزمایش پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود

آزمایش پاپ اسمیر چیست و چگونه انجام می شود

آزمایش پاپ اسمیر یک روش سریع و بدون درد است که سرطان دهانه رحم را غربالگری می کند. این شامل بررسی سلول های گرفته شده از دهانه رحم در زیر میکروسکوپ است. این آزمایش سرطان را تشخیص نمی دهد، بلکه به دنبال تغییرات غیرطبیعی دهانه رحم  سلول های پیش سرطانی یا سرطانی است که می تواند نشان دهنده سرطان باشد. در صورت یافتن مواردی، آزمایشات بیشتری مانند کولپوسکوپی یا نمونه برداری به منظور تشخیص سرطان انجام می شود.

این آزمایش به نام جورج پاپانیکولائو، پزشک یونانی که این روش را در اوایل دهه ۱۹۴۰ اختراع کرد، نامگذاری شده است.

دستورالعمل های غربالگری

از آنجایی که تست پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری است، دستورالعمل‌های خاصی در مورد اینکه چه کسی، در چه سنی و هر چند وقت یک‌بار باید آن را انجام دهد، بر اساس سن و عوامل خطر وجود دارد. اینها توصیه های فعلی برای غربالگری سرطان دهانه رحم و غربالگری اچ پی وی است :

زنان ۲۱ تا ۲۹ ساله باید هر سه سال یکبار آزمایش پاپ اسمیر را به تنهایی انجام دهند.
زنان ۳۰ تا ۶۵ ساله باید هر پنج سال یک بار تست پاپ و تست HPV (که به آن تست همزمان می گویند) انجام دهند. همچنین انجام تست پاپ به تنهایی هر سه سال یک بار قابل قبول است.

پس از ۶۵ سالگی، اگر زنی سابقه سلول‌های غیرطبیعی متوسط ​​تا شدید دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم نداشته باشد و یا سه بار تست پاپ‌آزمایش منفی پشت سر هم داشته باشد یا دو نتیجه تست همزمان منفی داشته باشد، می‌تواند با خیال راحت انجام پاپ اسمیر را متوقف کند.

اگرچه این توصیه ها به همه زنان اشاره دارد، اما برخی از عوامل خطر برای سرطان دهانه رحم وجود دارد که ممکن است انجام مکرر تست پاپ اسمیر را عاقلانه تر کند. این شامل :

داشتن سابقه خانوادگی سرطان دهانه رحم
تشخیص سرطان دهانه رحم یا آزمایش پاپ اسمیر که سلول های پیش سرطانی را نشان می دهد
عفونت توسط ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)
تضعیف سیستم ایمنی بدن در اثر عوامل متعددی مانند پیوند عضو، شیمی درمانی یا کورتیکواستروئیدها
شروع زودهنگام فعالیت جنسی
شرکای جنسی متعدد
یک عفونت مقاربتی، مانند تبخال تناسلی یا کلامیدیا
سرطان قبلی دستگاه تناسلی
سیگار کشیدن
قرار گرفتن در معرض دی‌اتیل استیل‌بسترول (DES) قبل از تولد : DES دارویی است که اغلب برای جلوگیری از سقط جنین استفاده می‌شد تا اینکه تحقیقات نشان داد زنان متولد شده از مادرانی که DES مصرف می‌کردند در معرض خطر ابتلا به سرطان هستند.

اگر هیسترکتومی کرده اید، هنوز هم ممکن است نیاز به انجام تست پاپ اسمیر داشته باشید. این بستگی به این دارد که چرا هیسترکتومی انجام داده اید، آیا دهانه رحم شما برداشته شده است (زیرا سلول های دهانه رحم می توانند بعد از جراحی در بالای واژن باقی بمانند)، و اگر سابقه تغییرات متوسط ​​تا شدید دهانه رحم یا سرطان دهانه رحم دارید، در این صورت شما باید به مدت ۲۰ سال پس از جراحی به انجام تست پاپ اسمیر ادامه دهید.

تست پاپ اسمیر

عوارض آزمایش پاپ اسمیر

واقعا هیچ خطر فیزیکی در ارتباط با انجام آزمایش پاپ اسمیر وجود ندارد. این آزمایش بسیار ایمن است، حتی اگر باردار باشید. اگر اسپکولوم (وسیله ای که برای گشاد کردن واژن استفاده می شود) در حین جاگذاری یا برداشتن روی دیواره های واژن خراشیده شود، حداکثر ممکن است کمی خونریزی سطحی داشته باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان آندومتر چیست؟

آزمایش پاپ اسمیر چه زمانی انجام می شود

در صورت قاعدگی، زمان انجام تست پاپ اسمیر مهم است. وقتی پریود می‌شوید، خون و سایر بافت‌ها می‌توانند در نتایج آزمایش اختلال ایجاد کنند. مگر اینکه ارائه دهنده شما غیر از این توصیه کند، بهتر است آزمایش پاپ اسمیر را برای یک تا دو هفته پس از انتظار قاعدگی، یا پنج روز پس از پایان قاعدگی، برنامه ریزی کنید.

اگر سیکل شما غیرقابل پیش‌بینی است و زمانی شروع به پریود می‌کنید که با قرار ملاقاتتان همزمان می‌شود، در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است به شما توصیه شود که دوباره برنامه ریزی کنید، اگرچه برخی از ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی در صورتی که جریان خون بیمار بسیار کم باشد، آزمایش پاپ اسمیر را انجام می دهند.

آزمایش پاپ اسمیر چه زمانی انجام می شود

علاوه بر خون و بافت قاعدگی، موارد دیگری وجود دارد که می‌تواند با پوشاندن سلول‌های غیرطبیعی در دقت تست پاپ اختلال ایجاد کند. اینها هستند:

آمیزش جنسی : در طول ۴۸ ساعت قبل از قرار ملاقات، رابطه جنسی نداشته باشید
اسپرم کش ها (فم ها، ژله ها، یا سایر محصولات ضد بارداری) : اگر رابطه جنسی ندارید، بعید است که از اسپرم کش استفاده کنید، اما ذکر این نکته ضروری است که ۴۸ ساعت قبل از انجام پاپ اسمیر این کار را انجام ندهید.
روان کننده های واژن : حداقل ۴۸ ساعت قبل از انجام تست پاپ اسمیر از روان کننده استفاده نکنید.
تامپون : تامپون را تا ۴۸ ساعت قبل از پاپ خود قرار ندهید.
دوش واژینال : به طور کلی، دوش گرفتن به هیچ وجه توصیه نمی شود، اما اگر کاری انجام می دهید، حداقل سه روز قبل از قرار ملاقات خود را متوقف کنید.

اگر این دستورالعمل ها را فراموش کردید و در دو روز قبل از قرار ملاقات، مقاربت، دوش یا استفاده از هر چیزی در واژن داشتید، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا پرستار خود تماس بگیرید تا ببینید آیا می توانید دوباره برنامه ریزی کنید.

روش انجام آزمایش پاپ اسمیر

برای تنظیم آزمون، میز امتحان به سمت عقب متمایل می شود تا شما به پشت دراز بکشید. شما زانوهای خود را خم کرده و پاهای خود را در رکاب در دو طرف انتهای پای میز قرار می دهید. این کار باعث می شود تا زمانی که پزشک نمونه برداری می کند، زانوهای خود را از هم باز نگه دارید. از شما خواسته می شود که باسن خود را تا لبه میز امتحان پایین بیاورید.

روش انجام آزمایش پاپ اسمیر

برای دسترسی به دهانه رحم، ابزاری به نام اسپکولوم ساخته شده از فلز یا پلاستیک را در واژن قرار می دهند تا دیواره های واژن شما را باز نگه دارد. اگر اسپکولوم فلزی باشد، ممکن است گرم شود. پزشک بدون توجه به نوع اسپکولوم، روان کننده را روی اسپکولوم اعمال می کند تا به راحتی داخل و خارج شود.

پس از ورود، ممکن است فشاری را احساس کنید زیرا اسپکولوم تنظیم می شود تا دید واضحی از دهانه رحم شما ایجاد کند. هنگامی که پزشک اسپکولوم را باز می کند، ممکن است صدای کلیک بشنوید. این ممکن است کمی عجیب یا ناراحت کننده به نظر برسد، اما نباید به شما آسیب برساند. نفس های عمیق می تواند به آرامش شما کمک کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  چسبندگی رحم چیست؟(سندرم آشرمن)

اگر اسپکولوم باعث درد شد، در صحبت کردن دریغ نکنید. ممکن است برای پزشک ممکن باشد از یک نوع کوچکتر استفاده کند که برای شما راحت تر باشد.

هنگامی که اسپکولوم در جای خود قرار می گیرد، پزشک یک سواب کوچک یا یک برس شبیه چوب ریمل را در واژن شما قرار می دهد. هنگامی که ابزاری که دسته بلندی دارد به دهانه رحم شما رسید، پزشک به آرامی پوشش آن را می مالد تا نمونه ای از سلول ها را جمع آوری کند. ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید یا ممکن است اصلاً احساس نکنید. اگر پزشک شما بخواهد HPV را نیز آزمایش کند، ممکن است از سواب دوم یا همان سواب برای این منظور استفاده شود.

صرف نظر از این، بازیابی یک نمونه فقط چند ثانیه و در مجموع فقط چند دقیقه طول می کشد تا آزمایش کامل انجام شود.

برای آماده سازی نمونه سلولی برای آزمایشگاه آسیب شناسی، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما نمونه آزمایش پاپ اسمیر را روی یک اسلاید معمولی پخش می کند یا آن را در مایع نگهداری می کند، روشی که سیتولوژی مبتنی بر مایع نامیده می شود.

در نهایت، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی به آرامی اسپکولوم را بیرون می‌کشد.

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

معمولاً یک تا سه هفته طول می کشد تا نتایج آزمایش پاپ را دریافت کنید.

نتایج منفی به این معنی است که هیچ نشانه ای از دیسپلازی دهانه رحم وجود ندارد. نتایج مثبت به این معنی است که سلول های غیر طبیعی شناسایی شده اند.

مهم است بدانید که نتیجه غیرطبیعی پاپ همیشه به این معنی نیست که یک زن مبتلا به سرطان است. به یاد داشته باشید، این آزمایش یک آزمایش غربالگری است، نه یک روش تشخیصی. در واقع، بیشتر پاپ های غیر طبیعی به دلیل سرطان نیستند.

تفسیر آزمایش پاپ اسمیر

نتایج مثبت (غیر طبیعی)

از هر ۱۰ آزمایش پاپ اسمیر، یک مورد برمی گردد و نوعی ناهنجاری را نشان می دهد. چهار نوع نتیجه غیرطبیعی پاپ اسمیر وجود دارد و یکی که برای شما اعمال می شود، اگر نتایج شما مثبت باشد، مراحل بعدی را تعیین می کند.

سلول‌های سنگفرشی آتیپیک با اهمیت نامشخص (ASCUS) : این نتایج نشان‌دهنده سلول‌های سنگفرشی کمی غیرطبیعی است – سلول‌های نازک و صافی که در سطح دهانه رحم رشد می‌کنند. تغییرات در این سلول ها به وضوح نشان دهنده وجود سلول های پیش سرطانی نیست. با آزمایش مبتنی بر مایع، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند نمونه را مجدداً تجزیه و تحلیل کند تا وجود ویروس‌های شناخته شده برای ایجاد سرطان مانند برخی از انواع HPV را بررسی کند. اگر هیچ ویروس پرخطری وجود نداشته باشد، سلول‌های غیرطبیعی که در نتیجه آزمایش یافت می‌شوند، چندان نگران کننده نیستند. اگر ویروس‌های نگران‌کننده وجود داشته باشند، به آزمایشات بیشتری نیاز دارید.

نتایج مثبت

ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی : این عبارت نشان می دهد که سلول های نمونه ممکن است پیش سرطانی باشند.۹ اگر تغییرات به عنوان ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی درجه پایین (LSILS) توصیف شود، به این معنی است که اندازه، شکل و سایر مشخصات نشان می دهد که اگر یک ضایعه پیش سرطانی وجود داشته باشد. ، احتمالا سالها تا سرطان شدن فاصله دارد. ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی درجه بالا (HSILS) ممکن است زودتر به سرطان تبدیل شوند. آزمایشات تشخیصی اضافی لازم است.

سلول های غده آتیپیک (AGC) : سلول های غده ای مخاط تولید می کنند و در دهانه رحم و داخل رحم رشد می کنند. سلول های غده آتیپیک ممکن است کمی غیر طبیعی به نظر برسند، اما مشخص نیست که آیا سرطانی هستند یا خیر. آزمایشات بیشتر برای تعیین منبع سلول های غیر طبیعی و اهمیت آنها مورد نیاز است.

کارسینوم سلول سنگفرشی یا سلول‌های آدنوکارسینوما : این نتیجه بدین معناست که سلول‌های جمع‌آوری‌شده برای آزمایش پاپ اسمیر آنقدر غیرطبیعی به نظر می‌رسند که آسیب‌شناس تقریباً از وجود سرطان مطمئن است. سرطان سلول سنگفرشی به سرطان هایی اشاره دارد که در سلول های سطح صاف واژن یا دهانه رحم ایجاد می شوند. آدنوکارسینوم به سرطان هایی اشاره دارد که در سلول های غده ای ایجاد می شوند. اگر چنین سلول هایی یافت شوند، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک ارزیابی سریع را توصیه می کند.

نتایج غلط

مثبت و منفی کاذب با هر آزمایشی امکان پذیر است، به همین دلیل مهم است که آزمایش روتین انجام دهید. همچنین تشخیصی به نام “غیر رضایت بخش” وجود دارد. این ممکن است اتفاق بیفتد زیرا :

سلول های بسیار کمی جمع آوری شد.
شما فقط تعداد کمی سلول غیر طبیعی دارید.
سلول های خونی یا التهابی در نمونه، سلول های غیرطبیعی را پنهان کردند.

اگر n نتیجه “غیر رضایت بخش” دریافت کردید، توصیه می شود که تست پاپ را در دو تا چهار ماه تکرار کنید.

زنانی که نتایج منفی کاذب دریافت می کنند ممکن است در نهایت آزمایشات بعدی برای تایید سرطان دهانه رحم یا درمان آن را دریافت نکنند. همچنین ممکن است نتایج پاپ مثبت کاذب باشد، در این صورت ممکن است آزمایشات غیر ضروری و حتی درمان انجام شود.

نتایج غلط آزمایش

نکته مهمی که باید در مورد این خطرات ناشی از نتایج نادرست تست پاپ بدانید این است که سرطان دهانه رحم یک بیماری با رشد بسیار کند است.

به همین دلیل است که دستورالعمل های غربالگری هر سه سال یک بار تست پاپ را توصیه می کنند که به گفته موسسه ملی سرطان، “مضرات ناشی از درمان ناهنجاری هایی که هرگز به سرطان تبدیل نمی شوند را به حداقل می رساند و همچنین نتایج منفی کاذب را محدود می کند که تشخیص و درمان یک بیماری پیش سرطانی را به تاخیر می اندازد. بیماری یا سرطان.” بنابراین، اساساً، اگر HPV و/یا سلول‌های غیرطبیعی یک بار از دست بروند، به احتمال زیاد دفعه بعد گرفتار می‌شوند و آن بیماری، در صورت وجود، همچنان قابل درمان خواهد بود.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!