آرتروز گردن

آرتروز گردن : علائم، علت، تشخیص و درمان

آرتروز گردن (همچنین به عنوان آرتریت گردن یا اسپوندیلوز گردن نیز شناخته می شود) تخریب مفاصل، استخوان ها و دیسک های ستون فقرات گردنی است. آرتروز عمدتا افراد بالای ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد و با افزایش سن تشدید می شود.

آرتروز گردن می تواند باعث درد گردن، سفتی، گزگز، بی حسی و سردرد و همچنین صدای کلیک گردن در پایه جمجمه شود. گردن درد آرتریت گاهی اوقات می تواند شدید باشد و ممکن است منجر به اسپاسم عضلانی و درد تیراندازی در شانه ها، پشت، پاها، ران ها و باسن شود.

اگر اعصاب در اثر فروپاشی استخوان های ستون فقرات فشرده شوند، همچنین می تواند ضعف بازو یا پا، عدم هماهنگی عضلات، یا از دست دادن کنترل مثانه یا روده ایجاد شود.

در این مقاله علائم، علل و تشخیص آرتریت گردن توضیح داده شده است. همچنین درمان‌های مختلف مورد استفاده برای تسکین درد گردن آرتریت، از جمله داروها، فیزیوتراپی‌ها، تمرینات گردن و جراحی را بررسی می‌کند.

علائم آرتروز گردن

برخی از افراد مبتلا به آرتروز گردن اصلاً علائمی ندارند، اما اکثر آنها حداقل سطحی از ناراحتی را تجربه می کنند. معمولاً درد و سفتی مزمن. با پیشرفت این بیماری، علائم دیگری ممکن است ایجاد شود، به ویژه اگر اعصاب نخاعی فشرده شوند (“نیشگون”).

علائمعبارتند از:

گردن درد که با فعالیت یا در حالت ایستاده بدتر می شود
گردن درد که به بازو یا شانه می رسد
بی حسی، گزگز و ضعف در بازوها، دست ها، انگشتان، پاها یا پاها
صدای ساییدن در گردن
سردرد
ضعف در پاها، مشکل در راه رفتن و از دست دادن تعادل
بی اختیاری ادرار و مدفوع
آرتروز گردن همچنین می تواند خواب و توانایی انجام فعالیت های عادی روزانه را تحت تاثیر قرار دهد. موارد شدید می تواند منجر به عوارضی شود که ناتوان کننده و احتمالاً غیرقابل برگشت هستند.

یکی از آنها تنگی نخاعی است که در آن فضای درون استخوان‌های ستون فقرات کوچک‌تر می‌شود و اعصاب را شلوغ و فشرده می‌کند. فشردگی اعصاب نخاعی می تواند باعث درد ارجاعی شود (به معنای درد احساس شده در سایر قسمت های بدن). همچنین می تواند بر توانایی راه رفتن با سرعت تند تأثیر بگذارد و باعث ایجاد مشکلاتی در مهارت های حرکتی ظریف شود.

علائم آرتروز گردن

علت آرتروز گردن

 علائم زمانی ایجاد می شود که دیسک های غضروفی بین استخوان های ستون فقرات گردنی (که مهره نامیده می شوند) خراب یا آسیب ببینند. با افزایش سن، این دیسک های ژل مانند نیز می توانند خشک شوند و باعث صاف شدن آنها شوند

آسیب تدریجی می تواند رشد برجستگی های استخوانی به نام استئوفیت ها (خارهای استخوانی) را تحریک کرده و باعث شروع تنگی نخاعی شود.

علاوه بر این، از دست دادن “بالشتک” غضروف باعث باریک شدن فضای بین مهره ها می شود که منجر به فشرده سازی عصب می شود (به عنوان رادیکولوپاتی شناخته می شود). این منجر به شروع درد ارجاعی به قسمت‌های مختلف بدن می‌شود که بستگی به این دارد که کدام عصب نخاعی “گیر کرده”.

آناتومی

ستون فقرات گردنی از هفت مهره تشکیل شده است که مانند حلقه های یک بازی پرتاب حلقه، روی هم قرار گرفته اند. حلقه بالایی در پایه جمجمه قرار دارد.

با شروع از مهره دوم (C2)، یک پد از غضروف نرم به نام دیسک بین مهره ای وجود دارد که بین هر مهره بالشتکی قرار می گیرد و حرکت نرم گردن را امکان پذیر می کند. مفاصل فاست بین هر مهره (که مفاصل زیگاپوفیزیال نامیده می شوند) ثبات و انعطاف بیشتری را ایجاد می کنند.

ستون فقرات گردنی

عوامل خطر

علت اصلی آرتروز گردن، ساییدگی و پارگی ساده ساختارهای ستون فقرات گردنی است که در طول زمان رخ می دهد.

عوامل خطر عبارتند از:

سن بالا، به ویژه در افراد بالای ۵۰ سال
آسیب به گردن، مانند آسیب های ناشی از ورزش های تماسی یا تصادفات رانندگی
آسیب‌های استرس مکرر، مانند کارهایی که شامل بلند کردن سنگین یا کارهای بالای سر می‌شود
سیگار کشیدن، که به نظر می‌رسد تنگی کانال نخاعی را تقویت می‌کند
سابقه خانوادگی آرتروز گردن، که نشان می دهد ژنتیک در این امر نقش دارد

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  قویترین قرص شل کننده عضلات گردن

تشخیص آرتروز

برای تشخیص آرتروز گردن، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما با گرفتن سابقه پزشکی شروع می کند. آنها سوالاتی در مورد علائم شما می پرسند، مانند زمانی که شروع شده اند و چه چیزی باعث بهتر یا بدتر شدن درد می شود.

در مرحله بعد، آنها یک معاینه فیزیکی برای ارزیابی دامنه حرکتی گردن شما، بررسی رفلکس های شما، و عملکرد ماهیچه های بازوها و پاهای شما انجام می دهند. آنها همچنین ممکن است از شما بخواهند که راه بروید تا ببینید آیا ناهنجاری هایی در راه رفتن شما وجود دارد که نشان دهنده رادیکولوپاتی است.

معمولاً از آزمایش های تصویربرداری برای به دست آوردن اطلاعات در مورد محل و میزان آسیب به ستون فقرات گردنی استفاده می شود. گزینه ها عبارتند از :

اشعه ایکس ستون فقرات : یک آزمایش تصویربرداری رایج که شامل دوز پایین پرتوهای یونیزان است.

اشعه ایکس ستون فقرات

توموگرافی کامپیوتری (CT) : فناوری است که چندین تصویر اشعه ایکس را برای ایجاد “برش های” سه بعدی از ستون فقرات ترکیب می کند.

تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) : یک تکنیک تصویربرداری است که از امواج مغناطیسی و رادیویی قدرتمند برای تجسم استخوان ها و بافت های نرم مانند غضروف استفاده می کند.

میلوگرافی : فناوری ای که می تواند نشان دهد خارهای استخوانی و دیسک های بین مهره ای چگونه بر اعصاب فردی تأثیر می گذارند
الکترومیوگرافی: فناوری ای که ارزیابی می کند سیگنال های عصبی چقدر خوب به عضلات منتقل می شوند.

درمان آرتروز گردن

هدف اولیه درمان آرتروز گردن، تسکین درد، جلوگیری از فشرده شدن عصب و بازگرداندن عملکرد است. هیچ رویکردی برای همه وجود ندارد.

اگر این بیماری در شما تشخیص داده شود، برنامه درمانی شما به گونه ای طراحی می شود که به طور خاص علائم شما را هدف قرار دهد و از نتایج مطلوب با حداقل عوارض جانبی و خطرات اطمینان حاصل کند.

گزینه های غیر جراحی

آرتروز گردن در اکثر موارد به صورت محافظه کارانه درمان می شود و درمان های تهاجمی یا تهاجمی تر برای مواردی که غیرقابل درمان هستند (به معنی مقاوم به درمان) در نظر گرفته می شود.

درمانن معمولاً با استراحت و بی حرکت کردن گردن با یقه گردن شروع می شود. کمپرس سرد یا کمپرس یخ می تواند به کاهش درد کمک کند، در حالی که پدهای گرم کننده می توانند به بهبود سفتی گردن (به ویژه در صبح) کمک کنند.

داروهای بدون نسخه و تجویزی زیر ممکن است برای کمک به کاهش درد و سفتی گردن آرتریت استفاده شوند :
مسکن های موضعی، از جمله پچ های کپسایسین و پمادهایی مانند Icy Hot
داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) مانند ادویل (ایبوپروفن) یا سلبرکس (سلکوکسیب)
تیلنول (استامینوفن)
کورتیکواستروئیدهای خوراکی (استروئیدها) مانند پردنیزون یا دگزامتازون
تزریق کورتیکواستروئید، به فضای بین مهره ها تحویل داده می شود
شل کننده های عضلانی دهان، برای کمک به کاهش اسپاسم عضلانی
مسکن های اپیوئیدی که برای تسکین درد کوتاه مدت استفاده می شود
داروهای ضد افسردگی، برای کمک به کاهش درد مزمن عصبی
فیزیوتراپی، از جمله کشش دهانه رحم، درمان گرم یا سرد و ماساژ درمانی نیز ممکن است توصیه شود.

درمان آرتروز گردن

عمل جراحی

جراحی به طور کلی برای شدیدترین موارد اختصاص دارد، تا حدی به این دلیل که جراحی همیشه علائم آرتروز گردن را به طور کامل برطرف نمی کند و ممکن است تنها تسکین حداقل تا متوسط را ارائه دهد. همچنین خطرات مرتبط با هر جراحی وجود دارد.

گزینه های جراحی برای آرتریت گردن عبارتند از:

دیسککتومی و فیوژن قدامی گردن (ACDF) : جراحی از جلوی گلو برای برداشتن و جایگزینی دیسک‌های بین مهره‌ای در حالی که مهره‌های مجاور را به هم می‌پیوندد تا حرکت گردن را محدود کند.

لامینکتومی گردن رحم خلفی : جراحی از پشت گردن برای برداشتن رشد اضافی بین مهره‌ها، گشاد کردن فضا و کمک به برداشتن فشار از ستون فقرات انجام شد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!