آرتروز چیست و چگونه به وجود می آید

آرتروز چیست و چگونه به وجود می آید

آرتروز یک بیماری فرسایشی تخریبی مفصل است که در آن بافت های مفصل به مرور زمان تجزیه می شوند. این شایع ترین نوع روماتیسم است و در افراد مسن شایع تر است.

افراد مبتلا به آرتروز معمولاً درد مفاصل دارند و پس از استراحت یا عدم تحرک، برای مدت کوتاهی دچار سفتی می شوند. شایع ترین مفاصل آسیب دیده عبارتند از :

دست ها (انتهای انگشتان و در پایه و انتهای انگشتان شست).
آرتروز زانو.
باسن.
آرتروز گردن.
پایین کمر.

آرتروز روی هر فرد متفاوت است. برای برخی از افراد، آرتروز نسبتاً خفیف است و بر فعالیت های روزمره تأثیر نمی گذارد. برای دیگران، درد و ناتوانی قابل توجهی ایجاد می کند. آسیب مفاصل معمولاً به تدریج در طول سال ها ایجاد می شود، اگرچه در برخی افراد می تواند به سرعت بدتر شود.

آرتروز چگونه به وجود می آید؟

محققان نمی دانند چه چیزی باعث یا شروع تجزیه بافت های مفصل می شود. با این حال، با شروع آرتروز، می تواند به تمام نواحی مفصل آسیب برساند، از جمله :
غضروف، بافتی که انتهای آن را می پوشاند، جایی که دو استخوان به هم می رسند و یک مفصل را تشکیل می دهند.
تاندون ها و رباط ها.
سینوویوم، پوشش مفصل.
استخوان.
منیسک در زانو.
با پیشرفت آسیب بافت های نرم در مفصل، درد، تورم و از دست دادن حرکت مفصل ایجاد می شود. اگر درد مفاصل دارید، ممکن است تحرک کمتری داشته باشید و این می تواند منجر به ضعف عضلانی شود که ممکن است باعث استرس بیشتر روی مفصل شود. با گذشت زمان، مفصل ممکن است شکل طبیعی خود را از دست بدهد. همچنین، رشد استخوان کوچک، به نام استئوفیت یا خار استخوان، ممکن است در لبه های مفصل رشد کند. شکل استخوان نیز ممکن است تغییر کند. تکه های استخوان یا غضروف نیز می توانند شکسته شده و در داخل فضای مفصل شناور شوند. این باعث آسیب بیشتر می شود. محققان به بررسی علت درد در افرادی که به آرتروز مبتلا هستند ادامه می دهند.

آرتروز چگونه به وجود می آید

چه کسانی به آرتروز مبتلا می شوند؟

هر کسی ممکن است به آرتروز مبتلا شود. با این حال، با افزایش سن افراد شایع تر است. زنان بیشتر از مردان به آرتروز مبتلا می شوند، به خصوص بعد از ۵۰ سالگی. برای بسیاری از زنان، پس از یائسگی ایجاد می شود.

افراد جوانتر نیز ممکن است به آرتروز مبتلا شوند که معمولاً در نتیجه موارد زیر است :

آسیب مفصل.
ساختار غیر طبیعی مفصل.
نقص ژنتیکی در غضروف مفصل.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پاژه استخوان چیست و چه علائمی دارد

علائم آرتروز

علائم آرتروز اغلب به آرامی شروع می شود و معمولاً با یک یا چند مفصل شروع می شود. علائم رایج آرتروز عبارتند از :

درد هنگام استفاده از مفصل که ممکن است با استراحت بهبود یابد. برای برخی افراد، در مراحل بعدی بیماری، درد ممکن است در شب بدتر شود. درد می تواند موضعی یا گسترده باشد.
سفتی مفاصل که معمولاً کمتر از ۳۰ دقیقه طول می‌کشد، در صبح یا بعد از استراحت برای مدتی معین.
تغییرات مفصلی که می تواند حرکت مفصل را محدود کند.
تورم در داخل و اطراف مفصل، به ویژه پس از فعالیت زیاد یا استفاده از آن ناحیه.
تغییر در توانایی حرکت مفصل.
احساس شل شدن یا ناپایداری مفصل.

علائم آرتروز

علائم آرتروز می تواند مفاصل را متفاوت تحت تاثیر قرار دهد. مثلا :

دست ها. بزرگ شدن استخوان و تغییر شکل در مفاصل انگشتان ممکن است در طول زمان اتفاق بیفتد.
زانو. هنگام راه رفتن یا حرکت، ممکن است صدای خراش یا خراش را بشنوید. با گذشت زمان، ضعف عضلات و رباط ها می تواند باعث کمانش زانو شود.
باسن. ممکن است در مفصل ران یا کشاله ران، قسمت داخلی ران یا باسن احساس درد و سفتی کنید. گاهی اوقات، درد ناشی از روماتیسم مفصلی ران می‌تواند به زانوها گسترش یابد. با گذشت زمان، ممکن است نتوانید باسن خود را مانند گذشته حرکت دهید.
ستون فقرات. ممکن است سفتی و درد در ناحیه گردن یا کمر احساس کنید. با ایجاد تغییرات در ستون فقرات، برخی از افراد دچار تنگی کانال نخاعی می شوند که می تواند منجر به علائم دیگری شود.

با بدتر شدن علائم به مرور زمان، انجام فعالیت‌هایی که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید دشوار می‌شوند، مانند بلند شدن، نشستن و برخاستن از صندلی، گرفتن تابه یا راه رفتن در پارکینگ.

درد و سایر علائم آرتروز ممکن است باعث احساس خستگی، مشکلات خواب و احساس افسردگی شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  پوکی استخوان چیست و چگونه درمان می شود

علت آرتروز

آرتروز زمانی اتفاق می‌افتد که غضروف و سایر بافت‌های داخل مفصل شکسته می‌شوند یا در ساختار خود تغییر می‌کنند. این به دلیل ساییدگی و پارگی ساده روی مفاصل اتفاق نمی افتد. در عوض، تغییرات در بافت می‌تواند باعث شکستگی شود، که معمولاً در طول زمان به تدریج اتفاق می‌افتد.

عوامل خاصی ممکن است احتمال ابتلای شما به این بیماری را افزایش دهند، از جمله :

سالخوردگی.
اضافه وزن یا چاق بودن.
سابقه آسیب یا جراحی مفصل.
استفاده بیش از حد از حرکات مکرر مفصل.
مفاصلی که به درستی تشکیل نمی شوند.
سابقه خانوادگی آرتروز.

علت-آرتروز

تشخیص آرتروز

هیچ آزمایش واحدی برای آرتروز وجود ندارد. تشخیص این بیماری ممکن است شامل موارد زیر باشد:

ارائه تاریخچه پزشکی به پزشک که شامل علائم شما، هر مشکل پزشکی دیگری که شما و اعضای نزدیک خانواده تان دارید و هر دارویی که مصرف می کنید باشد.
انجام یک معاینه فیزیکی برای بررسی سلامت عمومی، رفلکس ها و مفاصل مشکل دار.

گرفتن تصاویر از مفصل خود با استفاده از :

اشعه ایکس، که می تواند از دست دادن فضای مفصل، آسیب استخوان، بازسازی استخوان و خار استخوان را نشان دهد. آسیب اولیه مفصل معمولاً در اشعه ایکس ظاهر نمی شود.
تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)، که می تواند آسیب به بافت های نرم داخل و اطراف مفصل را نشان دهد. به طور کلی، MRI به ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی کمک می کند تا مفصلی را که در حال قفل شدن یا خارج شدن است ارزیابی کنند.
انجام آزمایش خون برای رد سایر علل علائم.
نمونه برداری از مایع مفصلی، برای جستجوی علل دیگر درد مفاصل، مانند عفونت یا نقرس.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  تراکم استخوان چیست و چگونه انجام می شود

آیا آرتروز درمان دارد؟

هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد، اما این وضعیت لزوما با گذشت زمان بدتر نمی شود. تعدادی درمان برای کمک به کاهش علائم وجود دارد.

درمان آرتروز

اهداف درمان آرتروز عبارتند از :

کاهش درد و سایر علائم.
بهبود عملکرد مفاصل
جلوگیری از پیشرفت بیماری.
حفظ کیفیت زندگی مرتبط با سلامت برای کمک به پیشگیری از ناتوانی.

درمان آرتروز معمولاً با موارد زیر شروع می شود :

آشنایی با آرتروز پزشک شما ممکن است کلاس هایی را که می توانید در آنها شرکت کنید یا برنامه های آنلاینی که می توانید به آنها بپیوندید توصیه کند.

ورزش

ورزش که می تواند درد و سفتی مفاصل را کاهش دهد و انعطاف پذیری، قدرت عضلانی و استقامت را افزایش دهد. به یاد داشته باشید که هر برنامه ورزشی را به آرامی شروع کنید و زمانی را برای تطبیق با سطح جدید فعالیت اختصاص دهید. شما باید با پزشک یا فیزیوتراپیست خود در مورد یک برنامه ورزشی ایمن و جامع صحبت کنید که ممکن است شامل موارد زیر باشد :

فعالیت های دامنه حرکتی و کششی برای صاف نگه داشتن مفاصل.
تمرینات تقویتی انجام شده با وزنه یا نوارهای ورزشی برای تقویت ماهیچه هایی که از مفاصل آسیب دیده از آرتریت حمایت می کنند.
ورزش در آب برای کمک به کاهش استرس روی مفاصل در حین ورزش.
تمرینات تعادل و چابکی برای کمک به حفظ مهارت های زندگی روزمره.
فعالیت های کم تاثیر که به شما سطح فعالیت متوسطی می دهد بدون اینکه به مفاصل فشار وارد کند. اینها ممکن است شامل پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا، تای چی، ایروبیک در آب یا کلاس ایروبیک کم تاثیر باشد.
مدیریت وزن می تواند به کاهش استرس روی مفاصل کمک کند. علاوه بر این، اگر اضافه وزن یا چاق هستید، کاهش وزن می تواند به کاهش درد، جلوگیری از آسیب بیشتر و افزایش تحرک در مفاصل کمک کند. این می تواند به ویژه برای مفاصل تحمل کننده وزن مانند زانو یا باسن مفید باشد.
استفاده از بریس‌ها یا ارتزهایی که پزشک شما تجویز می‌کند و توسط یک متخصص مراقبت‌های بهداشتی نصب می‌شود، ممکن است برای تثبیت مفصل آسیب‌دیده مفید باشد.

ورزش

برخی از افراد ممکن است به داروهایی برای کمک به مدیریت علائم آرتروز نیاز داشته باشند، از جمله :

مسکن های خوراکی

داروهای ضد التهاب خوراکی برای درمان درد و التهاب.
کرم‌ها، مالش‌ها یا اسپری‌های موضعی که روی مفاصل درد روی پوست می‌مالید تا درد را تسکین دهید.
کورتیکواستروئیدها، داروهای قوی ضد التهابی هستند که معمولاً برای تسکین موقت درد به مفصل تزریق می‌شوند. از آنجایی که این داروها داروهای قوی هستند، پزشک تعیین می کند که چند بار باید تزریق کنید و هر چند وقت یکبار به سود مورد نظر دست یابید.
جایگزین‌های اسید هیالورونیک (مکمل‌های ویسکوز)، که به زانو تزریق می‌شوند تا جایگزین یک جزء طبیعی مفصل درگیر در روغن‌کاری و تغذیه شوند.
مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین و نوراپی نفرین که به صورت خوراکی برای کمک به کنترل درد مزمن (طولانی مدت) مصرف می کنید.

مسکن

جراحی

اگر درمان های دیگر کمک کننده نباشد و آسیب مفصلی گسترده باشد، ممکن است برخی افراد تحت عمل جراحی قرار گیرند. هنگام بررسی جراحی، عوامل زیادی ممکن است تعیین کنند که آیا این گزینه مناسب است، از جمله سن، شدت درد، میزان تداخل آرتریت با سبک زندگی، سطح ناتوانی و شغل. جراحی ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد :

استئوتومی : برداشتن یک تکه استخوان با جراحی.

جراحی تعویض جزئی یا کامل مفصل : برداشتن بخشی از تمام مفصل آسیب دیده و جایگزینی آن با یک مفصل جدید ساخته شده از پلاستیک، فلز یا سرامیک.

سایر روش های درمانی مانند ماساژ می توانند جریان خون را افزایش داده و گرما را به ناحیه وارد کنند. برخی تحقیقات نشان می دهد که طب سوزنی ممکن است به تسکین درد آرتروز کمک کند. پزشکان بر این باورند که سوزن ها باعث تحریک ترشح مواد شیمیایی طبیعی و تسکین دهنده درد تولید شده توسط سیستم عصبی می شود. قبل از استفاده از روش های درمانی دیگر، با پزشک خود در مورد بهترین گزینه ها برای درمان خود صحبت کنید.

زندگی با آرتروز

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای کمک به زندگی با آرتروز انجام دهید، از جمله :

گرما و سرما درمانی می توانند درد مفاصل را کاهش دهند. گرما درمانی جریان خون، تحمل درد و انعطاف پذیری را افزایش می دهد. سرما درمانی اعصاب اطراف مفصل را بی حس می کند تا درد را کاهش دهد و ممکن است التهاب را تسکین دهد.

گرما درمانی

وسایل حمایتی یا کمکی مانند عصا یا واکر می توانند به شما کمک کنند تا با خیال راحت در اطراف حرکت کنید، ثبات را ایجاد کنید و درد را کاهش دهید. اگر ورم مفاصل در دستان خود دارید، ممکن است استفاده از وسایلی برای کمک به گرفتن، مانند درب بازکن‌ها، مفید باشد.
سعی کنید از حرکات تکراری مانند خم شدن مکرر خودداری کنید.

درج کفش یا بریس می تواند به حمایت از مفصل شما کمک کند و به کاهش درد و فشار روی ناحیه کمک کند. این می تواند هنگام ایستادن یا راه رفتن مفید باشد.

برای ملاقات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود قرار ملاقات بگذارید. این به شما امکان می دهد در درمان خود شرکت کنید و در مورد علائم خود صحبت کنید. برخی افراد پیوستن به کلاسی را مفید می دانند که اطلاعاتی در مورد آرتروز و نحوه مدیریت علائم ارائه می دهد تا به شما امکان می دهد سبک زندگی فعالی داشته باشید.

گروه های حمایتی، چه آنلاین و چه در جامعه شما، می توانند به شما کمک کنند تا با آن مقابله کنید و نکاتی را در مورد نحوه مدیریت عاطفی بیماری و داشتن یک سبک زندگی سالم ارائه دهند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!