کیست-سینه-چیست

کیست سینه چیست؟

زنان
بدون دیدگاه

کیست سینه ساختارهای گرد یا بیضی شکلی هستند که پر از مایع هستند. حدود ۲۵ درصد از تمام توده های سینه، کیست هستند. اکثر کیست سینه خوش خیم هستند و خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهند.

آنها می توانند بسیار ریز باشند، یا می توانند به اندازه ای بزرگ باشند که از طریق پوست احساس شوند یا در آزمایش تصویربرداری مشاهده شوند (کیست کاملاً آشکار یا کیست درشت). بسیاری از کیست ها در جایی در این بین قرار می گیرند.

کیست ها می توانند در هر سنی ایجاد شوند، اما این کیست ها بیشتر در زنان ۴۰ ساله دیده می شود. در بیش از نیمی از موارد، زنان به یکباره یا در یک دوره زمانی دچار کیست های متعدد می شوند. اگر کیست سینه به اندازه‌ای بزرگ باشد که بتوان آن را احساس کرد، معمولاً گرد و نسبتاً قابل حرکت در زیر پوست است. کیست ها همچنین می توانند باعث درد، حساسیت یا توده شوند. این علائم ممکن است در نقاط مختلف چرخه قاعدگی بدتر شوند و بهتر شوند.

علت به وجود آمدن کیست سینه

هر یک از سینه‌های شما شامل لوب‌هایی از بافت غده‌ای است که مانند گلبرگ‌های گل مروارید چیده شده‌اند. لوب ها به لوبول های کوچکتری تقسیم می شوند که در دوران بارداری و شیردهی شیر تولید می کنند. بافت حمایتی که به سینه شکل می دهد از بافت چربی و بافت همبند فیبری تشکیل شده است. کیست های سینه در نتیجه تجمع مایع در داخل غدد سینه ایجاد می شوند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  کیست تخمدان چیست؟

علائم کیست سینه

شایع ترین علامت این بیماری درد سینه به خصوص قبل از پریود می باشد. اگر روی آنها فشار دهید، ممکن است متوجه شوید که آنها حساس هستند. گاهی اوقات حتی اگر نتوانید کیست را احساس کنید، بافت سینه اطراف آن ممکن است حساس یا دردناک باشد.

تشخیص کیست سینه

هنگام تشخیص کیست سینه، پزشکان می خواهند بفهمند که آیا این کیست ساده است، پیچیده است. برای تعیین این موضوع می توان از تصویربرداری اولتراسوند استفاده کرد.

کیست های ساده دیواره های صاف، نازک و منظمی دارند و کاملاً پر از مایع هستند. امواج صوتی ارسال شده توسط آزمایش اولتراسوند درست از میان آنها عبور می کند، که نشان می دهد هیچ ناحیه جامدی وجود ندارد. کیست های ساده همیشه خوش خیم هستند.

کیست های پیچیده دارای حاشیه های نامنظم یا پوسته ای، دیواره های ضخیم و برخی شواهد از مناطق جامد و یا باقی مانده در مایع هستند. این نواحی جامد امواج صوتی اولتراسوند را بازتاب می دهند. گاهی اوقات یک کیست سینه پیچیده آسپیره می شود یا با سوزن ظریف تخلیه می شود تا مایع داخل آن آزمایش شود. اگر خون یا هر سلول غیرمعمولی وجود داشته باشد، ممکن است برای رد کردن سرطان سینه به آزمایشات بیشتری نیاز باشد.

تشخیص کیست سینه

درمان کیست سینه

برای کیست های ساده، هیچ درمانی لازم نیست، مگر اینکه کیست سینه به خصوص بزرگ، ناراحت کننده یا دردناک باشد. سپس می توان کیست را با یک سوزن ظریف تخلیه کرد. در صورت بازگشت کیست ممکن است مجدداً با ماموگرافی و سونوگرافی ارزیابی شود و مجدداً تخلیه شود. اکثر زنان مبتلا به کیست های ساده به غربالگری سرطان سینه بازمی گردند.

برای کیست های پیچیده، برنامه پیگیری به طور کلی یکسان است، زمانی که تصویربرداری تایید کرد که رشد کیست است. در موارد خاص، ممکن است پزشک شما آسپیراسیون با سوزن ظریف را برای تخلیه آن و بررسی مایع داخل توصیه کند. یا ممکن است از شما بخواهد که هر ۶-۱۲ ماه یکبار به مدت ۱-۲ سال برای بررسی کیست شما را ببیند. به طور معمول، شما باید یک معاینه بالینی پستان و سونوگرافی، با یا بدون ماموگرافی انجام دهید.

درمان-کیست-سینه

اگر در هر نقطه ای پزشک احساس کرد که کیست دارای ویژگی های مشکوکی است که نشان می دهد در واقع می تواند سرطان سینه باشد، می تواند نمونه برداری را برای اطمینان از خوش خیم بودن هر قسمت جامد داخل کیست تجویز کند. پزشک شما ممکن است از سونوگرافی برای هدایت یک سوزن مرکزی به داخل کیست و برداشتن نمونه های بافتی برای بررسی زیر میکروسکوپ استفاده کند. به ندرت ممکن است نیاز به برداشتن کیست داشته باشد.

اگر کیست های متعدد دارید یا به طور مکرر کیست های جدید ایجاد می کنید، ممکن است در نظر داشته باشید که توسط یک متخصص سینه مدیریت شوید. داشتن کیست همراه با سایر عوامل خطر سرطان سینه، مانند سابقه خانوادگی قوی، بسیاری از زنان را به انجام این کار سوق می دهد. حتی اگر این بیماری خطر را افزایش نمی دهد، مراجعه به متخصص می تواند اطمینان بخش باشد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!