بيماری کوررنگی چيست

بیماری کوررنگی چیست؟ + انواع کوررنگی

کوررنگی (کمبود دید رنگ) یک بیماری نسبتاً رایج است که در آن رنگ‌ها را به روش سنتی نمی‌بینید. این زمانی اتفاق می افتد که مخروط ها (نوعی سلول عصبی در شبکیه چشم شما) به درستی کار نمی کنند. مخروط ها نور و تصاویر را هنگامی که وارد چشم شما می شوند پردازش می کنند و سیگنال هایی را به مغز شما ارسال می کنند که به شما امکان می دهد رنگ را درک کنید.

کوررنگی معمولاً به این معنا نیست که شما نمی توانید هیچ رنگی را ببینید. اکثریت قریب به اتفاق افراد مبتلا به کوررنگی طیفی از رنگ ها را می بینند، اما برخی از رنگ ها را متفاوت از بقیه می بینند. آنها همچنین ممکن است در تشخیص تفاوت بین رنگ ها یا سایه های خاص مشکل داشته باشند. برخی از اشکال بسیار نادر کوررنگی باعث می شود که فرد نتواند هیچ رنگی را ببیند.

برای اکثر افراد کوررنگی ارثی است. این بدان معنی است که از والدین بیولوژیکی شما (از مادر یا والدین متولد شده در رایج ترین اشکال قرمز) سبز کوررنگی، منتقل شده است. اما ممکن است در اواخر زندگی به دلیل شرایط پزشکی یا دلایل دیگر دچار کمبود دید رنگ شوید.

اگر شما یا فرزندتان به کوررنگی مبتلا هستید، مهم است که نوع و شدت آن را یاد بگیرید. با یک ارائه دهنده مراقبت های چشمی (بینایی سنج یا چشم پزشک) در مورد ماهیت این بیماری و نحوه تأثیر آن بر شما صحبت کنید.

انواع کوررنگی و آنچه مردم می توانند ببینند

انواع مختلفی از کوررنگی وجود دارد که بر اساس آن انواع مخروط ها به خوبی کار نمی کنند. برای درک انواع کوررنگی، دانستن کمی در مورد مخروط ها کمک می کند.

مخروط ها سلول های عصبی در چشم شما هستند که رنگ ها را در طیف مرئی نور تشخیص می دهند. این طیف شامل تمام طول موج هایی است که انسان می تواند ببیند. طول آنها از ۳۸۰ نانومتر (کوتاه) یا نانومتر تا ۷۰۰ نانومتر (طول) متغیر است. به طور معمول، شما با سه نوع مخروط به دنیا می آیید:

مخروط های حساس به قرمز (مخروط L) : این مخروط ها طول موج های بلند (حدود ۵۶۰ نانومتر) را درک می کنند.
مخروط های حسگر سبز (مخروط M) : این مخروط ها طول موج های میانی (حدود ۵۳۰ نانومتر) را درک می کنند.
مخروط های حساس به آبی (مخروط S) : این مخروط ها طول موج های کوتاه (حدود ۴۲۰ نانومتر) را درک می کنند.

اکثر مردم هر سه نوع مخروط را دارند و اینها همانطور که باید کار می کنند. با این حال، اگر کمبود دید رنگی دارید، حداقل یک نوع مخروط به درستی کار نمی کند. مشکلات مخروط های شما بر توانایی شما برای دیدن رنگ ها به روش سنتی تأثیر می گذارد. دسته بندی های کلی که توضیح می دهند چند نوع مخروط دارید و چقدر خوب کار می کنند، عبارتند از:

Trichromacy : هر سه نوع مخروط وجود دارند و به درستی کار می کنند. شما تمام رنگ ها را در طیف مرئی نور به روش سنتی می بینید. این دید تمام رنگی است.

تری کروماسی غیرعادی : شما هر سه نوع مخروط را دارید، اما یک نوع آن به اندازه طول موج خود به نور حساس نیست. در نتیجه، شما رنگ‌ها را به روش سنتی نمی‌بینید، با تغییرات نرمال از خفیف تا شدید. در موارد خفیف، ممکن است فقط رنگ های کم رنگ یا کم رنگ را اشتباه بگیرید. در موارد شدیدتر، ممکن است رنگ‌های زنده و خالص (کاملاً اشباع شده) را با هم اشتباه بگیرید. این نوع کوررنگی ها نام هایی دارند که به “ناهنجاری” ختم می شود (که نشان دهنده دید جزئی یک رنگ خاص است).

دو رنگی : یک نوع مخروط وجود ندارد. بنابراین، شما فقط دو نوع مخروط دارید (معمولا مخروط S همراه با مخروط L یا مخروط M). شما جهان را از طریق طول موج هایی می بینید که آن دو نوع مخروط می توانند درک کنند. تشخیص تفاوت بین رنگ های کاملا اشباع شده دشوار است. این نوع کوررنگی ها نام هایی دارند که به “آنوپیا” (که نشان دهنده عدم دید یک رنگ خاص است) ختم می شود.

تک رنگ : شما فقط یک نوع مخروط دارید یا اصلاً عملکرد مخروطی ندارید. شما توانایی بسیار محدودی برای دیدن رنگ دارید یا اصلاً ندارید. در عوض، جهان را در سایه های مختلف خاکستری می بینید.

کوررنگی تک رنگ

علت کوررنگی ارثی

تغییر (جهش) در ژن های شما باعث کوررنگی ارثی می شود.

رایج ترین شکل کوررنگی قرمز-سبز، از الگوی وراثت مغلوب وابسته به X پیروی می کند. شرایطی که به این طریق به ارث می رسد معمولاً نوزادان AMAB را تحت تأثیر قرار می دهد و در بین نوزادان AFAB نادر است. در اینجا تجزیه و تحلیل ژنتیک برای کوررنگی قرمز-سبز است.

یک نوزاد پسر:

اگر مادر مبتلا به این بیماری باشد، کوررنگی قرمز-سبز به ارث می رسد.
اگر مادر ناقل باشد، ۵۰ درصد احتمال دارد که کوررنگی قرمز-سبز را به ارث ببرد (به این معنی که مادر حامل یک نسخه از جهش ژنتیکی است اما این بیماری را ندارد). کپی دیگر عادی است، بنابراین شانس ۵۰:۵۰ است.
اگر فقط پدر آن را داشته باشد، این بیماری را به ارث نمی برد زیرا پدر کروموزوم Y را به نوزادان پسر و کروموزوم X را به نوزادان دختر کمک می کند.
نوزاد دختر:

اگر هر دو والدین این بیماری را داشته باشند، کوررنگی قرمز-سبز را به ارث می برند.
اگر پدر این شرایط را داشته باشد اما مادر نداشته باشد (و ناقل نباشد) ناقل خواهد بود.
اگر پدر این بیماری را داشته باشد و مادر ناقل باشد، یا کوررنگی قرمز-سبز را به ارث می‌برد (احتمال ۵۰%) یا ناقل (احتمال ۵۰%).

علت کوررنگی اکتسابی

کوررنگی اکتسابی، که معمولاً به صورت کمبود رنگ آبی-زرد ایجاد می شود، علل احتمالی زیادی دارد. این شامل:

قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی که به سیستم عصبی شما آسیب می رساند، مانند حلال های آلی، مخلوط حلال ها و فلزات سنگین.
قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نورهای جوشکاری.
داروها، از جمله هیدروکسی کلروکین (برای درمان آرتریت روماتوئید).

هیدروکسی کلروکین
بیماری های چشمی، از جمله دژنراسیون ماکولا وابسته به سن، گلوکوم و آب مروارید.
شرایط پزشکی که بر مغز یا سیستم عصبی شما تأثیر می گذارد، از جمله دیابت، بیماری آلزایمر و مولتیپل اسکلروزیس (MS).
کوررنگی اکتسابی نسبت به اشکال ارثی کمتر شایع است.

علائم کوررنگی چیست؟

اگر مشکل دارید ممکن است نوعی کوررنگی داشته باشید:

گفتن تفاوت بین رنگ ها یا سایه های خاص.
دیدن روشنایی رنگ های خاص.
اما برای تشخیص این علائم، باید بدانید که به دنبال آنها باشید. بسیاری از افراد مبتلا به کوررنگی نمی دانند که به دنبال این تفاوت ها باشند زیرا آنها همیشه رنگ ها را به یک شکل دیده اند. بنابراین، آنها متوجه نمی شوند که چیزی در مورد دید رنگ آنها متفاوت است.

به همین دلیل برای کودکان مهم است که قبل از شروع مدرسه یک معاینه جامع چشم شامل آزمایش کوررنگی انجام دهند. بسیاری از آزمون ها و سایر مواد کلاس درس برای انتقال اطلاعات یا اندازه گیری یادگیری دانش آموزان به رنگ متکی هستند. کودکانی که رنگ ها را متفاوت می بینند ممکن است با این مواد دست و پنجه نرم کنند.

درمان کوررنگی چیست؟

در حال حاضر، هیچ درمان پزشکی برای افراد مبتلا به کوررنگی ارثی وجود ندارد. اگر به کوررنگی مبتلا شده اید، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما شرایط زمینه ای را درمان می کند یا داروهای شما را در صورت نیاز تنظیم می کند. این ممکن است به بهبود دید رنگ شما کمک کند.

عینک کوررنگی

شاید نام عینک کوررنگی را شنیده باشید. چنین عینک هایی ممکن است تجربه رنگ غنی تری را برای افرادی که دارای اشکال خفیف تری کروماسی غیرعادی هستند، فراهم کند. عینک‌ها کنتراست بین رنگ‌ها را افزایش می‌دهند تا افراد مبتلا به کمبود دید رنگ بتوانند تفاوت‌ها را واضح‌تر ببینند. اما آنها به شما اجازه نمی دهند هیچ رنگ جدیدی را ببینید و نتایج بر اساس افراد متفاوت است. به علاوه، مهم است که بدانید این عینک ها درمان نیستند و هیچ مشکلی را در مخروط های شما اصلاح نمی کنند.

اگر قصد دارید عینک های کوررنگی را در نظر بگیرید، ابتدا با یک متخصص مراقبت از چشم صحبت کنید تا بدانید که آیا آنها تفاوتی ایجاد می کنند یا خیر.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!