کربوهیدرات های برهنه

کربوهیدرات های برهنه چیست؟

کربوهیدرات‌ های برهنه، اصطلاحی است که غذاهایی را توصیف می‌کند که عمدتاً کربوهیدرات‌های ساده بدون چربی، پروتئین یا فیبر هستند.

سه نوع کربوهیدرات وجود دارد : کربوهیدرات های پیچیده، کربوهیدرات های ساده و فیبر. “کربوهیدرات برهنه” فقط نام دیگری برای کربوهیدرات های ساده است.

کربوهیدرات های ساده می توانند باعث افزایش قند شوند. آنها خیلی سریع هضم می شوند و قند مستقیماً وارد جریان خون شما می شود و گلوکز شما را افزایش می دهد.

کربوهیدرات های پیچیده به طور طبیعی در غلات کامل، سبزیجات و حبوبات یافت می شوند. هضم و جذب این مواد بیشتر طول می کشد، بنابراین قند خون سریع افزایش نمی یابد

کربوهیدرات های ساده اغلب در غذاهای فوق فرآوری شده، آب نبات، برنج سفید و نوشابه وجود دارند. اینها همچنین ممکن است قند اضافه شده و کربوهیدراتهای تصفیه شده داشته باشند که فاقد فیبر و مواد مغذی هستند. مصرف بیش از حد قندهای افزوده شده می تواند منجر به افزایش وزن، دیابت نوع ۲ یا مشکلات قلبی شود.

برخی از فرآورده های شیر جو دوسر که فاقد پروتئین هستند اما حاوی مقادیر زیادی قند افزوده هستند نیز ممکن است باعث افزایش قند شوند، به خصوص اگر اول صبح آن را با قهوه بدون هیچ غذایی میل کنید.

با این حال، لازم نیست تمام کربوهیدرات های برهنه را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

میوه ها عمدتاً کربوهیدرات های برهنه هستند

برخلاف سایر کربوهیدرات‌های برهنه، میوه حاوی فیبر است که قابل هضم نیست و به آرامی در معده حرکت می‌کند. می تواند به کنترل قند خون و کلسترول کمک کند.

حتی اگر ۱۰۰٪ آب میوه از یک سیب باشد، شما اساساً کربوهیدرات های ساده را مستقیم می نوشید. اما اگر سیب بخورید، فیبر، ویتامین C و سایر مواد مغذی دارید که به پوشاندن قند موجود در سیب کمک می کنند. فیبر به کاهش میزان جذب قند کمک می‌کند و مانند آبمیوه عجله قند را به شما نمی‌دهد.

برخی از رژیم‌های کم کربوهیدرات، مانند کتو، حذف میوه‌ها را از رژیم غذایی توصیه می‌کنند. با این حال، خوردن میوه کامل با کاهش خطر حملات قلبی، سکته مغزی و برخی سرطان ها مرتبط است.

 به جای پرهیز از میوه، بهتر است میوه کامل را با منبع پروتئینی مانند پنیر، کره بادام زمینی یا آجیل بپوشانید تا جذب کربوهیدرات را حتی بیشتر کند کنید.

کربوهیدرات ها برای بدن ضروری هستند

بسیاری از رژیم های مد روز بر کاهش کربوهیدرات ها تمرکز دارند، اما تثبیت بیش از حد کربوهیدرات ها می تواند منجر به رابطه ناسالم با غذا شود.

بهتر است برایبدست آوردن انرژی بدن خود با تعادل خوبی از مواد مغذی ضروری تمرکز کنیم. اکثر وعده های غذایی و میان وعده ها باید پروتئین، فیبر، چربی های اشباع نشده و کربوهیدرات داشته باشند.

کربوهیدرات ها برای حمایت از عملکرد مغز و فعالیت بدنی ضروری هستند. شما می توانید کربوهیدرات های با کیفیت بالاتر را برای بهره مندی از بیشترین فواید انتخاب کنید، مانند غلات کامل، میوه ها و لوبیاهای فرآوری نشده یا کم فرآوری شده.

نیازی نیست که از خوردن کربوهیدرات بترسیم. همه چیز (علاوه بر فیبری که به طور کامل هضم نمی کنیم) در بدن ما به گلوکز تبدیل می شود. مغز ما ترجیح می دهد با گلوکز به عنوان منبع اصلی انرژی کار کند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!