دیابت نوع 2

دیابت نوع ۲ چیست؟

دیابت نوع ۲ زمانی رخ می دهد که سطح قند خون شما بالا می رود و مقاومت به انسولین ایجاد می شود. در طول مقاومت به انسولین، بدن شما دیگر نمی تواند به طور موثر به انسولین پاسخ دهد، و باعث می شود نتواند به طور کامل قند موجود در مواد غذایی را که می خورید برای انرژی جذب و استفاده کند. در نتیجه، آن قند در خون شما باقی می ماند و در نهایت می تواند یک بیماری مزمن ایجاد کند که در صورت عدم درمان و مدیریت می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. با این حال، زمانی که دیابت نوع ۲ تشخیص داده شود و به موقع درمان شود، این روند کاملاً برگشت پذیر است و می توان از بسیاری از علائم و عوارض جلوگیری کرد.

علت دیابت نوع ۲ چیست؟

دو بازیکن کلیدی درگیر هستند. پانکراس شما در پاسخ به خوردن غذا و افزایش سطح قند خون، انسولین تولید می کند. انسولین هورمونی است که جذب و استفاده از کربوهیدرات‌ها را که به قند تجزیه می‌شود، تسهیل می‌کند. وقتی دیابت نوع ۲ دارید، پاسخ انسولین شما دیگر آنطور که باید عمل نمی کند. این باعث می شود موارد زیر اتفاق بیفتد :

ماهیچه ها، کبد و چربی شما (که به عنوان بافت های محیطی نیز شناخته می شود) به انسولین مقاوم می شوند، به این معنی که دیگر به انسولین پاسخ نمی دهند و قادر به جذب و استفاده از گلوکز نیستند.

سلول های بتا در لوزالمعده شما خسته می شوند و دیگر نمی توانند انسولین کافی تولید کنند.

پانکراس

آیا چاقی می تواند باعث دیابت نوع ۲ شود؟

اینکه چگونه چاقی و دیابت نوع ۲ را درک می کنیم، مهم است، زیرا آنها شایع ترین اختلالات متابولیک هستند. اگرچه آنها شرایط جداگانه ای هستند، اما اغلب با هم همپوشانی دارند.

اگرچه سبک زندگی هم برای درمان چاقی و هم برای دیابت بسیار مهم است، اما افرادی هستند که هرگز به چاقی مبتلا نمی‌شوند و افرادی هستند که چاقی دارند و تغییر سبک زندگی برای آنها همیشه مؤثر نیست. زیرا چاقی یک بیماری است و بدن از نقطه تنظیم وزن بالاتر دفاع می کند. حتی پس از کاهش وزن، تغییرات هورمونی مرتبط با چاقی می تواند بیمار را وادار به بازیابی وزن کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۱۰ غذای سالم برای دیابتی ها

اما هم شیوع چاقی و هم دیابت نوع ۲ در حال افزایش است. چرا؟ محققان معتقدند این محیط ماست. در دسترس بودن غذاهای پرچرب، قند بالا و بسیار فرآوری شده افزایش یافته است. این غذاها اغلب حاوی «مواد غیر خوراکی» دیگری هستند.

برخی از این مواد به عنوان مختل کننده غدد درون ریز عمل می کنند و نحوه ذخیره چربی و پردازش انرژی بدن را تغییر می دهند. در حالی که مطالعات کافی برای اثبات رابطه علت و معلولی انجام نشده است، اکثر پزشکان و متخصصان تغذیه توصیه می کنند از آنها اجتناب کنید.

آیا چاقی می تواند باعث دیابت نوع 2 شود؟

علائم و نشانه های دیابت نوع ۲ چیست؟

پولی دیپسی یک تشنگی مفرط است که قوی تر از احساسی است که در یک روز گرم دارید. اگر آب آن را خاموش نمی کند و دهان شما اغلب پنبه ای و خشک می شود، ممکن است دچار پلی دیپسی شده باشید.

هیپرفاژی یک گرسنگی بی وقفه است که بیشتر از احساس گرسنگی بعد از حذف وعده های غذایی است. اگر یک وعده غذایی کامل و متعادل خورده اید (به اندازه یک بشقاب شام فکر کنید) و بدون رضایت بیشتر به عقب برگردید، ممکن است هیپرفاژی باشد.

پولیوریا، نیاز به دفع ادرار بیشتر از حد معمول است. تعداد سفرهای حمام بسته به سبک زندگی شما، داروهایی که مصرف می کنید و میزان نوشیدنی شما متفاوت است، اما بیش از ۷ یا ۸ بار ادرار کردن در روز می تواند نشانه دیابت نوع ۲ باشد.

کاهش وزن می تواند برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را تحت تاثیر قرار دهد و اگر رژیم غذایی یا برنامه ورزشی خود را تغییر ندهید می تواند یک علامت هشدار دهنده باشد.

تاری دید ممکن است به طور ناگهانی ایجاد شود و همچنین ممکن است بیاید و برود زیرا در نتیجه سطح بالای قند خون است که باعث تورم عدسی چشم شما می شود.

سردرد اغلب متوسط ​​تا شدید است و ممکن است اغلب رخ دهد.

عفونت های قارچی ممکن است به این دلیل اتفاق بیفتند که مخمر از قند تغذیه می کند، به همین دلیل است که افزایش سطح گلوکز خون می تواند خطر ابتلا به عفونت های قارچی را افزایش دهد.

پارستزی اندام ها یا سوزن سوزن شدن پاها و دست ها ممکن است شبیه به احساسی باشد که هنگام «خواب رفتن» پای شما ایجاد می شود و می تواند نشان دهنده آسیب به رگ های خونی کوچک شما باشد که نشانه اولیه نوروپاتی دیابتی است.

خشکی دهان همان احساس پنبه ای است که اغلب با تشنگی بیش از حد همراه است.

خستگی چیزی فراتر از احساس خستگی است. اگر احساس می کنید هرگز استراحت نمی کنید، بدنتان سنگین است و کارهای کوچک طاقت فرسا به نظر می رسند، ممکن است دچار خستگی شده باشید. راه رفتن از اتاق خواب به آشپزخانه ممکن است شبیه یک مسابقه دوی المپیک باشد.

لثه های دردناک و حساس می توانند مسواک زدن با نرم ترین مسواک را نیز دردناک کنند.

علائم دیابت نوع 2

دیابت نوع ۲ چگونه تشخیص داده می شود؟

آزمایش هموگلوبین A1C (Hgba1c) میانگین سطح قند خون شما را اندازه گیری می کند و معمولاً برای تشخیص و نظارت بر دیابت نوع ۲ استفاده می شود. این میانگین ۳ آزمایش جداگانه قند خون ناشتا است که هر ماه به مدت ۳ ماه انجام می شود. نتیجه به درصد داده شده است. تشخیص نوع ۲ به معنای افزایش سطح قند خون است که معمولاً با هموگلوبین A1C 6.5٪ یا بالاتر نشان داده می شود. سطح A1C بین ۵.۷ تا ۶.۴ درصد می تواند نشان دهنده پیش دیابت باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۷ نکته برای پرواز با دیابت نوع ۲

تشخیص دیابت نوع 2

پیش دیابت چیست؟

قبل از تشخیص دیابت نوع ۲، شما دچار پیش دیابت می شوید، به این معنی که سطح قند خون شما افزایش می یابد، اما به اندازه کافی برای تشخیص نوع ۲ بالا نمی رود. مهم ترین چیزی که باید در مورد پیش دیابت بدانید این است که معکوس شدن آن راحت تر از نوع ۲ است.

تشخیص پیش دیابت را به عنوان فرصتی برای جلوگیری از پیشرفت به نوع ۲ در نظر بگیرید و دلیل خوبی برای پیگیری معاینات و معاینات فیزیکی منظم باشد تا مطمئن شوید که پزشک شما این مرحله اولیه را از دست نمی دهد و فقط از وضعیت کامل شما مطلع می شود.

تفاوت های کلیدی بین دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ چیست؟

هنگام مقایسه دیابت نوع ۱ و نوع ۲، چند تفاوت عمده وجود دارد :

دیابت نوع ۱ یک بیماری خود ایمنی است. شما نمی توانید دیابت نوع ۱ را معکوس کنید، فقط می توانید آن را مدیریت کنید. دیابت نوع ۲ را می توان با مداخله موثر و تغییر سبک زندگی معکوس کرد.

در دیابت نوع ۱، لوزالمعده شما قادر به تولید انسولین نیست، در حالی که در نوع ۲، تولید انسولین شما محدود است و پاسخ بدن شما به آن انسولین کاهش می یابد.

فرد مبتلا به دیابت نوع ۱ ممکن است بدون داروی انسولین بمیرد. فرد مبتلا به نوع ۲ باید از درمان با انسولین خودداری کند، مگر اینکه لوزالمعده او به طور کامل از کار بیفتد.

درمان دیابت نوع ۲ چیست؟

مگر اینکه کاملا ضروری باشد، انسولین نباید برای درمان دیابت نوع ۲ استفاده شود.  تزریق انسولین قند خون را بهبود می بخشد اما مقاومت به انسولین را بدتر می کند. انسولین یک هورمون ذخیره کننده چربی است. انسولین بالاتر منجر به ذخیره چربی بیشتر در اندام‌هایی می‌شود که سمی هستند، و آنها را نسبت به انسولین مقاوم‌تر می‌کند.

انسولین باید تنها زمانی استفاده شود که لوزالمعده از کار می افتد و سلول های B نمی توانند بازسازی شوند. هنگامی که دیابت نوع ۲ به اندازه کافی زود تشخیص داده می شود، می توانید آن را با شیوه زندگی، داروها و جراحی چاقی معکوس کنید. در موارد خاص، زمانی که فرد به شدت اضافه وزن دارد، جراحی چاقی یک درمان موفقیت آمیز برای نوع ۲ است، زیرا به طور موثری نقطه تنظیم وزن بدن فرد را کاهش می دهد و می تواند عدم تعادل هورمونی را که زمینه ساز چاقی و دیابت نوع ۲ است را معکوس کند.

علاوه بر این، داروهای جدید دیابت نوع ۲ توسط FDA تأیید شده است، از جمله دسته ای از داروهای معروف به پپتیدهای شبه گلوکاگون (GLP-1) که با کاهش تولید گلوکز در کبد به پانکراس در تولید انسولین بیشتر کمک می کند. محققان همچنین در حال کار برای درک نقش التهاب و عدم تعادل هورمونی در ایجاد T2D هستند.

درمان دیابت نوع 2

آیا دیابت نوع ۲ قابل درمان است؟

بله! خبر خوب این است که چندین مطالعه نشان داده اند که دیابت نوع ۲ قابل معکوس است. زمانی که به مدت یک سال بدون دارو، قند خون طبیعی داشته باشید، در حال بهبودی نوع ۲ هستید.

یکی از مهم ترین مولفه ها در معکوس کردن دیابت نوع ۲، تشخیص زودهنگام آن است. لوزالمعده انسولین تولید می کند. هر چه مدت طولانی تری دیابت داشته باشید، مقاومت به انسولین شما آسیب بیشتری به پانکراس شما وارد می کند و احتمال بهبودی لوزالمعده کمتر می شود. از این رو، هر چه مدت طولانی‌تر دیابت داشته باشید، احتمال بهبودی کاهش می‌یابد. اما یک پنجره گسترده وجود دارد که در طی آن می توانید موفق باشید.

طول عمر بیماران دیابتی نوع ۲

دیابت نوع ۲ نباید یک بیماری مزمن باشد. برعکس، تشخیص دیابت نوع ۲ لحظه ای برای شروع تغییر عادات و تلاش برای زندگی سالم تر و طولانی تر است. کاری که هر روز انجام می دهید می تواند تفاوت ایجاد کند. «در انتهای زمین پارک کنید. سعی کنید از پله ها بالا بروید. فقط غذاهای تازه بخرید و از چیزهای بسته بندی شده خودداری کنید.

بهترین رژیم غذایی دیابت نوع ۲ وجود ندارد. روی تازه بودن تمرکز کنید و روی تعادل تمرکز کنید. سبزیجات، پروتئین های بدون چربی (منابع گوشت یا گیاه)، غلات کامل، آجیل، دانه ها، حبوبات و میوه های کامل را شامل شود.

حرکت کنید. ورزش یکی از مهم ترین کارهایی است که می توانید برای سلامت کلی از جمله سلامت روان انجام دهید. تناسب اندام همچنین یکی از بهترین راه ها برای کاهش وزن پس از کاهش وزن است.

فعالیت های مورد علاقه خود را پیدا کنید و سعی کنید آن ها را با دوستان و خانواده به اشتراک بگذارید. لازم نیست ورزش در باشگاه انجام شود. دوستی را بگیرید و به پیاده روی سریع در محله بروید یا در پارک پیاده روی کنید. ویتامین D به شما سلامت و تندرستی بیشتری می دهد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!