چای و سلامت استخوان

آیا نوشیدن چای می تواند سلامت استخوان های شما را بهبود بخشد؟

از آنجایی که استخوان‌های شما از اندام‌ها، ماهیچه‌ها و ذخیره کلسیم حمایت می‌کنند و از آن‌ها محافظت می‌کنند، یافتن راه‌های پیشگیرانه برای قوی نگه داشتن آنها با افزایش سن برای یک زندگی طولانی و سالم ضروری است.

خوردن مقدار زیادی غذاهای غنی از کلسیم و شرکت در ورزش های ضربه ای (مانند پریدن) توصیه های معمول برای سلامت استخوان ها و همچنین پرهیز از نوشیدنی های کافئین دار مانند چای و قهوه است. اما اگر شما عاشق چای هستید و همچنین می خواهید استخوان های قوی داشته باشید، داده های جدید منتشر شده در Frontiers in Nutrition ممکن است اطمینان خاطر را به شما ارائه دهد.

چای برای استخوان ها مضر است؟

در حالی که برخی تحقیقات نشان داده‌اند که مصرف کافئین ممکن است بهترین دوست بدن شما در مورد سلامت استخوان‌ها نباشد، شواهد نشان می‌دهد که مزایای سایر ترکیبات فعال زیستی در چای بیشتر از هرگونه مضرات محتوای کافئین آن است. مطالعات مشاهده ای نشان داده است که مصرف چای به کاهش کلسیم یا کاهش تراکم استخوان کمک نمی کند.

محققان بر این باورند که مزایای ضد التهابی که نوشیدنی‌های چای از این نوشیدنی دریافت می‌کنند ممکن است با اثرات مثبت آن برای سلامت استخوان مرتبط باشد.

برخی از مطالعات نشان داده اند که برای زنان یائسه، ترکیبات گیاهی موجود در چای واقعی، مانند چای سبز، ممکن است فعالیت هایی شبیه به استروژن داشته باشند که می تواند پس از کاهش طبیعی استروژن حامی استخوان که در این مرحله زندگی اتفاق می افتد، به بدن کمک کند تا سلامت استخوان را حفظ کند.

به عنوان مثال، یک مطالعه در سال ۲۰۲۲ که شامل ۳۵۳۰ زن یائسه بود، نشان داد شرکت‌کنندگانی که روزانه ۱ تا ۳ فنجان چای سبز مصرف می‌کردند، به طور قابل‌توجهی میزان استئوپنی (استخوان‌های ضعیف) و پوکی استخوان (کاهش توده استخوانی) را کاهش دادند، در مقایسه با افرادی که یا چای سبز مصرف نکردند یا کمتر از یک فنجان در روز مصرف کردند.

آزمایش فواید چای برای تقویت استخوان

بیشتر تحقیقات در مورد مصرف چای مرتبط با اثرات مثبت بر سلامت استخوان عمدتاً بر اساس داده‌های مشاهده‌ای بوده است، که اثبات وجود رابطه علت و معلولی را دشوار می‌کند.

برای تغییر دیدگاه مطالعه چای و سلامت استخوان، محققان چینی بدون تکیه بر داده‌های مشاهده‌ای، این پیوند بالقوه را بررسی کردند. در عوض، آن‌ها تحلیل‌های تصادفی مندلی را انجام دادند، به این معنی که از تغییرات ژنتیکی برای کمک به نتیجه‌گیری و کنترل متغیرهایی استفاده کردند که می‌تواند بر نتایج تأثیر بگذارد.

در نهایت، محققان به دنبال این بودند که ببینند چگونه تراکم مواد معدنی استخوان کل بدن بر اساس مصرف چای بهبود یافته یا نه. تراکم استخوان بالا ممکن است خطر شکستگی را کاهش دهد، به ویژه در افراد مسن، که حتی سقوط های جزئی می تواند منجر به آسیب های جدی شود.

نتایج نشان داد که افرادی که تمایل ژنتیکی به نوشیدن چای بیشتر داشتند، احتمال افزایش تراکم کل استخوان را نیز داشتند. (بله، تغییراتی در توالی های DNA مرتبط با دوست داشتن چای وجود دارد.) این مورد در میان شرکت کنندگانی که بین ۴۵ تا ۶۰ سال سن داشتند، قابل توجه بود.

محققان گفتند که مطالعه آنها این تصور غلط را که نوشیدن چای منجر به پوکی استخوان می شود را رد کرد و در عوض نشان داد که چای در واقع می تواند تراکم استخوان را بهبود بخشد. اما در حال حاضر، آنها فقط می توانند استنباط کنند که ممکن است این مورد در بین افرادی باشد که از ابتدا تمایل به نوشیدن چای دارند. در تجزیه و تحلیل‌های زیرگروهی، محققان رابطه علی بین تراکم استخوان و خود چای‌های خاص از جمله چای سبز و چای گیاهی پیدا نکردند.

در حالی که این مطالعه نتایج امیدوارکننده‌ای را برای فواید نوشیدن چای بر روی توده استخوانی نشان می‌دهد، اما تنها بر روی جمعیت اروپایی انجام شده است. تحقیقات بیشتری برای تأیید اینکه آیا این مزایا برای جمعیت جهانی اعمال می شود یا خیر، مورد نیاز است.

راه های دیگر برای حمایت از سلامت استخوان

چای به تنهایی برای داشتن استخوان های قوی کافی نیست. شما همچنین باید اقدامات دیگری را برای حمایت از سلامت استخوان با افزایش سن انجام دهید.

بیشتر آلو بخورید

تحقیقات نشان داده است که خوردن حدود ۵۰ گرم آلو در روز (یعنی حدود ۴-۶ آلو) ممکن است به حفظ تراکم استخوان لگن در زنان یائسه کمک کند. محققان فکر می کنند که این اثر می تواند به دلیل اثرات ضد التهابی آلو، ترکیبات فنلی باشد. و ریزمغذی های حمایت کننده از سلامت استخوان.

ورزش کنید

تمرینات با ضربه بالا، مانند دویدن، طناب زدن، یا پلایومتریک، به ویژه برای سلامت استخوان مفید هستند. این فعالیت ها باعث ایجاد استرس بر روی استخوان ها می شود (که یک چیز مثبت است!)، سلول های استخوان ساز را تحریک می کند تا تراکم استخوان را در طول زمان افزایش دهند. این فرآیند به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان و شکستگی استخوان کمک می‌کند، و تمرینات پرتحرک را به یک جزء ضروری از یک روال تناسب اندام تبدیل می‌کند.

شیر را فراموش نکنید

شیر به طور گسترده ای برای نقش حیاتی آن در سلامت استخوان ها شناخته شده است، بیشتر به دلیل محتوای غنی از کلسیم و ویتامین D. این مواد مغذی برای ساخت و حفظ استخوان‌های قوی ضروری هستند که به پیشگیری از بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان کمک می‌کند. پروتئین موجود در شیر همچنین به استحکام استخوان ها کمک می کند و آن را به یک رژیم غذایی کلیدی برای حمایت از سلامت اسکلتی تبدیل می کند.

برخی از داده ها نشان می دهد که لاکتوز موجود در شیر لبنیات ممکن است جذب کلسیم را افزایش دهد. اگر شیر مصرف نمی کنید، شیرهای جایگزین را انتخاب کنید که دارای مواد مغذی حمایت کننده از سلامت استخوان مانند ویتامین D هستند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!