پوکی استخوان در زنان

علت پوکی استخوان در زنان چیست؟

پوکی استخوان وضعیتی است که باعث ضعیف شدن استخوان ها می شود. این می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اما زنان مسن معمولا بالاترین خطر ابتلا به این بیماری را دارند. در واقع، پوکی استخوان در زنان چهار برابر بیشتر از مردان است. خطر ابتلا به پوکی استخوان نیز با افزایش سن زنان افزایش می یابد. در این مقاله از سلول سبز به پوکی استخوان در زنان و علل، علائم، علائم، پیشگیری و روش های درمان آن می پردازیم.

پوکی استخوان چیست؟

پوکی استخوان به معنای “استخوان متخلخل” است. این شایع ترین شکل بیماری استخوان است و می تواند به عنوان بخشی از روند طبیعی پیری رخ دهد.

داخل یک استخوان سالم ساختاری شبیه به لانه زنبوری دارد. اگر زیر میکروسکوپ به آن نگاه کنید، سوراخ های کوچکی را در سرتاسر استخوان خواهید دید. وقتی فردی به پوکی استخوان مبتلا می شود، این سوراخ ها بسیار بزرگتر می شوند و در نتیجه استخوان ها کوچکتر می شوند. این باعث می شود استخوان ها کمتر متراکم و ضعیف تر شوند

پوکی استخوان می تواند اولیه یا ثانویه باشد. پوکی استخوان اولیه شایع ترین شکل است و مربوط به افزایش سن است، در حالی که پوکی استخوان ثانویه به دلیل شرایط دیگری ایجاد می شود.

علت پوکی استخوان در زنان

خطر پوکی استخوان در زنان بیشتر است زیرا زنان استخوان های کوچکتر و نازک تری نسبت به مردان دارند.

همچنین عوامل دیگری وجود دارد که می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را در زنان افزایش دهد

نارسایی زودرس تخمدان

نارسایی زودرس تخمدان یا نارسایی اولیه تخمدان زمانی رخ می دهد که تخمدان های شما قبل از رسیدن به سن ۴۰ سالگی به درستی کار نمی کنند. هورمون استروژن به اندازه کافی تولید نمی شود و تخمک ها به طور منظم از تخمدان شما آزاد نمی شوند (که اغلب منجر به ناباروری می شود).

استروژن از سلامت استخوان ها محافظت می کند، به همین دلیل است که کمبود آن می تواند به پوکی استخوان کمک کند.

وزن کم

کمبود وزن می تواند منجر به ایجاد پوکی استخوان شود. این به دلیل تأثیری است که یک رژیم غذایی کم کالری می تواند بر هورمون های خاصی در بدن داشته باشد که در سلامت استخوان ها نقش دارند.

وزن کم

کمبودهای تغذیه ای

ویتامین D و کلسیم در سلامت استخوان ها نقش دارند. اگر فردی در طول زندگی خود به اندازه کافی از هیچ کدام استفاده نکند، بیشتر در معرض ابتلا به پوکی استخوان است. زنان بیشتر از مردان دارای سطوح پایین تری از ویتامین D و کلسیم هستند که به خطر پوکی استخوان می افزاید.

شما باید با پزشک خود در مورد مکمل های ویتامین D صحبت کنید زیرا برخی افراد برای حفظ سلامت استخوان های خود نیاز به مصرف بیش از ۸۰۰ واحد بین المللی (IU) توصیه شده در روز دارند.

بیماری های خود ایمنی

بیماری های خودایمنی می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد و در زنان بیشتر از مردان رخ می دهد.

بیماری‌های خودایمنی که زنان را بیشتر از مردان مبتلا می‌کنند و می‌توانند منجر به پوکی استخوان شوند عبارتند از آرتریت روماتوئید، لوپوس اریتماتوز سیستمیک و مولتیپل اسکلروزیس.

سه گانه ورزشکار زن

سه گانه ورزشکار زن (کمبود انرژی در ورزش) با از دست دادن دوره های قاعدگی، انرژی کم که می تواند با اختلال خوردن همراه باشد و کاهش تراکم مواد معدنی استخوان مشخص می شود. این می تواند در نهایت منجر به پوکی استخوان در زنان شود.

استعمال دخانیات و الکل

مصرف بیش از حد الکل یا تنباکو نیز می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان را افزایش دهد. سیگار می تواند مانع از تولید هورمون شود و منجر به تغییراتی در سلامت استخوان شود. نشان داده شده است که مصرف بیش از حد الکل باعث کاهش تراکم استخوان می شود.

یائسگی

در دوران یائسگی، سطح هورمون استروژن در بدن کاهش می یابد. استروژن در عملکرد سالم دستگاه تناسلی نقش دارد. کاهش استروژن همچنین منجر به افزایش استئوکلاست‌ها می‌شود که سلول‌هایی هستند که استخوان‌ها را تجزیه می‌کنند. این منجر به افزایش خطر پوکی استخوان بعد از یائسگی می‌شود.

استفاده طولانی مدت از دارو

با گذشت زمان، برخی از داروها می توانند منجر به افزایش خطر پوکی استخوان در زنان شوند. اینها شامل کورتیکواستروئیدها، رقیق‌کننده‌های خون، داروهای ضد تشنج، داروهای شیمی‌ درمانی و داروهای مسدودکننده استروژن است.

جراحی ها

انجام هیسترکتومی یا اوفورکتومی که به ترتیب جراحی برای برداشتن رحم و تخمدان ها هستند، می تواند خطر ابتلا به پوکی استخوان در زنان را افزایش دهد.

علت پوکی استخوان در زنان

علائم و نشانه های پوکی استخوان در زنان

پوکی استخوان اغلب به عنوان یک بیماری خاموش شناخته می شود زیرا اکثر افراد مبتلا به این بیماری تا زمانی که استخوان شکسته نشوند هیچ علامتی را تجربه نمی کنند.

از دست دادن قد یک ۲.۵ سانتی متر یا بیشتر

تغییر وضعیت بدن که باعث خم شدن یا خم شدن شما به جلو می شود

کمر درد

در صورت وجود دیسک های فشرده در ستون فقرات، تنگی نفس

کمردرد

تشخیص پوکی استخوان در زنان

تشخیص پوکی استخوان در زنان می تواند پیچیده باشد، به خصوص اگر آنها به یائسگی نرسیده باشند. انواع آزمایش های مورد استفاده برای تشخیص پوکی استخوان معمولا برای زنان جوان توصیه نمی شود. این به این دلیل است که بعید است زنان جوان با تراکم استخوان پایین در آینده نزدیک استخوانی را بشکنند.

آزمایش‌ها نیز در برخی موارد نادیده گرفته می‌شوند، زیرا ژنتیک می‌تواند باعث کاهش تراکم استخوان شود، و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد. برخی از داروهای پوکی استخوان برای استفاده در زنانی که هنوز به یائسگی نرسیده اند تایید نشده است

در طول فرآیند تشخیصی، پزشک معاینه فیزیکی و سابقه پزشکی را می گیرد که به آنها کمک می کند تا تعیین کنند که آیا خطر ابتلا به پوکی استخوان در شما بالا است یا خیر. اگر علائم و معاینات فیزیکی شما نیاز به آزمایش بیشتر داشته باشد، انجام خواهد شد. آزمایش‌های دیگری که سطوح مواد مغذی یا هورمون‌ها را در خون اندازه‌گیری می‌کنند یا وجود ناهنجاری‌هایی را که می‌تواند نشان‌دهنده یک بیماری مزمن باشد بررسی می‌کند نیز انجام خواهد شد.

در صورت نیاز به آزمایشات بیشتر، پزشک اسکن DEXA را که مخفف دوگانه جذب اشعه ایکس است، تجویز می کند. این یک نوع اشعه ایکس است که از دو پرتو با سطوح مختلف انرژی استفاده می کند. هنگامی که تصاویر گرفته می شود، می تواند نشان دهد که استخوان چقدر متراکم است.

نمرات تشخیص توسط سازمان بهداشت جهانی مشخص شده و برای تعیین تشخیص مناسب استفاده می شود. به آنها امتیاز T می گویند. اگر فردی دارای تراکم ۲.۵- یا کمتر باشد، به پوکی استخوان مبتلا است.

تشخیص پوکی استخوان در زنان اسکن DEXA

درمان پوکی استخوان در زنان

درمان پوکی استخوان در زنان به سن و خطر شکستگی آنها بستگی دارد. به عنوان مثال، داشتن سابقه خانوادگی شکستگی استخوان، توده استخوانی کم، زمین خوردن های مکرر، یائسگی زودرس و مصرف بیشتر الکل همگی می توانند خطر ابتلا را افزایش دهند.

ریسک کم

برای زنان در تمام سنین با خطر کم شکستگی، اصلاح سبک زندگی معمولا تجویز می شود. این تغییرات سبک زندگی می‌تواند شامل مصرف مکمل با مصرف روزانه ۱۲۰۰ میلی‌گرم کلسیم و ۸۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D باشد.

ترک سیگار و مصرف زیاد الکل نیز توصیه می شود. همچنین نشان داده شده است که ورزش به بهبود سلامت استخوان کمک می کند، بنابراین یک برنامه ورزشی منظم نیز توصیه می شود.

ویتامین d

ریسک متوسط

برای کسانی که در معرض خطر متوسط ​​شکستگی قرار دارند، از اصلاح شیوه زندگی و داروها استفاده خواهد شد. با این حال، معمولاً برای زنانی که در معرض خطر متوسط ​​شکستگی قرار دارند، مصرف دارو ضروری نیست. درمان همچنین به عوامل متعددی بستگی دارد، مانند اینکه آیا آنها قد را از دست می دهند، آیا آنها تحت درمان برای بیماری های دیگر هستند و آیا آنها سابقه زمین خوردن دارند.

اصلاح سبک زندگی برای افرادی که در معرض خطر پایین هستند نیز برای زنان در گروه با خطر متوسط ​​تجویز می شود. داروهایی که برای زنان در گروه پرخطر استفاده می‌شوند ممکن است برای افرادی که در معرض خطر متوسط ​​هستند نیز استفاده شوند، اما اگر پزشکان معتقدند که یک زن در آینده نزدیک در معرض خطر بالای شکستگی استخوان نیست، دارو همیشه مورد نیاز نیست.

ریسک بالا

زنانی که در معرض خطر بالای شکستگی قرار دارند باید دارو مصرف کنند و تغییراتی در سبک زندگی خود اعمال کنند. برای زنانی که هنوز به یائسگی نرسیده اند، استفاده از داروهای پوکی استخوان تایید نشده است.

اگر خانمی برای مدت طولانی از داروهای استروئیدی استفاده کرده باشد، چند دارو وجود دارد که می تواند برای پوکی استخوان استفاده کند :

استروژن درمانی، که سطوح استروژن را بازیابی می کند تا از دست دادن تراکم استخوان را محدود کند
بیس فسفونات ها، که به طور خاص برای محدود کردن از دست دادن استخوان فرموله شده اند
آنالوگ های هورمون پاراتیروئید، که به ساخت توده استخوانی در زنان با تراکم استخوان پایین کمک می کند
همین داروها در زنانی که به یائسگی رسیده اند نیز استفاده می شود، اما درمان های دیگری نیز برای زنان مسن در دسترس است، از جمله:

دنوزوماب، که به مسدود کردن یک گیرنده در بدن برای کاهش تجزیه استخوان ها کمک می کند
کلسی تونین، نوعی هورمون پپتیدی است که می تواند خطر شکستگی را با کاهش تجزیه استخوان کاهش دهد.
SERMS، داروهایی هستند که گیرنده های استروژن را هدف قرار می دهند تا به مهار عملکرد استئوکلاست ها کمک کنند.

درمان پوکی استخوان در زنان

راه های پیشگیری از پوکی استخوان در زنان

پیشگیری از پوکی استخوان در زنان باید هر چه زودتر شروع شود. زنان و نوجوانان جوان می توانند تغییرات خاصی در سبک زندگی خود اعمال کنند که می تواند به آنها در کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان کمک کند و از سلامت استخوان های خود محافظت کند.

اولین و مهمترین کاری که می توانید در هر سنی انجام دهید این است که مطمئن شوید که کلسیم و ویتامین D کافی دریافت می کنید. این کار را می توان با خوردن غذاهایی که هم مواد مغذی بالایی دارند و هم دریافت نور خورشید کافی در طول زندگی انجام داد. ورزش‌های تحمل وزن مانند وزنه‌برداری، پیاده‌روی، پیاده‌روی، دویدن، تنیس و رقصیدن نیز باید به‌طور منظم انجام شوند تا به پیشگیری از پوکی استخوان در آینده کمک کنند.

سایر مواد مغذی مانند پروتئین و ویتامین C و K نیز می توانند در پیشگیری از پوکی استخوان کمک کنند. پروتئین به ساخت توده عضلانی و افزایش توانایی بدن برای جذب کلسیم کمک می کند. همچنین می‌تواند هورمون‌های خاصی را که می‌تواند منجر به افزایش توده استخوانی پایین شود، سرکوب کند

ویتامین‌ K و C و  نیز برای سلامت استخوان‌ها حیاتی هستند زیرا به ترتیب بر فرآیندهای خاصی در بدن مانند تولید کلاژن و جذب مناسب استخوان تأثیر می‌گذارند. تحلیل استخوان پس از شکستن استخوان ها توسط استئوکلاست ها اتفاق می افتد و مواد معدنی مانند کلسیم را در جریان خون آزاد می کند. این مهم است زیرا می تواند به ترمیم آسیب های ریز طبیعی که ممکن است با حرکت و افزایش سن برای استخوان ها اتفاق بیفتد، کمک کند.

سوالات متداول

بیشتر زنان در چه سنی به پوکی استخوان مبتلا می شوند؟

اگرچه زنان در هر سنی ممکن است به پوکی استخوان مبتلا شوند، سن معمول شروع آن ۵۰ سالگی است. این به این دلیل است که با افزایش سن زنان، سطح استروژن آنها کاهش می یابد. سطح استروژن در سلامت استخوان ها نقش دارد، بنابراین سطوح پایین این هورمون می تواند منجر به ایجاد پوکی استخوان شود.

پوکی استخوان در زنان چقدر شایع است؟

پوکی استخوان یک اختلال استخوانی فوق العاده شایع در زنان است. با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، تقریباً از هر پنج زن ۵۰ ساله و بالاتر، یک نفر به پوکی استخوان مبتلا است.

پوکی استخوان چه تاثیری بر طول عمر زنان دارد؟

زتحقیقات نشان داده است که طول عمر زنان مبتلا به پوکی استخوان در مقایسه با زنان در جمعیت عمومی کوتاه‌تر است. با این حال، امید به زندگی آنها بستگی به زمان تشخیص آنها دارد. میانگین امید به زندگی برای یک زن مبتلا به پوکی استخوان از زمان شروع درمان ۲۶.۴ سال است.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!