پوکی استخوان جوانی

پوکی استخوان جوانی ؛ علائم، علت و درمان

پوکی استخوان یک بیماری استخوانی پیشرونده است که در آن تراکم استخوان از بین می رود یا استخوان سازی ناکافی است. نتیجه ضعیف شدن استخوان ها و مستعد شکستگی است. پوکی استخوان در افراد مسن (به ویژه زنان یائسه و یائسه) شایع‌تر است، اما می‌تواند کودکان را نیز درگیر کند، در این صورت به آن پوکی استخوان جوانی می‌گویند. این شکل نادر از پوکی استخوان به طور معمول درست قبل از شروع بلوغ در کودکانی که قبلاً سالم بودند رخ می دهد. میانگین سنی در شروع هفت سالگی با دامنه یک تا ۱۳ سال است.

پوکی استخوان می تواند یک مشکل جدی برای جوانان باشد زیرا در زمانی رخ می دهد که بیشتر توده استخوانی خود را می سازند. از دست دادن توده استخوانی در این زمان بسیار مهم می تواند کودک را در معرض خطر برخی از عوارض بسیار جدی از جمله شکستگی استخوان قرار دهد.

علائم پوکی استخوان جوانی

اولین علامتی که کودک مبتلا به پوکی استخوان است، درد در ناحیه کمر، لگن و یا پا است. همچنین ممکن است کودک در راه رفتن مشکل داشته باشد یا با لنگی راه برود. شکستگی اندام تحتانی به خصوص زانو یا مچ پا شایع است.

پوکی استخوان جوانی همچنین ممکن است باعث ناهنجاری های فیزیکی شود، از جمله :

سینه فرو رفته
از دست دادن قد
انحنای غیر طبیعی ستون فقرات قفسه سینه، وضعیتی به نام کیفوز. ستون فقرات قفسه سینه ستون فقرات گردنی را در بالای ستون فقرات کمری در زیر به هم متصل می کند. از قاعده گردن به سمت شکم می رود و تنها قسمتی از ستون فقرات است که به قفسه سینه متصل است.

علائم پوکی استخوان جوانی

علت پوکی استخوان جوانی

پوکی استخوان در کودکان نادر است، اما اغلب به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد می شود. دو نوع پوکی استخوان نوجوانان وجود دارد : ثانویه و ایدیوپاتیک.

تشخیص پوکی استخوان نوجوانان ایدیوپاتیک زمانی انجام می شود که علت بیماری مشخص نشود.

پوکی استخوان ثانویه جوانی

پوکی استخوان ثانویه شایع تر از پوکی استخوان ایدیوپاتیک نوجوانان است، اما شیوع دقیق آن ناشناخته است. پوکی استخوان ثانویه نوجوانان معمولاً به دلیل بیماری دیگری ایجاد می شود.

برخی از بیماری هایی که ممکن است منجر به پوکی استخوان ثانویه نوجوانی در کودک شوند عبارتند از :

آرتریت نوجوانان (JA) : انواع مختلف JA دارای فرآیندهای بیماری هستند که در ایجاد پوکی استخوان نقش دارند. به عنوان مثال، مطالعات روی کودکان مبتلا به آرتریت ایدیوپاتیک نوجوانان دارای توده استخوانی کمتر از حد انتظار است، به ویژه مفاصل تحت تاثیر آرتریت. مطالعات دیگر نشان می دهد که داروهای مورد استفاده برای درمان JA، مانند پردنیزون، می تواند بر توده استخوان تاثیر منفی بگذارد. علاوه بر این، برخی از رفتارهای مرتبط با JA، مانند اجتناب از فعالیت بدنی به دلیل درد، نیز می تواند استحکام استخوان و توده استخوانی را کاهش دهد.

: دیابت نوع ۱، نوعی دیابت که در آن بدن انسولین بسیار کمی تولید می کند یا انسولین تولید نمی کند، در کودکان و بزرگسالان جوان شایع است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ اغلب دارای کیفیت استخوان ضعیف و افزایش خطر شکستگی هستند. با شروع دیابت نوع ۱ در افراد جوان تر، زمانی که توده استخوانی هنوز در حال افزایش است، خطر ابتلا به پوکی استخوان ثانویه در کودک افزایش می یابد.

فیبروز کیستیک (CF) : CF یک بیماری پیشرونده و ژنتیکی است که باعث عفونت های مکرر و مداوم ریه می شود و در نهایت توانایی تنفس را در طول زمان محدود می کند. بیماری ریوی می‌تواند بلوغ را کندتر کند و رشد استخوان کودک را مختل کند و کند شدن بلوغ در نهایت منجر به ضعیف‌تر شدن استخوان‌ها می‌شود.

علت پوکی استخوان جوانی

بیماری‌های سوء جذب : سوء جذب ناشی از بیماری‌های روده (مانند بیماری کرون، بیماری سلیاک و غیره) می‌تواند جذب مواد مغذی از روده‌ها، از جمله کلسیم از رژیم غذایی و ویتامین D را کاهش دهد. این امر می‌تواند از دست دادن استخوان را افزایش داده و منجر به شکستگی  استخوان شود.

سندرم سه گانه ورزشکار زن : این وضعیت همچنین می تواند منجر به پوکی استخوان در زنان جوان شود. این بیماری به دلیل ترکیبی از کمبود انرژی، بد غذا خوردن و پریود نشدن ایجاد می شود.

داروها همچنین می توانند منجر به پوکی استخوان ثانویه نوجوانان شوند، از جمله داروهای شیمی درمانی، داروهای ضد تشنج و داروهای کورتیکواستروئید. اگر فرزند شما سرطان، تشنج یا آرتریت دارد، ممکن است بخواهید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی او در مورد بررسی تراکم استخوان صحبت کنید.

سبک زندگی : گاهی اوقات، پوکی استخوان نوجوانان به رفتارهای خاصی مانند بی حرکتی طولانی مدت یا عدم تحرک مرتبط است. تغذیه ناکافی (به ویژه کمبود ویتامین D و کلسیم) ممکن است به پوکی استخوان نوجوانان کمک کند.

 

پوکی استخوان ایدیوپاتیک نوجوانان

در حالی که هیچ دلیل شناخته شده ای برای پوکی استخوان ایدیوپاتیک نوجوانان وجود ندارد، محققان تایید کرده اند که ژنتیک در پوکی استخوان زودرس که ثانویه نیست، نقش دارد. به عنوان مثال، جهش برخی از پروتئین های تنظیمی با شروع زودهنگام پوکی استخوان همراه با شکستگی های محوری (نخاعی) و آپاندیکول (دست و پا) در دوران کودکی مرتبط است.

پوکی استخوان جوانی ایدیوپاتیک کمتر از ثانویه است. به نظر می رسد که بیشتر پسران را تحت تاثیر قرار می دهد تا دختران. همچنین قبل از بلوغ شروع می شود و میانگین شروع آن از ۷ سالگی است.

با این نوع پوکی استخوان، تراکم استخوان کودک شما ممکن است در دوران بلوغ بهبود یابد. با این حال، هنگامی که توده استخوانی بعداً در بزرگسالی به اوج خود می رسد، تراکم استخوان هنوز به اندازه طبیعی نخواهد بود.

تشخیص پوکی استخوان جوانی

تشخیص پوکی استخوان نوجوانان می تواند تشخیص سختی باشد. اسکن تراکم استخوان دقیق ترین راه برای شناسایی توده استخوانی کاهش یافته است. این اسکن ها محتوای مواد معدنی استخوان و تغییرات اسکلتی از جمله تحلیل استخوان را بررسی می کنند. با این حال، این آزمایش‌ها همیشه دقیق نیستند و برای تشخیص پوکی استخوان باید به دقت بررسی شوند.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی کودک شما بر علائم و نشانه‌هایی تکیه می‌کند که نشان می‌دهند کودک شما ممکن است استخوان‌های شکننده داشته باشد. این شامل درد در ناحیه کمر، لگن و پاها، مشکلات راه رفتن، درد زانو و مچ پا و شکستگی استخوان است.

تصویربرداری

تشخیص معمولا زمانی انجام می شود که کودک دچار شکستگی استخوان شود. اشعه ایکس می‌تواند تراکم استخوان کم، شکستگی یا یک مهره فرورفته یا بد شکل (استخوان‌های ستون فقرات) را نشان دهد. متأسفانه، اشعه ایکس پوکی استخوان را تا زمانی که کاهش قابل توجهی توده استخوانی نداشته باشد، تشخیص نمی دهد.

درمان پوکی استخوان جوانی

هنگامی که کودک شما تشخیص داده شد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما می خواهد یک برنامه درمانی خاص ایجاد کند. هدف درمان معمولاً محافظت از ستون فقرات و سایر استخوان ها از شکستگی است. همچنین بر اساس شدت بیماری است.

کودکان مبتلا به پوکی استخوان ثانویه مانند همسالان خود به رژیم غذایی غنی از ویتامین D و کلسیم نیاز دارند. آنها همچنین باید با توجه به محدودیت های سلامتی خود تا حد امکان فعالیت بدنی بیشتری داشته باشند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین مکمل پوکی استخوان + آیا مصرف مکمل مضر است؟

درمان منبع

درمان عمدتاً به علت علائم پوکی استخوان بستگی دارد. با پوکی استخوان نوجوانان ثانویه، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی کودک شما می خواهد علت زمینه ای را شناسایی و درمان کند.

اگر منشا یک بیماری زمینه ای باشد، این امر شامل تشخیص و درمان آن بیماری می شود. در مورد پوکی استخوان جوانی ناشی از دارو، بهتر است شرایط اولیه را با کمترین دوز موثر دارویی درمان کنید یا یک درمان جایگزین و موثر پیدا کنید.

ورزش

شما باید فرزندتان را تشویق کنید تا در ورزش منظم شرکت کند. از متخصص اطفال خانواده خود بخواهید که به فیزیوتراپیست یا فیزیولوژیست ورزشی ارجاع دهد. این فرد می تواند به ایجاد یک برنامه ورزشی کمک کند که سلامت استخوان ها را ارتقا دهد، ایمن باشد و خطر شکستگی را کاهش دهد.

درمان پوکی استخوان جوانی

کلسیم و ویتامین D

از آنجایی که کلسیم بخش مهمی از سلامت استخوان است، افزودن کلسیم بیشتر به رژیم غذایی کودک می تواند استحکام استخوان را افزایش داده و خطر شکستگی را کاهش دهد. منابع غذایی خوب کلسیم شامل لبنیات (شیر، ماست، پنیر و غیره) سبزیجات سبز برگ و غذاهای غنی شده با کلسیم است. یک متخصص تغذیه می تواند منبع عالی اطلاعات برای افزایش کلسیم در رژیم غذایی کودک شما باشد.

همچنین باید مطمئن شوید که فرزندتان ویتامین D کافی دریافت می کند زیرا این ویتامین جذب کلسیم را افزایش می دهد و استخوان ها را قوی تر می کند. ما بیشتر ویتامین D خود را از نور خورشید دریافت می کنیم، بنابراین مطمئن شوید که کودک شما روزانه در معرض نور خورشید قرار می گیرد. اگر نگران این هستید که فرزندتان ویتامین D کافی دریافت نمی کند، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی او صحبت کنید.

ویتامین d

دارو

ممکن است کودک شما برای مدیریت علائم به دارو نیاز داشته باشد. این ممکن است شامل داروهای ضد درد بعد از شکستگی یا اگر کودک پوکی استخوان شدید دارد، داروهایی برای تقویت استخوان‌ها باشد. اینها شامل فلوراید، کلسی تونین و بیس فسفونات ها هستند.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما در بهترین موقعیت برای تعیین اینکه چه گزینه‌های دارویی ممکن است برای موقعیت منحصربه‌فرد او مؤثر باشد، است. اگر کودک شما به اندازه کافی از رژیم غذایی یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید دریافت نمی کند، پزشک ممکن است مکمل های کلسیم یا ویتامین D را تجویز کند.

مشکلات بلند مدت

پوکی استخوان نوجوانان درمان نشده می تواند منجر به مشکلات طولانی مدت شود. این به این دلیل است که در طول دوران کودکی، کودکان اوج باس استخوان خود را می سازند. این معمولا قبل از ۳۰ سالگی انجام می شود.

هر چه یک فرد استخوان بیشتری داشته باشد، استخوان های او قوی تر است. استخوان های قوی همچنین خطر پوکی استخوان را در سنین بالاتر کاهش می دهد.

بدون درمان، پوکی استخوان جوانی می تواند بر استحکام و تراکم استخوان تأثیر بگذارد و همچنین احتمال شکستگی های ناشی از پوکی استخوان را در آینده افزایش دهد. به همین دلیل است که تشخیص زودهنگام و درمان پوکی استخوان نوجوانان اهمیت دارد.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!