پوکی استخوان بعد از یائسگی

پوکی استخوان بعد از یائسگی چیست؟

زمانی که پوکی استخوان بعد از یائسگی ایجاد می شود (مرحله ای که قاعدگی به طور رسمی پس از ۱۲ ماه بدون پریود متوقف می شود). کاهش تولید استروژن در بدن در این زمان عامل این امر است، زیرا هورمون جنسی برای محافظت از سلامت استخوان ضروری است. خوشبختانه، راه هایی برای کمک به مدیریت پوکی استخوان پس از یائسگی و جلوگیری از کاهش بیشتر استخوان وجود دارد. این مقاله مروری بر پوکی استخوان و یائسگی ارائه می‌کند و نکاتی را در مورد گزینه‌های درمانی و مقابله با این بیماری ارائه می‌کند.

علائم پوکی استخوان بعد از یائسگی

علائم پوکی استخوان پس از یائسگی معمولاً واضح نیستند. پوکی استخوان به آرامی و بی سر و صدا ایجاد می شود و بسیاری از افراد تا زمانی که استخوان به طور ناگهانی شکسته یا بشکند، متوجه این بیماری نمی شوند.

علاوه بر علائم سنتی یائسگی، برخی از افراد ممکن است علائم و نشانه های زیر را می توانید مشاهده کنید :

کمر درد شدید یا ناگهانی
درد استخوان
درد مفاصل
کاهش قد
حالت خمیده

درد استخوان

علت پوکی استخوان بعد از یائسگی

از دست دادن استخوان باعث پوکی استخوان می شود. در پوکی استخوان بعد  یائسگی، این از دست دادن استخوان به دلیل سطح بسیار پایین استروژن است.

پس از یائسگی، تخمدان‌ها به اندازه‌ای استروژن تولید نمی‌کنند و این هورمون کلیدی برای ساخت و محافظت از تراکم استخوان است. این کاهش ناگهانی استروژن منجر به مراحل از دست دادن استخوان می‌شود که یک سال قبل از یائسگی شروع می‌شود و می‌تواند تقریباً سه سال طول بکشد.

به علاوه، به طور کلی، خطر ابتلا به پوکی استخوان در زنان بیشتر از مردان است. کارشناسان بر این باورند که این امر تا حدی به دلیل داشتن استخوان‌های کوچک‌تر، نازک‌تر و به طور متوسط طول عمر بیشتر است.

سایر علل پوکی استخوان، داروها، مانند استروئیدها، مهارکننده‌های پمپ پروتون (که برای رفلاکس اسید و زخم معده استفاده می‌شوند) و استفاده بیش از حد از هورمون‌های تیروئید است.

مهارکننده‌های پمپ پروتون

تشخیص پوکی استخوان و یائسگی

یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است از چند ابزار مختلف برای کمک به تشخیص یک مورد پوکی استخوان بعد از یائسگی استفاده کند. اینها ممکن است شامل یک یا چند مورد از موارد زیر باشد :

آزمایش تراکم مواد معدنی استخوان به نام تست جذب سنجی اشعه ایکس با انرژی دوگانه (اسکن DEXA) : این یک روش اشعه ایکس غیرتهاجمی است که میزان کلسیم و سایر مواد معدنی موجود در استخوان ها را اندازه گیری می کند. اگر نتایج اسکن DEXA «نمره» پایینی را در مقایسه با میانگین تراکم استخوان در یک فرد سالم نشان دهد، احتمالاً به تشخیص پوکی استخوان پس از یائسگی اشاره دارد.

سابقه شکستگی‌، که به‌عنوان شکستگی استخوانی که در اثر فعالیت کم‌تأثیر رخ می‌دهد، تعریف می‌شود، ممکن است نشان‌دهنده پوکی استخوان باشد.

نمره ابزار ارزیابی خطر شکستگی (یا FRAX) ابزاری است که احتمال شکستگی استخوان بزرگ را در ۱۰ سال آینده محاسبه می‌کند.

آزمایش خون برای اندازه گیری وجود مواد مغذی در خون نیز ممکن است برای کمک به تعیین اینکه آیا کمبود عمده ای از کلسیم محافظ استخوان یا ویتامین D.10 وجود دارد انجام شود.

غربالگری پوکی استخوان پس از یائسگی

کارشناسان توصیه می کنند افراد یائسه بالای ۶۵ سال باید آزمایش تراکم مواد معدنی استخوان (یا BMD) انجام دهند. کسانی که از یائسگی گذشته اند اما کمتر از ۶۵ سال دارند، هنوز باید آزمایش BMD را انجام دهند، به خصوص اگر خطر شکستگی استخوان بالایی دارند.

پس از اولین آزمایش BMD شما، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند بسته به نتایج، سن و خطر شکستگی، زمان بندی آزمایش بعدی را توصیه کند.

درمان پوکی استخوان پس از یائسگی

برنامه های درمانی پوکی استخوان پس از یائسگی معمولاً شامل ترکیبی از داروها و تغییرات سبک زندگی است و ممکن است تأکید خاصی بر هورمون درمانی یائسگی داشته باشد.

گزینه های زیر برای درمان پوکی استخوان رایج است :

داروهای تجویزی مانند بیس فسفونات ها یا Prolia/Xgeva (denosumab) اغلب برای کمک به کاهش تحلیل استخوان تجویز می شوند. آنها با تقویت استخوان ها برای کاهش خطر شکستگی و همچنین کاهش درد کار می کنند.

هورمون درمانی می تواند به افزایش سطح استروژن و حفظ تراکم استخوان کمک کند. با توجه به کاهش سطح استروژن، این گزینه ممکن است به ویژه برای افراد مبتلا به پوکی استخوان پس از یائسگی موثر باشد.

اصلاح رژیم غذایی، مانند اعمال تغییرات رژیم غذایی برای شامل مواد مغذی خاص مانند کلسیم، ویتامین D، ویتامین K و پروتئین، می تواند به تقویت استخوان کمک کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  بهترین مکمل پوکی استخوان + آیا مصرف مکمل مضر است؟

تنظیمات سبک زندگی مانند اطمینان از اینکه ورزش زیادی انجام می دهید یا ورزش های مقاومتی تقویت کننده استخوان را به برنامه تمرینی خود اضافه کنید. این ممکن است شامل ترک سیگار و کاهش مصرف الکل نیز باشد. ویتامین D همچنین ممکن است با مقدار مناسبی از نور خورشید جذب شود.
روش‌های جراحی، از جمله ورتبروپلاستی و کیفوپلاستی یا فیوژن ستون فقرات، ممکن است در موارد شدید برای بهبود علائم در افرادی که شکستگی استخوان دارند، استفاده شود.

ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما احتمالاً به استفاده از اسکن‌های DEXA برای کمک به نظارت بر نحوه برنامه درمانی شما ادامه خواهد داد. از آنجایی که بهبود در سلامت استخوان ممکن است زمان ببرد، آزمایش DEXA دیگری ممکن است یک سال یا بیشتر پس از شروع درمان انجام شود.

درمان پوکی استخوان پس از یائسگی

پیش بینی

در حالی که هر کسی ممکن است به پوکی استخوان مبتلا شود، این بیماری به طور نامتناسبی زنان را در مقایسه با مردان تحت تاثیر قرار می دهد. برای مثال، آمار تخمین می‌زند که پوکی استخوان بعد از یائسگی تقریباً ۱ نفر از هر ۴ زن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

به دلیل این خطر، متخصصان بر اهمیت پایبندی به یک برنامه درمانی طولانی مدت برای بیماران مبتلا به پوکی استخوان یائسه تاکید می کنند. برخی از مطالعات نشان داده‌اند که افراد مبتلا به پوکی استخوان که شکستگی‌های استخوانی را تجربه می‌کنند ممکن است در مقایسه با جمعیت عمومی خطر مرگ و میر بیشتری داشته باشند.

در حالی که پوکی استخوان پس از یائسگی قابل برگشت نیست، هنوز هم می توان با پیروی از تغییرات تغذیه و سبک زندگی توصیه شده توسط متخصصان، از تحلیل استخوان بیشتر جلوگیری کرد.

مقابله

زندگی با پوکی استخوان پس از یائسگی می تواند یک تجربه چالش برانگیز و دردناک باشد. علاوه بر استرسی که می تواند همراه با تشخیص بیماری استخوان باشد، پوکی استخوان اغلب باعث چندین شکستگی استخوان دردناک می شود که ممکن است ماه ها طول بکشد تا به طور کامل بهبود یابد.

برای کمک به شما برای مقابله، کارشناسان توصیه می کنند با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی همکاری کنید تا یک برنامه مدیریت درد مزمن را که برای شما بهترین است، حفظ کنید. این ممکن است شامل اجزایی مانند: ۱۵ باشد

داروهایی برای درمان درد
گرما یا یخ برای کمک به تسکین درد باقیمانده ناشی از جراحات
بریس هایی برای حمایت در طول فعالیت های روزمره
ورزش منظم برای افزایش قدرت عضلانی
فیزیوتراپی و یا ماساژ درمانی
درمان فردی یا گروهی برای کمک به استرس عاطفی

حوله گرم

جلوگیری

در حالی که این نوع پوکی استخوان پس از یائسگی اتفاق می افتد، هنوز برای محافظت از سلامت استخوان شما زود نیست. با فعال ماندن، دریافت مقدار زیادی ویتامین ها و مواد مغذی توصیه شده و محدود کردن مصرف الکل، استخوان های خود را در هر سنی قوی نگه دارید.

حفظ این عادات به شما کمک می کند تا زمانی که به آن مرحله رسیدید، برای هرگونه تغییر استخوانی مرتبط با یائسگی آماده شوید.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!