ورم معده

ورم معده چیست و آیا خطرناک است؟

ورم معده شرایطی است که مخاط معده را ملتهب می کند و باعث درد شکم، سوء هاضمه، نفخ و حالت تهوع می شود. می تواند مشکلات دیگری را به دنبال داشته باشد. ورم معده (گاستریت)‌می تواند ناگهان (حاد) یا به تدریج (مزمن) ظاهر شود. داروها و تغییرات رژیم غذایی می توانند اسید معده را کاهش داده و علائم را کاهش دهند.

ورم معده چیست؟

معده شما دارای یک لایه محافظ است که مخاط نامیده می شود. این پوشش از معده شما در برابر اسید قوی معده که غذا را هضم می کند محافظت می کند. وقتی چیزی به این لایه محافظ آسیب می رساند یا ضعیف می شود مخاط ملتهب می شود و باعث ورم معده می شود. نوعی باکتری به نام هلیکوباکتر پیلوری (H. pylori) شایع ترین علت باکتریایی ورم معده است.

عکس ورم معده

تفاوت بین ورم معده و سوء هاضمه چیست؟

علائم گاستریت می تواند علائم سوء هاضمه را تقلید کند. سوء هاضمه درد یا ناراحتی در معده است که با مشکل در هضم غذا همراه است. ممکن است احساس سوزش بین دنده های پایینی شما باشد. ممکن است سوء هاضمه را بشنوید که در اصطلاح پزشکی آن سوء هاضمه نامیده می شود.

چه کسانی ممکن است به ورم معده مبتلا شوند؟

خطر ابتلا به گاستریت با افزایش سن افزایش می یابد. افراد مسن دارای خط نازک تر معده، کاهش گردش خون و متابولیسم کندتر ترمیم مخاط هستند. افراد مسن نیز به احتمال زیاد از داروهایی مانند داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) که می توانند باعث ورم معده شوند استفاده می کنند.

NSAIDs

انواع ورم معده

دو نوع اصلی ورم معده وجود دارد:

فرسایشی (واکنشی) : گاستریت فرسایشی باعث التهاب و فرسایش (فرسودگی) پوشش داخلی معده می شود. این بیماری به گاستریت واکنشی نیز معروف است. علل شامل الکل، سیگار کشیدن، NSAID ها، کورتیکواستروئیدها، عفونت های ویروسی یا باکتریایی و استرس ناشی از بیماری ها یا جراحات است.

غیر فرسایشی : التهاب مخاط معده بدون فرسایش یا به خطر انداختن پوشش معده.

علت ورم معده چیست؟

گاستریت زمانی اتفاق می افتد که چیزی به مخاط معده (مخاط) آسیب برساند یا ضعیف شود. موارد مختلف می تواند باعث ایجاد مشکل شود، از جمله :

سوء مصرف الکل : مصرف مزمن الکل می تواند باعث تحریک و فرسایش مخاط معده شود.
بیماری خود ایمنی : در برخی افراد، سیستم ایمنی بدن به سلول های سالم در دیواره معده حمله می کند.
عفونت باکتریایی : باکتریهای H. pylori عامل اصلی گاستریت مزمن و بیماری زخم معده (زخم معده) هستند. باکتری ها پوشش محافظ معده را شکسته و باعث التهاب می شوند.
رفلاکس صفرا : کبد صفرا را برای هضم غذاهای چرب ایجاد می کند. “رفلاکس” به معنی برگشت به عقب است. رفلاکس صفرا زمانی اتفاق می افتد که صفرا به جای حرکت در روده کوچک به داخل معده برگردد.
داروها : استفاده مداوم از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) یا کورتیکواستروئیدها برای مدیریت درد مزمن می تواند مخاط معده را تحریک کند.
استرس فیزیکی : یک بیماری یا آسیب ناگهانی و شدید می تواند باعث ورم معده شود. اغلب  ورم معده حتی پس از ضربه ای که معده را درگیر نمی کند ایجاد می شود. سوختگی های شدید و آسیب های مغزی دو علت شایع هستند.

علت ورم معده

ورم معده چه علائمی دارد؟

بسیاری از افراد مبتلا به گاستریت علائم ندارند. افرادی که علائم دارند اغلب آنها را با سوء هاضمه اشتباه می گیرند. سایر علائم گاستریت عبارتند از :

مدفوع سیاه.
نفخ.
حالت تهوع و استفراغ.
احساس سیری اضافی در طول یا بعد از غذا.
از دست دادن اشتها.
زخم معده.
کاهش وزن بدون دلیل.
درد یا ناراحتی بالای شکم.
استفراغ خون.

علائم ورم معده

ورم معده چگونه تشخیص داده می شود؟

ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما در مورد علائم و سابقه شما سوال می کند و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد. پزشک شما همچنین ممکن است یک یا چند مورد از این آزمایشها را درخواست کند:

تست تنفس : در حین آزمایش تنفسی H. pylori ، شما یک کپسول یا مایع حاوی اوره یک ماده رادیواکتیو بی ضرر را قورت می دهید. سپس در کیسه ای شبیه بادکنک بازدم می کنید. باکتریهای هلیکوباکتر پیلوری اوره را به دی اکسید کربن تبدیل می کنند. اگر شما باکتری دارید آزمایش تنفس افزایش دی اکسید کربن را نشان می دهد.
آزمایش خون : آزمایش خون تیتر آنتی بادی هایی را که با باکتری H.pylori مبارزه می کنند بررسی می کند.
آزمایش مدفوع : این آزمایش باکتری H.pylori را در مدفوع شما بررسی می کند.
آندوسکوپی فوقانی : پزشک شما از آندوسکوپ (یک لوله باریک بلند با دوربین متصل) برای دیدن معده شما استفاده می کند. پزشک محدوده را از طریق مری وارد می کند که دهان شما را به معده شما متصل می کند. یک روش آندوسکوپی فوقانی به پزشک اجازه می دهد تا پوشش معده را بررسی کند. همچنین ممکن است یک نمونه بافت از دیواره معده خود برای آزمایش عفونت تهیه کنید.
معاینه دستگاه گوارش فوقانی (GI) : در طول معاینه دستگاه گوارش فوقانی یک ماده گچی به نام باریم را می بلعید. این مایع پوشش مخاط معده را می دهد و تصاویر اشعه ایکس دقیق تری را ارائه می دهد.

آندوسکوپی فوقانی

درمان ورم معده چگونه است؟

درمان ورم معده بسته به علت آن متفاوت است. برخی از داروها باکتری ها را از بین می برند در حالی که برخی دیگر علائم سوء هاضمه را کاهش می دهند. ممکن است ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما توصیه کند :

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها می توانند عفونت باکتریایی را درمان کنند. ممکن است لازم باشد بیش از یک نوع آنتی بیوتیک برای چند هفته مصرف کنید.

آنتی اسیدها

داروهای کربنات کلسیم قرار گرفتن در معرض اسید معده را کاهش می دهند. آنها می توانند به تسکین التهاب کمک کنند.

مسدود کننده های هیستامین (H2)

سایمتیدین، رانیتیدین و داروهای مشابه تولید اسید معده را کاهش می دهد.

رانیتیدین

مهار کننده های پمپ پروتون

این داروها مانند امپرازول (Prilosec®) و اسومپرازول (Nexium®) میزان اسید تولید شده توسط معده را کاهش می دهند. مهار کننده های پمپ پروتون همچنین زخم معده و بیماری رفلاکس معده (GERD) را درمان می کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  ۹ درمان خانگی ورم معده

عوارض ورم معده چیست؟

در صورت عدم درمان گاستریت می تواند منجر به مشکلات جدی شود مانند :

کم خونی

هلیکوباکتر پیلوری می تواند باعث گاستریت یا زخم معده شود. این خونریزی می کند و در نتیجه باعث کم خونی می شود.

کم خونی خطرناک

گاستریت خود ایمنی می تواند بر نحوه جذب ویتامین B12 توسط بدن شما تأثیر بگذارد. هنگامی که B12 کافی برای تولید گلبول های قرمز سالم دریافت نمی کنید در معرض کم خونی خطرناک هستید.

کم خونی خطرناک

پریتونیت

ورم معده می تواند زخم معده را بدتر کند. زخم هایی که از دیواره معده عبور می کنند می توانند محتویات معده را به داخل شکم بریزند. این پارگی می تواند باکتری ها را گسترش دهد و باعث عفونت خطرناکی به نام انتقال باکتریایی یا پریتونیت شود. همچنین می تواند منجر به التهاب گسترده ای به نام سپسیس شود. سپسیس می تواند کشنده باشد.

سرطان معده

گاستریت ناشی از هلیکوباکتر پیلوری و بیماری خود ایمنی می تواند باعث رشد در دیواره معده شود. این رشد ها خطر ابتلا به سرطان معده را افزایش می دهد.

ورم معده باعث تپش قلب می شود؟

افزایش التهاب معده و اضطراب می تواند فشار خون را افزایش دهد. ضربان قلب بیش از ۱۰۰ BPM در بین بزرگسالان سریع در نظر گرفته می شود. باید مراقب تپش قلب باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  برای ورم معده چی بخورم؟

برای جلوگیری از ورم معده چه باید کرد؟

هلیکوباکتر پیلوری یکی از علل اصلی ورم معده است اما اکثر مردم نمی دانند که آلوده هستند. باکتری ها به راحتی منتقل می شوند. با رعایت نکات بهداشتی از جمله شستن دست ها می توانید خطر ابتلا به عفونت را کاهش دهید.

همچنین می توانید اقدامات لازم را برای به حداقل رساندن سوء هاضمه و سوزش معده انجام دهید. این شرایط با ورم معده ارتباط دارد. اقدامات پیشگیرانه شامل موارد زیر است :

اجتناب از غذاهای چرب، سرخ شده، تند یا اسیدی.
کاهش مصرف کافئین
خوردن وعده های غذایی کوچک در طول روز.
مدیریت استرس.
عدم مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی.
الکل مصرف نکیند.
۲ تا ۳ ساعت بعد از غذا دراز نکشید.

جلوگیری از ورم معده

ورم معده و حاملگی

زنانی که قبلاً با ورم معده زندگی می کنند، در دوران بارداری از تشدید این بیماری رنج می برند. این به دلیل نوسانات سطح هورمون همراه با فشاری است که جنین در حال رشد بر بدن وارد می کند. علاوه بر علائم معمول، مادران باردار ممکن است سوزش سر دل، سمیت همراه با استفراغ شدید، درد معده، نفخ و اسهال را نیز تجربه کنند.

در حالی که یک زن باردار مبتلا به گاستریت ممکن است با علائم تشدید شده مواجه شود، هیچ تاثیر منفی بر روند بارداری و رشد کودک وجود ندارد.

سوزش سر دل، استفراغ، درد معده، نفخ و اسهال باعث ناراحتی‌های جزئی در دوران بارداری می‌شوند، اما بسته به شدت و فراوانی، می‌توانند نشان دهنده مشکلات جدی سلامتی باشند. از اقدامات خودیاری و درمان های خانگی برای تسکین سوزش ناچیز استفاده کنید. در صورت تداوم مشکلات به متخصص خود مراجعه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آیا ورم معده باعث یبوست میشود؟

آنتی اسیدهای حاوی آلومینیوم، کلسیم و منیزیم در مطالعات حیوانی تراتوژن نبوده و به عنوان درمان خط اول سوزش سر دل و رفلاکس اسید در دوران بارداری توصیه می شود. آنتی اسیدهای بدون نسخه ممکن است به شما در مقابله با علائم گاه به گاه سوزش سر دل کمک کند. اگر علائم شما به خوبی به آنتی اسیدها پاسخ ندهد، پزشک ممکن است مسدود کننده های هیستامین یا مهارکننده های پمپ پروتون را نیز تجویز کند.

ورم معده و حاملگی

اگرچه شواهدی مبنی بر مضر بودن مصرف این داروها در دوران بارداری وجود ندارد، اما توصیه می‌شود که این دارو فقط در صورت نیاز در دوران بارداری استفاده شود، در صورتی که هیچ گزینه دیگری در دسترس نیست. اگر حالت تهوع و استفراغ دارید (به خصوص در اوایل سه ماهه بارداری)، پزشک ممکن است داروهای ضد استفراغ خاصی  را برای شما تجویز کند. با این حال، برخی از زنان مبتلا به نوع شدیدتر بیماری بارداری، ممکن است نیاز به بستری شدن و بررسی بیشتر داشته باشند.

سوالات متداول

آیا ورم معده باعث تنگی نفس میشود؟

تنگی نفس، تپش قلب و درد قفسه سینه علائم دیگری هستند که باید مراقب آنها باشید. اگرچه در مراحل اولیه، علائم ورم معده و مشکلات بسیار پیش پا افتاده به نظر می رسد، اما ممکن است منجر به مشکلات شدید سلامتی شود. در صورت عدم درمان، گاستریت ممکن است منجر به زخم، خونریزی معده یا سرطان معده شود.

آیا ورم معده درد دارد؟

بله. سوزش یا درد در قسمت بالایی شکم که ممکن است با غذا خوردن بدتر یا بهتر شود.

آیا ورم معده باعث سردرد میشود؟

تحقیقات نشان داده است افرادی که به طور منظم علائم گوارشی را تجربه می کنند ( مانند رفلاکس، اسهال، یبوست و حالت تهوع) نسبت به افرادی که علائم گوارشی ندارند، شیوع بیشتری سردرد دارند.

آیا ورم معده باعث اسهال میشود؟

اسهال مزمن از اولین و عمده ترین علائم گاستریت هستند.

آیا ورم معده خطرناک است؟

ورم معده ممکن است به طور ناگهانی رخ دهد یا به مرور زمان به آرامی ظاهر شود. در برخی موارد، گاستریت می تواند منجر به زخم و افزایش خطر سرطان معده شود. اما برای بیشتر افراد، گاستریت جدی نیست و به سرعت با درمان بهبود می یابد.

آیا ورم معده باعث بوی بد دهان می شود؟

وقتی اسید معده بالا می‌آید، غذای هضم نشده و صفرای بازگردانده شده نیز بالا می‌رود که می‌تواند باعث بوی بد دهان شود.

چگونه بفهمیم که گاستریت داریم؟

علائم و نشانه‌های گاستریت عبارتند از: سوزش یا درد یا درد (سوء هاضمه) در قسمت بالایی شکم که ممکن است با غذا خوردن بدتر یا بهتر شود. حالت تهوع. استفراغ.

ورم معده تا چند روز طول می کشد؟

ورم معده حاد حدود ۲-۱۰ روز طول می کشد. اگر گاستریت مزمن درمان نشود، ممکن است از هفته ها تا سال ها طول بکشد.

آیا ورم معده مسری است؟

گاستریت مسری نیست اما باکتری H. pylori می تواند از راه مدفوع به دهان مسری باشد. شستن خوب دست ها قبل از دست زدن به مواد غذایی و بهداشت مناسب (سیستم فاضلاب و آب) اولین خط دفاعی در برابر گسترش بیماری است. بسیاری از افراد می توانند پس از آلوده شدن به باکتری H.pylori دچار گاستریت شوند.

۳.۳/۵ - (۳ امتیاز)

۱ دیدگاه. Leave new

  • سلام وقت بخیر من گاهی اوقات سوزش سر دل دارم و اینکه هر موقع دراز میکشم بعد از چند دقیقه معده ام صدا میده حتی وقتی پر باشه گاهی اوقات با سوزش و گاهی بدون سوزش،یک ماه دارو مصرف کردم تغییر نکرد الان یک هفته اس داروهام رو دکتر عوض کرده ولی زیاد تغییر نکردم.خیلی نگرانم به نظر شما مشکل من چیه و اینکه خطرناکه؟

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!