ورم سینه چیست

ورم سینه (ماستیت) چیست؟

زنان
بدون دیدگاه

وقتی تازه زایمان کرده اید و شروع به شیر دادن می کنید، کمبود خواب و نیازهای یک نوزاد در حال رشد به اندازه کافی خسته کننده است که بعد از آن ورم سینه (ماستیت) شروع می شود. ورم سینه که با خستگی ناتوان کننده و درد سینه مشخص می شود، به التهاب، تورم یا توده در سینه اشاره دارد که اغلب به دلیل عفونت یا مسدود شدن مجرای شیر ایجاد می شود.

در حالی که ورم سینه ممکن است در هر زمانی در طول شیردهی اتفاق بیفتد، اغلب در دو ماه اول زایمان رخ می دهد.

هر گونه تغییر در سلامت سینه می تواند نگران کننده باشد، و حتی بیشتر از آن زمانی که کودک شما برای تغذیه به شما متکی است. گاهی اوقات ورم پستان با استراحت و مراقبت از خود در یک یا دو روز برطرف می شود. اما اگر نه، ممکن است برای تشخیص و درمان نیاز به مراجعه به یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی داشته باشید که می تواند شامل داروهای تجویزی باشد.

علائم ورم سینه چیست؟

ورم سینه ممکن است باعث :

درد، گرمی یا حساسیت سینه
تورم و قرمزی در ناحیه آسیب دیده
تب
لرز
علائمی شبیه آنفولانزا مانند خستگی یا بدن درد
حالت تهوع یا استفراغ
ترشحات زرد رنگ از نوک پستان

اگر تب دارید یا علائم شما در ۲۴ ساعت آینده بدتر می شود، با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

در صورت تجربه هر یک از موارد زیر فوراً کمک بخواهید :

علائم شما ناگهانی و شدید است.
به نظر می رسد هر دو سینه عفونی شده اند.
به نظر می رسد شیر مادر شما دارای چرک یا خون است.
رگه های قرمز روی پوست شما در اطراف قسمت آسیب دیده سینه شما وجود دارد.

علائم ورم سینه

ورم سینه نشانه چیست؟

در بیشتر موارد، ورم سینه نشانه  عفونت ناشی از باکتری های موجود بر روی پوست است. هنگامی که نوک سینه شما ترک خورده یا زخمی می شود، آن باکتری می تواند وارد بدن شما شده و باعث عفونت شوند.

یکی دیگر از مقصرهای رایج، سینه های مزمن یا بسته شدن مجاری شیر است که به دلیل مشکلات شیردهی، از شیر گرفتن، یا عرضه بیش از حد شیر مادر است. اگر در تلاش برای تخلیه شیر مادر هستید، سینه شما می تواند به منطقه اصلی عفونت تبدیل شود.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  فیبروکیستیک سینه چیست؟

علت ورم سینه

اینها برخی از عوامل خطری هستند که ممکن است شانس ابتلا به عفونت ماستیت را افزایش دهند:

تکنیک نادرست شیردهی برای مثال، اگر موقعیت های شیردهی خود را تغییر ندهید یا هر سینه را به طور کامل خالی نکنید، شیر می تواند جمع شود و در مجاری شیر گیر کند.

گرفتگی مجاری شیر که به موقع پاک نمی شوند. اگر مجرای شیر با شیر مسدود شود، یک توده سفت و حساس ایجاد می شود. اگر مجرای مسدود شده پاک نشود، ممکن است عفونت ایجاد شود.

ترک یا تاول روی نوک پستان. ترک در پوست نوک پستان یا تاول شیر می تواند منجر به عفونت باکتریایی در سینه شود. تاول شیر یک نقطه سفید دردناک روی نوک پستان یا نزدیک آن است. این مانند تاول ناشی از اصطکاک ناشی از یک قفل نادرست از کودک شما در هنگام شیر دادن نیست. این یک نقطه از شیر غلیظ در نزدیکی دهانه نوک پستان است که ممکن است جریان شیر را مسدود کند.

سینه های خود را محدود نکنید. پوشیدن سوتین خیلی تنگ یا فشار آوردن به سینه (مثلاً از بند یک کیف سنگین) می تواند جریان شیر را محدود کند.

یک سیستم ایمنی ضعیف. استرس یا خستگی بیش از حد، یا داشتن تغذیه نامناسب می تواند سیستم ایمنی بدن شما را سرکوب کند و شما را مستعد ابتلا به عفونت ماستیت کند.

سیگار کشیدن.

تشخیص ورم سینه

اگر مشکوک به ورم سینه هستید، با متخصص مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید تا یک قرار ملاقات تعیین کنید. در طول جلسه، آنها از شما در مورد علائم شما می پرسند و سینه های شما را معاینه می کنند تا به تشخیص برسند.

در برخی موارد، مانند ورم سینه مکرر، ممکن است به آزمایش‌های اضافی مانند کشت شیر مادر نیاز داشته باشید که می‌توان آن را با یک نمونه کوچک از شیر مادر از سمت آسیب دیده گرفته شود.

با این آزمایش و سایر آزمایش‌ها، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما می‌تواند علت دقیق عفونت شما را تعیین کند تا مطمئن شود که بهترین آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان آن به شما داده می‌شود یا سایر شرایطی که ممکن است باعث علائم مشابه شوند را رد کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  غربالگری سرطان سینه

درمان ورم سینه

برای درمان ورم سینه، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آنتی بیوتیکی را تجویز کند که مصرف آن در دوران شیردهی بی خطر است، مانند دیکلوکساسیلین، سفالکسین، کلیندامایسین یا اریترومایسین. همچنین باید سینه خود را به طور مرتب خالی کنید.

اگر درمان اولیه بی اثر باشد یا عفونت بدتر شود، ممکن است دچار آبسه سینه یا تجمع چرک شوید. این را می توان با تخلیه چرک از طریق جراحی یا سوزن با هدایت اولتراسوند و به دنبال آن آنتی بیوتیک درمان کرد.

درمان ورم سینه

جلوگیری از ورم سینه

این کاملاً قابل درک است اگر تنها کاری که می خواهید انجام دهید این است که شیردهی را در زمانی که احساس خستگی و درد نوک سینه دارید متوقف کنید. ماستیت می تواند در طول یک زمان چالش برانگیز زندگی را مختل کند، و بسیاری از مردم می گویند که انجام کارهای روزمره را دشوار می کند، چه رسد به شیر دادن.

با این حال، ادامه تخلیه سینه ها در حین بهبودی از ورم سینه ضروری است. اگرچه شیر مادر شما ممکن است با مبارزه بدن با عفونت تغییر کند، نوشیدن آن برای کودک شما بی خطر است و حفظ جریان شیر به حمایت از روند بهبودی کمک می کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  فیبروآدنوم سینه چیست؟

در این میان، در اینجا نحوه کنار آمدن آمده است :

استراحت کن. اغلب، ورم سینه زمانی رخ می دهد که به اندازه کافی نمی خوابید یا استرس دارید. از دیگران کمک بخواهید تا بتوانید خواب مورد نیاز خود را داشته باشید و اجازه دهید بدنتان برای بهبودی کار کند. اطمینان حاصل کنید که مایعات زیادی بنوشید و یک رژیم غذایی سالم نیز داشته باشید.

به شیردهی ادامه دهید. به طور مکرر از هر دو سینه شیر بدهید (هر دو ساعت یا بیشتر).۲ اگر نوزاد امتناع کرد یا قادر به نوشیدن از سینه آسیب‌دیده نیست، سینه را سینه بزنید یا از پمپ سینه استفاده کنید تا تخلیه شود.

ماساژ متناوب را تمرین کنید. هر بار که کودک شما بین مکیدن مکث می کند، سینه و هر ناحیه سفت را ماساژ داده و فشار دهید تا سینه شما تخلیه شود.

از کمپرس گرم و سرد استفاده کنید. برای تسکین درد و افزایش جریان شیر، حداقل سه بار در روز، یک پارچه گرم و مرطوب را حدود ۱۵ دقیقه روی سینه خود بمالید. برای تسکین درد نیز می توانید از بسته های سرد استفاده کنید.

کمپرس سرد

داروهای ضد درد را در نظر بگیرید. از متخصص مراقبت های بهداشتی خود در مورد مصرف مسکن های بدون نسخه مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن برای کاهش التهاب و ناراحتی یا تیلنول (استامینوفن) برای درد یا تب بپرسید.

آنتی بیوتیک خود را تمام کنید اگرچه ممکن است در یک یا دو روز احساس بهتری داشته باشید، دوره کامل آنتی بیوتیک را طبق دستور مصرف کنید.

از سوتین مناسب استفاده کنید. یک سینه بند مناسب و نگهدارنده می تواند به شما کمک کند که فشار زیادی به مجاری شیر خود وارد نکنید.

با مشاور شیردهی تماس بگیرید. ورم سینه ممکن است زمانی ظاهر شود که شما در زاویه مناسب شیردهی نمی‌دهید، یا کودک شما در تلاش است تا به درستی شیر خود را ببندد. در این مورد، یک مشاور شیردهی یا پرستار آموزش دیده می تواند به شما کمک کند تا یاد بگیرید چگونه به این مشکلات رایج رسیدگی کنید و خطر ابتلا به عفونت های مکرر را کاهش دهید.

سوالات متداول

آیا می توان با ورم سینه شیر داد؟

بله. در واقع، ادامه شیردهی به رفع عفونت کمک می کند. شیر مادر شما همچنین به تقویت سیستم ایمنی کودک شما کمک می کند.

اگر ورم سینه درمان نشود چه اتفاقی می افتد؟

در صورت عدم درمان، علائم بدتر شده و آبسه در سینه آسیب دیده ایجاد می شود. اگر آبسه ایجاد شود، ممکن است نیاز باشد که توسط پزشک شما تخلیه شود.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!