واکسن اچ پی وی

واکسن اچ پی وی (HPV) چیست؟

واکسن اچ پی وی (HPV) از افراد در برابر یک ویروس رایج مقاربتی به نام HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی محافظت می کند. حدود ۴۰ نوع HPV وجود دارد که می تواند از طریق تماس جنسی منتقل شود. آنقدر شایع است که ۸۰ درصد از افراد فعال جنسی در مقطعی از زندگی خود به HPV مبتلا می شوند. اکثر افراد آلوده هرگز متوجه نمی شوند که به آن مبتلا هستند زیرا هیچ علامتی ایجاد نمی کند. برخی از عفونت های HPV می توانند در مراحل بعدی زندگی به سرطان تبدیل شوند.

عفونت‌های اچ پی وی که از بین نمی‌روند می‌توانند باعث شوند:

سرطان دهانه رحم.
سرطان واژن.
سرطان ولو.
سرطان آلت تناسلی.
سرطان مقعد
سرطان پشت گلو (سرطان اوروفارنکس).
زگیل ناحیه تناسلی.

واکسن HPV از گسترش عفونت های HPV محافظت می کند و خطر ابتلا به سرطان های ناشی از HPV را کاهش می دهد.

واکسن اچ پی وی چه می کند؟

واکسن HPV در برابر شش سویه ویروس HPV که نشان داده شده است باعث سرطان دهانه رحم و همچنین سرطان های واژن، فرج، مقعد، آلت تناسلی و گلو می شوند، محافظت می کند. هر سال حدود ۳۵۰۰۰ مورد سرطان مرتبط با HPV تشخیص داده می شود. شایع ترین سرطان دهانه رحم در بین زنان است.

چه کسانی باید واکسن اچ پی وی را دریافت کنند؟

توصیه های فعلی برای دریافت واکسن عبارتند از:

کودکان و بزرگسالان ۹ تا ۲۶ سال : واکسیناسیون HPV در سنین ۹ تا ۱۲ سالگی بهترین نتیجه را دارد. واکسینه شدن در سنین پایین بهترین محافظت را در برابر سرطان ها فراهم می کند. واکسیناسیون اچ پی وی برای همه کودکان و بزرگسالان تا ۲۶ سال که به طور کامل واکسینه نشده اند توصیه می شود.

بزرگسالان ۲۷ تا ۴۵ سال : واکسیناسیون HPV در بزرگسالان ۲۷ تا ۴۵ سال توصیه نمی شود. این واکسن برای افراد در این محدوده سنی کمتر سودمند است زیرا افراد بیشتری قبلاً در معرض ویروس قرار گرفته اند. در برخی موارد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است تزریق واکسن را در بزرگسالی توصیه کند.

تزریق واکسن

چه کسانی نباید واکسن HPV را دریافت کنند؟

افراد نباید واکسن HPV را دریافت کنند اگر :

حامله هستند
واکنش های شدیدی به هر یک از مواد تشکیل دهنده واکسن یا دوز قبلی واکسن HPV داشته اید.

در مورد هر گونه آلرژی شدیدی که دارید، از جمله آلرژی به مخمر یا لاتکس، به پزشک خود بگویید. ممکن است از افراد مبتلا به بیماری های متوسط تا شدید خواسته شود که برای دریافت واکسن صبر کنند تا خوب شوند.

آیا می توان واکسن اچ پی وی را در هر سنی دریافت کرد؟

واکسن اچ پی وی زمانی مؤثرتر است که قبل از ۱۳ سالگی تزریق شود. این واکسن را می توان تا سن ۲۶ سالگی به افراد تزریق کرد، اما بهتر است قبل از شروع فعالیت جنسی آن را دریافت کنید. تحقیقات نشان داده است که نوجوانان جوان نسبت به آنهایی که در اواخر نوجوانی خود هستند، پاسخ ایمنی بهتری به واکسن دارند.

آیا انواع مختلفی از واکسن های اچ پی وی وجود دارد؟

HPV گروهی از بیش از ۲۰۰ ویروس است. حدود ۴۰ مورد از این موارد از طریق تماس جنسی منتقل می شوند. از این ۴۰ نوع، حدود ۱۲ نوع می توانند باعث ایجاد برخی سرطان ها شوند. سه واکسن ایمن و موثر HPV در سراسر جهان موجود است:

Gardasil® ۹: این تنها واکسنی است که در حال حاضر در ایالات متحده استفاده می شود. گارداسیل ۹ در برابر ۹ نوع HPV عامل سرطان از جمله سویه های پرخطر محافظت می کند. می تواند تا ۹۰ درصد از سرطان های دهانه رحم پیشگیری کند.

Cervarix® و Gardasil®: این دو واکسن HPV در کشورهای دیگر مورد استفاده قرار می گیرند و برخی از گونه های پرخطر HPV را درمان می کنند. آنها می توانند از حدود ۷۰ درصد از سرطان دهانه رحم جلوگیری کنند.

چند دوز برای واکسن HPV وجود دارد؟

 تعداد واکسن های مورد نیاز شما بسته به سنی که در اولین دوز مصرفی خود دارید متفاوت است.

هر فردی که واکسن را قبل از سن ۱۵ سالگی دریافت کند، برای محافظت کامل به دو دوز واکسن HPV نیاز دارد. آنها باید به فاصله شش تا دوازده ماه داده شوند.
اگر ۱۵ تا ۲۶ ساله هستید، به سه دوز نیاز دارید. یک تا دو ماه پس از اولین نوبت به دوز دوم نیاز خواهید داشت. سپس شش ماه پس از اولین دوز به نوبت سوم نیاز خواهید داشت.

تعداد دوز واکسن اچ پی وی

واکسن اچ پی وی چگونه کار می کند؟

این واکسن حاوی شبیه سازی ویروس است نه یک ویروس زنده. نمی تواند باعث سرطان یا عفونت HPV شود. واکسن HPV بدن را برای تولید آنتی بادی علیه HPV تحریک می کند. هنگامی که فرد در معرض ویروس واقعی قرار می گیرد، این آنتی بادی ها می توانند از ایجاد عفونت در آن جلوگیری کنند.

مزایای دریافت واکسن HPV چیست؟

بزرگترین مزیت کاهش خطر ابتلا به سرطان های ناشی از عفونت HPV است. HPV آنقدر شایع است که حدود ۸۰ درصد از مردم در ایالات متحده در مقطعی از زندگی خود با آن مواجه می شوند. هیچ راهی برای دانستن اینکه کدام عفونت می تواند منجر به سرطان شود وجود ندارد. واکسیناسیون در برابر HPV بهترین محافظت موجود در این زمان است.

خطرات دریافت واکسن اچ پی وی چیست؟

خطرات زیادی در ارتباط با دریافت واکسن HPV وجود ندارد. مانند اکثر واکسن ها، عوارض جانبی خفیفی نیز وجود دارد. اگر به لاتکس، مخمر یا هر یک از مواد تشکیل دهنده واکسن حساسیت دارید، خطر واکنش شدید وجود دارد. با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد هر گونه آلرژی که دارید صحبت کنید.

آیا واکسن HPV عوارض جانبی دارد؟

مانند اکثر واکسیناسیون ها، عوارض جانبی خفیفی نیز وجود دارد که مدت کوتاهی باقی می ماند. هیچ عارضه جانبی طولانی مدت یافت نشده است.

برخی از شایع ترین عوارض جانبی واکسن اچ پی وی عبارتند از:

سردرد یا احساس خستگی.
تب.
درد عضلانی یا درد مفاصل.
حالت تهوع.
سرگیجه.
درد، تورم یا قرمزی در محل تزریق.
واکنش های آلرژیک شدید (نادر).

حالت تهوع

آیا واکسن HPV بی خطر است؟

واکسن بی خطر است. قبل از تایید استفاده، واکسن HPV بر روی هزاران نفر در سراسر جهان آزمایش شد. همیشه در حال مطالعه و نظارت است تا اطمینان حاصل شود که هیچ عارضه جانبی جدی وجود ندارد.

چقدر واکسن HPV در پیشگیری موثر است؟

هنگامی که دوزها در سنین توصیه شده و در فواصل مناسب داده می شوند، نشان داده شده است که از ۹۰ درصد از HPV ایجاد کننده سرطان جلوگیری می کند. تحقیقات همچنین نشان داده است که تعداد کمتری از نوجوانان و جوانان به زگیل تناسلی مبتلا می شوند. از زمان استفاده از واکسن های HPV، تعداد پیش سرطان های دهانه رحم در حال کاهش است.

ماندگاری واکسن HPV چقدر است؟

در حال حاضر، هیچ نشانه ای مبنی بر کاهش اثربخشی واکسن HPV در طول زمان وجود ندارد. محققان به مطالعه افراد واکسینه شده ادامه خواهند داد تا اطمینان حاصل کنند که نیازی به تزریق واکسن تقویت کننده نیست.

تزریق واکسن

آیا واکسن HPV اگر قبلاً آلوده شده باشم کمکی می کند؟

واکسن HPV فقط از شما در برابر سویه هایی از HPV محافظت می کند که در معرض آن قرار نگرفته اید. این واکسن برای درمان عفونت های HPV موجود نیست.

اگر قبلاً HPV داشته ام، آیا باید واکسن دریافت کنم؟

بله، اگر قبلاً HPV داشته اید، همچنان باید واکسن HPV را دریافت کنید. این واکسن همچنان می تواند از شما در برابر سایر سویه هایی که تاکنون نداشته اید محافظت کند. اگر در محدوده سنی توصیه شده (سن ۹ تا ۲۶ سال) قرار دارید، حتی اگر عفونت HPV داشته باشید، همچنان باید واکسن را دریافت کنید.

آیا زنانی که واکسن HPV را دریافت کرده اند هنوز نیاز به انجام تست پاپ دارند؟

بله، زنانی که واکسن HPV را دریافت کرده‌اند، همچنان باید آزمایش پاپ را انجام دهند. این واکسن در برابر همه گونه‌های HPV که می‌توانند منجر به سرطان شوند، محافظت نمی‌کند. غربالگری معمول برای سرطان دهانه رحم همچنان به عنوان بخشی از سلامت باروری زنان توصیه می شود.

چرا مردان باید واکسن HPV را دریافت کنند؟

HPV از طریق تماس جنسی منتقل می شود. انواعی از HPV وجود دارد که نشان داده شده است که باعث ایجاد سرطان در مردان می شود، به ویژه سرطان گلو و سرطان آلت تناسلی.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!