نارسایی کلیه چیست؟

نارسایی کلیه چیست؟

نارسایی کلیه به این معنی است که یک یا هر دو کلیه دیگر نمی توانند به تنهایی به خوبی کار کنند. گاهی اوقات، نارسایی کلیه موقتی است و به سرعت ظاهر می شود. در موارد دیگر، این یک بیماری مزمن است که می تواند به آرامی در مدت طولانی بدتر شود.

نارسایی کلیه ممکن است جدی به نظر برسد، و اینطور است. اما درمان هایی مانند دیالیز و پیوند کلیه به بسیاری از افراد مبتلا به عملکرد محدود کلیه کمک می کند تا به زندگی رضایت بخشی ادامه دهند.

کلیه ها چه کار می کنند؟

کلیه ها چندین کار دارند. یکی از مهمترین آنها کمک به بدن برای دفع سموم است. کلیه ها خون شما را فیلتر می کنند و مواد زائد را از طریق ادرار به خارج از بدن شما می فرستند.

کلیه ها اندام های لوبیایی شکل به اندازه مشت شما هستند. آنها زیر قفسه سینه شما، به سمت پشت شما می نشینند. اکثر مردم دو کلیه دارند، اما تا زمانی که حداقل یکی از آنها به درستی کار می کند، می توانند خوب زندگی کنند.

هنگامی که کلیه ها به طور موثر کار نمی کنند، مواد زائد در بدن شما جمع می شوند. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است احساس بیماری کنید. در جدی ترین شرایط، نارسایی کلیه می تواند تهدید کننده زندگی باشد. با این حال، بسیاری از افراد می توانند نارسایی کلیه را با درمان مناسب مدیریت کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سرطان کلیه ؛ عوامل، علائم، انواع، درمان

علت نارسایی کلیه چیست؟

شایع ترین علل نارسایی کلیه دیابت و فشار خون بالا هستند. با این حال، گاهی اوقات نارسایی کلیه به سرعت به دلیل یک علت پیش بینی نشده اتفاق می افتد.

هنگامی که کلیه ها به طور ناگهانی (در عرض چند ساعت یا چند روز) عملکرد خود را از دست می دهند، نارسایی حاد کلیه (یا آسیب حاد کلیه) نامیده می شود. این نوع اغلب موقتی است. علل شایع نارسایی حاد کلیه می تواند شامل موارد زیر باشد :

بیماری های خود ایمنی کلیه
داروهای خاص
کم آبی شدید
یک انسداد مجاری ادراری
بیماری سیستمیک کنترل نشده مانند بیماری قلبی یا کبدی
سنگ کلیه

نارسایی کلیه معمولاً یک شبه اتفاق نمی افتد. بیماری های کلیه مزمن به گروهی از شرایط سلامتی اطلاق می شود که بر عملکرد کلیه ها در طول زمان تأثیر می گذارد. در صورت عدم درمان، بیماری مزمن کلیه می تواند منجر به نارسایی کلیه شود.

مهم ترین علل نارسایی کلیه ناشی از بیماری مزمن کلیه عبارتند از:

دیابت : دیابت کنترل نشده می تواند منجر به سطوح قند خون کنترل نشده شود. قند خون بالا به طور مداوم می تواند به اندام های بدن از جمله کلیه ها آسیب برساند.
فشار خون بالا : فشار خون بالا به این معنی است که خون از طریق رگ های خونی بدن شما با نیروی بیشتر حرکت می کند. با گذشت زمان، سطوح فشار خون بالا درمان نشده می تواند به بافت کلیه آسیب برساند.

سایر علل مزمن کلیه عبارتند از :

بیماری کلیه پلی کیستیک، یک بیماری ارثی که در آن کیست ها (کیسه های پر از مایع) در داخل کلیه شما رشد می کنند.
بیماری های گلومرولی، مانند گلومرولونفریت، که بر چگونگی فیلتر کردن مواد زائد توسط کلیه ها تأثیر می گذارد.
لوپوس و سایر بیماری های خودایمنی که می توانند چندین سیستم بدن را تحت تاثیر قرار دهند.

علت-نارسایی-کلیه

نارسایی کلیه چه علائمی دارد؟

در مراحل اولیه بیماری کلیوی، بسیاری از افراد علائم کمی یا بدون علائم را تجربه می کنند. توجه به این نکته مهم است که بیماری مزمن کلیه هنوز هم می تواند باعث آسیب شود حتی اگر احساس خوبی داشته باشید.

بیماری مزمن کلیه و نارسایی کلیه می تواند علائم مختلفی را برای افراد مختلف ایجاد کند. اگر کلیه های شما به درستی کار نمی کنند، ممکن است متوجه یک یا چند مورد از علائم زیر شوید :

خستگی شدید
ناراحتی معده یا استفراغ
گیجی یا مشکل در تمرکز
تورم، به خصوص در اطراف دست یا مچ پا
اسپاسم عضلانی (گرفتگی عضلات)
پوست خشک یا خارش دار
اشتهای ضعیف یا طعم فلزی غذا

علائم نارسایی کلیه

نارسایی کلیه چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشکان از انواع آزمایشات برای اندازه گیری عملکرد کلیه و تشخیص نارسایی کلیه استفاده می کنند. اگر پزشکان شما مشکوک باشند که شما در معرض خطر نارسایی کلیه هستید، ممکن است توصیه کنند:

آزمایش خون، که می تواند نشان دهد که کلیه ها چقدر مواد زائد را از خون دفع می کنند.
تصویربرداری پیشرفته، که می تواند ناهنجاری ها یا انسدادهای کلیوی را نشان دهد.
آزمایش ادرار، که میزان ادرار یا مواد خاصی مانند پروتئین یا خون را در ادرار اندازه گیری می کند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  سندرم نفروتیک چیست؟

چگونه نارسایی کلیه را درمان کنیم؟

درمان نارسایی کلیه بر اساس علت و میزان مشکل تعیین می شود. درمان بیماری مزمن شما می تواند پیشرفت بیماری کلیوی را به تاخیر بیندازد. اگر کلیه های شما به تدریج عملکرد خود را از دست می دهند، پزشک ممکن است از یک یا چند روش برای ردیابی سلامت شما استفاده کند. با نظارت دقیق شما، پزشک می تواند به شما کمک کند تا زمانی که ممکن است عملکرد کلیه های خود را حفظ کنید.

پزشک ممکن است عملکرد کلیه شما را با موارد زیر اندازه گیری کند :

آزمایشات معمول خون
فشار خون را چک می کند
دارو

از آنجایی که کلیه ها به چنین هدف مهمی عمل می کنند، افراد مبتلا برای زنده ماندن نیاز به درمان دارند.

درمان نارسایی کلیه

درمان های اصلی نارسایی کلیه عبارتند از :

دیالیز

این درمان به بدن کمک می کند خون را فیلتر کند (انجام کاری که کلیه ها دیگر نمی توانند انجام دهند).
در همودیالیز، دستگاهی به طور مرتب خون شما را برای شما تمیز می کند. افراد اغلب این درمان نارسایی کلیه را در بیمارستان یا کلینیک دیالیز، ۳ یا ۴ روز در هفته دریافت می کنند.
دیالیز صفاقی با استفاده از محلول دیالیز و کاتتر خون را به روشی کمی متفاوت تمیز می کند. گاهی اوقات، افراد می توانند درمان خود را در خانه انجام دهند.

پیوند کلیه

در جراحی پیوند کلیه، پزشکان یک کلیه سالم را در بدن شما قرار می دهند تا کار اعضای آسیب دیده شما را به عهده بگیرد. این کلیه سالم که اندام دهنده نامیده می شود، ممکن است از یک اهدا کننده مرده یا یک اهدا کننده زنده باشد که ممکن است یکی از دوستان یا اعضای خانواده باشد. مردم می توانند با یک کلیه سالم زندگی خوبی داشته باشند.

منبع : my.clevelandclinic

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!