مننژیت قارچی

مننژیت قارچی چیست؟

مننژیت قارچی التهاب و عفونت مننژها است. غشاهایی که مغز و نخاع را احاطه کرده اند. مننژیت انواع مختلفی دارد، از جمله ویروسی، باکتریایی و قارچی. مننژیت قارچی زمانی رخ می دهد که قارچی که وارد ناحیه دیگری از بدن شده است به سمت مغز یا نخاع حرکت می کند.

انواع مختلف قارچ ها می توانند باعث این بیماری شوند. مهم نیست که کدام قارچ باعث مننژیت شما می شود، باید به دنبال درمان پزشکی باشید که معمولاً شامل دوره طولانی داروهای ضد قارچی است. مانند همه مننژیت ها، مننژیت قارچی یک بیماری جدی است و نباید درمان را به تاخیر بیندازید.

انواع مننژیت قارچی

مننژیت قارچی بر اساس نوع قارچی که باعث عفونت می شود به انواع مختلفی تقسیم می شود.

Cryptococcus Neoformans

Cryptococcus neoformans نوعی قارچ است که در سراسر جهان در موارد زیر یافت می شود:

خاک
مدفوع پرندگان
چوب پوسیده
افراد پس از تماس نزدیک با خاک یا سایر مواد حاوی قارچ می توانند در قارچ تنفس کنند، اما اکثر افرادی که در معرض کریپتوکوکوس نئوفرمانس هستند هرگز بیمار نمی شوند.

با وجود آن، این شایع ترین شکل مننژیت قارچی است که بیش از ۷۰ درصد موارد را شامل می شود.

افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، به احتمال زیاد به عفونت کریپتوکوکوس نئوفورمانس مبتلا می شوند که بسته به جایی که عفونت در بدن ایجاد می شود، می تواند به صورت عفونت ریه یا مننژیت ظاهر شود. عفونت کریپتوکوکوس نئوفورمانس به ویژه در افرادی که ایدز و اچ آی وی پیشرفته دارند شایع است.

Cryptococcus Neoformans

کوکسیدیوئیدها

Coccidioides باعث بیماری به نام تب دره یا کوکسیدیوئیدومیکوزیس می شود.

تب دره می تواند در هر فردی رخ دهد و ممکن است ماه ها طول بکشد تا برطرف شود. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر در معرض موارد شدید هستند که می تواند شامل مننژیت باشد

Coccidioides مسئول حدود ۱۶% موارد مننژیت قارچی است.

Coccidioides

کاندیدا

کاندیدا که بیشتر به عنوان مخمر شناخته می شود، قارچی است که به طور طبیعی در بدن وجود دارد، اما اگر خیلی سریع رشد کند یا وارد ناحیه ای از بدن شود که نباید مانند مننژها وارد شود، می تواند باعث عفونت شود.

برخی از عفونت‌های مخمری (مانند عفونت قارچی واژن یا برفک دهان) در یک ناحیه از بدن وجود دارند، اما اشکال عفونت‌های قارچی یا کاندیدیازیس می‌توانند تهاجمی باشند. کاندیدیاز تهاجمی می تواند در سیستم خون نفوذ کند و علائمی را در سراسر بدن ایجاد کند.

حدود ۸ درصد از موارد با کاندیدا مرتبط است.

مننژیت قارچی کاندیدا

هیستوپلاسما

هیستوپلاسما قارچی است که در مدفوع پرندگان و خفاش ها، به ویژه در دره رودخانه یافت می شود.

هر کسی ممکن است به هیستوپلاسموز مبتلا شود و در بیشتر موارد این بیماری خود به خود برطرف می شود. با این حال، افراد مبتلا به سیستم ایمنی سرکوب شده بیشتر احتمال دارد موارد شدیدی از جمله مننژیت را تجربه کنند. حدود ۶% موارد مننژیت قارچی توسط هیستوپلاسما ایجاد می شود.

بلاستومایسس

بلاستومایسس قارچی است که در برگها و چوب در حال تجزیه و در خاک مرطوب یافت می شود.

بلاستومایس ها می توانند باعث عفونتی به نام بلاستومایکوز شوند. در بیشتر موارد، هیچ علامتی وجود ندارد. با این حال، این نوع مننژیت قارچی نادر است.

علائم مننژیت قارچی

علائم مننژیت قارچی مانند علائم عمومی مننژیت است. اینها عبارتند از تب، سردرد و سفت شدن گردن، به ویژه زمانی که به طور کلی رخ دهند. با این حال، ممکن است تب شما کمتر از ۱۰۰ درجه فارنهایت باشد که تشخیص آن را دشوار می کند.

سایر علائم شایع عبارتند از:

درد
خستگی، خواب آلودگی و مشکل در بیداری
کمبود اشتها
تهوع و استفراغ
تحریک پذیری و تغییرات خلقی
در برخی موارد، افراد مبتلا به مننژیت دچار سردرگمی می شوند

تهوع و استفراغ

علت

مننژیت قارچی زمانی اتفاق می‌افتد که فرد در معرض یک قارچ (معمولاً با تنفس آن) قرار می‌گیرد که سپس باعث عفونت در بدن می‌شود. زندگی در مناطقی که مستعد ابتلا به قارچ های مضر هستند، می تواند خطر ابتلا را افزایش دهد. با این حال، افرادی که بیشتر در معرض خطر هستند، کسانی هستند که شرایط بهداشتی زمینه ای دارند یا سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

عوامل خطر

همانطور که در بالا ذکر شد، افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر احتمال دارد مننژیت قارچی را تجربه کنند. سیستم ایمنی ضعیف ممکن است به دلیل موارد زیر رخ دهد :

شرایط بهداشتی مانند HIV یا سرطان
داروهایی مانند استروئیدها، سرکوب کننده‌های ایمنی و مهارکننده‌های TNF
شرایط مختلف سلامتی

نوزادان نارس نیز در معرض خطر بیشتری برای عفونت های قارچی، به ویژه کاندیدا هستند.

تشخیص مننژیت قارچی

به منظور تشخیص مننژیت، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی از شما در مورد علائم و سابقه شما می پرسد. اگر مشکوک به مننژیت باشند، به احتمال زیاد آزمایش خون و شیر نخاعی را تجویز می کنند که در آن مایع مغزی نخاعی از ستون فقرات شما خارج می شود.

با استفاده از این نمونه ها، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما قادر خواهد بود علت عفونت شما را شناسایی کند. این امر به ویژه در مورد مننژیت قارچی مهم است زیرا نوع قارچی که در معرض آن قرار گرفته اید، دوره درمان را تعیین می کند.

درمان مننژیت قارچی

به منظور درمان عفونت های قارچی سیستم عصبی ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما از داروهای ضد قارچ استفاده می کند. داروهای ضد قارچ معمولاً از طریق IV در بیمارستان داده می شوند و پس از آن به صورت خوراکی ادامه می یابند. داروهای مورد استفاده برای درمان مننژیت قارچی عبارتند از :

آمفوتریسین B
فلوکونازول

آمفوتریسین B

جلوگیری از مننژیت قارچی

مننژیت قارچی بسیار نادر است و نیازی نیست که بیشتر افراد اقدامات احتیاطی انجام دهند. با این حال، اگر در منطقه ای زندگی می کنید که میزان عفونت قارچی بالاتری دارد و شما سیستم ایمنی ضعیفی دارید، ممکن است اقدامات احتیاطی را در نظر بگیرید.

این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد :

اجتناب از مدفوع پرندگان و خفاش ها
اجتناب از مناطق گرد و غبار
اجتناب از حفاری در خاک
اگر در معرض خطر بیشتری برای عفونت قارچی هستید و در یکی از این مناطق زندگی می کنید، بهتر است با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در مورد روش های پیشگیری در مورد خاص خود صحبت کنید.

اگرچه واکسن‌هایی برای مننژیت باکتریایی وجود دارد، اما هیچ یک از واکسن‌ها از مننژیت قارچی محافظت نمی‌کنند.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!