مصرف آسپرین

آیا واقعاً به آسپرین که مصرف می کنید نیاز دارید؟

بسیاری از افراد برای تسکین دردهای خفیف تا متوسط، از جمله سردرد، دندان درد، و دردهای قاعدگی، به آسپرین بدون نسخه (OTC) روی می آورند. با این حال، برخی از افراد بیشتر از دیگران آسپرین مصرف می‌کنند. نه تنها ممکن است نیازی به این کار نداشته باشند، بلکه ممکن است انجام این کار بیش از اینکه مفید باشد، ضرر دارد.

طبق نظرسنجی دانشگاه میشیگان در مورد پیری سالم، بسیاری از افراد مسن بین سنین ۵۰ تا ۸۰ سال بیش از سه بار در هفته آسپرین مصرف می کنند. در حالی که برخی از بزرگسالان ممکن است توسط ارائه دهندگان آنها به آنها گفته شود که یک رژیم روزانه آسپرین با دوز پایین را برای کمک به کاهش خطر بیماری قلبی عروقی خود انجام دهند، این یک توصیه کلی برای همه نیست. در واقع، تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف روزانه آسپرین می‌تواند با خطرات جدی همراه باشد.

چرا بسیاری از افراد مسن در صورت عدم نیاز روزانه آسپرین مصرف می کنند؟

آخرین نظرسنجی در مورد مصرف آسپرین و باورها در مورد این دارو روی ۲۶۵۷ سالمند در ایالات متحده انجام شد. نتایج نشان داد که:

۷۷ درصد از افراد مسن معتقد بودند که آسپرین به سلامت عمومی کمک می کند
۴۶ درصد گفتند که درد را تسکین می دهد
۳۶ درصد گفتند که خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهد
۳۱ درصد معتقد بودند که خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می دهد

دلیل دیگری که افراد مسن ممکن است آسپرین مصرف کنند، جلوگیری از سکته قلبی یا سکته مغزی است.

نتایج نشان داد که ۴۳ درصد از شرکت کنندگان حداقل یک بیماری مرتبط با بیماری قلبی عروقی را تجربه کرده بودند.

برخی از افراد در این مطالعه «قبلی حمله قلبی، سکته مغزی یا استنت در شریان‌هایشان گذاشته شده بود». برای آن بزرگسالان، آسپرین برای جلوگیری از یک رویداد دوم استفاده می شود. چیزی که ما آن را پیشگیری ثانویه می نامیم.

پیشگیری ثانویه بر تشخیص یا درمان زودهنگام یک بیماری متمرکز است. پیشگیری اولیه اقداماتی است که برای جلوگیری از بروز یک بیماری برای اولین بار انجام می شود.

با این حال، حتی اگر ارائه‌دهنده‌ای فکر می‌کند که آسپرین می‌تواند برای پیشگیری مفید باشد، همچنان باید به بیماران در مورد خطرات دارو آموزش دهد و تصمیم بگیرد که آیا ارزش مزایای بالقوه را دارد یا خیر.

چرا مصرف روزانه آسپرین خطرناک است؟

در حالی که کاهش خطر لخته شدن خون و سکته مغزی می‌تواند از مزایای مصرف آسپرین باشد، این دارو خطرات جدی را نیز به همراه دارد به خصوص اگر به طور مکرر آن را مصرف کنید. کارشناسان می گویند مصرف روزانه آسپرین می تواند منجر به کبودی و خونریزی داخلی در مغز، معده و روده شود.

در حالی که بیشتر این کبودی‌ها و حوادث خونریزی تهدیدکننده زندگی نیستند، گاهی اوقات می‌توانند منجر به خونریزی‌های جدی یا تهدیدکننده زندگی شوند. به عنوان مثال، یک مطالعه نشان داد که افراد مسن سالم در مقایسه با افرادی که آسپرین مصرف نمی‌کنند، بیشتر در معرض خونریزی در داخل جمجمه هستند.

مصرف روزانه آسپرین همچنین باعث کم خونی می شود، یک اختلال خونی که زمانی رخ می دهد که بدن گلبول های قرمز سالم کافی نداشته باشد. آسپرین از چسبیدن پلاکت ها به هم جلوگیری می کند، که در لخته شدن خون اختلال ایجاد می کند. در حالی که این اثر برای پیشگیری از لخته شدن خون مفید است، می تواند باعث خونریزی بیش از حد برای برخی افراد شود که می تواند منجر به کم خونی شود.

چگونه در صورت مصرف نامناسب آسپرین توسط یکی از عزیزان مداخله کنیم؟

اگرچه آسپرین چندین دهه است که وجود داشته و بدون نسخه در دسترس است، اما این بدان معنا نیست که هیچ خطری ندارد. مهم است که با پزشک خود در مورد استفاده از هر دارویی (نسخه یا بدون نسخه) صحبت کنید تا مطمئن شوید که برای شما ایمن و موثر است.

اگر یکی از عزیزان مسن‌تری دارید که به طور منظم آسپرین مصرف می‌کند، اما مطمئن نیستید که به مصرف آسپرین نیاز دارد، با او صحبتی سازنده داشته باشید که چرا احساس نیاز به مصرف آن می‌کند.

مهم‌ترین سؤالی که باید از یکی از عزیزانی که هر روز آسپرین مصرف می‌کنند بپرسید این است که آیا اخیراً در مورد مصرف آسپرین خود با پزشک خود صحبت کرده‌اند یا خیر.

از آنجایی که آسپرین نیازی به نسخه ارائه‌دهنده ندارد و می‌توان آن را به راحتی تقریباً در هر فروشگاهی بدون نسخه خریداری کرد، مهم است که بفهمیم آیا یکی از عزیزان خود آن را مصرف می‌کند یا تحت مراقبت یک ارائه‌دهنده است. اگر آنها با ارائه دهنده خود در مورد آن صحبت نکرده اند، از آنها بخواهید در قرار بعدی خود آن را مطرح کنند.

هرکسی که آسپرین مصرف می‌کند باید آن را زمانی که در مطب ارائه‌دهنده خود است ذکر کند تا مطمئن شود که در پرونده پزشکی آنها ذکر شده است. این اطلاعات به ارائه‌دهندگان کمک می‌کند تا درباره مراقبت‌ها، از جمله درمان‌هایی که می‌توانند با داروهای OTC مانند آسپرین تداخل داشته باشند، تصمیم بگیرند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!