بیماری پوستی لیکن پلان چیست؟

لیکن پلان چیست و چگونه درمان می شود

بسیاری از مردم به لیکن پلان مبتلا می شوند. این بیماری می تواند در یک یا چند قسمت از بدن ایجاد شود. ممکن است روی پوست یا داخل دهان ظاهر شود. گاهی اوقات، در هر دو مکان ظاهر می شود. لیکن پلان حتی می تواند ظاهر ناخن های دست یا پا را تغییر دهد. همچنین می تواند روی اندام تناسلی یا پوست سر فرد ظاهر شود.

این بیماری مسری نیست. شما نمی توانید این بیماری را از شخص دیگری بگیرید و نمی توانید آن را به کسی بدهید. لیکن پلان نوعی سرطان پوست نیست.

چه کسانی به لیکن پلان مبتلا می شوند؟

هر کسی ممکن است به لیکن پلان مبتلا شود. بیشتر در میانسالان دیده می شود. زنان بیشتر از مردان دچار لیکن پلان در دهان می شوند.

علائم لیکن پلان

علائم و نشانه های لیکن پلان به جایی که در بدن ظاهر می شود بستگی دارد.

علائم لیکن پلان

علائم روی پوست

روی پوست، لیکن پلان اغلب باعث ایجاد برجستگی هایی می شود که براق، سفت و بنفش متمایل به قرمز هستند. گاهی اوقات برجستگی ها دارای خطوط سفید کوچکی هستند که از میان آنها عبور می کنند. این خطوط Wickham’s striae نامیده می شوند.

اکثر مردم چند برآمدگی دارند. برخی افراد دچار برآمدگی های زیادی می شوند که می تواند در قسمت های مختلف بدن ظاهر شود. شایع ترین مکان هایی که این برجستگی ها ظاهر می شوند مچ دست، کمر و مچ پا هستند، اما می توانند در هر جایی از پوست از جمله اندام تناسلی ظاهر شوند.

روی پاها، برجستگی ها معمولا تیره تر هستند.

ممکن است با پاک شدن برجستگی های قدیمی تر، برجستگی های جدید ظاهر شوند.

هنگامی که لیکن پلان روی پوست ایجاد می شود، فرد می تواند موارد زیر را داشته باشد :

تکه های ضخیم پوست خشن و پوسته پوسته. اگر برجستگی ها در همان محل ظاهر شوند، لکه های ضخیمی از پوست خشن و پوسته پوسته می تواند ایجاد شود. این لکه ها با گذشت زمان ایجاد می شوند و بیشتر در ساق پا و اطراف مچ پا دیده می شوند.

خارش. گاهی اوقات برجستگی ها و لکه ها خارش دارند. لکه های ضخیم به احتمال زیاد خارش دارند.

تاول. اینها نادر هستند.

درد به خصوص در ناحیه تناسلی. پوست می تواند قرمز روشن و خام باشد. زخم های باز می توانند ظاهر شوند. اینها می توانند رابطه جنسی را دردناک یا غیرممکن کنند.

علائم داخل دهان

هنگامی که لیکن پلان در داخل دهان ظاهر می شود، بیشتر در قسمت داخلی گونه ها رخ می دهد. همچنین می تواند روی زبان، لب ها و لثه ظاهر شود. ممکن است در داخل دهان خود داشته باشید :

تکه هایی از نقاط و خطوط سفید ریز که می توانند شبیه توری باشند

قرمزی و تورم

لایه برداری روی لثه

زخم های دردناک (ممکن است آسیب ببیند یا بسوزد)

لیکن پلان دهانی

علائم روی ناخن

وقتی لیکن پلان روی ناخن ها ظاهر می شود، اغلب فقط روی چند ناخن ظاهر می شود. گاهی اوقات روی تمام ناخن های دست یا پا ظاهر می شود. ممکن است ببینید :

برآمدگی یا شیار روی ناخن

شکافتن یا نازک شدن

از دست دادن ناخن

لیکن پلان ناخن

علائم روی پوست سر

نادر است، اما این بیماری می تواند در پوست سر ایجاد شود. اگر اینطور باشد، ممکن است موارد زیر را روی پوست سر خود داشته باشید :

قرمزی و تحریک

برجستگی های ریز

موهای نازک یا تکه های ریزش مو

جای زخم (به آرامی ظاهر می شود)

علت لیکن پلان

علت بیشتر موارد لیکن پلان هنوز مشخص نیست. یک نظریه این است که این بیماری یک بیماری خود ایمنی است. این بدان معنی است که سیستم ایمنی فرد به گونه ای واکنش نشان می دهد که گویی پوست و سایر قسمت های بدن خارجی هستند. وقتی این اتفاق می افتد، بدن شروع به حمله به خود می کند. برای اینکه بفهمیم لیکن پلان یک بیماری خودایمنی است یا خیر، به تحقیقات بیشتری نیاز داریم.

ما موارد زیر را می دانیم :

برخی از داروها می توانند باعث ایجاد بثوراتی شبیه لیکن پلان شوند. این داروها شامل دیورتیک ها (درمان فشار خون بالا و بیماری قلبی) و داروهایی است که برای پیشگیری از مالاریا مصرف می شود. حتماً هر دارویی را که مصرف می کنید به متخصص پوست خود بگویید.

در دهان، پر شدن فلز ممکن است علت آن باشد. این نادر است، اما ممکن است رخ دهد. اگر علت این باشد، جایگزینی پرکننده فلزی با پرکننده غیرفلزی باعث خلاص شدن از شر لیکن پلان می‌شود.

یک نوع نادر لیکن پلان، لیکن پلان تاولی خانوادگی، در خانواده ها دیده می شود. به نظر نمی رسد سایر اشکال لیکن پلان در خانواده ها دیده شوند.

ممکن است بین لیکن پلان و عفونت با ویروس هپاتیت C ارتباطی وجود داشته باشد. بسیاری از افراد مبتلا به هپاتیت C نیز لیکن پلان دارند. متخصص پوست شما ممکن است بررسی کند که آیا شما این ویروس را دارید یا خیر.

تشخیص لیکن پلان

یک متخصص پوست اغلب با نگاه کردن به پوست، ناخن ها و دهان می تواند تشخیص دهد که آیا لیکن پلان دارید یا خیر. برای اطمینان از ابتلا به لیکن پلان، متخصص پوست ممکن است مقداری از پوست را بردارید. این پوست برای اطمینان در زیر میکروسکوپ بررسی می شود. متخصص پوست شما ممکن است این را بیوپسی بنامد. گاهی ممکن است نیاز به آزمایش خون برای رد سایر بیماری ها داشته باشید.

دندانپزشکان اغلب در حین معاینه، لیکن پلان را در دهان پیدا می کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  اگزما چیست؟

لیکن پلان چه عوارضی دارد؟

در اینجا برخی از عوارض رایج ناشی از این بیماری التهابی آورده شده است :

هایپرپیگمانتاسیون. حتی پس از پاک شدن ضایعات، پوست ممکن است تغییر رنگ داده و به رنگدانه اولیه خود برنگردد. این امر به شدت بر افرادی با پوست تیره‌تر تأثیر می‌گذارد.

آلوپسی. هنگامی که لیکن پلان روی پوست سر ظاهر می شود، پلاک هایی را تشکیل می دهد که فولیکول های مو را احاطه کرده و اغلب باعث ریزش مو می شود. اگر این ضایعات زخمی شوند، ریزش موی دائمی در آن نواحی بسیار محتمل است زیرا فولیکول واقعی با بافت اسکار مسدود می شود.

لیکن پلان فرسایشی. هنگامی که این بثورات روی اندام تناسلی ظاهر می شود، پوست آسیب دیده ممکن است قرمز، خام و دردناک باشد. این امر زندگی صمیمی، اهداف باروری و سلامت روان کلی فرد را محدود می کند.

فرسایش ولو. از آنجایی که لیکن پلان لابیا بزرگ، کوچک یا سایر قسمت‌های واژن را می‌پوشاند، بافت اسکار، همجوشی و فرسایش ممکن است رخ دهد که نیاز به جراحی را تحریک می‌کند.

تنگی مری. از آنجایی که ضایعات گلو را فرا می گیرند و روی مری و نای رشد می کنند ممکن است دیسفاژی شدید رخ دهد. این کار صحبت کردن، آواز خواندن، فریاد زدن و قورت دادن را دشوار و دردناک می کند. کاهش وزن، سوءتغذیه، ذات الریه، از دست دادن عضله و ضعف ناشی از افسردگی ممکن است رخ دهد.

اثرات روانی. بدون اینکه لیکن پلان کدام قسمت از بدن را تحت تأثیر قرار می دهد، بیمارانی که این وضعیت التهابی را تجربه می کنند ممکن است دارای عوارض روانی شدید باشند. دهان، اندام تناسلی و پوست سر می توانند اعتماد به نفس، سلامت جسمانی، توانایی تعامل، قرار ملاقات، غذا خوردن، مشارکت در همه چیزهایی را که زندگی را بسیار زیبا می کنند، ویران کنند.

عوارض لیکن پلان

لیکن پلان چگونه درمان می شود؟

هیچ درمانی برای لیکن پلان وجود ندارد. اغلب خود به خود از بین می رود. اگر علائم آزاردهنده باشد، درمان اغلب باعث تسکین می شود و ممکن است بهبود را تسریع کند. درمان برای پوست ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آنتی هیستامین ها : قرص هایی که به کاهش خارش کمک می کنند

کورتیکواستروئید موضعی (استفاده شده روی پوست) : کرم یا پماد برای کاهش تورم و قرمزی

کورتیکواستروئید : قرص‌ها (مانند پردنیزون) یا تزریقات می‌توانند در زمانی که لیکن پلان طولانی‌مدت طول می‌کشد یا بیمار برآمدگی‌ها یا زخم‌های دردناک زیادی دارد کمک کند.

PUVA تراپی : نوعی درمان سبک که می تواند به پاکسازی پوست کمک کند

رتینوئیک اسید : روی پوست مالیده شود یا به صورت قرص برای پاکسازی پوست مصرف شود

پماد تاکرولیموس یا کرم پیمکرولیموس : برای درمان مشکل پوستی دیگر، اگزما استفاده می شود

از متخصص پوست خود در مورد عوارض جانبی احتمالی (مشکلات سلامتی که ممکن است از داروها ایجاد شود) سوال کنید.

هنگامی که لیکن پلان در دهان ایجاد می شود، اغلب باعث درد یا علائم دیگر نمی شود. در این صورت ممکن است نیازی به درمان نباشد. زمانی که لیکن پلان باعث درد، سوزش، قرمزی، تاول، زخم یا زخم شود، قابل درمان است. مقداری دارو روی زخم ها اعمال می شود. سایر داروها به شکل قرص عرضه می شوند.

هر گونه بیماری دهان می تواند منجر به بیماری لثه شود. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن طبق دستور دندانپزشک بسیار مهم است. همچنین باید تمام قرارهای ملاقات با دندانپزشک خود را نگه دارید و حداقل دو بار در سال تمیز شوید.

آنتی هیستامین ها

درمانهای خانگی

برای کنترل علائم در حین درمان لیکن پلان، گزینه‌های درمانی خانگی زیادی برای اکثر افراد وجود دارد. اینها با خارش، درد، سوزش مقابله می کنند و ممکن است به جلوگیری از ایجاد اسکار در ضایعات مذکور کمک کنند.

کاربرد موضعی آلوئه ورا
حمام های جو دوسر
دوش آب گرم یا حمام
نوشیدن چای سبز
جویدن برگ مریم گلی
مصرف زردچوبه به صورت کپسول یا پودر برای مقابله با التهاب
هر گونه آنتی هیستامین بدون نسخه مانند لوسیون بنادریل یا کالامین

آیا بیماری لیکن پلان خطرناک است؟

لیکن پلان بیماری خطرناکی نیست و معمولا خود به خود از بین می رود. با این حال، در برخی افراد ممکن است عود کند.

آیا بیماری لیکن پلان واگیردار است؟

لیکن پلان زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به سلول های پوست یا غشاهای مخاطی حمله می کند. مشخص نیست که چرا این پاسخ ایمنی غیرطبیعی رخ می دهد. این وضعیت مسری نیست.

۲/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!