لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد ؛ مزایا، خطرات و عوارض جانبی

اگر به دنبال راه حل دائمی تری برای خلاص شدن از شر موهای زائد بدن هستید، ممکن است بخواهید لیزر موهای زائد را در نظر بگیرید. لیزر موهای زائد یک جایگزین علی برای سایر روش‌های از بین بردن موهای زائد مانند اصلاح با تیغ و اپیلاسیون، باعث کاهش موهای زائد را می شود.

همانطور که گفته شد، لیزر می تواند خطرات و عوارض جانبی خاص خود را داشته باشد. این می تواند از حداقل قرمزی و تورم تا عوارض نادرتر مانند تیره شدن یا روشن شدن پوست، هرپس سیمپلکس، تاول و جای زخم متغیر باشد. مهم است که قبل از اولین قرار ملاقات، همه جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیرید. برای اینکه بدانید لیزر موهای زائد دقیقاً شامل چه مواردی می شود، بخوانید.

لیزر موهای زائد چیست؟

لیزر یک روش ایمن، موثر و غیر تهاجمی برای از بین بردن موهای زائد بدن است. لیزر موهای زائد از انرژی نور در طول موج‌های خاص استفاده می‌کند تا به فولیکول‌های موی رنگدانه برخورد کند و باعث مرگ آن سلول‌ها شود. این باعث کاهش مو در ناحیه خاصی می شود که تحت درمان قرار گرفته است.

اساساً لیزر موهای زائد به فولیکول مو آسیب می‌زند که از رشد مو در آینده جلوگیری می‌کند. لیزر را می توان در بیشتر قسمت های بدن انجام داد و معمولاً به چندین درمان در یک دوره زمانی معین نیاز دارد تا منجر به کاهش قابل توجه موهای زائد شود.

لیزر موهای زائد چیست

مزایای لیزر موهای زائد

 • یک راه حل طولانی مدت تر برای کاهش موهای بدن است. لیزر موهای زائد دائمی در نظر گرفته نمی شود، اما همچنان اثرات ماندگاری دارد. تعداد موهای ناخواسته را در ناحیه مورد نظر کاهش می‌دهد و زمانی که موها دوباره رشد می‌کنند، تعداد آن‌ها کمتر می‌شود و ظریف‌تر و روشن‌تر می‌شوند.
 • نسبت به سایر گزینه ها به نگهداری کمتری نیاز دارد. اگر برای از بین بردن موهای بدن خود اصلاح می کنید، باید هر چند روز یکبار این کار را انجام دهید و گزینه هایی مانند اپیلاسیون و نخ کشیدن اثراتی حدود چهار هفته دارند. در مقایسه، لیزر موهای زائد معمولاً به ۴ تا ۶ جلسه و سپس مراقبت گاه به گاه در آینده نیاز دارد.
 • می تواند به سایر مشکلات پوستی نیز کمک کند. لیزر موهای زائد را نیز کاهش می دهد و می تواند از برآمدگی های ملتهب و خارش جلوگیری کند. و از آنجایی که از نور برای از بین بردن موها استفاده می کند، خطر مواجهه با بریدگی ها، بریدگی ها و سوختگی با تیغ را که همراه با اصلاح هستند، ندارید.
 • نیازی به زمان استراحت نیست. در حالی که درمان های لیزر ممکن است پوست را کمی قرمز و متورم کند، تقریباً می توانید بلافاصله پس از آن به روال روزانه خود بازگردید. هیچ زمان توقفی برای مقابله با آن وجود ندارد زیرا غیر تهاجمی است. تنها کاری که نمی توانید انجام دهید این است که فوراً زیر نور خورشید بروید یا از تخت های برنزه کننده یا لامپ های آفتاب استفاده کنید.
 • ممکن است در طول زمان باعث صرفه جویی در هزینه شود. اگرچه هزینه لیزر موهای زائد در ابتدا بیشتر از خرید یک تیغ و کرم موبر است، اما به مرور زمان جواب می دهد. از آنجایی که لیزر موهای زائد تا حد زیادی موهای ناخواسته را کاهش می‌دهد، نیازی به نگهداری منظم همراه با اصلاح و اپیلاسیون نیست، بنابراین پس از پرداخت هزینه اولیه، مجبور نیستید هزینه بیشتری بپردازید.
 • می تواند احتمال برخی بیماری های پوستی را کاهش دهد. یکی از مزایای لیزر موهای زائد این است که می تواند شانس ابتلا به بیماری هایی مانند فولیکولیت را کاهش دهد، یک بیماری پوستی که زمانی رخ می دهد که فولیکول های مو ملتهب شوند. تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۹ که کاربردهای غیر متعارف بیشتری از حذف موهای زائد را مورد بررسی قرار داد، نشان داد که این موضوع نیز صادق است.

 

مزایای لیزر

خطرات و عوارض لیزر موهای زائد

در حالی که لیزر موهای زائد فواید زیادی دارد، اما هنوز هم خطرات و عوارض جانبی زیادی دارد. به منظور جلوگیری از عوارض جانبی بالقوه ناخوشایند، قبل از انتخاب مکانی برای انجام درمان، تحقیقات خود را انجام دهید. دیدن فردی که اطلاعات عمیقی در مورد پوست دارد و اینکه کدام لیزر برای انواع پوست مناسب است، حیاتی است، زیرا همه لیزرها برای لیزر موهای زائد مناسب نیستند.

 • برخی از شایع ترین عوارض جانبی، ناراحتی خفیف در ناحیه درمان پس از آن است. این می تواند شامل تورم، قرمزی و تاول باشد. اینها عوارض جانبی خفیفی هستند و معمولاً در عرض یک تا سه روز برطرف می شوند.
 • برخی از عوارض جانبی احتمالی جدی‌تر نیز وجود دارد، اما این عوارض در دستان متخصص پوست با تجربه نادر است. اینها شامل تغییرات رنگدانه (تیره یا روشن شدن پوست)، شیوع تبخال، تاول، زخم یا عفونت است.
 • اگر موها خیلی سفید یا بلوند باشند و لیزر نتواند موها را تشخیص دهد، کاهش قابل توجه کمتر یا بدون کاهش مو امکان پذیر است.  موها باید در برابر پس‌زمینه‌ای روشن تیره باشند تا لیزر ترجیحاً موهای رنگ‌دانه‌شده را درمان کند. افرادی که برای عدم تعادل هورمونی تحت درمان قرار می‌گیرند ممکن است موفقیت کمی در موارد رشد مجدد مو داشته باشند و نسبت به سایرین به جلسات درمانی یا نگهداری بیشتری نیاز دارند.
 • احتمال بروز عوارض جانبی جدی‌تر برای افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند بیشتر است. این بیماران باید مراقب باشند و فقط از یک ارائه دهنده که تجربه زیادی دارد، ترجیحاً مطب متخصص پوست یا جراح پلاستیک، درمان شوند. افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند بیشتر در معرض خطر مواردی مانند سوختگی و آسیب دائمی دستگاه‌های لیزر موهای زائد هستند.
 • یک خطر نادر این است که لیزر موهای زائد می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و باعث افزایش رشد مو شود. این در طول درمان با لیزر موهای زائد صورت در زنان دارای میراث مدیترانه، خاورمیانه و جنوب آسیا رایج است.

همچنین شایان ذکر است که برخی از افراد ممکن است پس از اولین جلسه خود متوجه کاهش موی کافی نشوند.

چگونه برای لیزر موهای زائد آماده شویم؟

لیزر موهای زائد نیازی به آماده سازی زیادی ندارد، اما مواردی وجود دارد که باید قبل از درمان انجام دهید.

 • یک مکان یا پزشک معتبر را برای انجام درمان ها انتخاب کنید. هنگامی که به دنبال فرد معتبری می گردید، سوالات زیادی بپرسید از جمله اینکه از چه دستگاهی استفاده می شود، آیا یک نقطه آزمایش انجام می دهد (که مخصوصا برای افرادی که دارای پوست های تیره تر هستند مهم است)، محدودیت های پس از درمان و سطح آموزش لازم برای تکنسین هایی است که درمان را انجام می دهند. او می‌گوید: «هرچه بیشتر از قبل بدانید، به احتمال زیاد یک تجربه مثبت و بدون عارضه خواهید داشت.
 • قبل از انجام لیزر موهای زائد از نور خورشید دوری کنید. هر لیزری می تواند شما را بسوزاند، بنابراین بسیار مهم است که دو هفته قبل یا دو هفته بعد از هر لیزر درمانی، در معرض نور خورشید قرار نگیرید. اگر در تابستان زمان زیادی را در خارج از منزل سپری می کنید، ممکن است بخواهید لیزر موهای زائد را در فصل دیگری در نظر بگیرید.
 • از استفاده از برنزه کننده های بدون آفتاب خودداری کنید. از کرم ضد آفتاب SPF 30+ روزانه قبل از قرار ملاقات خود استفاده کنید. جدای از پتانسیل سوختگی، برنزه کردن (در زیر نور خورشید یا با خود برنزه کننده) نیز می تواند درمان را کم اثر کند.
 • ۲۴ ساعت قبل از درمان ناحیه مورد نظر را اصلاح کنید. برای اینکه لیزر کار خود را انجام دهد نیازی به وجود مو نیست، اما همه متخصصان معتقدند که اصلاح قبل از آن ایده خوبی است. وقتی موها کوتاه هستند، شانس بیشتری برای برخورد پرتو لیزر به فولیکول مو وجود دارد، نه فقط به خود موها.
 • از انجام مراقبت‌های رفع موهای زائد خود در بین درمان‌ها خودداری کنید. حتی اگر متوجه رشد مجدد موها شدید، در برابر میل به خلاص شدن از شر آنها مقاومت کنید.

منبع : forbes.com

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!