روش از بین بردن موهای زائد

۱۰ روش از بین بردن موهای زائد + مزایا و معایب

لیزر

روش از بین بردن موهای زائد از آسان و ارزان (مانند اصلاح با تیغ) تا پیشرفته و گران قیمت (مانند لیزر موهای زائد و الکترولیز) متغیر است.

روش های حذف موهای زائد برای هر قسمت از بدن، نوع پوست، تعهد زمانی و بودجه وجود دارد. گفته می شود، روش های بسیار کمی برای از بین بردن دائمی موها. روش حذف مو که برای شما مناسب است به نیازها و ترجیحات شما بستگی دارد.

در این مقاله از سلول سبز ۱۰ روش برای از بین بردن موهای زائد بدن مورد بحث قرار می گیرد. نحوه عملکرد هر روش حذف مو و مزایا و معایب هر کدام را توضیح می دهد.

۱- اصلاح با تیغ

اصلاح برای بسیاری از افراد در جوانی مقدمه ای برای حذف موهای زائد است. همچنین موقتی ترین روش از بین بردن موهای زائد و یک تا سه روز طول می کشد.

نحوه کار

اصلاح از یک تیغ برای بریدن موهای سطح پوست استفاده می‌کند. تیغ‌ها در سبک‌های مختلفی تولید می‌شوند، از تیغ‌های یکبار مصرف ارزان که معمولاً روی پوست مرطوب استفاده می‌شوند تا تیغ‌های برقی با قیمت بالاتر که برای پوست‌های خشک استفاده می‌شوند.

مزایا

اصلاح روشی سریع، آسان و ارزان برای از بین بردن موهای زائد بدن است. اکثر مردم آن را نسبتاً سریع یاد می گیرند. ریش تراش های یکبار مصرف به طور گسترده ای در دسترس هستند و در سبک های مختلفی عرضه می شوند. استفاده از تیغ های برقی آسان است.

معایب

اصلاح می‌تواند باعث بریدگی و تحریک پوست شود که معمولاً به عنوان سوختگی با تیغ شناخته می‌شود. رویش مجدد مو به جای نوک طبیعی و مخروطی خود، نوک صافی خواهد داشت که باعث می شود رشد مجدد مو بیشتر به چشم بیاید. موهای زائد یک عارضه جانبی رایج اصلاح هستند.

نکات

ابتدا با مرطوب کردن پوست خود می توانید اصلاح موثرتری داشته باشید. کرم اصلاح، نرم کننده مو و شستشوی بدن به تیغ کمک می کند تا به آرامی روی پوست شما سر بخورد و از بریدگی و خراش جلوگیری کند. اگر از کرم موبر استفاده می کنید، به یاد داشته باشید که تیغه خود را بین دو ضربه شستشو دهید.

اصلاح با تیغ

۲- روش از بین بردن موهای زائد کشیدن یا کندن

بیرون کشیدن فیزیکی مو از فولیکول آن یک راه آسان و ارزان برای از بین بردن موهای ناخواسته است. برای موهای سرگردان مجردی که به اندازه کافی بلند هستند بهتر است.

نحوه کار

تکنیک های مختلفی برای کشیدن یا کندن تک تک تارهای مو وجود دارد. ساده ترین کار این است که یک مو را با ناخن بگیرید و بکشید. روش های پیشرفته تر مانند موچین یا اپیلاسیون در زیر توضیح داده شده است.

مزایا

کندن موهای سرگردان با انگشتان سریع و رایگان است. از بین بردن فیزیکی مو باعث می شود که رشد مجدد آنها بیشتر طول بکشد زیرا قبل از اینکه قابل مشاهده باشند باید تا سطح پوست رشد کنند. بعلاوه، بیرون کشیدن مکرر مو از فولیکول می تواند باعث آسیب کافی برای جلوگیری از تولید مو شود.

معایب

کندن یک تار مو می تواند آسیب برساند. برخی از موها سرسخت هستند و برای کندن نیاز به تلاش های متعدد دارند. فقط برای از بین بردن تک تار مو توصیه می شود. برای برخی افراد، کندن مو می تواند به یک اختلال اجباری تبدیل شود که به عنوان تریکوتیلومانیا شناخته می شود.

نکات

برای کشیدن موهای سرگردان، منتظر بمانید تا موها به اندازه ای بلند شوند که بین نوک انگشتان شما بچسبد. از یک نگهدارنده محکم نزدیک سطح پوست استفاده کنید و به سرعت آن را بکشید. اگر بعد از چند بار تلاش نمی توانید آن را حذف کنید، روش دیگری را امتحان کنید.

۳- موچین کردن

موچین یک روش رایج برای از بین بردن موهای سرگردان ناخواسته و فرم دادن به ابروها است. ممکن است سه تا هشت هفته طول بکشد تا موها بعد از موچین رشد کنند.

نحوه کار

موچین را در دست غالب خود بگیرید و از دست دیگر خود برای کشش پوست اطراف مو یا موهایی که می خواهید بردارید استفاده کنید. با استفاده از موچین، موها را نزدیک به پوست محکم بگیرید و آنها را بیرون بکشید.

مزایا

موچین روشی موثر برای از بین بردن مو، ابرو، موهای بینی و موهای سرگردان صورت است. کندن ارزان است زیرا تنها چیزی که نیاز دارید موچین است.

معایب

موچین می‌تواند بسیار زمان‌بر باشد و برای قسمت‌های پرموتر بدن، مانند پاها، چندان موثر نیست.

نکات

موچین ها در سبک های مختلفی تولید می شوند. موچین مناسب به نوع مو بستگی دارد. موچین های تخت برای موهای انفرادی بهتر است. موچین های کج برای ابروها بهتر هستند زیرا می توانید از لبه صاف برای کندن چندین مو به طور همزمان یا نوک نوک تیز برای دقت بیشتر استفاده کنید. موچین های نوک تیز دارای نوک باریک و زاویه دار هستند که برای موهای رشد کرده مفید است. موچین هایی که نوک های نوک تیز و مورب را ترکیب می کنند می توانند برای انواع کارهای چیدن مفید باشند.

روش حذف موهای زائد موچین

۴- روش از بین بردن موهای زائد اپیلاسیون

یکی دیگر از روش از بین بردن موهای زائد اپیلاسیون است. اپیلاسیون را می توان در خانه یا در سالن انجام داد. موم به مو می‌چسبد و برداشتن چند تار مو را در یک زمان آسان می‌کند. برای بهترین نتیجه، موها باید حداقل ۶ میلی متر طول داشته باشند. نتایج می تواند سه تا شش هفته طول بکشد

نحوه کار

اپیلاسیون شامل پخش موم گرم روی پوست در جهت رشد مو است. نوارهای پارچه روی موم اعمال می شود، فشار داده می شود و اجازه می دهد برای مدت کوتاهی خنک شود، بنابراین موها به آن می چسبند. سپس نوارهای پارچه به سرعت در جهت مخالف رشد مو کنده می شوند و موها را با خود می برند.

مزایا

اپیلاسیون روشی موثر برای از بین بردن حجم زیادی از موها به یکباره است. هر ناحیه از بدن شما را می توان اپیلاسیون کرد، از جمله پاها، پشت، سینه، لب ها، زیر بغل، ابروها و ناحیه بیکینی.

معایب

موم داغ می تواند پوست شما را بسوزاند و باید با احتیاط استفاده شود. عوارض جانبی اپیلاسیون شامل درد، سوختگی پوست، برآمدگی های قرمز رنگ، سوزش، موهای زیر پوستی، عفونت و پارگی پوست است.

نکات

مصرف ادویل (ایبوپروفن) ۳۰ دقیقه تا یک ساعت قبل از اپیلاسیون می‌تواند باعث کاهش درد و کاهش تورم شود، به‌ویژه هنگام اپیلاسیون بخش‌های بزرگ یا نواحی ظریف. برای کاهش قرمزی و تسکین سوزش، آلوئه را پس از اپیلاسیون روی پوست بمالید. در صورت نیاز مجدداً برای تسکین استفاده کنید.

۵- اپیلاسیون شکر

اپیلاسیون شکر، که به نام شکرک کردن نیز شناخته می شود، یک روش محبوب از بین بردن موهای زائد است که به همان روشی عمل می کند که اپیلاسیون سنتی انجام می دهد.

نحوه کار

یک ماده طبیعی و شیرین با قوام عسل مانند روی پوست در جهت رشد مو پخش می شود. سپس، یک پارچه یا نوار کاغذی در بالای موم قرار می گیرد و در جهت مخالف رشد مو کنده می شود.

مزایا

شکر کردن فوایدی مشابه اپیلاسیون دارد، اما تمیز کردن آن آسان تر است. “موم” با شکر واقعی و سایر مواد مغذی و طبیعی ساخته شده است، بنابراین محلول در آب است. تمیز کردن آن با آب گرم آسان است، در حالی که موم سنتی سرسخت تر است. موم قند را می توان در خانه با استفاده از موادی که در آشپزخانه خود دارید مانند شکر، آب لیمو یا سرکه و آب درست کرد.

معایب

اپیلاسیون قند می تواند دردناک باشد و عوارض جانبی مشابه اپیلاسیون داشته باشد، از جمله تحریک پوست، قرمزی و موهای زیر پوستی. مانند اپیلاسیون، افراد باید ظرف شش ماه پس از مصرف ایزوترنتوئین، دارویی برای آکنه کیستیک، از شکرک زدن خودداری کنند.

نکات

قبل از امتحان کردن شکرک در خانه، چندین ویدیو را تماشا کنید تا فرآیند را درک کنید. قبل از استفاده از موم روی پوست، مطمئن شوید که خنک است.

 اپیلاسیون شکر

۶- بند انداختن

یک روش دیگر از بین بردن موهای زائد بند انداختن است که اغلب برای فرم دادن به ابروها استفاده می شود. معمولاً در سالن انجام می شود و نتایج آن سه تا شش هفته باقی می ماند.

نحوه کار

نخ با دوبرابر کردن و چرخاندن یک نخ نازک پنبه ای یا پلی استر انجام می شود، که سپس روی قسمت هایی از موهای ناخواسته غلتانده می شود و مو در سطح فولیکول می کند.

مزایا

بند انداختن سریع، دقیق و معمولاً ارزان است. بر خلاف موچین، که در آن موها یکی یکی کنده می شوند، بند انداختن می تواند ردیف های کوتاه مو را به یکباره از بین ببرد و آن را برای فرم دادن به ابروها ایده آل می کند.

معایب

انجام دادن نخ روی خود دشوار است، بنابراین احتمالاً باید به یک متخصص پول پرداخت کنید. ممکن است به اندازه اپیلاسیون درد داشته باشد و مدت بیشتری طول بکشد، بنابراین باید کمی بیشتر درد را تحمل کنید. همچنین می تواند پوست را قرمز و تحریک کند، اما به طور کلی به اندازه اپیلاسیون تحریک نمی شود.

نکات

آلوئه ورا را بعد از بند انداختن بمالید تا پوست تحریک شده را تسکین دهید.

۷- کرم های موبر

کرم های موبر مانند نایر حاوی ماده شیمیایی به نام تیوگلیکولات هستند که با هیدروکسید سدیم یا هیدروکسید کلسیم مخلوط شده اند که به معنای واقعی کلمه مو را آب می کند. تیوگلیکولات پیوندهای شیمیایی که سلول های پوست و مو را در کنار هم نگه می دارند (پیوندهای دی سولفید) را مختل می کند.

نحوه کار

کرم موبر را روی ناحیه موهای زائد بمالید و بگذارید سه تا ۱۵ دقیقه بماند. این ماده شیمیایی موها را حل می کند و یک ماده ژله مانند ایجاد می کند که پس از مدت زمان مناسب پاک یا شسته می شود.

مزایا

کرم های موبر روشی بسیار موثر برای از بین بردن موهای زائد بدن در خانه هستند. آنها را می توان برای تکه های بزرگ مو (مانند پاها) استفاده کرد. کرم های موبر روی موهای ضخیم و درشت نیز بسیار خوب عمل می کنند و راه حلی رایج برای از بین بردن موهای ناحیه تناسلی هستند. نتایج بیشتر از اصلاح ماندگاری دارند.

معایب

مواد شیمیایی موجود در کرم های موبر می توانند ساینده باشند و پوست ظریف را تحریک کنند. کرم های موبر نیز بوی بسیار قوی دارند. همیشه دستورالعمل های بسته بندی را دنبال کنید و بیش از مدت زمان توصیه شده روی پوست باقی نگذارید.

نکات

مواد موبر باید ابتدا حداقل ۴۸ ساعت قبل از استفاده بزرگتر بر روی یک قسمت کوچک از پوست آزمایش شوند.

از بین بردن موهای زائد

۸- الکترولیز

الکترولیز یک شکل دائمی از بین بردن موهای زائد است که در سالن انجام می شود. چندین جلسه طول می کشد تا موثر باشد و ممکن است ۱۲ تا ۱۸ ماه طول بکشد تا به نتایج مطلوب برسید.

نحوه کار

الکترولیز از یک سوزن ظریف وارد شده به فولیکول مو برای اعمال جریان الکتریکی به ریشه فولیکول استفاده می‌کند. این کار ریشه مو را می‌سوزاند و از نظر تئوری از تولید موهای بیشتر جلوگیری می‌کند. هر فولیکول مو باید به صورت جداگانه درمان شود، بنابراین معمولا چندین درمان برای از بین بردن کامل یک فولیکول لازم است.

مزایا

الکترولیز برای از بین بردن دائمی انواع مو عمل می کند. پس از اتمام درمان، مو دوباره رشد نخواهد کرد، بنابراین درمان های نگهدارنده مورد نیاز نیست

معایب

الکترولیز می تواند آسیب برساند و عوارض و خطرات جانبی دیگری از جمله عفونت، تشکیل اسکار کلوئید، هیپرپیگمانتاسیون (لکه های تیره تر پوست) و/یا هیپوپیگمانتاسیون (لکه های پوست روشن تر) داشته باشد.

نکات

الکترولیز فقط باید توسط یک متخصص پوست دارای گواهی هیئت مدیره یا یک الکترولوژیست دارای گواهی هیئت مدیره انجام شود. هنگامی که فولیکول های مو در مرحله آناژن (رشد) هستند، الکترولیز بهترین کار را انجام می دهد. تقریباً سه روز قبل از درمان اصلاح کنید تا مطمئن شوید که موهای فاز آناژن قابل مشاهده هستند.

۹- لیزر موهای زائد

لیزر موهای زائد برای از بین بردن یا کاهش دائمی موها استفاده می شود. لیزر موهای زائد باید توسط یک متخصص انجام شود. دو تا شش درمان طول می کشد که بین چهار تا شش هفته پخش می شود تا کاملاً مؤثر باشد.

نحوه کار

لیزر موهای زائد از لیزرهایی استفاده می کند که نور را در طول موج های مختلف، انرژی خروجی و عرض پالس ساطع می کنند. لیزر موها را تبخیر می کند و باعث ایجاد دود کوچک با بوی گوگرد می شود. لیزر موهای زائد رنگدانه موجود در مو (ملانین) را هدف قرار می دهد.

مزایا

پس از اتمام درمان، موها نباید چندین ماه یا سال دوباره رشد کنند. رشد جدید باید کمتر قابل توجه باشد.

معایب

برای مشاهده نتایج ثابت، لیزر درمانی باید تکرار شود. موهایی که توسط لیزر از بین می روند، از بین رفته اند، اما موهای جدید می توانند رشد کنند. ممکن است احساس ناراحتی، تورم و قرمزی مشابه آفتاب سوختگی در ناحیه تحت درمان داشته باشید. لیزر موهای زائد فقط باید توسط یک متخصص مجاز انجام شود و ممکن است هزینه زیادی داشته باشد. اگر به درستی انجام نشود، لیزر موهای زائد می تواند باعث سوختگی، تغییرات دائمی در رنگ پوست و زخم شود.

لیزر موهای زائد

نکات

لیزر موهای زائد برای افرادی که پوست روشن دارند و موهای تیره دارند بهترین کارایی دارد. همانند الکترولیز، لیزر موهای زائد در از بین بردن موهایی که در فاز آناژن هستند نیز موثرتر است.

برای از بین بردن ناراحتی پس از درمان، از کمپرس خنک استفاده کنید.

۱۰- روش از بین بردن موهای زائد وانیکا

Vaniqa (eflornithine) یک کرم موضعی مورد تایید FDA و فقط با نسخه است که رشد موهای ناخواسته صورت را کاهش داده و از آن جلوگیری می کند. نتایج قابل توجه معمولاً پس از چهار تا هشت هفته درمان مشاهده می شود.

نحوه کار

 Vaniqa با مسدود کردن آنزیمی که مسئول تولید مثل سلولی در فولیکول مو است، رشد مو را کند می کند.

مزایا

Vaniqa برای کاهش رشد موهای ناخواسته صورت زنانه در اطراف لب یا زیر چانه به خوبی عمل می کند. حدود یک ماه طول می کشد تا نتایج را مشاهده کنید، که حداقل هشت هفته پس از توقف درمان باقی می ماند. Vaniqa را می توان در ترکیب با لیزر درمانی نیز استفاده کرد.

معایب

Vaniqa فقط با نسخه پزشک در دسترس است. این دارو می تواند باعث آکنه، سوزش، قرمزی، سوزش، تورم و سوزن سوزن شدن شود. اگر این عوارض فروکش نکردند یا شدید بودند، با پزشک خود تماس بگیرید. وانیکا رشد مو را به طور کامل متوقف نمی کند و فقط آن را کند می کند. البته شما هنوز هم باید از روش‌های دیگر حذف مو استفاده کنید.

نکات

روزی دو بار روی پوست تمیز و خشک بمالید. قبل از استفاده از کرم ضد آفتاب یا آرایش، صبر کنید تا خشک شود.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!