قهوه و عود سرطان روده بزرگ

نوشیدن قهوه ممکن است خطر عود سرطان روده بزرگ را کاهش دهد

اگر روزانه چندین فنجان قهوه می نوشید، تحقیقات جدیدی برای حمایت از عادت شما وجود دارد.

طبق یک مطالعه مشاهده ای در هلند، نوشیدن سه تا پنج فنجان قهوه در روز ممکن است خطر عود سرطان روده بزرگ و مرگ را کاهش دهد.

این مطالعه مشاهده‌ای بر داده‌های ۱۷۱۹ نفر در هلند مبتلا به سرطان کولورکتال مرحله ۱ تا ۳ تکیه داشت. افرادی که بیش از چهار فنجان قهوه در روز می‌نوشیدند، در مقایسه با افرادی که کمتر از دو فنجان در روز می‌نوشیدند، ۳۲ درصد کمتر در معرض خطر عود قرار داشتند.

حدود ۲۰ تا ۳۰ درصد از افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ مرحله ۱ تا ۳ عود را تجربه می کنند.

با این حال، بیماران مبتلا به سرطان روده بزرگ مرحله ۲ تا ۳، می توانند یافته های این مطالعه را در هنگام انتخاب رژیم غذایی و برنامه های سبک زندگی در نظر بگیرند.

آیا قهوه می تواند خطر سرطان روده بزرگ را کاهش دهد؟

یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده در سال ۲۰۱۵ همچنین نشان داد که نوشیدن حداقل چهار فنجان قهوه در روز به طور قابل توجهی خطر عود و مرگ را برای افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ در مرحله ۳ کاهش می دهد.

مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ به این نتیجه رسید که نوشیدن بیش از ۲.۵ وعده قهوه در روز خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را تا ۵۴ درصد کاهش می دهد، در حالی که تحقیقات دیگری در سال ۲۰۲۰ مصرف قهوه را با افزایش بقا در افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ پیشرفته یا متاستاتیک مرتبط می کند.

مهم ترین کاری که افراد می توانند برای کاهش خطر عود سرطان روده بزرگ انجام دهند، برقراری ارتباط با یک متخصص سرطان و پیروی از توصیه های او است. نظارت منظم بر سطوح خون، از جمله آنتی ژن کارسینومبریونیک (CEA) و برای بسیاری از افراد، مطالعات تصویربرداری منظم برای تشخیص زودهنگام عود نشان داده شده است.

اگرچه شواهد قطعی وجود ندارد، اما خواص خاصی در قهوه (مانند کافئین، فلاونوئیدها و پلی فنول‌ها) می‌تواند از گسترش سرطان جلوگیری کند یا از سلول‌ها در برابر آسیب محافظت کند.

نوشیدن قهوه ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند. وضعیتی که در آن مولکول‌های ناپایدار زیادی در بدن وجود دارد که منجر به آسیب بافتی می‌شود. یک احتمال دیگر این است که قهوه ممکن است میکروارگانیسم ها را به گونه ای تحت تاثیر قرار دهد که اثرات شیمی درمانی را بر سلول های سرطانی افزایش دهد و از عود مجدد آن جلوگیری کند. و نوشیدن قهوه ممکن است عملکرد کبد را در افراد مبتلا به سرطان روده بزرگ بهبود بخشد.

دقیقاً مشخص نیست که شرکت کنندگان در مطالعه چقدر قهوه نوشیده اند زیرا محققان از داده های گزارش شده خود استفاده کردند. فنجان های استاندارد قهوه معمولاً در اروپا کوچکتر هستند، بنابراین احتمالاً محدوده گزارش شده بهینه بین سه تا پنج فنجان در روز به فنجان های قهوه کمتر در سایر نقاط جهان ترجمه می شود.

محققان همچنین مشخص نکردند که شرکت کنندگان قهوه کافئین دار می نوشند یا بدون کافئین، اگرچه آنها خاطرنشان کردند که اکثر مردم هلند قهوه کافئین دار می نوشند.

برای کاهش خطر سرطان روده بزرگ چه کاری می توانید انجام دهید؟

سن، ژنتیک، سابقه خانوادگی و ابتلا به بیماری التهابی روده همگی می توانند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را افزایش دهند.

شواهد کافی برای توصیه کارشناسان به نوشیدن قهوه برای کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ یا جلوگیری از عود پس از تشخیص وجود ندارد.

اما ورزش منظم، حفظ وزن بدن سالم، اجتناب از الکل، ترک سیگار، و رژیم غذایی سرشار از میوه ها، سبزیجات و غلات کامل و گوشت قرمز کم و غذاهای فرآوری شده ممکن است به کاهش خطر سرطان روده بزرگ کمک کند.

همچنین باید از سن ۴۵ سالگی غربالگری انجام دهید، اگرچه اگر سابقه خانوادگی سرطان روده بزرگ داشته باشید، می توانید زودتر غربالگری کنید.

مهمترین کارهایی که افراد می توانند برای کاهش خطر ابتلا به سرطان کولورکتال انجام دهند، حفظ سبک زندگی سالم و انجام غربالگری سرطان روده بزرگ به توصیه پزشک و مطابق با مشخصات خطرشان است.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!