فیبروکیستیک سینه

فیبروکیستیک سینه چیست؟

زنان
بدون دیدگاه

بسیاری از زنان دارای سینه هایی هستند که احساس برآمدگی و ضخامت می کنند به ویژه درست قبل از عادت ماهانه به این علائم تغییرات فیبروکیستیک سینه گفته می شود. آنها همچنین ممکن است تغییرات چرخه ای سینه نامیده شوند زیرا با چرخه قاعدگی شما می آیند و می روند. تغییرات فیبروکیستیک سینه طبیعی و بی ضرر است. آنها سرطان نیستند و احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهند.

تغییرات فیبروکیستیک سینه شایع است. برخی از کارشناسان تخمین می زنند که بین ۳۰ تا ۶۰ درصد همه زنان معمولاً بین سنین ۳۰ تا ۵۰ سال را تحت تاثیر قرار می دهد.

در این مطلب درباره تغییرات فیبروکیستیک سینه شامل چه مواردی است، چگونه می توانید تسکین پیدا کنید و چه زمانی به پزشک مراجعه کنید صحبت خواهیم کرد.

فیبروکیستیک سینه چیست؟

علت فیبروکیستیک سینه

کارشناسان معتقدند بین هورمون ها و تغییرات سینه ارتباط وجود دارد. بافت سینه به نوسان سطح هورمون ها به ویژه استروژن پاسخ می دهد. این منجر به رشد بیش از حد سلول های اپیتلیال و تجمع بافت سینه می شود.

افرادی که دچار تغییرات فیبروکیستیک می شوند ممکن است نسبت به نوسانات هورمونی در طول چرخه قاعدگی حساس تر باشند. معمول است که علائم درست قبل یا در طول قاعدگی آزاردهنده تر شوند. مصرف داروهای جایگزین هورمونی پس از یائسگی نیز ممکن است خطر را افزایش دهد.

علائم فیبروکیستیک سینه

علائم بیماری فیبروکیستیک سینه ممکن است در طول چرخه قاعدگی ظاهر شده و برود. علائم نیز ممکن است ماه به ماه متفاوت باشد. تغییرات به طور معمول در هر دو سینه رخ می دهد اما توده ها و درد ممکن است در یک سینه بدتر از سینه دیگر باشد. اگرچه ممکن است متفاوت باشد اما درد یا ناراحتی معمولاً در قسمت زیر سینه ها یا در قسمت های فوقانی است.

علائم معمول عبارتند از :

ضخیم شدن، لطافت و برآمدگی در سینه
حساسیت و درد سینه
نواحی فیبروز که در اثر لمس احساس لاستیکی، سفت شدن یا صاف شدن می کنند
احساس سنگینی در سینه
ورم
ترشح نوک سینه

علائم فیبروکیستیک سینه

علائم ممکن است در چرخه ماهانه متفاوت باشد زیرا هورمون ها در نوسان هستند.

در صورت مشاهده موارد زیر فرد باید به دنبال مشاوره پزشکی باشد.

بدتر شدن درد
توده یا تغییرات جدید
گود شدن پوست
تغییرات نوک سینه شامل ترشح یا نوک پستان معکوس
گرما و تغییر رنگ

تغییرات فیبروکیستیک سینه خوش خیم هستند اما برخی از علائم را در مورد سرطان سینه به اشتراک می گذارند. در صورت بروز علائم جدید بررسی آن ضروری است.

تشخیص فیبروکیستیک سینه

پزشک ممکن است تغییرات فیبروکیستیک سینه را پس از بررسی علائم و انجام معاینه فیزیکی تشخیص دهد. آنها ممکن است بپرسند آیا علائم در طول ماه تغییر می کند یا خیر زیرا برخی از افراد دقیقاً قبل از قاعدگی علائم آنها شدیدتر می شوند.

در طول معاینه پزشک هر سینه را برای بررسی توده ها یا نواحی غیر طبیعی حس می کند. معمولاً تغییرات فیبروکیستیک شامل توده هایی است که به بافت اطراف متصل نیستند. توده ها معمولاً وقتی پزشک آنها را لمس می کند قابل حرکت هستند.

گاهی اوقات ممکن است یک توده سفت تر از حد معمول شود یا پزشک ممکن است آزمایشات بیشتری را برای رد یک بیماری دیگر مانند سرطان پیشنهاد کند. انجام ماموگرافی یا سونوگرافی سینه می تواند به آنها در تشخیص کمک کند.

این آزمایشات تصویربرداری جزئیات بیشتری در مورد بافت سینه نشان می دهد. اگر پزشک نگران باشد ممکن است نمونه برداری را برای رد سرطان توصیه کند.

فیبروکیستیک در سونوگرافی

درمان فیبروکیستیک سینه چگونه است؟

اگر تغییرات فیبروکیستیک سینه فقط باعث ناراحتی خفیف شود ممکن است فرد نیازی به درمان نداشته باشد. با این حال گزینه هایی برای کمک به کنترل درد وجود دارد.

درمان دارویی

داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) بدون نسخه مانند ایبوپروفن می توانند درد را تسکین دهند. استامینوفن گزینه دیگری است. همچنین شما می توانید از ژل دیکلوفناک موضعی نیز استفاده کنید.
اگر درد شدید باشد و بیش از ۶ ماه ادامه یابد پزشک ممکن است دارویی مانند تاموکسیفن، بروموکریپتین یا دانازول را تجویز کند. فرد باید چندین ماه از این داروها استفاده کند.
اگر کیست ها بزرگ هستند و باعث درد می شوند پزشک ممکن است آنها را تخلیه کند.

کمپرس گرم

استفاده از کمپرس گرم می تواند به کاهش درد کمک کند.افراد همچنین می توانند با استفاده از یک حوله خیس شده در آب گرم یا یک بطری آب گرم استفاده کنید. مطمئن شوید که آن را خیلی داغ نکنید تا از سوختن پوست جلوگیری شود.

درمان هورمونی

هورمون درمانی ممکن است سطح هورمون ها را متعادل کرده و به کاهش درد نوک سینه کمک کند.

ورزش

ورزش می تواند سلامت کلی روحی و جسمی فرد را افزایش دهد و تکنیک های آرامش می تواند استرس را کاهش دهد. هر دو ممکن است به مدیریت درد فیبروکیستیک سینه کمک کنند.

فعالیتهایی که ممکن است کمک کننده باشد عبارتند از :

شنا کردن
پیاده روی
تایچی
یوگا

ورزش همچنین می تواند به افزایش توده بدون چربی بدن و کاهش چربی بدن کمک کند که ممکن است به کاهش خطر تغییرات فیبروکیستیک سینه کمک کند.

رژیم غذایی

تحقیقات تأیید نکرده است که آیا عوامل رژیم غذایی می توانند بر علائم تغییرات فیبروکیستیک سینه تأثیر بگذارند یا خیر، هیچ مطالعه ای وجود ندارد که نشان دهد رابطه ای بین کافئین و تغییرات فیبروکیستیک سینه وجود دارد.

درمان فیبروکیستیک سینه

فیبروکیستیک سینه بعد از یائسگی

تغییرات فیبروکیستیک سینه اغلب با نوسان سطح هورمونی ایجاد می شود. اغلب چرخه ای است به این معنی که با چرخه ماهانه فرد تغییر می کند. علائم بیشتر قبل از ۵۰ سالگی بروز می کند.

به گفته برخی از متخصصان استفاده از درمان استروژن و پروژسترون پس از یائسگی ممکن است خطر تغییرات خوش خیم سینه را تا ۷۴ درصد افزایش دهد. در عین حال درمان ضد استروژن ممکن است منجر به کاهش ۲۸ درصدی بیماری خوش خیم سینه شود.

بعد از یائسگی فرد ممکن است درد یا سوزش شدید یا سوزش را در یک قسمت از سینه تجربه کند نه در سراسر سینه ها. این احتمالاً کوستوکندریت است التهابی که روی قفسه سینه محل اتصال استخوان و غضروف تأثیر می گذارد. مسکن های بدون نسخه ممکن است به شما کمک کنند.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  فیبروآدنوم سینه چیست؟

تفاوت کیست با فیبروکیستیک چیست؟

بافت فیبری همان بافتی است که رباط ها و بافت اسکار از آن ساخته شده اند. این توده ها همچنین می توانند به دلیل تجمع یک یا چند مایع در ناحیه ای از سینه ایجاد شوند. به این کیست سینه می گویند. تغییرات فیبروکیستیک سینه می تواند در قسمت های مختلف سینه و در هر دو سینه به طور همزمان اتفاق بیفتد.

آیا فیبروکیستیک درد دارد؟

سینه های فیبروکیستیک سینه های دردناک و توده ای هستند. این بیماری رایج که قبلاً بیماری فیبروکیستیک پستان نامیده می شد، در واقع یک بیماری نیست. بسیاری از زنان این تغییرات طبیعی سینه را معمولا در حوالی دوره قاعدگی خود تجربه می کنند.

آیا فیبروکیستیک تبدیل به سرطان می شود

اکثر تغییرات فیبروکیستیک سینه خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش نمی دهد. هیچ ارتباط شناخته شده ای بین این دو حالت وجود ندارد. با این حال هر کسی می تواند به سرطان سینه مبتلا شود و کسانی که دارای انواع خاصی از ضایعات سینه هستند که به عنوان تغییرات تکثیر شناخته می شوند ممکن است خطر بالاتری داشته باشند. به همین دلایل همه باید از توصیه های پزشک برای غربالگری پیروی کنند تا شانس بیشتری برای تشخیص زودهنگام تغییرات مضر داشته باشد.

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!