فتق چیست؟

فتق چیست؟

بیماری
بدون دیدگاه

ماهیچه های بدن به خوبی از اندام های داخلی محافظت می کنند و آنها را در جای خود نگه می دارند. اما گاهی اوقات عضلات ممکن است پاره یا ضعیف شوند و به یک اندام یا بافت چربی اجازه می‌دهند تا به ناحیه‌ای که به آن تعلق ندارد فشار دهد (یا فتق کند).

هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است متوجه یک برآمدگی یا برآمدگی شوید، اگرچه گاهی اوقات این برجستگی ها قابل احساس نیستند. در مواقع دیگر، بسته به موقعیت یا کاری که انجام می دهید، برآمدگی ممکن است بیاید و برود. این ضعف‌ها در دیواره عضلانی و بافت‌ها یا اندام‌های بعدی که از آن عبور می‌کنند، فتق نامیده می‌شوند.

انواع فتق

بیشتر فتق‌ها در ناحیه شکم، بین استخوان‌های سینه و لگن رخ می‌دهند. فتق‌هایی که می‌توانند به جای خود برگردانده شوند، فتق قابل کاهش نامیده می‌شوند. آنهایی که نمی توانند به موقعیت خود بازگردند، کاهش ناپذیر یا زندانی نامیده می شوند.

اگر می توانید آن را در قسمت بیرونی بدن خود احساس کنید (ممکن است متوجه یک برآمدگی شوید)، فتق خارجی دارید. آنهایی که قابل احساس نیستند، داخلی نامیده می شوند.

انواع فتق

رایج ترین

فتق ها بیشتر بر اساس ناحیه بدن که در آن رخ می دهند طبقه بندی می شوند. برخی از موارد رایج تر عبارتند از:

فتق مغبنی : این فتق ها معمولاً در کانال های اینگوینال که در دو طرف کشاله ران قرار دارند رخ می دهد. فتق مغبنی یکی از شایع ترین انواع است که ۲۷ درصد از مردان و ۳ درصد از زنان را مبتلا می کند.

فتق نافی : این فتق زمانی رخ می دهد که بافت یا قسمتی از روده از ناحیه ضعیف نزدیک ناف عبور می کند. آنها ۶ تا ۱۴ درصد از فتق های شکمی بزرگسالان را تشکیل می دهند و آنها را دومین نوع شایع می کند. ۳ تا ۲۰ درصد از نوزادان به این مشکل مبتلا هستند. اگر تا سن ۵ سالگی بسته نشود، باید با جراحی بسته شود.

فتق هیاتال : این فتق زمانی رخ می دهد که قسمت هایی از معده یا سایر اندام ها از سوراخ دیافراگم عبور می کنند. نوع هیاتال بسیار رایج است و اکثریت قریب به اتفاق آن چیزی است که به عنوان هیاتال “لغزنده” شناخته می شود، به این معنی که می تواند در داخل و خارج از محل حرکت کند.

فمورال : اینها در ناحیه تحتانی کشاله ران، نزدیک بالای ران یافت می شوند. زنان به دلیل پهن تر بودن لگن، چهار برابر بیشتر از مردان در معرض ابتلا به فتق فمورال هستند.

برشی : برش و دوختن جراحی می تواند دیواره عضلانی را ضعیف کند و احتمال ایجاد فتق را افزایش دهد. تقریباً ۱۵ درصد از افراد پس از جراحی دیواره شکم دچار نوع برشی می شوند.

علائم فتق

اکثر فتق ها را می توان احساس کرد. ممکن است متوجه یک برآمدگی یا برآمدگی (ممکن است سفت یا نرم باشد) در ناحیه ای از بدن خود شوید. همه فتق‌ها باعث ناراحتی نمی‌شوند، اما زمانی که ایجاد می‌شوند ممکن است این موارد را تجربه کنید:

سوزش
کشیدن
درد
فشار
تورم
بیماری گوارشی مانند سوزش سر دل یا بیماری رفلاکس معده (GERD).

این ناراحتی ممکن است زمانی که شما زور می‌زنید (مثلاً هنگام اجابت مزاج یا بلند کردن یک جسم سنگین) یا سفت کردن ماهیچه‌های شکم (مثلاً هنگام سرفه، عطسه یا ورزش) شدیدتر باشد.

علائم فتق

عوارض فتق

اگر در اطراف فتق درد ناگهانی یا شدید احساس کردید، یا همراه با درد، حالت تهوع و استفراغ را نیز تجربه کردید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. این می تواند نشانه ای از گیرکردن یک عضو یا بافت به طور خطرناکی در ناحیه پاره شده (حبس) یا قطع شدن خون آن باشد، که یک اورژانس پزشکی است.

علت فتق

فتق ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، زن یا مرد، جوان یا پیر. گاهی اوقات شما با ضعیف شدن دیواره های عضلانی به دنیا می آیید و گاهی اوقات با گذشت زمان ایجاد می شود. برخی از عوامل خطر عبارتند از :

جنسیت : احتمال فتق در مردان تقریباً دو برابر زنان است که عمدتاً به دلیل آناتومی مردانه است. هنگامی که بیضه ها در طول رشد جنین از شکم پایین می آیند، دهانه همیشه به درستی (یا اصلاً بسته نمی شود) و باعث ایجاد فتق می شود. به خصوص فتق اینگوینال، احتمال بیشتری دارد در برخی از مراحل زندگی.

اضافه وزن یا چاق بودن : وزن اضافی فشار بر عضلات و اندام ها را افزایش می دهد و ساختارهایی را که اشیا را در جای خود نگه می دارند ضعیف می کند.

بارداری، به خصوص چند قلویی : با رشد و تکامل جنین، فشار بر دیواره شکم فرد باردار نیز وارد می‌شود.

سن : با افزایش سن، عضلات ضعیف تر می شوند.

جراحی قبلی : جراحی در ناحیه شکم یا کشاله ران می تواند عضلات را ضعیف کند.

انجام فعالیت هایی که می تواند عضلات شکم را تحت فشار قرار دهد : این شامل بلند کردن اجسام است.

سرفه های مداوم : سرفه باعث فشار بر روی قفسه سینه و شکم می شود.

مصرف تنباکو : این می تواند منجر به سرفه مزمن شود.

سابقه خانوادگی فتق : مردانی که سابقه خانوادگی نوع مغبنی دارند، هشت برابر بیشتر از مردان بدون سابقه خانوادگی به این فتق مبتلا می شوند.

یبوست : یبوست می تواند منجر به زور زدن در حین اجابت مزاج شود و به شکم فشار وارد کند.

علت فتق

تشخیص فتق

پزشک شما یک معاینه فیزیکی، احساس فتق در حالت نشسته، ایستادن یا حتی سرفه انجام می دهد. آزمایشات تصویربرداری مانند سونوگرافی یا توموگرافی کامپیوتری (CT) نیز ممکن است انجام شود.

پزشک شما همچنین ممکن است آندوسکوپی را انجام دهد که از یک دوربین منعطف مجهز به نور و دوربین برای بررسی داخل مری و معده شما استفاده می کند.

درمان فتق

نحوه درمان فتق شما به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله اینکه در کجا قرار دارد، اندازه آن، در حال رشد است یا خیر و آیا باعث ناراحتی شما می شود.

حتی آناتومی مبتنی بر جنسیت نیز نقش دارد. برای مثال، نوع مغبنی در زنان ممکن است با شدت بیشتری نسبت به مردان درمان شود، به عنوان مثال، تشخیص صحیح آنها از نوع فمورال که ۳۰ درصد احتمال زندانی شدن دارند، می تواند دشوار باشد.

عمل جراحی

به طور کلی، برای فتق‌هایی که کوچک و بدون علامت هستند، پزشک ممکن است توصیه کند که فتق را تماشا کنید. برای فتق هایی که بزرگ هستند و باعث درد می شوند یا کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار می دهند، ممکن است جراحی توصیه شود. انواع جراحی شامل جراحی باز، جراحی لاپاراسکوپی و جراحی رباتیک می باشد.

جراحی باز

در جراحی باز، جراح بدن را که در آن فتق قرار دارد برش می دهد. قسمت های برآمده دوباره سر جای خود قرار می گیرند و پارگی دوخته می شود.

به جای بخیه، پزشک ممکن است از یک پانل مش (معمولاً از پلاستیک یا بافت حیوانی ساخته شده) برای حمایت بیشتر استفاده کند. به نظر می رسد کسانی که نوع اینگوینال و فمورال خود را با مش ترمیم می کنند، خطر عود فتق را کاهش می دهند.

جراحی لاپاروسکوپی

با استفاده از برش‌های کوچکی که از طریق آن ابزارهای جراحی (معمولاً یک لوله انعطاف‌پذیر با دوربین و نوری که جراح را هدایت می‌کند)، اندام‌ها یا بافت‌ها به جایی که تعلق دارند بازگردانده می‌شوند و سوراخ ترمیم می‌شود. این عمل جراحی کم تهاجمی در نظر گرفته می شود و زمان بهبودی سریع تری نسبت به جراحی باز دارد.

جراحی به کمک رباتیک

جراحی با کمک رباتیک شبیه به جراحی لاپاراسکوپی است، اما جراح ابزارها را از طریق کنسول کار می کند.

منبع : verywellhealth

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!