علت دیر پریود شدن

علت دیر پریود شدن، ۱۰ دلیل و آنچه باید انجام داد

زنان
بدون دیدگاه

بارداری تا حد زیادی شایع ترین علت دیر پریود شدن است. با این حال، سایر عوامل پزشکی و شیوه زندگی نیز می تواند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد و باعث تاخیر در پریود شود.

تغییرات وزن، بی نظمی های هورمونی و یائسگی از شایع ترین دلایل در صورت عدم بارداری هستند. با این مسائل، ممکن است یک یا دو ماه پریود شوید، یا ممکن است آمنوره کامل را تجربه کنید، یعنی سه ماه یا بیشتر متوالی پریود نشوید.

یک سیکل قاعدگی طبیعی (روزی که پریود شما شروع می شود تا اولین روز قاعدگی بعدی) حدود ۲۸ روز است. با این حال، یک چرخه طبیعی می تواند تا ۳۸ روز باشد. اگر سیکل شما طولانی تر از این یا بیشتر از حد معمول برای شما باشد، دیر در نظر گرفته می شود.

علت دیر پریود شدن

۱- فشار

استرس شدید تولید هورمون آزاد کننده گنادوتروپین (GnRH) را مختل می کند. هورمونی که تخمک گذاری و چرخه قاعدگی را تنظیم می کند.

از دست دادن یک قاعدگی در حالی که شرایط بسیار استرس زا را پشت سر می گذارید غیر معمول نیست. با این حال، اگر تحت استرس طولانی مدت هستید و سه دوره یا بیشتر را از دست داده اید، برنامه ریزی برای ملاقات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود را در نظر بگیرید (و اگر استرس شدید است، در اسرع وقت).

اگر علت دیر پریود شدن شما پزشکی نباشد، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است مشاوره ای را برای کمک به شما برای مقابله با وضعیت خود پیشنهاد دهد. هنگامی که استرس شما به سطح قابل کنترل بازگشت، ممکن است چند ماه یا بیشتر طول بکشد تا چرخه های شما دوباره منظم شوند.

علت دیر پریود شدن فشار

۲- ورزش شدید

ورزش شدید می‌تواند باعث تغییراتی در هورمون‌های هیپوفیز و هورمون‌های تیروئید شود که می‌تواند بر تخمک‌گذاری و قاعدگی تأثیر بگذارد. ورزش کردن برای یک یا دو ساعت در روز نباید بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارد. معمولاً ساعت‌ها ساعت‌ها ورزش سخت در روز طول می‌کشد تا این تغییرات هورمونی رخ دهد.

اگر قصد دارید تا این حد ورزش کنید، ممکن است بخواهید با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی پزشکی ورزشی مشورت کنید. وظیفه آنها این است که به بدن شما کمک کنند تا تمام نیازهای فیزیکی را که شما به آن وارد می کنید، پشتیبانی کند. این ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بهینه سازی رژیم غذایی خود با غذاهای مغذی که انرژی شما را افزایش می دهد
آموزش تکنیک های کششی برای کاهش استرس فیزیکی
انجام آزمایش خون برای بررسی کمبود آهن یا ویتامین، عدم تعادل هورمونی، کم آبی بدن و غیره.

۳- بیماری

شرایط مزمنی که می توانند بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند و علت دیر پریود شدن شما باشند عبارتند از :

بیماری تیرویید
سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)
تومورهای هیپوفیز (که ممکن است سرطان باشند یا نباشند)
بیماری های غده فوق کلیوی
کیست های تخمدان
اختلال عملکرد کبد
دیابت
شرایط خاصی که در بدو تولد وجود دارند، مانند سندرم ترنر و عدم حساسیت آندروژن، معمولاً باعث مشکلات قاعدگی و باروری می شوند. این شرایط مادرزادی اغلب با آمنوره همراه است

بیماری های حاد مانند ذات الریه، سکته قلبی، نارسایی کلیه یا مننژیت می تواند منجر به کاهش وزن سریع، کمبود تغذیه یا اختلال در عملکرد هورمونی شود. این شرایط همچنین می تواند منجر به از دست رفتن قاعدگی شود.

بیماری تیرویید

۴- تغییر در برنامه شما

یکی دیگر از علت دیر پریود شدن تغییر برنامه می تواند ساعت بدن شما را از بین ببرد. اگر مرتباً شیفت‌های کاری را از روز به شب تغییر می‌دهید، یا اگر برنامه‌تان به طور کلی در همه جا باشد، پریود شما می‌تواند نسبتاً غیرقابل پیش‌بینی باشد.

تغییر در برنامه شما نباید باعث شود که شما به طور کامل پریود خود را از دست بدهید، اما می تواند باعث شود که پریود شما زودتر یا دیرتر از زمان مورد انتظار شروع شود. در صورت تجربه جت لگ، چرخه شما نیز می تواند چند روز تغییر کند.

۵- داروها

برخی از داروها، مانند داروهای ضد افسردگی، داروهای ضد روان پریشی، داروهای تیروئید، داروهای ضد تشنج و برخی از داروهای شیمی درمانی، ممکن است باعث غیبت یا تاخیر در پریود شوند.

داروهای ضد بارداری هورمونی مانند Depo-Provera، MiniPill فقط دارای پروژسترون، Mirena IUD و Nexplanon نیز می توانند بر چرخه شما تأثیر بگذارند. انواع مختلف داروهای ضد بارداری می توانند به روش های مختلف بر چرخه قاعدگی شما تأثیر بگذارند. برخی از داروهای ضد بارداری با پریودهای سنگین، برخی با پریودهای سبک و برخی با آمنوره همراه هستند.

علت دیر پریود شدن داروها

۶- تغییرات وزن

اضافه وزن، کمبود وزن، یا تجربه تغییرات شدید وزن، همگی بر چرخه شما تأثیر می گذارند. چاقی بر تنظیم استروژن و پروژسترون تأثیر می گذارد و حتی ممکن است منجر به مشکلات باروری شود.

شاخص توده بدنی بسیار بالا (BMI) با پریود نشدن همراه است و کاهش وزن می تواند به تنظیم چرخه قاعدگی برای زنان چاق کمک کند.

کمبود وزن شدید با چرخه های منظم قاعدگی نیز تداخل دارد. زمانی که بدن فاقد چربی و سایر مواد مغذی باشد، نمی تواند آنطور که باید هورمون تولید کند.

زنانی که دچار بی اشتهایی (دریافت کالری بسیار کم) هستند یا با ورزش بسیار بیشتر از آنچه مصرف می کنند کالری می سوزانند ممکن است دچار آمنوره شوند. به طور معمول، افزایش وزن به بازگشت قاعدگی شما کمک می کند

تغییرات سریع وزن به دلیل بیماری، دارو یا تغییرات رژیم غذایی ممکن است در تولید یا ترشح هورمون اختلال ایجاد کند. به نوبه خود، این ممکن است باعث شود که شما یک دوره یا بیشتر را از دست بدهید.

۷- قاعدگی شما اخیرا شروع شده

یک چرخه قاعدگی طبیعی می تواند متفاوت باشد. این امر به ویژه در مورد زنان جوانی که به تازگی شروع به پریود شدن کرده اند یا برای زنانی که چندین سال است پریود نشده اند و دوباره شروع به قاعدگی می کنند صادق است.

زن جوانی که فقط چند سیکل داشته است ممکن است ماه ها بدون سیکل دیگر بگذرد تا زمانی که یک الگوی منظم شروع شود.

و زنانی که به دلیل استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، هورمون درمانی یا بیماری پریود نشده اند، ممکن است بلافاصله دوره های منظم و ماهانه خود را از سر نگیرند.

اولین پریودی

۸- قبل از یائسگی و یائسگی

پیش یائسگی دوره انتقال بین سن باروری و سن غیر باروری است. قاعدگی‌های شما ممکن است در این مدت سبک‌تر، سنگین‌تر، مکررتر یا کمتر باشد.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  چی بخوریم پریود بشیم؟

۹- شیر دادن

ممکن است در هنگام شیردهی پریودهای سبک، پریودهای نادر یا آمنوره داشته باشید، به خصوص اگر شیردهی تمام یا تقریباً تمام کالری کودک شما را تامین کند.

بسیاری از زنان بر این باورند که شیردهی نوعی پیشگیری از بارداری است. در حالی که می تواند شانس باردار شدن شما را کاهش دهد صد در صد موثر نیست. حتی اگر در دوران شیردهی پریود نمی شوید، می توانید باردار شوید. اگر برای فرزند دیگر آماده نیستید، همچنان باید از یک ضد بارداری پشتیبان استفاده کنید.

علت دیر پریود شدن شیر دادن

۱۰- حاملگی خارج رحمی

اگر فکر می کنید که به دلیل داشتن IUD نمی توانید باردار شوید، احتمال کمی وجود دارد که علت دیر پریود شدن شما نشانه حاملگی خارج از رحم باشد.

بارداری خارج از رحم زمانی اتفاق می افتد که حاملگی در خارج از دیواره رحم لانه گزینی می کند. اگر تست حاملگی مثبت داشتید و آی یو دی دارید، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

علاوه بر استفاده از IUD، عوامل دیگری که با حاملگی خارج از رحم مرتبط هستند عبارتند از :

سابقه بارداری خارج از رحم
بیماری التهابی لگن
قرص های ضد بارداری فقط پروژسترون
سابقه عفونت مقاربتی
سابقه ناباروری
لقاح آزمایشگاهی
سیگار کشیدن
اسکار لوله فالوپ، احتمالاً به دلیل جراحی لگن یا پارگی آپاندیس
حاملگی خارج از رحم یک وضعیت تهدید کننده زندگی است. اگر قاعدگی خود را از دست دادید و فکر می کنید ممکن است در معرض خطر باشید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:  آیا رژیم غذایی باعث عقب افتادن پریود میشود؟

چه زمانی با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید

از دست دادن پریود هر چند وقت یکبار معمولاً جای نگرانی نیست. چقدر تاخیر برای پریود شما طبیعی است؟ بستگی دارد. به طور متوسط، یک چرخه قاعدگی ۲۸ روز طول می کشد، اما ۳۸ روز نیز می تواند در محدوده طبیعی باشد. باردار نیست

به این ترتیب، اگر بیش از یک دوره پریود را از دست دادید، یا اگر قاعدگی شما با علائم جدید یا غیرعادی همراه بود، باید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود تماس بگیرید.

اگر هر یک از موارد زیر را نیز تجربه کردید، فوراً به پزشک مراجعه کنید:

سردردهای جدید یا بدتر شده
بینایی تغییر می کند
حالت تهوع یا استفراغ
تب ها
ریزش مو
ترشحات سینه یا تولید شیر
رشد موهای زائد

۵/۵ - (۱ امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!