آبریزش چشم

۱۰ علت آبریزش چشم + درمان

آیا تا به حال آبریزش چشم داشته اید؟ آیا اشک هایتان طوری سرریز می شود که انگار دارید گریه می کنید؟ در این صورت ممکن است اپی فورا را تجربه کنید. اپی فورا یا آبریزش چشم یکی از شایع ترین مشکلات چشمی به خصوص در افراد مسن است.

اشک به حفظ تغذیه، روغن کاری و ایمن ماندن چشم ها از ذرات خارجی کمک می کند. برخی از احساسات مانند غم و اندوه، شادی و عصبانیت می توانند باعث شوند که چشمان شما آب شود. گذراندن زمان زیاد در مقابل صفحه نمایش کامپیوتر نیز می تواند باعث اشک شما شود. چشم‌ها نیز به‌طور خودکار زمانی که چیزی وارد سطح چشم می‌شوند، اشک تولید می‌کنند، مانند گرد و غبار، دود، ذره‌ای خاک، مژه و غیره. اینها همه طبیعی هستند.

هنگامی که ذره تحریک کننده خارج شد یا زمانی که بتوانید پس از گذراندن مدتی در مقابل رایانه به چشم خود استراحت دهید، آب چشم ها متوقف می شود. برای دیگران اینطور نیست. برخی از افراد پارگی کنترل نشده را تجربه می کنند.

اگرچه برخی ممکن است آبریزش چشم یا اپی فورا را یک مشکل جزئی بدانند، اما همچنان می تواند زندگی روزمره فرد را تحت تاثیر قرار دهد. چشم های بسیار آبریزش می تواند باعث تحریک و دردسر شود.

بنابراین، چه چیزی باعث آبریزش چشم می شود؟ ممکن است چندین دلیل بالقوه برای ایجاد آبریزش چشم در فردی وجود داشته باشد. برای درک بیشتر در مورد این عارضه، ادامه مطلب را بخوانید، زیرا در مورد علل، تشخیص، درمان و درمان آن صحبت می کنیم.

علت آبریزش چشم

شرایط متعددی می تواند باعث آبریزش چشم شود. می تواند یک یا چند مورد از موارد زیر باشد.

۱. خشکی چشم

چرا وقتی چشمان شما خشک می شود، چشمان شما آب می ریزد؟ بله، این ممکن است غیرقابل تصور به نظر برسد، اما بیماری خشکی چشم اغلب منجر به آبریزش شدید چشم می شود. خشکی چشم می تواند تحریک کننده و ناراحت کننده باشد. به عنوان پاسخ طبیعی بدن، چشم ها شروع به تولید اشک های بیشتری می کنند تا از شر سوزش خلاص شوند. اما ممکن است تخلیه طبیعی چشم ها بیش از حد قابل کنترل باشد و در نتیجه باعث سرریز شدن اشک شود.

علاوه بر آبریزش زیاد چشم ها و سوزش مداوم، بیماری خشکی چشم نیز می تواند باعث مشکلات بینایی، سوزش، التهاب، قرمزی و سوزش شود.

خشکی چشم علت آبریزش چشم

 

۲. مجاری اشک مسدود شده

مجاری اشک سیستم تخلیه طبیعی چشم است. آنها سوراخ های کوچک گوشه چشم شما هستند. غدد اشکی اشک تولید می کنند، سپس روی سطح چشم شسته شده و سپس از طریق مجاری اشکی تخلیه می شوند.

در صورت مسدود شدن مجاری اشک، اشک در سطح چشم جمع شده و سپس سرریز می شود. عوامل متعددی مانند افزایش سن، التهاب، عفونت، آسیب و غیره باعث انسداد مجاری اشکی می شوند.

این شایع ترین علت آبریزش چشم در نوزادان است. نوزادان، به ویژه نوزادان تازه متولد شده مستعد انسداد مجاری اشکی هستند، اما اغلب خود به خود برطرف می شوند.

۳. اکتروپیون و انتروپیون

پلک ها به عنوان شیشه جلوی چشم عمل می کنند. آنها هنگام پلک زدن اشک را از سطح چشم پخش می کنند و رطوبت اضافی را از بین می برند. مشکلات پلک می تواند باعث آبریزش چشم شود. اکتروپیون و آنتروپیون شرایطی هستند که بر روی پلک ها تأثیر می گذارند.

با اکتروپیون، پلک پایین به سمت بیرون می چرخد. این امر باعث افتادگی یا افتادگی پلک‌های پایینی می‌شود و پاک کردن تمام چشم هنگام پلک زدن برای پلک‌ها سخت می‌شود.

از سوی دیگر، انتروپیون چرخش پلک پایینی به داخل در مقابل کره چشم است. با انتروپیون، مژه ها تمایل دارند که به طور مداوم روی چشم مالیده شوند. باعث تحریک چشم می شود و گاهی اوقات می تواند به قرنیه آسیب برساند.

هر یک از این دو مشکل پلک می تواند باعث آبریزش چشم شود.

اکتروپیون و انتروپیون

۴. بیماری چشم صورتی

چشم صورتی نیز به عنوان ورم ملتحمه شناخته می شود که نوعی التهاب چشم است. آبریزش چشم یکی از علائم شایع ورم ملتحمه است. سایر علائم شامل مخاط بیش از حد در چشم، قرمزی پلک های داخلی و تاری دید است. ویروس هایی مانند سرماخوردگی معمولاً عامل اصلی بیشتر موارد چشم صورتی هستند. ممکن است چندین روز تا چند هفته طول بکشد تا این وضعیت برطرف شود.

۵. آلرژی

قرار گرفتن در معرض آلرژن‌های بالقوه مانند گرده، گرد و غبار، بخار، حیوانات خاص و دیگران می‌تواند برخی از علائم را ایجاد کند. ریزش بیش از حد چشم ها یکی از بسیاری از واکنش های آلرژیک رایج است. علاوه بر این، آلرژی همچنین می تواند باعث قرمزی، تورم و سوزش چشم شود.

آبریزش چشم و آلرژی

۶. گل مژه

این توده های قرمز دردناک در امتداد پلک نیز می توانند باعث آبریزش بیش از حد چشم شوند. گل مژه معمولاً توسط باکتری ایجاد می شود و به طور طبیعی پس از یک یا دو روز به شرطی که آن را به حال خود رها کنید ناپدید می شوند. استفاده از کمپرس گرم روی چشم می تواند به کاهش درد کمک کند.

۷. فلج بل

این وضعیت می تواند باعث ضعیف شدن یا فلج شدن عضلات صورت به دلیل آسیب عصبی شود. همچنین باعث افتادگی یا سفت شدن صورت در سمت آسیب دیده می شود. فلج بل همچنین می تواند چشم ها را به شکل اشک ریزش زیاد، بیماری خشکی چشم یا ناتوانی در بستن چشم تحت تأثیر قرار دهد.

فلج بل

۸. سندرم شوگرن

این بیماری خودایمنی زمانی رخ می‌دهد که سیستم ایمنی معمولاً محافظ به اشتباه به بدن فرد حمله می‌کند. سندرم شوگرن به ویژه به غدد مسئول تولید اشک و بزاق حمله می کند. این منجر به خشکی دهان، خشکی چشم یا چشم های بسیار آبریزش می شود.

۹. داروها

برخی از داروها نیز می توانند به عنوان یک عارضه جانبی باعث آبریزش چشم شوند. از جمله این داروها می توان به داروهای شیمی درمانی، اپی نفرین، اکوتیوفات یدید و پیلوکارپین اشاره کرد.

دارو ها علت آبریزش چشم

۱۰. سایر علل بالقوه

شرایط آب و هوایی مانند زمستان، باد شدید، آفتاب بیش از حد یا هوای غبارآلود نیز می تواند چشم را تحریک کند تا اشک بیشتری تولید کند. فشار بیش از حد چشم، به عنوان مثال، ناشی از کار، همچنین می تواند باعث پارگی بیش از حد چشم شود. سایر عوامل محیطی مانند نور روشن، دود، تهویه مطبوع و قرار گرفتن در معرض اجسام خارجی مانند مواد شیمیایی، گازها یا مایعات می‌توانند باعث تحریک چشم شوند که در نتیجه منجر به آبریزش چشم می‌شود.

به دنبال لوازم آرایش یا مراقبت از پوست برای چشم های حساس هستید؟ این بررسی های Eyes Are The Story را برای چشم های حساس، اشک آلود یا خشک بخوانید.

تشخیص آبریزش چشم

در صورتی که آبریزش چشم به خودی خود برطرف نشود، پزشک چشم شما یک معاینه فیزیکی و چشمی را برای تشخیص درست وضعیت شما انجام می دهد. پزشک شما همچنین آزمایشاتی را بر روی اشک های شما انجام می دهد تا کیفیت و کمیت آنها را بررسی کند.
متخصص مراقبت از چشم معمولاً در مورد آسیب های اخیر چشم یا شرایط سلامتی یا مصرف دارو سؤال می کند. مهم است که به پزشک خود تا حد امکان دقیق پاسخ دهید.
پس از تشخیص، پزشک می تواند داروهایی را برای کمک به اشک چشم شما تجویز کند یا درمان های دیگری را برای مقابله با علت اصلی پیشنهاد کند.

درمان آبریزش چشم

درمان آبریزش چشم بستگی به علت اصلی و شدت آن دارد.

در برخی موارد، چشم پزشکان ممکن است توصیه کنند که فقط منتظر بمانید و بر پیشرفت آن نظارت کنید. در موارد دیگر، آنها ممکن است یکی از درمان ها و راه حل های زیر را توصیه کنند.

قطره های چشمی تجویزی.
دارو برای آلرژی.
آنتی بیوتیک برای عفونت چشم.
کمپرس گرم با حوله یا حوله مرطوب برای درمان گرفتگی مجاری اشک.
برداشتن مژه ای که به سمت داخل در حال رشد است یا هر جسم خارجی که در چشم ها قرار دارد.
جراحی برای اصلاح قرارگیری پلک به دلیل اکتروپیون یا آنتروپیون.
داکریوسیستورینوستومی (DCR) یا جراحی که یک سیستم تخلیه جدید برای اشک ایجاد می کند تا قسمت مسدود شده مجرای اشکی را دور بزند.

قطره های چشمی

آب‌ریزش چشم‌ها ممکن است یک بیماری ساده به نظر برسد که نیازی به توجه زیادی ندارد، اما برای برخی می‌تواند واقعاً آزاردهنده باشد، مخصوصاً اگر به یک مشکل مزمن تبدیل شود.

اگر آبریزش چشمان بعد از چند روز بهتر نشد، به ویژه اگر علائم دیگری را تجربه کردید، با یک متخصص چشم مشورت کنید. همین امروز نزدیکترین کلینیک چشم نزدیک خود را پیدا کنید.

منبع : dryeyedirectory

نظر شما راجع به این محتوا چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

پربازدیدترین ها

همچنین شاید دوست داشته باشید!